Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł internetowy KM200 - jak doprowadzić internet

27 Sty 2020 22:05 162 9
  • Poziom 3  
    Dwa miesiące tamu wymieniono u mnie piec węglowy na kocioł gazowy Buderus GB 072 + RC 310 + KM 200. Teraz przyszedł czas na uruchomienie modułu internetowego, który nie został jeszcze uruchomiony ze względu na brak dostępu do internetu. Niestety pociągnięcie kabla jest kłopotliwe i raczej nie wchodzi w grę. Jak rozwiązać doprowadzenie internetu do modułu KM200 znajdującego się w piwnicy? Rozumiem, ze internet musi być "dostarczony po kablu". Jak to zrobić aby Wi-Fi (w piwnicy jest zasięg) "zmienić" do doprowadzenie "po kablu" do modułu? Mam router, którego nie używam TP-Link TL-WR940N (EU) Ver. 4.0, czy mógłbym go jakoś w tym celu wykorzystać?
  • Poziom 16  
    Mozna router wykorzystac, tylko jakis fachmann od informatyki musi to skonfigurowac,
    a nie prosciej kupic zestaw do przesyli internetu przez siec energetyczna ??

Nie prosciej bylo wziac Logamatic TC100? Zastepuje KM200 i RC310 (z tym ze tylko do 1 obiegu co plus cwu), ale jest po wifi
  • Poziom 3  
    ROWE napisał:
    Tel. do serwisu BUDERUS.

Co ma do tego Budeus?

krzyzak11 napisał:
    Mozna router wykorzystac, tylko jakis fachmann od informatyki musi to skonfigurowac,
    a nie prosciej kupic zestaw do przesyli internetu przez siec energetyczna ??

Nie prosciej bylo wziac Logamatic TC100? Zastepuje KM200 i RC310 (z tym ze tylko do 1 obiegu co plus cwu), ale jest po wifi

Kupiłem to co oferowała mi firma wymieniająca ogrzewanie. Nie byłem zorientowany w tym, że istnieje inna opcja umożliwiająca komunikację po wi-fi.

Pisałem o ww. routerze, bo został mi taki po rezygnacji z internetu Vectra. Leży nieużywany.

Właśnie czytałem nt. przesyłu internetu przez sieć energetyczną. Brzmi trochę futurystycznie. Czy to jest bezpieczne dla urządzeń podłączonych w ten sposób do internetu?
  • Poziom 24  
    Repeater z gniazdem RJ-45 np TP-LINK WA850RE, one mogą działać jak Acces Point dla urządzeń bez modułu WiFi czyli jak karta WiFi.
    https://www.tp-link.com/pl/home-networking/range-extender/tl-wa850re/
    Moduł internetowy KM200 - jak doprowadzić internet
    67 PLN na allegro

Konfigurujesz lapkiem po kablu lub telefonem po WiFi (banalna konfiguracja), łączysz ze swoja siecią, i DZIAŁA

Obecnie mam neta światłowodowego 300Mbit rozprowadzonego po mieszkaniu bez kabli i do PC bez karty WiFi tylko z podłączonym repeaterem idzie tak:
    https://www.speedtest.pl/wynik/231343654 tylko lepszym repeaterem (i sporo droższym), RE450
  • Poziom 36  
    Jeśli w piwnicy masz WiFi to można wykorzystać router pracujący w trybie tzw. klienta.
    Czyli sterownik podłączasz kablem LAN do routera, a router w trybie klienta będzie się łączył z drugim routerem pełniącym rolę Access Pointa.
    Tryb klienta oznacza, że router w piwnicy pracuje analogicznie jakbyś podłączał inny komputer po WiFi np. laptopa.
    Nie każdy router posiada taki tryb pracy, więc musiałbyś zobaczyć w ustawieniach Twojego routera, czy ma taki tryb.
    Jeśli tak to nie ma problemu i to ogarniesz.
    Nie trzeba do tego informatyka, ale trzeba mieć zdolność do konfiguracji urządzeń elektronicznych i umieć ogarnąć komputer to czytając w necie jakieś poradniki dasz radę.

W teorii można mieć LAN po sieci energetycznej ale czy to zadziała w praktyce to nie wiadomo, bez testów praktycznych jest to pewnego rodzaju jedna wielka niewiadomoma i trzeba dokupić dodatkowe urządzenia, a router WiFi już masz i może będzie pasował.
  • Poziom 24  
    LAN po sieci energetycznej działa tylko na tej samej fazie i instalacja musi być naprawdę ok. I kosztuje około 200PLN, nadajnik i odbiornik. Repeater 1/3 tego, plus gratis w piwnicy 100% mocy sygnału WiFi. A jak kiedyś nie będzie już potrzebny to można zwiększyć zasięg WiFi np na taras itp.

Chyba że ogarniesz router w tryb klienta i ma on tą opcję...
  • Poziom 36  
    Wojewoda82 napisał:
    LAN po sieci energetycznej działa tylko na tej samej fazie

Tak było w pierwszych wersjach tego standardu ale teraz ponoć działa na różnych fazach ale sam tego nie testowałem, więc nie potwierdzam osobiście. Zresztą nigdy nie traktowałem LAN po sieci 230V na poważnie, bo jak mam możliwość pociągnięcia kabelka Ethernet to nie muszę kombinować z innymi sposobami łączności.
  • Poziom 24  
    Ja nie mam na tą chwile takiej możliwości bez ciągnięcia kabla do PC po ścianach lub pod panelami (musiałbym zrywać panele) bo router jest w przedpokoju (w miejscu centralnym mieszkania) po przeciwnej ścianie niż pokój z PC. Może kiedyś.

Z obecnego rozwiązania jestem zadowolony, fakt, że jakby mi się zachciało 1Gbit (a mogę), to po WiFi nie pójdzie tyle.

ROWE napisał:
    TomekSIL napisał:
    Co ma do tego Budeus?

A warunki gwarancji, czy nie będą do uzgodnienia?

Podłączenie modułu i tak będzie po kablu, przecież nie robi rzeźby z jakimś dokładaniem karty WiFi do elektroniki sterownika. Będzie kabelek do sterownika, a jak dojdzie do niego sygnał internetowy, nie ma znaczenia.