Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Owon B35T BT Miernik diagnoza usterki i naprawa.

LightOfWinter 27 Sty 2020 21:48 2724 1
  • Owon B35T BT Miernik diagnoza usterki i naprawa.

Witam

Dziś chciałbym zaprezentować pokrótce naprawę multimetru Owon B35T.

Miernik nabyłem z ciekawości ponieważ:

- był uszkodzony więc liczyłem na zapoznanie się z konstrukcją
    - kompletny, czyli w pudełku było całe wyposażenie: kabelki pomiarowe do tego krokodylki, adapter do pomiarów np. kondensatorów, termopara i pokrowiec.
    - miał możliwość połączenia po BT co mnie zaciekawiło. Nawet jeśli jest po części tylko "gadżetem".
    - miał niską cenę. Zapłaciłem za nie włączający się egzemplarz 50 pln.

Jak można zobaczyć na poniższym zdjęciu moją uwagę ze względu na brak widocznych uszkodzeń na PCB przykul duży pobór prądu i grzanie się układu scalonego odpowiedzialnego za pomiary.

Urządzenie pobierało 0.48A @ 3.0 V DC. Więc dużo za dużo jak na urządzenie zasilane z dwóch ogniw AA. Takie baterie padły by błyskawicznie.

W związku z tym zakupiłem z Chin odpowiedni układ, odczekałem 1.5 miesiąca aż paczka dotrze i wymieniłem za pomocą lutownicy na gorące powietrze.
    Dodatkowo poprawność montażu sprawdziłem dokonując inspekcji optycznej pod mikroskopem. Układ kosztował mnie ok 40pln razem z przesyłką.

Jak widać na poniższym obrazku miernik po wymianie "ożył".
    Czyli diagnoza była trafiona.

Podczas wymiany uszkodziłem termicznie gorącym powietrzem buzzer.
    Mimo że był on zabezpieczony taśmą kapton-ową.

Teraz czeka mnie jego wymiana.

Podsumowując:
    Poniesione koszty to 90pln za działający miernik + koszt nowego buzzer-a.
    Podejrzewam że uszkodzenie mogło powstań np. przy próbie pomiaru nie rozładowanego kondensatora. Wydaje się to prawdopodobne patrząc na skąpe układy zabezpieczające. Zresztą dużo lepsze urządzenia nie wytrzymują takiego eksperymentu.

Interfejsu BT jeszcze nie testowałem ale mam taki zamiar.
    Aplikację mam już zainstalowaną. Więc jak tylko znajdę wolną chwilę to przetestuję.

Jeśli chcecie zobaczyć diagnozę, późniejsze złożenie i proste testy "na żywo"
    poniżej zamieszczam linki.

Diagnoza usterki, rozebranie miernika, pomiar poboru prądu i temperatury uszkodzonego układu termoparą.

Link

Multimetr po naprawie - złożenie i pierwsze testy.

Link

Poniżej jeszcze wnętrze multimetru. Mnie ono nie przekonało. Brakuje mi lepszych zabezpieczeń. Plusami są dla mnie elementy smd oraz moduł BT.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    LightOfWinter
    Poziom 29  
    jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)
    Specjalizuje się w: motoryzacja, elektronika
    LightOfWinter napisał 1450 postów o ocenie 222, pomógł 77 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2006 roku.
    E8600
    Poziom 38  
    Chorowałem kiedyś na ten miernik ale na szczęście nie kupiłem.
    Czekam na uzupełnienie jak bluetooth sobie radzi i inne pomiary po kalibracji.