Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można zmienić częstotliwość dźwięku czujnika HC-SR04.

27 Sty 2020 22:06 240 3
 • Poziom 2  
  Witam
  Chciałbym się zapytać czy można zmienić częstotliwość dźwięku czujnika HC-SR04? Czy taki zabieg zapobiegnie oddziaływaniu na siebie dwóch czujników HC-SR04 umieszczonych blisko siebie i pracujących w tym samym czasie?
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam!
 • Poziom 39  
  Częstotliwość jest zaszyta w programie, więc jeśli jesteś w stanie napisać własną wersje to tak. Może spróbuj naprzemiennie wykonywać pomiary.
 • Poziom 2  
  Bardziej odpowiadałoby mi, aby pracowały w jednym czasie, ale nie wiem czy jest jakieś rozwiązanie, aby nie oddziaływały one na siebie.
 • Poziom 36  
  Tomasz002219 napisał:
  Bardziej odpowiadałoby mi aby pracowały w jednym czasie


  Jeśli odległości są nieduże a obiekty dobrze odbijające, to można by po prostu zmniejszyć moc nadawania np. dając w szereg z przetwornikiem nadawczym opornik. Ale to może nie konieczne dobre rozwiązanie, wymagało by eksperymentów.

  A co do kwestii zmiany częstotliwości, to największy problem tkwi w użytych przetwornikach. Nawet jeśli by się dało ją zmienić, np. zmieniając kwarc taktujący mikrokontroler na czujniku, to główną przeszkodą jest rezonansowy charakter obydwu przetworników ustalony fabrycznie na 40kHz.
  Czyli jeśli było by inne taktowanie to przetwornik nadajnika traci sprawność nadając na innej niż jego naturalna częstotliwość. A z kolei przetwornik odbiornika będzie miał zmniejszoną czułość dla tej innej częstotliwości niż 40kHz. Ale 40kHz (z drugiego czujnika) będzie odbierał bardzo dobrze. Kwestia w tym że selektywność toru odbiornika zdecydowanie zależy od przetwornika a nie filtru analogowego na płytce, który jest słaby.
  Czyli nic lepiej, bo praktycznie spadną tylko czułości w tym przerobionym przetworniku a problem reakcji na nie swój sygnał zostanie.

  Jedyne chyba wyjście, jeśli decydować się na rożne częstotliwości, to znaleźć i wymienić w jednym z czujników równocześnie obydwa przetworniki na jakieś o zdecydowanie innej częstotliwości pracy np. 45kHz z równoczesną proporcjonalną do tego zmianą częstotliwości kwarcu (lub zmianą oprogramowania, ale to zupełnie inny temat). Z tym że i tak czujniki będą się trochę "słyszeć" wzajemnie, choć słabo.