Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring placu składowania odpadów 1600 m kwadratowych. - zasilanie

26 Sty 2020 23:03 537 13
  • Poziom 9  
    Witam Forumowiczów,

Problem przedstawia się następująco: nowa ustawa o odpadach wymusza na mnie zrobienie monitoringu, problem jest taki, że nie mam tam internetu- stałego łącza więc będzie to działało po GSM (dodatkowo potrzebny jest dostęp online dla WIOŚ), problematyczne również byłoby zasilanie z kabla więc wymyśliłem sobie takie oto rozwiązanie tego problemu i potrzebuję pomoc w doborze sprzętu:

- 2 x - Kamera PTZ DVS-SDIP202812-IRW 400 zł x 2 = 800 zł
    - 2 x karta 128 GB 70 zł x 2 = 140 zł
    - 2 x zasilacz buforowy 12 V 80 zł x 2 = 160 zł
    - 2 x akumulator żelowy 12V 7AH 35 zł x 2 = 70 zł
    - 2 x panel solarny 12V

Teren ma ok 1600 m2 90 m x 18 m

Teraz mam pytanie kilka pytań,:
    1. Do dostępu online będę potrzebował rejestrator wifi wraz z routerem GSM, chyba, że są jakieś hybrydy takich urządzeń.

2. Nie wiem jak połączyć te elementy - panel solarny 12V - akumulator - kamera, proszę o konkretne rozwiązania- produkty.

Wybrałem kamerę typu PTZ, bo zamiast 4/6 kamer wystarczą mi dwie, ponadto muszą pozostać takie parametry sprzętu nie gorsze- wraz z zoomem optycznym.

Karta SD jest potrzebna, gdyż w przypadku braku zasilania w rejestratorze obraz będzie nagrywany na kartę SD- nie będę musiał robić dodatkowego UPS na rejestrator- ale możecie mi podać jakiś tani patent na UPS- aku żelowy i zasilacz buforowy?

Jeśli chodzi o zasilanie to z kabla byłoby ono problematyczne ze względu na odległości i konieczność stawiania słupów- bo przekopać pod spodem się nie da gdyż na placu są poukładane płyty betonowe.

Interesuje mnie rozwiązanie jak najtańsze
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    michal1989s napisał:
    więc wymyśliłem sobie takie oto rozwiązanie tego problemu

Rzekłbym nie tylko wymyślił co bardziej wymarzył :) Proponuję udać się po wycenę ( bardzo wstępną) do jakiejkolwiek firmy zajmującej się monitoringiem i w ten oto prosty sposób skonfrontować owe marzenia z rzeczywistością :)
    Wszystkie zaprezentowane tu pomysły to czysty przepis jak nie należy wykonywać systemu monitoringu. Trudno nawet wskazać który jest głupszy.
    Przykro mi, ale inaczej tego się nie da ująć.
  • specjalista-kamery przemysłowe
    suworow napisał:
    Wszystkie zaprezentowane tu pomysły to czysty przepis jak nie należy wykonywać systemu monitoringu. Trudno nawet wskazać który jest głupszy.

No otóż to🙂

Nie chciałem jako pierwszy się wypowiadać na ten temat - dobrze podsumowałeś!
  • Poziom 39  
    W tym roku to o ile się nie mylę wprowadzili ale elektroniczną ewidencję odpadów. Co do obowiązku monitorowania odpadów to raczej to weszło już w tamtym roku. Co do samego monitoringu to raczej ustawowo w ustawie masz zapewne konkretne wytyczne podane co do takiego monitoringu. Poszukaj tych informacji.
  • Poziom 9  
    gradek83 napisał:
    W tym roku to o ile się nie mylę wprowadzili ale elektroniczną ewidencję odpadów. Co do obowiązku monitorowania odpadów to raczej to weszło już w tamtym roku. Co do samego monitoringu to raczej ustawowo w ustawie masz zapewne konkretne wytyczne podane co do takiego monitoringu. Poszukaj tych informacji.

Kamera wymieniona przeze mnie spełnia ustawowe wymagania, a terminem dla firm, które posiadają decyzje wydane na podstawie poprzedniej ustawy o odpadach mają czas do 05.03.2020r. na złożenie wniosku o zmianę posiadanej decyzji uwzględniając aktualne wymogi.

Dodano po 3 [minuty]:

suworow napisał:
    michal1989s napisał:
    więc wymyśliłem sobie takie oto rozwiązanie tego problemu

Rzekłbym nie tylko wymyślił co bardziej wymarzył :) Proponuję udać się po wycenę ( bardzo wstępną) do jakiejkolwiek firmy zajmującej się monitoringiem i w ten oto prosty sposób skonfrontować owe marzenia z rzeczywistością :)

Jeżeli nie będzie to działać to proszę o informację dlaczego, gdzie jest błąd w moim rozumowaniu, dlaczego mam się udawać do "specjalistów" jeśli nie jest to wiedza tajemna, a ogólnie dostępna.

