Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie dużej mocy (transformator)

Root Anonymous 30 Sty 2020 23:17 963 75
  • Pomocny post
    Janusz_kk
    Poziom 27  
    Root Anonymous napisał:
    A apropos falownika to sinusoidy nie można zrobić nakładając na siebie dwie połówki od ne555

Nie, tak się tego nie robi, na 555 robisz generator pwm a na 5 dajesz sinusa z generatora np wien-a, wtedy na wyjściu 555 będziesz miał odpowiednio zmodulowany pwm do sterowania tranzystorów mocy, wtedy straty mocy będą dużo mniejsze.
  • Pomocny post
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Root Anonymous napisał:
    Z tego co się dowiedziałem chyba lepiej będzie już jak kupię te 5 czy 6 kg blachy i spróbuje nawinąć trafo na 10kV i zrobię cewkę tesli z klasycznym schematem,
    Najtrudniejsze jest poprawne wykonanie izolacji w wysokonapięciowych transformatorach, żeby było łatwiej, możesz wrzucić do wiadra z olejem.
    Root Anonymous napisał:
    bo z tym falownikiem, to nie dostanę dużego rdzenia z ferrytu chyba ze toroid,
    Na rynku wszystkiego jest w nadmiarze.
    Root Anonymous napisał:
    czy uzyskałbym większa moc wycinając środek i nawijając na belkach bocznych,
    Powierzchnia rdzenia dwa razy mniejsza, czyli będziesz musiał zużyć dwa razy więcej miedzi żeby uzyskać taka samą moc. W transformatorach wysokonapięciowych i tak jest kiepskie wykorzystanie powierzchni okna, więc to może mieć sens mniejsza moc, ale więcej miejsca na izolację.

Root Anonymous napisał:
    A apropos falownika to sinusoidy nie można zrobić nakładając na siebie dwie połówki od ne555, po kondensatorze te prostokąty będą wyglądać jak fale, a jeżeliby w przerwy między nimi z drugiego generatora pościć prąd w druga stronę.
    Falownik można zrobić na wiele sposobów, ale jak początkujący wyłożysz się na każdej próbie praktycznej realizacji, nie widziałeś żadnego schematu falownika, nie wiesz też jakie warunki trzeba spełnić żeby schemat miał sens, to powiedz szczerze jak widzisz swoje szanse zrobienia czegoś o czym nic nie wiesz?
    Nie chodzi o to żebym chciał cię zniechęcać, albo dezawuować, ale po prostu z pustego i Salomon nie naleje, sam zapał nie wystarczy trzeba włożyć trochę pracy, jak pokażesz coś (schemat), co będzie z grubsza sensowne to chętnie pomogę.
  • Pomocny post
    _lazor_
    Moderator Projektowanie
    jarek_lnx napisał:
    Root Anonymous napisał:
    Z tego co się dowiedziałem chyba lepiej będzie już jak kupię te 5 czy 6 kg blachy i spróbuje nawinąć trafo na 10kV i zrobię cewkę tesli z klasycznym schematem,
    Najtrudniejsze jest poprawne wykonanie izolacji w wysokonapięciowych transformatorach, żeby było łatwiej, możesz wrzucić do wiadra z olejem.

Potwierdzam, ale dodam że wrzucenie transformatora do samego oleju nic nie da, trzeba jeszcze odgazować w pompie próżniowej aby olej dostał się do zakamarków. Ja w końcu ukatrupiłem swój transformator wysokiego napięcia - z sekcji zwłok wyszło, że zapaliła się plazma i przepaliła izolację. Przebicie nie wchodziło w gre, bo materiał z napięciem przebicia 3.5kV a ja miałem maksymalnie 600V, ale wystarczyło by na odcinku 25um zapaliła się plazma.
    Janusz_kk
    Poziom 27  
    jarek_lnx napisał:
    Powierzchnia rdzenia dwa razy mniejsza, czyli będziesz musiał zużyć dwa razy więcej miedzi żeby uzyskać taka samą moc.

