Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie kabli sieciowych ekranowanych 5e w domu jednorodzinnym

27 Sty 2020 16:17 486 14
  • Poziom 9  
    Witam,

chcę zainstalować w domu gniazda keystone z serii As firmy Ospel (Link) z ekranowanym modułem MGK-K5E (Link). W ścianie mam poprowadzony ekranowany kabel sieciowy klasy 5e i obiło mi się o uszy, że ekran w takim kablu powinien zostać uziemiony. Jak prawidłowo tego dokonać? Czy na takich modułach są jakieś zatrzaski do zaciśnięcia ekranu? Czy do tego zatrzasku trzeba doprowadzić kabel uziemiający z instalacji elektrycznej? Przepraszam jeśli zadaje głupie pytania ale prosiłbym o wskazówkę jak podejść do tego tematu bo same kable sieciowe do rozdzielni, gdzie jest połączenie z bednarką nie dochodzą.

Sama instalacja u mnie w domu będzie wyglądać następująco: router dostawy internetu w garażu -> kabel sieciowy na rj45 -> router prywatny na strychu -> kable sieciowe rj45 do gniazd w ścianach w całym domu. Z góry serdecznie dziękuję za poradę

Pozdrawiam
  • Specjalista Sieci, Internet
    Jak nie chcesz przepłacać, to kup tylko same puste gniazda. Keystony kupujesz innej firmy (np Qlantec) za parę złotych. Jeden keyston montujesz w gnieździe, drugi w patchpanelu w szafce krosowej. Panel z szafki łączysz przewodem LgY4mm2 z główną szyną uziemiająca budynku (powinna być wyprowadzona gdzieś w piwnicy lub kotłowni).
  • Poziom 9  
    IC_Current napisał:
    Jak nie chcesz przepłacać, to kup tylko same puste gniazda. Keystony kupujesz innej firmy (np Qlantec) za parę złotych. Jeden keyston montujesz w gnieździe, drugi w patchpanelu w szafce krosowej. Panel z szafki łączysz przewodem LgY4mm2 z główną szyną uziemiająca budynku (powinna być wyprowadzona gdzieś w piwnicy lub kotłowni).

Dzięki ale nie mam ani patchpanelu ani szafki krosowej. Mam po prostu puszczony kable F/UTP między garażem a strychem (w garażu router dostawcy internetu) i między strychem a gniazdkami sieciowymi w całym domu (na strychu będzie mój router rozdzielajacy sygnał na gniazda). Skrzynka rozdzielcza jest w garażu obok routera dostawcy internetu. Czy w takiej konfiguracji da się te kable uziemić?
    Przecież chyba masz te przewody w rurach, a nie bezpośrednio w tynku. Wystarczy tylko doprowadzić na strych od tego grubego ocynkowanego płaskownika przewód LgY. Jak przewodu uziemiającego na strych brak, albo co gorsza brak w garażu szyny GSU, to ścigaj elektryka.

Masz mieć w domu taką szynę i podłączone do niej uziemienie bojlera, pieca, rozdzielnicy itd
  • Poziom 9  
    IC_Current napisał:
    Przecież chyba masz te przewody w rurach, a nie bezpośrednio w tynku. Wystarczy tylko doprowadzić na strych od tego grubego ocynkowanego płaskownika przewód LgY. Jak przewodu uziemiającego na strych brak, albo co gorsza brak w garażu szyny GSU, to ścigaj elektryka.

Masz mieć w domu taką szynę i podłączone do niej uziemienie bojlera, pieca, rozdzielnicy itd

Wszystkie przewody idą w peszlach. Szyna GSU musi być, mam np osobny zielono-żółty kabel uziemiający doprowadzony do kotłowni z tego co wiem do uziemienia rur gazowych. Nie mam jednak takiego osobnego przewodu na strychu. Na strych mam doprowadzone 3 żyłowe przewody, osobno na światło i osobno na gniazdko. Czy można jakoś bezpiecznie wykorzystać (rozdzielić) żyłę uziemiającą, z któregoś z tych przewodów aby poza gniazdkiem/światłem podłączyć do niej ekran przewodów internetowych? Pewnie piszę jakieś farmazony ale nie jestem elektrykiem i tylko to przyszło mi do głowy jeśli chodzi o połączenie między strychem a skrzynka rozdzielczą.
  • Poziom 38  
    adrianopel napisał:

