Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop kopie prądem w całym domu, przy uziemionych gniazdkach.

27 Sty 2020 16:31 1023 31
  • Poziom 4  
    Witam, podłączony do prądu laptop kopie prądem po obudowie. Zasilacz posiada uziemienie i jest podłączony do gniazdka z uziemieniem. Dzieje się tak w całym domu. Nie jest to wina zasilacza, ani laptopa, bo w innym mieszkaniu problem nie występuje.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Instlalacja elektryczna uszkodzona.
    Gniazda uziemione "na niby"
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 34  
    Brak uziemienia a co może być jeszcze gorsze, kołek uziemienia połączony z fazą, miałem taki przypadek w życiu. Jakiś ,,elektryk" bez wyobraźni przemienił przewody za licznikiem, że nikt nie zginął to chyba cud.
  • Moderator
    pcq1337 napisał:
    . Dzieje się tak w całym domu. Nie jest to wina zasilacza, ani laptopa, bo w innym mieszkaniu problem nie występuje.

Instalacja domowa do sprawdzenia.
    Ale, tym niemniej, laptop nie ma prawa "kopać" nawet przy niesprawnej instalacji. Do sprawdzenia również zasilacz.
  • Poziom 4  
    Jak "sprawdzić" instalacje? Posiadam multimetr cyfrowy i podstawową wiedzę z zakresu elektryki, tak by nie zrobić sobie krzywdy.
  • Poziom 34  
    retrofood napisał:
    Ale, tym niemniej, laptop nie ma prawa "kopać" nawet przy niesprawnej instalacji. Do sprawdzenia również zasilacz.
    Jeżeli zasilacz jest zasilany przewodem z uziemieniem, to przy uziemieniu połączonym z fazą, laptop ma prawo kopać
    pcq1337 napisał:
    Nie jest to wina zasilacza, ani laptopa, bo w innym mieszkaniu problem nie występuje.
    czym potwierdza autor posta.
  • Specjalista elektryk
    @pcq1337 wrzuć proszę zdjęcie tabliczki znamionowej zasilacza i podaj model tego notebooka. Czy to oryginalny zasilacz? Czy notebook ma obudowę metalową (np. aluminiową)? Czy był ostatnio naprawiany? Większość zasilaczy posiada separację strony wtórnej w postaci transformatora bezpieczeństwa. Zapewnia to SELV na wyjściu, więc cała ta historia robi się ciekawa... bardzo ciekawa...
  • Poziom 34  
    Czy nie lepiej Panowie sprawdzić choćby najzwyklejszą neonówką, czy na bolcach uziemiających jest faza, nim wyda się krocie na analizy, sprawdzania zasilacza i laptopa, nie wystarczy informacja, że w innym mieszkaniu wszystko jest w porządku?!
  • Poziom 4  
    @Lab75 Załączam zdjęcie. Zasilacz oryginalny. Model: Dell Latitude E6500. Nie był naprawiany, pokrywa dolna metalowa.

Dodam, że inny laptop użytkowany w tym mieszkaniu również razi prądem niezależnie od gniazdka, więc nie diagnozowałbym w tym przypadku laptopa.

@Zygaqra Jutro sprawdzę, czy na bolcach uziemiających jest faza.
  • Poziom 4  
    Zygaqra napisał:
    Czy nie lepiej Panowie sprawdzić choćby najzwyklejszą neonówką, czy na bolcach uziemiających jest faza, nim wyda się krocie na analizy, sprawdzania zasilacza i laptopa, nie wystarczy informacja, że w innym mieszkaniu wszystko jest w porządku?!

Zmierzyłem używając multimetru. Podpinając go do bolca uziemiajacego i framugi, wskazuje napięcie 3V, podpinając do minusa i bolca, multimetr wskazuje 0.
  • Poziom 42  
    Wynik 0V otrzymasz wtedy gdy: styk ochronny gniazda nie będzie z niczym połączony oraz gdy styk ochronny gniazda będzie połączony z przewodem zerowym/PE.
    Z jakim stanem mamy do czynienia w twoim przypadku?
    Po co więc "pomiar" którego wyników nie potrafisz zinterpretować.
    Znajdź kompetentnego elektryka, który bez problemów sobie z tym poradzi.
    Dni mijają a to być może tańczysz z kostuchą.

