Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uprawnienia Sep D w jaki sposób zrobić co trzeba mieć do niego

26 Sty 2020 18:47 201 4
  • Poziom 3  
    Witam
    Mam pytanie trafiła mi się fajna oferta pracy tylko wymagany jest jest SEP E i D posiadam tylko E - eksploatacja. Co to jest ten sep D i jak go dorobić i jakie koszta są tego?
    Dodam że jeszcze nie skączyłem technikum elektrycznego.
    Moderowany przez Topolski Mirosław:

SEP D nie istnieje natomiast jest Świadectwo Kwalifikacyjne D .
    Skoro kol. posiada E warto dokładnie przeczytać co tam jest napisane : SEP E czy też Świadectwo Kwalifikacyjne E.
    SEP to Stowarzyszenie Elektryków Polskich posiadające uprawnienia do wydawania Świadectwa Kwalifikacyjne E i D po urzednim zdaniu egzaminu.[T.M.]

• Poziom 38  
    Dozór, normalnie tak samo jak E się robi. Kurs + egzamin.
  • Poziom 38  
    Koszt czego? Przecież zawsze koszt egzaminu to 10% minimalnej krajowej (osobno dozór, osobno eksploatacja). Koszt kursu to ~550PLN.
  • Moderator
    lukasz120212 napisał:
    Co to jest ten sep D i jak go dorobić i jakie koszta są tego?
    Dodam że jeszcze nie skączyłem technikum elektrycznego

Potrzebna jest wiedza.

§ 6. Osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci, w celu uzyskania potwierdzenia posiadanych kwalifikacji, powinny wykazać się wiedzą z zakresu:
    1) na stanowiskach eksploatacji:
    ...
    ...
    ...
    2) na stanowiskach dozoru:
    a) przepisów dotyczących przyłączania urządzeń i instalacji do sieci, dostarczania energii oraz prowadzenia ruchu i eksploatacji urządzeń,
    instalacji i sieci,
    b) przepisów i zasad postępowania przy programowaniu pracy urządzeń, instalacji i sieci, z uwzględnieniem zasad racjonalnego użytkowania paliw i energii,
    c) przepisów dotyczących eksploatacji, wymagań w zakresie prowadzenia dokumentacji technicznej i eksploatacyjnej oraz stosowania instrukcji
    eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci,
    d) przepisów dotyczących budowy urządzeń, instalacji i sieci oraz norm i warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać te urządzenia, instalacje
    i sieci,
    e) przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, z uwzględnieniem udzielania pierwszej pomocy oraz wymagań ochrony środowiska,
    f) zasad postępowania w razie awarii, pożaru lub innego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu urządzeń przyłączonych do sieci,
    g) zasad dysponowania mocą urządzeń przyłączonych do sieci,
    h) zasad i warunków wykonywania prac kontrolno-pomiarowych i montażowych.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20030890828/O/D20030828.pdf