Sama instalacja u mnie w domu będzie wyglądać następująco: router dostawy internetu w garażu -> kabel sieciowy na rj45 -> router prywatny na strychu -> kable sieciowe rj45 do gniazd w ścianach w całym domu. Z góry serdecznie dziękuję za poradę

Pozdrawiam

Otóż, mamy wykonaną całą sieć w kat. 6 i 7 i samej skrętki nigdzie nie uziemialiśmy. Natomiast takie uziemienie ma wykonane każda szafa rackowa i urządzenie tej szafie, natomiast ekran poprzez interfejsy ma połączenie z tym uziemieniem. Zatem reasumując, należy zadbać o uziemienie urządzeń, w ten sposób z uziemieniem zostaną połączone ekrany okablowania.
    Gdyby ciebie to bardziej zainteresowało to zagadnienie zostało przystępnie opisane w opracowaniu znanej firmy PANDUIT:
    Reference ...rt 3,0.pdf Download (19.59 MB)

Natomiast na 17 stronie poniższej prezentacji przedstawiono sposób uziemiania urządzeń w szafie rackowej. Oczywiście urządzenia IT/Telecom luźno stojące uziemiamy w taki sam sposób. Należy zauważyć, że mimo iż każde z urządzeń jest podłączone do sieci energetycznej poprzez kabel 3-żyłowy to jeszcze dodatkowo jest wykonywane oddzielne uziemienie do głównej szyny, która znajduje się gdzieś w pomieszczeniu.

grounding-...onding.pdf Download (1.94 MB)
    adrianopel napisał:
    Na strych mam doprowadzone 3 żyłowe przewody, osobno na światło i osobno na gniazdko. Czy można jakoś bezpiecznie wykorzystać (rozdzielić) żyłę uziemiającą, z któregoś z tych przewodów aby poza gniazdkiem/światłem podłączyć do niej ekran przewodów internetowych? Pewnie piszę jakieś farmazony ale nie jestem elektrykiem i tylko to przyszło mi do głowy jeśli chodzi o połączenie między strychem a skrzynka rozdzielczą.
    Przewód żółto-zielony w gniazdach sieciowych to przewód ochronny (PE), a nie uziemiający. Chciałbyś uziemienie - musiałbyś dociągnąć. I to tyle w tym temacie.

Ja na twoim miejscu po prostu nie uziemiałbym ekranu tego kabla.
  • Poziom 38  
    _cheetah_ napisał:
    Przewód żółto-zielony w gniazdach sieciowych to przewód ochronny(PE), a nie uziemiający. .Chciałbyś uziemienie - musiałbyś dociągnąć. I to tyle w tym temacie.

Oczywiście, że tak. Niemniej jednak w praktyce łączy się on ostatecznie zwykle z tą samą uziemioną szyną. Różnica polega na tym, że chassis łączy się z PE gnieździe sieciowym urządzenia następnie przewodami w ścianie PE biegnie do do rozdzielnicy i stamtąd do uziemienia (fundamentowego).
    Obrazuje to rysunek:
    Uziemienie kabli sieciowych ekranowanych 5e w domu jednorodzinnymRozdziel..a.jpg Download (397.69 kB)

Natomiast uziemienie szafy podłączone jest oddzielnym przewodem do tejże samej szyny w rozdzielni. Przy najmniej u siebie w serwerowniach nie mam osobnych szyn uziemiających, osobnych bednarek i uziomów dla PE i dla uziemienia szafy.
    Uziemiasz tylko szafę (panel). Jak nie ma tego przewodu, to ewentualnie zostaw nieuziemione, będzie źle to będziesz przewodów doprowadzał. Tylko pamiętaj, aby od strony urządzeń końcowych nie podłączać patchcordów ekranowanych, bo możesz doprowadzić do sytuacji, że ekrany staną się przewodami wyrównawczymi.
    ^ToM^ napisał:
    Niemniej jednak w praktyce łączy się on ostatecznie zwykle z tą samą uziemioną szyną. Różnica polega na tym, że chassis łączy się z PE gnieździe sieciowym urządzenia następnie przewodami w ścianie PE biegnie do do rozdzielnicy i stamtąd do uziemienia (fundamentowego).

