Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Astra H 1.6(z16xep) - Nie grzeje klimatyzacja i wywala płyn

27 Sty 2020 13:43 102 2
  • Poziom 4  
    Witam. Mam taki problem z moim samochodem. Dziś próbowałem odpowietrzyć układ chłodzenia bo klimatyzacja raz grzała a raz nie. Dokładniej mówiąc to zapaliłem samochód wiało zimne powietrze a po przejechaniu np. 5km, zgaszeniu i ponownym zapaleniu samochodu, grzało normalnie. Zabrałem się za odpowietrzanie i odkręciłem korek zbiornika wyrównawczego i zostawiłem tak, aż się nagrzeje i załączy się wiatrak. Przy 109stC płyn wywaliło ze zbiorniczka. Wszystkie węże były gorące oczywiście. Jakieś sugestie?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    Nie odkręcać na pracującym silniku. Po prostu układ chłodzenia jest ciśnieniowy. W korku masz zawór od podciśnienia i bezpieczeństwa (przeważnie ustawiony na trochę poniżej bara np 0,7 bar). Przy takim ciśnieniu płyn wrze w 120 C i jak układ jest zamknięty (pod ciśnieniem) to nic złego się nie dzieje ale jak otworzysz to płyn zaczyna wrzeć gwałtownie w całej objętości i wywala go przez odkręcony korek. A to że nie grzeje może być winą zacinającej się klapy ustalania temperatury albo czujnika temperatury. Nie koniecznie nagrzewnica nie grzeje. Jak jest dostęp do jej węzy to można sprawdzić jak wygląda temperatura płynu na zasilaniu i powrocie.
  • Poziom 41  
    To są układy ciśnieniowe i normalnym jest że powyżej 100 C płyn się zagotuje i ujdzie dziurą. Gdyby był korek zamknięty to powstałoby ciśnienie a wraz z nim temperatura wrzenia płynu byłaby dużo wyższa. Nie rób tak więcej bo się poparzysz a i dla silnika nie jest to zdrowe, raz że przegrzanie, dwa to kawitacja.