Jest jeszcze trzecia możliwość otrzymania wyniku 0V.
    Gdy styk ochronny połączony jest z przewodem fazowym a pomiar wykonywany jest pomiędzy tymże stykiem a stykiem fazowym.
    Jest to śmiertelnie groźna sytuacja, która wprawdzie nie powinna wystąpić, ale nie można jej wykluczyć.
  • Poziom 4  
    Przemysław553 napisał:
    Witam. Proszę o dokładniejsze informacje co dokładnie Pan zmierzył. Tak jak radzą koledzy należy sprawdzić najprostszą neonówką czy jest napięcie na bolcach w gniazdkach w domu lub multimetrem cyfrowym.

Zmierzyłem napięcie pomiędzy bolcem ochronnym, a framugą drzwi (2.8V) i bolcem ochronnym, a minusem. (0 V). Bolec ochronny jest podłączony do przewodu uziemiającego.

@kkas12 Jakbym miał czas na wzywanie fachowca, z pewnością bym to zrobił, lecz wolałem się najpierw zapytać tutaj. Chyba od tego jest to forum.
    Moderowany przez retrofood:

Forum jest od dzielenia się wiedzą, zapytam więc z kim Ty się podzieliłeś i czym? Masz 3 lata stażu, pomogłeś w tym czasie komuś? Czy tylko potrafisz żądać i pouczać?

Dziękuję za troskę, zachowuje środki bezpieczeństwa przy sprawdzaniu instalacji elektrycznej.
  • Poziom 42  
    Tylko "sprawdzasz" i dalej nic nie wiesz.
    A kostucha być może cierpliwie czeka na okazję.
    Czego oczywiście nie życzę.

A poza tym nie odpowiedziałeś na pytanie.

P.S.
    Zęby (jeśli zajdzie potrzeba) też sam wyrywasz, czy jednak tak gospodarujesz czasem by dentystę jednak odwiedzić.
  • Poziom 33  
    Dziwna sytuacja, w zasilaczu strona pierwotna odseparowana jest od wtórnej. Podłącz ten zestaw i zobacz jakie napięcie jest pomiędzy metalowym korpusem laptopa a np. kaloryferem.
  • Poziom 39  
    Post #1
    pcq1337 napisał:
    Nie jest to wina zasilacza, ani laptopa, bo w innym mieszkaniu problem nie występuje.
    Instalacja jest niesprawna.
  • Poziom 16  
    "Kopie" tylko w jednym gniazdku czy we wszystkichz kołkiem ochronnym? Jeśli we wszystkich to obstawiam, że jest wirtualna ochrona. Oznacza, że wszystkie przewody ochronne schodzą się w rozdzielnicy i tam wiszą aż ktoś doprowadzi uziemnienie. Typowe rozumowanie i działanie kogoś kto się na tym nie zna a się zabiera za prąd. Już nie pierwszy raz to widziałem. Jeśli w jednym to należy tam szukać przyczyny. W każdym bądź razie z twoich wypowiedzi wnioskuję, że musi zająć się tym elektryk a nie ty. Jest realne zagrożenie życia od kilku dni a ty nic z tym nie robisz. Najgorsze to to że nie widzisz tego zagrożenia.
    Ilu przewodowa instalacja?
  • Poziom 4  
    Ktoś_tam napisał:
    "Kopie" tylko w jednym gniazdku czy we wszystkichz kołkiem ochronnym? Jeśli we wszystkich to obstawiam, że jest wirtualna ochrona. Oznacza, że wszystkie przewody ochronne schodzą się w rozdzielnicy i tam wiszą aż ktoś doprowadzi uziemnienie. Typowe rozumowanie i działanie kogoś kto się na tym nie zna a się zabiera za prąd. Już nie pierwszy raz to widziałem. Jeśli w jednym to należy tam szukać przyczyny. W każdym bądź razie z twoich wypowiedzi wnioskuję, że musi zająć się tym elektryk a nie ty. Jest realne zagrożenie życia od kilku dni a ty nic z tym nie robisz. Najgorsze to to że nie widzisz tego zagrożenia.
    Ilu przewodowa instalacja?

Sytuacja z "kopaniem prądu" istnieje od 4 lat, dlatego nie zdawałem sobie sprawy z powagi sytuacji, bo stało się to normą. Problem istnieje na każdym gniazdku z bolcem ochronnym. Jutro zadzwonię do elektryka i dam znać po diagnozie. Instalacja jest trójprzewodowa.
  • Poziom 4  
    miroslaw wielki napisał:
    Czy pralke masz teraz wlaczoną do gniazdka?

