Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Ekspres do kawy Nivona TYP 666 - Ciągła praca pompy wody

26 Sty 2020 17:43 393 3
  • Poziom 10  
    Witam.
    Ekspres do kawy NIVONA typ 666 NICR 770 po włączeniu ekspresu:
    - ustawia się zaparzacz
    - pojawia się komunikat "Grzanie systemu"
    Jednakże ciągle pracuje pompa wody - woda wycieka przez zawór drenażowy i zlewa się do tacki. Brak wody w pojemniku nie wyłącza pompy. Proszę o podpowiedź, może ktoś miał podobny problem lub zna sekwencję sterującą pracą pompy.
    Zakładam możliwości:
    1. Uszkodzenie płyty sterującej - uszkodzenie triaka Z0409MF z płyty sterującej (powodującego ciągłe załączenie pompy wody). Wyciek wody przez zawór drenażowy zakładam że jest wynikiem ciągłej pracy pompy i woda ucieka przez zawór dla bezpieczeństwa układu.
    2. Uszkodzony zawór drenażowy przez co nie dobija ciśnienia do zadanej wartości - objaw ciągłe załączenie pompy wody. Nie znalazłem czujnika ciśnienia w układzie - czy on występuje? Czy brak wskazania z przepływomierza potwierdza napełnienie układu?
    3. Niespełnione wymaganie sekwencji sterowania tj. np. błędne wskazanie przepływomierza lub czujnika ciśnienia wymusza pracę pompy

W tym celu ekspres rozebrany i dokładnie wyczyszczony wewnątrz. Cały układ wodny drożny. Zawór drenażowy nie widać uszkodzeń.
    Pomiar triaka miernikiem (bez wylutowania) pokazuje zwarcie pomiędzy A1 i G
    Pompa wody to INVENSYS CL F
    Przepływomierz pomiar miernikiem przejścia pomiędzy wszystkimi 3 pinami
    Wszelkie informacje mile widziane :)
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Prosze rozebrac i wyczyscic Przepływomierz lub uszkodzony KERAMIKVENTIL 507 12-24V
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 10  
    SSSS dzięki za odpowiedz.

Przepływomierz czyściutki nic niema w środku. KERAMIKVENTIL 507 12-24V nie występuje w tym modelu. Jest zwykły zawór widoczny na zdjęciu. Zawór jest czysty. Po sprawdzeniu potwierdzam zawór drenażowy ma uszkodzenie - nie domyka wyjścia na zaparzacz. (sprawdzenie: dmucham w otwór wejściowy=słychać wydostające się powietrze z miejsca podłączania zaparzacza.

Nie daje mi spokoju ciągła praca pompy wody.
    Po włączeniu ekspresu:
    - ustawia się zaparzacz
    - pojawia się komunikat "Grzanie systemu"
    - ciągle pracuje pompa wody - woda wycieka przez zawór drenażowy i zlewa się do tacki. Brak wody w pojemniku nie wyłącza pompy.
    - system się dogrzewa i pokazuje normalny stan oczekiwania na robienie kawy (Mocna 20ml) oraz miga czerwona proszę odkamienić.
    ale CIĄGLE pracuje pompa

Wywołałem funkcję odkamieniania. Przekręcam pokrętło zlewa do tacki robi wszystko tylko ciągle ta pracująca pompa nawet jak wyjmuję tackę to słychać pompę.

Przy którejś próbie po włączeniu pojawił się napis "napełnianie systemu" "przekręć pokrętło" = wykonałem, napis zniknął a pompa buczy dalej.

Zakładam uszkodzenie płyty sterującej o oznaczeniu 94V0R29. uszkodzenie triaka T5 o oznaczeniu Z0409MF
    Druga noga ze scalaka przez rezystor R3 (2700ohm) połączony z nogą G triaka. Noga A1 triaka połączona z N, noga A2 triaka połączona z pompą.

Może ktoś ma na sprzedaż lub użyczy do sprawdzenia taką płytę?

Ekspres do kawy Nivona TYP 666 - Ciągła praca pompy wody Ekspres do kawy Nivona TYP 666 - Ciągła praca pompy wody

ekspres do kawy NIVONA typ 666 NICR 770 po Ekspres do kawy Nivona TYP 666 - Ciągła praca pompy wody Ekspres do kawy Nivona TYP 666 - Ciągła praca pompy wody
  • Poziom 10  
    Witam,
    Temat rozwiązany krótkie posumowanie:
    Za radą SSSS w celu sprawdzenia czy winy nie ponosi zawór drenażowy wykonałem test poprzez odłączenie przewodu wodnego od zaworu i załamaniu aby nie było przejścia. W wyniku takiego działania pompa się nie wyłączyła. Woda nie miała ujścia więc rozszczelniła trójnik za zaworem zwrotnym bojlera.

Za radą SSSS sprawdziłem przepływomierz miernik pokazywał zmiany stanów przy przepływie wody. Przepływomierz sprawny (test zwykłą UM nie posiadam oscyloskopu)

Dokonałem zakupu triaka T5 i wymiany (koszt 2 zł/sztuka). Oryginalny triak to Z0409MF z powodu braku w sklepie kupiłem Z0409NF. Różnica to parametr maksymalnego napięcia pracy 800 V a nie 600 V jak w oryginale. Po wymianie triaka na nowy pompa przestała pracować ciągle. Zaczęła pracować zgodnie z sekwencją ekspresu. Tak jak wspomniałem w pierwszym poście oryginalny triak miał zworę pomiędzy A1 i G. Nowy triak ma niewielką rezystancję pomiędzy tymi wyprowadzeniami.

Jeszcze raz dzięki wszystkim za stracony czas na czytanie tego tematu :)

Temat zamykam PROBLEM ROZWIĄZANY - wymiana triaka T5
    Pozdrawiam