Bzdura, moc nie zależy od ilości zwojów czy "ilości miedzi" jak kolega sugeruje.
    Grzegorz_madera
    Poziom 34  
    Root Anonymous napisał:
    wyszło mi ze sam rdzeń do takiej mocy będzie ważył około 5kg (liczyłem S dla środkowej kolumny rdzenia na której będą cewki), ale to tylko 300-400Wat, trafo z mikrofalówki maja większa moc, a ważą 1-2kg z uzwojeniami

Bo transformator z mikrofalówki przystosowany jest do pracy krótkotrwałej, wtedy da się wyciągnąć te 700-800W przy wadze 2kg. Jako przykład podam ci mój transformator separacyjny o mocy 850VA. Waży "tylko" 15kg... Ale ciągłe obciążenie maksymalnym prądem jest mu niestraszna. Fizyki nie oszukasz...
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Janusz_kk napisał:
    Bzdura, moc nie zależy od ilości zwojów czy "ilości miedzi" jak kolega sugeruje.

Jak zmniejszysz ilość miedzi, to zapewne moc zmaleje... pomyśl o uzwojeniu z kilku zwojów cienkiego drucika. Ale w przetwornicy dwutaktowej ograniczeniem prądu, oprócz drutu, może być nasycenie rdzenia (albo grzanie rdzenia przez zbyt dużą indukcję) i jeśli zwiększa się ilość miedzi, to trzeba zwiększać szczelinę tak, by ograniczyć indukcję do wartości, przy której rdzeń się nie przegrzeje (w skrajnym przypadku zwiększanie ilości miedzi może wymagać takiej szczeliny, że z rdzenia pozostanie sama szczelina, i problem grzania się rdzenia zniknie). W przetwornicy jednotaktowej nie ma takiego problemu, i im więcej miedzi, tym większa moc.
    _lazor_
    Moderator Projektowanie
    wzór na moc transformatora:
    $$A_p = \frac{\{V_1 * D_{on}\}*2*I_{1rms}}{f_s*ΔB*J*k}$$

Gdzie Ap to również zależność geometryczna okna transformatora i przekroju kolumny.

k - współczynnik wypełnienia okna zwojami
    J - gęstość prądu w uzwojeniu

oczywiście sam materiał też ogranicza maksymalną częstotliwość czy ΔB
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Janusz_kk napisał:
    Niektórzy piszą bzdura zamiast witam?
    Autor założył temat żeby zaoszczędzić, więc istotnym jest dla niego zużycie materiałów, dla niekumatych napiszę że połowa powierzchni przekroju wymaga dwukrotnie większej liczby zwojów, dla zachowania indukcji, a przekrój drutu nie może się zmienić bo chcemy tą samą obciążalność, przez co zużycie drutu nawojowego rośnie mniej-więcej dwukrotnie, okno jest większe więc się zmieści.

Chyba nie jesteś na poziomie przedszkola, w którym mówią że moc zależy tylko od przekroju rdzenia?
    Janusz_kk
    Poziom 27  
    jarek_lnx napisał:
    Chyba nie jesteś na poziomie przedszkola, w którym mówią że moc zależy tylko od przekroju rdzenia?

To może zajrzy łaskawie do wzoru na moc trafo i popatrz co tam masz.
  • Pomocny post
    ^ToM^
    Poziom 38  
    Grzegorz_madera napisał:

Bo transformator z mikrofalówki przystosowany jest do pracy krótkotrwałej, wtedy da się wyciągnąć te 700-800W przy wadze 2kg. Jako przykład podam ci mój transformator separacyjny o mocy 850VA. Waży "tylko" 15kg... Ale ciągłe obciążenie maksymalnym prądem jest mu niestraszna. Fizyki nie oszukasz...