Proszę o konkrety, a nie proste kwitowanie bez podawania jakichkolwiek argumentów - tak można obalić cokolwiek.

Dodano po 4 [minuty]:

dawidedziu napisał:
    suworow napisał:

No otóż to🙂

Nie chciałem jako pierwszy się wypowiadać na ten temat - dobrze podsumowałeś!

Dziękuję za na prawdę konstruktywną wypowiedź w temacie... Ponawiam swoją prośbę o podanie konkretnych argumentów i odpowiedzieć na moje pytania/rozterki, o ile posiada się wystarczającą wiedzę w tym temacie.

Napisałem na tym forum gdyż często korzystam z jego rad i wypowiadają się tutaj specjaliści lub ludzie, którzy chcą pomóc/doradzić innym w konkretnych dziedzinach, ale jak na razie widzę, że chyba sam będę musiał poszukać odpowiedzi na swoje pytania.
    To może inaczej....

Chcę oferować loty widokowe nad Warszawą. Przejrzałem sobie oferty samolotów na znanym portalu aukcyjnym filtrując po cenie i wyszło mi, że taki jak na obrazku będzie najodpowiedniejszy. Co wy na to? Proszę tylko i wyłącznie o merytoryczne wypowiedzi specjalistów z dziedziny lotnictwa...

No ale że jest to forum dyskusyjne to proszę:
    1. Akumulator 7Ah. Jak kolega wyliczył, że taki będzie odpowiedni? ( pomijając fakt że za 35 zł to będzie sprzęt podłej jakości o parametrach niekoniecznie zgodnych z deklarowanymi, o krótkiej żywotności, której raczej nie przedłużą warunki w jakich ma pracować)
  • Poziom 9  
    suworow napisał:
    To może inaczej....

Chcę oferować loty widokowe nad Warszawą. Przejrzałem sobie oferty samolotów na znanym portalu aukcyjnym filtrując po cenie i wyszło mi, że taki jak na obrazku będzie najodpowiedniejszy. Co wy na to? Proszę tylko i wyłącznie o merytoryczne wypowiedzi specjalistów z dziedziny lotnictwa...

1. Akumulator 7Ah. Jak kolega wyliczył, że taki będzie odpowiedni? ( pomijając fakt że za 35 zł to będzie sprzęt podłej jakości o parametrach niekoniecznie zgodnych z deklarowanymi, o krótkiej żywotności, której raczej nie przedłużą warunki w jakich ma pracować)

Akumulator 7Ah+ panel solarny o mocy 20W, chyba to wyczerpuje odpowiedź prawda?
  • Specjalista automatyka domowa
    Ok trochę może trzeba kolegę na ziemię sprowadzić.
    Po pierwsze tanie akumulatory nie dość że nie trzymają parametrów jak już kolega Arek pisał to do tego nie są przystosowane do pracy cyklicznej, a raczej jako zasilanie awaryjne sporadycznie używane i na krótki okres.
    Po drugie liczenie na to że panel solarny 20W naładuje nam akumulator i jednocześnie zapewni odpowiedni bilans prądowy do zasilania zasilacza buforowego i kamery z motozoomem, wifi i IR jest można powiedzieć hura optymistyczne. Zwłaszcza w miesiącach zimowych. Z góry zakładam, że prądu starczy na max 2 godziny a i to tylko przy nowym naładowanym akumulatorze. Po kilku dniach to będą minuty pracy.
    Po trzecie zostaje jeszcze kwestia podglądu, zapisu i stabilności sieci Wi-Fi. Ale kolega ma pełne prawo eksperymentować, bo ja tylko teorytezuję. Mnie na takie eksperymenty po prostu nie stać.
  • specjalista-kamery przemysłowe
    xury napisał:
    Ale kolega ma pełne prawo eksperymentować, bo ja tylko teorytezuję. Mnie na takie eksperymenty po prostu nie stać.

Koszty kosztami, ale ile można stracić czasu na poprawki/badanie dlaczego coś nagle nie działa a miało działać itp.

