Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Prostownik/ładowarka - Jaki prostownik kupić

27 Sty 2020 18:13 447 18
  • Poziom 10  
    Witam Kolegów i proszę o poradę.

Użytkuję dwa auta, z których jedno głównie w zimie (prześwit, napęd), drugie od wiosny do jesieni. Oczywiście od czasu do czasu ruszam to stojące na jakąś przejażdżkę a przynajmniej odpalę silnik na chwilę. Zdaję sobie sprawę, że dla akumulatora to za mało i powinienem częściej jeździć albo kupić ładowarkę/prostownik (zielony jestem).

Miałem kiedyś takie małe urządzonko ale było warte tyle ile kosztowało czyli niewiele i padło.
    Czytałem dobre opinie nt. ładowarek z Lidla/Biedronki. Jeden ze sklepów ma toto w sprzedaży wysyłkowej ale mam po drodze Norauto i może coś stamtąd się nada? Tak do 150 zł?

Auto zimujące stoi pod chmurką ale za płotem, więc mogę podpiąć na noc, jeśli soboty nie starczy ;) Akumulator ma 44 Ah pojemności. Zimowe auto ma 72 Ah ale ono zimą jeździ (robię ponad 500 km/tydzień), chociaż też chciałbym mieć możliwość podładowania w razie "W". Sprzęt niedrogi, w miarę solidny, bez fajerwerków... Jest tam seria HF, Smart albo - poza budżetem - Bosch C3 czy CTEK....

Pomożecie?

Dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Na temat obecnych ładowarek/prostowników się nie wypowiadam, bo nimi się nie interesowałem, posługuję się takim własnej konstrukcji (najprostsze). Obecnie wykorzystuję panele PV, bo w garażu nie mam światła, a samochodem praktycznie nie jeżdżę.
    ipek33 napisał:
    Auto zimujące stoi pod chmurką ale za płotem, więc mogę podpiąć na noc, jeśli soboty nie starczy

To w tym układzie, nie prościej jest, na okres przestoju, wyjąć akumulator z samochodu i wstawić go do garażu i od czasu doładować, albo jak prostownik-ładowarka na to pozwala (udostępnia napięcie 13.8-14.4 V), podpiąć akumulator na stałe.
  • Poziom 10  
    Wolałbym nie wyciągać akumulatora z auta, tak by było w każdej chwili gotowe do użycia. Może niekoniecznie trzymałbym aku non-stop na kablach ale w weekend bym podłączał.
  • Poziom 21  
    Teraz masz prostowniki przeróżne
    Nawet automatyczne podpinasz zostawiasz
    Po pełnym naładowaniu prostownik przestaje podawać napięcie a tylko podtrzymuje prąd, gdy będą spadki prądu prostownik znów sam się załączy
    No chyba że bardziej zaawansowany automatyczny/manualny z możliwością regulacji napięcia
    Najprościej to wytłumaczyć tak że masz 2 prostowniki w jednym
    1sza opcja w nim działa na takiej zasadzie jak powyżej
    2ga opcja przelaczasz go na ustawianie manualne to ty ustawiasz napięcie prądu jakie jest podawany czyli 10% pojemności akumulatora i zostawiasz to napięcie będzie spadać i rosnąć aż bateria będzie pełna, lub półautomaty gdzie ustawiasz wartość prądu i on zostaje bez zmian ale to ty musisz kontrolować baterie co jakiś czas i odpiąć zasilanie prostownika od sieci
  • Poziom 10  
    @świerszcz.UK

Dziękuję, to z grubsza ogarniam, przejrzałem opisy. Moje pytanie bardziej dotyczy, który z tych tańszych do 150 zł np. z Norauto warto wziąć (mam po drodze ale nie upieram się, że tylko tam, zwłaszcza że ceny nie są konkurencyjne). Praktycznie każdy ma funkcję podtrzymywania ale może ktoś ma jakieś bliższe doświadczenia i wie, który z nich jest wart swojej ceny. Czy wystarczy mi prąd maksymalny 4 A do moich potrzeb czy większy?

A może żaden i warto podnieść budżet. Tylko do podtrzymania aku 44 Ah chyba nie jest potrzebna armata i choć można kupić CTEK MXS 5.0 za 279 zł to może jednak nie jest mi potrzebny mimo że ma funkcję "odsiarczania" i wskrzesza nawet umarłych ;)

Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    ipek33 napisał:
    Czy wystarczy mi prąd maksymalny 4 A do moich potrzeb czy większy?