Świento racyja! Jednak trafo do cewki Tesli też jest do pracy krótkotrwałej. No bo na ile chcesz cewkę włączać na minutę czy 5 max! Zatem spokojnie można wykorzystać takie trafo do tego zastosowania! Włączasz sobie na kilka minut eksperymentujesz i robisz 10 min. przerwy.
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Janusz_kk napisał:
    To może zajrzy łaskawie do wzoru na moc trafo i popatrz co tam masz.
    Którego, bo w literaturze spotyka się kilka. Użycie żargonowych określeń wcale nie powoduje że twoje odpowiedź wygląda bardziej fachowo.
    Root Anonymous
    Poziom 4  
    Przepraszam ale niedokońca rozumiem jak lepiej postąpić z rdzeniem użyć kształtu EI czy lepiej [], jeżeli chodzi o drut to myślę, że wystarczy mi 250g 0,2mm, na wtórne i 100g 0,8mm na pierwotne, tyle aktualnie posiadam, jeszcze mam na pierwotne 0,4mm tez 100g, zobaczę jak wyjdzie w obliczeniach. A jako pompę próżniowa mógłbym zastosować szczelne pudełko plexi i odkurzacz, czy nie wystarczy, albo powoli w każdym miejscu pipetą nasączyć przestrzeń pomiędzy uzwojeniami i taśmę olejem? I zastanawiam się czy może nie lepsza izolacja byłby plastik, lakier zrobiony z polipropylenu i rozpuszczalnika nitro, po wyschnięciu jest jak sam polipropylen, nie ma szans na przebicie, mógłbym zalać nim oba uzwojenia. Kształt mnie zastanawia również pod względem technicznym, na rdzeniu EI będzie faktycznie dużo mniej miejsca, a będę musial dużo uzwojen zrobić. A żeby osiągnąć większa mac chwilowa jak kolega wyżej pisał, powiedzmy na 10min to rodzaj transformatora się nie zmienia, prawda? A co do schematu falownika to nie mam na razie żadnego, chciałem sam zaprojektować, ale teraz widzę ze moje koszty wtedy chyba specjalnie nie spadną, bo pewnie więcej zapłacę za tranzystory i radiatory do nich niż za blachę
    _lazor_
    Moderator Projektowanie
    W sumie nadal nie napisałeś co Ty chcesz w ogóle osiągnąć. Bo coś było o cewce tesli, potem że nie do końca. Jak to w końcu jest? jaki jest Twój cel?
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Root Anonymous napisał:
    lakier zrobiony z polipropylenu i rozpuszczalnika nitro

Czyżby polipropylen rozpuszczał się w nitro? Nie spotkałem się z czymś takim.

A jeśli chodzi o rdzeń, to byle jaka blacha w ogóle się nie nadaje (nie było o tym w szkole?), trzeba czegoś lepszego, i musi być wykonany z materiału odpowiedniego do częstotliwości pracy.
    Root Anonymous
    Poziom 4  
    Znaczy ogólnie chodziło o zasilacz do cewki, chciałem zrobić taka ze schematu zasilana 100V, ale w trakcie stwierdziłem, ze nie opłaca się skoro nawet lepszy efekt osiągnę budując klasyczny układ zasilany około 10kV, i koszty będą bardzo podobne. Nie jestem dokonca pewien czy to był polipropylen, ale na pewno z polimerow bardzo podobnych właściwościami. Wiem, kupuje blachę transformatorową, już docięta w kształt rdzenia EI. Nie miałem tego w szkole, ale to może dlatego, ze nie jestem w technikum
    Janusz_kk
    Poziom 27  
    A tu masz bardziej precyzyjny
    http://www.lukaszplonka.cba.pl/transformer/transformer_5.htm
    gdzie masz wzór 5.19
    Z tego wzoru wynika max indukcja w rdzeniu która jest liniowo zależna od przekroju rdzenia i niczego więcej.
    Można przekroczyć strumień w rdzeniu ale on się nasyci i będzie stanowił zwarcie a nie indukcyjność, dlatego nie można sobie dowolnie nawijać uzwojeń żeby uzyskać większą moc niż wynika z przekroju rdzenia.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Janusz_kk napisał:
    gdzie masz wzór 5.19
    Z tego wzoru wynika max indukcja w rdzeniu która jest liniowo zależna od przekroju rdzenia i niczego więcej.

Jeśliby to z niego wynikało, to byłby błędny. Ale on mówi tylko, że strumień jest iloczynem indukcji i przekroju - a to jest zupełnie co innego.

tam także wzory 5.44 i 5.45 na moce uzwojeń - przekrój miedzi jak najbardziej w nich występuje.

Janusz_kk napisał:
    Można przekroczyć strumień w rdzeniu ale on się nasyci i będzie stanowił zwarcie a nie indukcyjność, dlatego nie można sobie dowolnie nawijać uzwojeń żeby uzyskać większą moc niż wynika z przekroju rdzenia.

To 'dlatego' nie jest prawdą - proponuję przeczytać #37, bo chyba zostało przeoczone. Coś mam wrażenie, że Kolega całkiem nie rozumie, o czym pisze.

Natomiast dowolnie nawijać uzwojeń nie można z takiego prostego powodu, że się nie zmieszczą. A poza tym miedź sporo waży i sporo kosztuje...