Różnica jest w bezpieczeństwie użytkowania, to raz, i w skuteczności uziemienia, to dwa. Po prostu - połączenia uziemiające i ochronne to dwa różne obwody, o różnym przeznaczeniu i wykonaniu.
  • Poziom 38  
    _cheetah_ napisał:

Różnica jest w bezpieczeństwie użytkowania, to raz, i w skuteczności uziemienia, to dwa. Po prostu - połączenia uziemiające i ochronne to dwa różne obwody, o różnym przeznaczeniu i wykonaniu.

Nigdzie tego nie neguję. Wyraźnie zaznaczyłem, że to dwa oddzielne obwody ostatecznie jednak łączące się we wspólnym punkcie - jak przestawiono na stronie 40 w podanej prezentacji.
  • Poziom 9  
    Panowie, proszę jeszcze o potwierdzenie lub zaprzeczenie odnośnie mojego pytania wyżej:

"Na strych mam doprowadzone 3 żyłowe przewody, osobno na światło i osobno na gniazdko. Czy można jakoś bezpiecznie wykorzystać (rozdzielić) żyłę uziemiającą, z któregoś z tych przewodów aby poza gniazdkiem/światłem podłączyć do niej ekran przewodów internetowych? Pewnie piszę jakieś farmazony ale nie jestem elektrykiem i tylko to przyszło mi do głowy jeśli chodzi o połączenie między strychem a skrzynka rozdzielczą."

Dziękuję
  • Poziom 38  
    Raczej nie. W twoim wypadku należy po prostu należy podłączyć urządzenie do prądu. Ekranów tych skrętek nie uziemiamy oddzielnie. Jak już to doprowadzamy od uziomu budynku dodatkowy przewód uziemiający. Popatrz do materiałów, które wyżej wrzuciłem a konkretnie na rysunki. Tam jest to dokładnie pokazane.
    Może powiedz o jakim dokładnie urządzeniu jest mowa, to coś się rozjaśni.
    Nie łączymy przewodu PE z sieci elektrycznej z przewodem uziemiającym szafy krosowej. Przewód PE służy do innych celów i chociażby w sytuacji zwarcia przewodu fazowego do obudowy może na nim pojawić się dosyć wysokie napięcie Ik*Zu wynoszące kilkanaście voltów, ale w krytycznej sytuacji nawet ok 100V. Takie napięcie mogłoby uszkodzić wszystkie urządzenia sieciowe w innych punktach domu. W przewodzie PE mogą też płynąć prądy wyższych harmonicznych z filtrów zasilaczy. Te prądy też mogą sporo zamieszania w sieci narobić.
    Czyli - osobno uziemienie, a osobno przewody ochronne!
  • Poziom 38  
    IC_Current napisał:
    W przewodzie PE mogą też płynąć prądy wyższych harmonicznych z filtrów zasilaczy. Te prądy też mogą sporo zamieszania w sieci narobić.
    Czyli - osobno uziemienie, a osobno przewody ochronne!

Dla uściślenia:
    Przewód ochronny PE (ang. protective earth lub protective conductor) – uziemiony przewód niepodlegający obciążeniu prądami roboczymi, z którym łączy się części przewodzące dostępne i który stanowi element ochrony przez samoczynne wyłączanie zasilania. Przewód ochronny łączący zacisk ochronny PE z uziomem, niebędący przewodem linii nazywany jest przewodem uziemiającym.

Jednakowoż, przewód uziemiający szafy też nazywa się przewodem uziemiającym niemniej spełnia ono funkcję uziemienia funkcjonalnego:
    Uziemienie funkcjonalne (ang. functional earthing) to uziemienie jednego lub wielu punktów sieci, instalacji lub urządzenia dla celów innych niż bezpieczeństwo. W przypadku urządzeń elektronicznych uziemianie ma na celu ochronę urządzeń przed uszkodzeniem na skutek przepięć lub zapewnienie im poprawnej pracy przez obniżenie poziomu zakłóceń.