Chcesz mieć dobrze to zrobione to zwiększ budżet kilkukrotnie i zrób to najlepiej na kablu(no ewentualnie dobre radio) i z normalnym sprzętem, a nie tanimi zabawkami PTZ...
  • Spec od GSM
    michal1989s napisał:
    Witam Forumowiczów,

Problem przedstawia się następująco: nowa ustawa o odpadach wymusza na mnie zrobienie monitoringu, problem jest taki, że nie mam tam internetu- stałego łącza więc będzie to działało po GSM (dodatkowo potrzebny jest dostęp online dla WIOŚ), problematyczne również byłoby zasilanie z kabla więc wymyśliłem sobie takie oto rozwiązanie tego problemu i potrzebuję pomoc w doborze sprzętu:

Teraz mam pytanie kilka pytań,:
    1. Do dostępu online będę potrzebował rejestrator wifi wraz z routerem GSM, chyba, że są jakieś hybrydy takich urządzeń.

2. Nie wiem jak połączyć te elementy - panel solarny 12V - akumulator - kamera, proszę o konkretne rozwiązania- produkty.

Wybrałem kamerę typu PTZ, bo zamiast 4/6 kamer wystarczą mi dwie, ponadto muszą pozostać takie parametry sprzętu nie gorsze- wraz z zoomem optycznym.

Karta SD jest potrzebna, gdyż w przypadku braku zasilania w rejestratorze obraz będzie nagrywany na kartę SD- nie będę musiał robić dodatkowego UPS na rejestrator- ale możecie mi podać jakiś tani patent na UPS- aku żelowy i zasilacz buforowy?

Jeśli chodzi o zasilanie to z kabla byłoby ono problematyczne ze względu na odległości i konieczność stawiania słupów- bo przekopać pod spodem się nie da gdyż na placu są poukładane płyty betonowe.

Interesuje mnie rozwiązanie jak najtańsze

Może na początek :)
    Na stronie hikvision jest artykuł jak powinno być "zrobione" monitorowanie składowisk odpadów według ustawy. https://www.hikvision.com/pl/News--Events/Press-Releases/606926687185022
    A tu Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 sierpnia 2019 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadówLink
    all_tel napisał:
    Na stronie hikvision jest artykuł jak powinno być "zrobione" monitorowanie składowisk odpadów według ustawy.

A na stronach elektrody w tym temacie ma kolega opisane jak to można zrobić po naszemu ;)

xury napisał:
    Zwłaszcza w miesiącach zimowych. Z góry zakładam, że prądu starczy na max 2 godziny a i to tylko przy nowym naładowanym akumulatorze. Po kilku dniach to będą minuty pracy.

Pesymista :)

Link

Autorze pytaj! Postaram się odpowiedzieć w miarę swoich skromnych możliwości na każde Twoje pytanie. Wniosłeś tu tyle radości, że czuję się Twoim dłużnikiem :)
  • Poziom 26  
    michal1989s napisał:
    suworow napisał:
    To może inaczej....

Akumulator 7Ah+ panel solarny o mocy 20W, chyba to wyczerpuje odpowiedź prawda?

Jaki pobór mocy ma ta kamera w nocy przy włączonym IR i Wi-Fi? Mnie nie udało się znaleźć, a na stronie dystrybutora brakuje plików z danymi technicznymi.
    Ale oszacujmy pobór mocy: zwykła, najmniejsza kamera z IR pobiera 5W i oświetla teren na 5 metrów, najmniejszy Access Point pobiera ok 3W. Już mamy 8W. W tej kamerze mamy zapewne mocniejsze diody IR oraz mechanizm obrotu, więc szacuję, że kamera pobiera maksymalnie około 12W, czyli 1 A.
    W temperaturze 20C, wybitnie dobry nowy akumulator 7Ah byłby w stanie zasilić ją przez 7 godzin nocnych. W dzień pobór prądu, byłby oczywiście mniejszy (liczmy, że o połowę) i nasz idealny akumulator starczyłby na około 14 godzin.
    Panel solarny 20W może oddać taką moc w słoneczny bezchmurny dzień. Przy obecnym zachmurzeniu, to może być 5W albo i nic. Czyli w pochmurne dni panel solarny ledwo by starczał na podtrzymanie działania kamery bez możliwości doładowywania akumulatora.

Jak chcesz tanio, to już lepiej puścić kabel elektryczny po płocie w grubym peszlu. A jeszcze lepiej zakopać wzdłuż płotu.
  • Poziom 24  
    michal1989s napisał:
    Karta SD jest potrzebna, gdyż w przypadku braku zasilania w rejestratorze obraz będzie nagrywany na kartę SD- nie będę musiał robić dodatkowego UPS na rejestrator

A jak na wyszczególnionym zestawieniu urządzeń kolega chce zrealizować wymóg ciągłej archiwizacji nagrań przez okres 1 miesiąca ?
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    all_tel napisał:
    Może na początek

Na początek i na koniec. Jeśli autor wątku ze zrozumieniem przeczyta to rozporządzenie i jeszcze w przystępnej formie artykuł pod podanym linkiem to (mam nadzieję) przestanie się kompromitować.