A wzór na moc wyrażoną poprzez przekrój rdzenia daje z grubsza prawdziwe wyniki tylko dlatego, że optymalnej konstrukcji odpowiada jakaś proporcja przekroju rdzenia i miedzi - więc znając przekrój rdzenia można policzyć przekrój miedzi, i wyeliminować go ze wzoru, wyrażając moc poprzez przekrój rdzenia. Ale to będzie prawdą tylko dla optymalnej konstrukcji, i jak ktoś nawinie mało na dużym rdzeniu, to moc będzie mniejsza, niż podaje wzór (zwykle odwrotnie się nie da, bo się nie zmieści, ale jak się weźmie rdzeń o nietypowym kształcie, z nieproporcjonalnie dużym otworem na uzwojenia, to można zmieścić więcej miedzi, i uzyskać większą moc, niż podaje wzór).
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Janusz_kk napisał:
    Indukcja zależy od napięcia, liczby zwojów i powierzchni, powierzchnia - im mniejsza tym większa indukcja . Niewiele ci brakuje żebyś zrozumiał że nie ma ścisłego związku między przekrojem a mocą.

Janusz_kk napisał:
    dlatego nie można sobie dowolnie nawijać uzwojeń żeby uzyskać większą moc niż wynika z przekroju rdzenia.
    Kiedy masz inny stosunek powierzchni okna do powierzchni przekroju kolumny środkowej niż typowe kształtki to jak najbardziej można a o to autor pytał
    Root Anonymous
    Poziom 4  
    Zasilanie dużej mocy (transformator)
    Wymiary blachy do rdzenia którą zamierzam kupic są w takich proporcjach jak te, tylko każda długość x2, przy wadze 5kg głębokość rdzenia wyniesie około 9cm, ale wtedy będzie dość niewymiarowy i okno będzie bardzo małe w stosunku do rdzenia, dlatego mysle ze wytnę środek i stworze rdzeń w kształcie [], wtedy będę miał dużo więcej miejsca na uzwojenia i izolacje
    Janusz_kk
    Poziom 27  
    _jta_ napisał:
    przekrój miedzi jak najbardziej w nich występuje.

Współczynnik wypełnienia okna a przekroje miedzi i liczba zwojów to sa zupełnie różne rzeczy.

jarek_lnx napisał:
    Indukcja zależy od napięcia, liczby zwojów i powierzchni, powierzchnia - im mniejsza tym większa indukcja .

I nie można jej dowolnie zmieniać jak sugeruje kolega tu:
    jarek_lnx napisał:
    Powierzchnia rdzenia dwa razy mniejsza, czyli będziesz musiał zużyć dwa razy więcej miedzi żeby uzyskać taka samą moc.

więc nadal twierdzę że kolega palnął bzdurę.
  • Pomocny post
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Hm... 2x mniejszy przekrój rdzenia, 4x większe okno - to powinno dać znacznie (prawie 2x; byłoby równo 2x, gdyby gęstość prądu pozostała taka sama) większą moc.

Ale nic za darmo: zużyjesz na uzwojenia ze 4-5x więcej drutu... I podejrzewam, że transformator będzie znacznie więcej ważyć.

:arrow: Janusz_kk - Bielsko-Biała to piękne miasto (parę razy tam byłem, widziałem) - nie kompromituj go wypowiedziami na tak niskim poziomie. Wygląda na to, że zupełnie nie rozumiesz działania transformatora, i musisz się jeszcze dużo nauczyć, żeby sensownie o tym pisać. Tak ze 100x więcej, niż umiesz.
    Janusz_kk
    Poziom 27  
    _jta_ napisał:
    Ale nic za darmo: zużyjesz na uzwojenia ze 4-5x więcej drutu... I podejrzewam, że transformator będzie znacznie więcej ważyć.

Nie to nie o to chodzi bo by tak robili producenci, w końcu można zrobić uzwojenia aluminiowe jak w tanich spawarkach,
    chodzi o max indukcję w rdzeniu którą się przyjmuje standardowo na 300mT i z niej wynika uproszczony wzór na przekrój rdzenia S=1,1*P^0,5
    Jeżeli sie to max indukcję przekroczy to rdzeń sie nasyca i transformator przestaje być transformatorem, dlatego nie da się np wyciąć środkowej kolumny żeby więcej zwojów się zmieściło, bo to nic nie da, moc max rdzenia wynika z przekroju kolumny, a ile się faktycznie wykorzysta wynika z wypełnienia okna.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Janusz_kk napisał:
    chodzi o max indukcję w rdzeniu którą się przyjmuje standardowo na 300mT i z niej wynika uproszczony wzór na przekrój rdzenia S=1,1*P^0,5

Znacznie większą - jest na stronie, do której podałeś link. Wzór jest dla typowej konstrukcji i częstotliwości 50Hz.