W zupełności wystarczy, ewentualnie ładowanie będzie trwało trochę dłużej, ale za to akumulator będzie lepiej naładowany.
  • Poziom 37  
    ipek33 napisał:
    Wolałbym nie wyciągać akumulatora z auta, tak by było w każdej chwili gotowe do użycia. Może niekoniecznie trzymałbym aku non-stop na kablach ale w weekend bym podłączał.

W tej sytuacji spokojnie wystarczy ładowarka dostępna w Lidlu lub w Biedronce albo innym Aldim. Dostępne są w rozsądnych cenach i tym podładujesz akumulator.
  • Poziom 10  
    @^ToM^
    Dzięki, pójdę w coś budżetowego.

Pozdrawiam!
  • Poziom 37  
    ipek33 napisał:
    @^ToM^
    Dzięki, pójdę w coś budżetowego.

Pozdrawiam!

Jedyne o czym należy pamiętać, że tym zwykle nie naładujesz akumulatora do 100% a jedynie gdzieś do 80%. Żeby naładować do pełna trzeba ładować akumulator poza pojazdem jakimś mocniejszym urządzeniem. Natomiast jak chcesz ładować bez odłączania od pojazdu, to tylko takie ładowarki wchodzą w grę, nimi możesz ładować bez odłączania baterii. Ładuj trybem "zimowym", wtedy uzyskasz wyższy stopień naładowania.
  • Poziom 43  
    Podtrzymująca ładowarka black&decker za 100 starczy .
    Prostownik/ładowarka - Jaki prostownik kupić
  • Poziom 16  
    ^ToM^ napisał:
    Jedyne o czym należy pamiętać, że tym zwykle nie naładujesz akumulatora do 100% a jedynie gdzieś do 80%. Żeby naładować do pełna trzeba ładować akumulator poza pojazdem jakimś mocniejszym urządzeniem. Natomiast jak chcesz ładować bez odłączania od pojazdu, to tylko takie ładowarki wchodzą w grę, nimi możesz ładować bez odłączania baterii.
    Warty wypróbowania YT-8303. Też elektroniczny ale jest w stanie naładować bliżej pełnego niż te lidlowe. Bez odpinania klem było ładowane i nic się nie stało, ale oczywiście producent tego zabrania.
  • Poziom 37  
    adse napisał:
    Warty wypróbowania YT-8303. Też elektroniczny ale jest w stanie naładować bliżej pełnego niż te lidlowe. Bez odpinania klem było ładowane i nic się nie stało, ale oczywiście producent tego zabrania.

Z pewnością. Te z Lidla nie są idealne ale za to są tanie 30-50 zł.
  • Poziom 4  
    Lidlowa bez problemu daje radę :D
  • Poziom 10  
    Dziękuję wszystkim za rady, spróbuję zamówić w wysyłkowym Lidlu. Jak padnie za 2-3 lata, to kupię następną, jak padnie za 2-3 tygodnie, to kupię CTEKa ;)

W międzyczasie wyskoczyła mi na znanym portalu ładowarka Volt Polska ;) Droższa od lidlowskiej, 24 miesiące gwarancji zamiast 36, brak TUV - teoretycznie znacznie gorsza :) Czy ktoś miał może do czynienia?
  • Moderator Samochody
    Jedna i ta sama chińszczyzna, tylko w innym opakowaniu... z dużą rezerwą podchodzę do produktów firm mający w nazwie "Polska"... zazwyczaj sprzedają najtańszą chińszczyznę. Ale z Volta mam akurat przetwornicę/UPS do przyczepy campingowej i poza tym, że dość głośno buczy to działa i wykonana jest dość solidnie ;)
  • Poziom 10  
    Zamówiłem z Lidla, chciałem wspomóc polską firmę ale tak wyszło połowę taniej ;)
  • Poziom 37  
    ipek33 napisał:
    Zamówiłem z Lidla, chciałem wspomóc polską firmę ale tak wyszło połowę taniej ;)

Cobyś nie zamówił, to wspomożesz głównie chińczyka :)
  • Poziom 10  
    Mam świadomość, niestety :)
    Aż dziw, że Trump nie wpadł na pomysł, żeby wykorzystać mur do zamknięcia Chińczyków ;)
  • Poziom 10  
    Przyszła nówka sztuka ze sklepu www. Dziękuję za pomoc