Z tego co mi wiadomo, problem występuje tylko w laptopach. Nie jest to moje mieszkanie. Pralka jest podłączona do gniazdka, lecz nie kopie prądem.
  • Poziom 43  
    Bieda z nędzą napisał:
    w zasilaczu strona pierwotna odseparowana jest od wtórnej

Nie do końca. Poczytaj o kondensatorze sprzęgającym w zasilaczach impulsowych.
    Przykładowo na tym schemacie to C4 (2,2nF):

W tym zasilaczu (PA-10), zacząłbym od sprawdzenia ciągłości pomiędzy stykiem ochronnym na wtyczce sieciowej kabla podłączonego do zasilacza a "-" na wtyku do laptopa.
    Oczywiście po sprawdzeniu instalacji przez elektryka.
  • Poziom 39  
    retrofood napisał:

Lab75 napisał:
    Większość zasilaczy posiada separację strony wtórnej w postaci transformatora bezpieczeństwa. Zapewnia to SELV na wyjściu, więc cała ta historia robi się ciekawa... bardzo ciekawa...

Bieda z nędzą napisał:
    Dziwna sytuacja, w zasilaczu strona pierwotna odseparowana jest od wtórnej.

Chciał bym zauważyć że większość zasilaczy laptopowych posiada połączenie styku ochronnego z minusem niskiego napięcia więc o SELV mowy nie ma - jeśli już to PELV lub FELV
    Są to wszystkie zasilacze mające złącze z bolcem ochronnym (tzw "koniczynka" lub IEC)
    Przytaczany przez autora zasilacz dell PA-10 prawdopodobnie ma połączenie bolca ochronnego z minusem zasilania przez rezystor 1k tak jak inne zasilacze dell.
    sprawdzono na PA-3E (DA90PE1-00) i LA65NM130.
    Inne mają metaliczne połączenie np asus PA1900-36 czy toshiba PA3290E-3AC3.

Podłączenie takiego zasilacza do niesprawnej instalacji objawia się "kopaniem" metalowych części laptopa. W przypadku laptopów jest to szczególnie odczuwalne gdyż dotykamy zazwyczaj wewnętrzną stroną nadgarstka gdzie skóra jest cienka i wrażliwa.

Ostatnio trafił mi się kabel zasilający "koniczynka" z przerwą żyły ochronnej. Objaw - "kopanie laptopa".
    Może warto sprawdzić kabel. Zwłaszcza jeśli inne urządzenia w domu (np. piekarnik elektryczny lub mikrofalówka ) nie "kopią"
  • Poziom 4  
    Przemysław553 napisał:
    Witam. Proszę o dokładniejsze informacje co dokładnie Pan zmierzył. Tak jak radzą koledzy należy sprawdzić najprostszą neonówką czy jest napięcie na bolcach w gniazdkach w domu lub multimetrem cyfrowym.

Sprawdziłem zwykłą neonówką, nie ma napięcia na bolcach.
    Bieda z nędzą napisał:
    Dziwna sytuacja, w zasilaczu strona pierwotna odseparowana jest od wtórnej. Podłącz ten zestaw i zobacz jakie napięcie jest pomiędzy metalowym korpusem laptopa a np. kaloryferem.

Napięcie między korpusem, a kaloryferem wynosi 2.8V.
    miroslaw wielki napisał:
    A podłącz laptopa i wyjmij wtyczke pralki i zobacz czy kopie. I lodówki też jak możesz.

Odłączyłem wszystkie urządzenia elektryczne w domu, problem nadal występuje.
    tos18 napisał:
    Podłączenie takiego zasilacza do niesprawnej instalacji objawia się "kopaniem" metalowych części laptopa. W przypadku laptopów jest to szczególnie odczuwalne gdyż dotykamy zazwyczaj wewnętrzną stroną nadgarstka gdzie skóra jest cienka i wrażliwa.

Ostatnio trafił mi się kabel zasilający "koniczynka" z przerwą żyły ochronnej. Objaw - "kopanie laptopa".
    Może warto sprawdzić kabel. Zwłaszcza jeśli inne urządzenia w domu (np. piekarnik elektryczny lub mikrofalówka ) nie "kopią"

Sprawdziłem na trzech kablach "koniczynkach", efekt ten sam.