Janusz_kk napisał:
    Jeżeli sie to max indukcję przekroczy to rdzeń sie nasyca

A czy zastanowiłeś się, od czego zależy indukcja w rdzeniu, i kiedy będzie za duża? Chyba w tej sprawie coś pomyliłeś...

Janusz_kk napisał:
    Nie to nie o to chodzi bo by tak robili producenci, w końcu można zrobić uzwojenia aluminiowe jak w tanich spawarkach,

Bardzo możliwe, że do aluminiowego uzwojenia robią rdzenie z większym oknem - aluminium jest lżejsze, może mieć większy przekrój.
    _lazor_
    Moderator Projektowanie
    @Janusz_kk w drugim linku podałeś dobre wzory, ale ich nie rozumiesz. Patrz na wzór 5.36

Opisuje on ile zwojów trzeba przy określonym przekroju rdzenia, częstotliwości i maksymalnego strumienia (powinno być ΔB, bo mamy prąd AC). To nam opisuje ile zwojów nam potrzeba na uzwojeniu pierwotnym. Współczynnik 4,44 jest poprawny dla sinusa, dla przebiegów prostokątnych jest już błędny.

Teraz musimy określić natężenie prądu elektrycznego w przewodach i po tym będziemy wiedzieć ile zajmiemy okna * współczynnik wypełnienia okna. Uzwojenie wtórne, jeśli zachowamy takie samo natężenie prądu elektrycznego w przewodzie oraz współczynnik wypełnienia okna zajmie nam tyle samo okna.
    Trzeba sprawdzić czy się w oknie zmieścimy.

Producenci rdzeni podają taki parametr jak Ap, jest to iloraz przekroju okna i rdzenia (Jak nie znamy Ap to miarka w rękę i sobie sami liczymy. Tylko dla pakietów trzeba jeszcze dodać współczynnik wypełnienia przekroju żelazem...). Jeśli znamy Ap, wiemy jakie jest napięcie wejściowe i jaki prąd chcemy przepuścić (czyli tak naprawdę jaką moc chcemy przepuścić) to używamy wzoru z mojego postu numer 38 i możemy stwierdzić czy się zmieścimy na danym rdzeniu.

Uproszczony wzór S=1,1*P^0,5
    jest nie tylko dla 50Hz, ale również konkretnego rozmiaru okna, natężenia prądu elektrycznego w przewodzie, współczynnika wypełnienia okna oraz Bmax.
    Janusz_kk
    Poziom 27  
    _lazor_ napisał:
    @Janusz_kk w drugim linku podałeś dobre wzory, ale ich nie rozumiesz. Patrz na wzór 5.36

Ja? to ja napisałem:
    "jarek_lnx napisał:
    Powierzchnia rdzenia dwa razy mniejsza, czyli będziesz musiał zużyć dwa razy więcej miedzi żeby uzyskać taka samą moc."
    jakby to była prawda to trafa by były wielkości naparstka, więc sam się nie kompromituj.
    _jta_ napisał:
    anusz_kk - Bielsko-Biała to piękne miasto (parę razy tam byłem, widziałem) - nie kompromituj go wypowiedziami na tak niskim poziomie. Wygląda na to, że zupełnie nie rozumiesz działania transformatora, i musisz się jeszcze dużo nauczyć, żeby sensownie o tym pisać. Tak ze 100x więcej, niż umiesz.

Daruj sobie chłopcze wycieczki osobiste, jak pierwsze trafo przewijałem do zasilacza to Ciebie pewnie jeszcze na świecie nie było.
    Nadal oba udowadniacie że o trafach macie tylko blade pojęcie. Z mojej strony eot.
    Moderowany przez trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    To kolega jest w błędzie - i to wielokrotnie, praktycznie w każdym poście n/t transformatorów w tym temacie pisze kolega rzeczy, które świadczą, że nie rozumie o czym pisze.

_jta_
    Specjalista elektronik
    Janusz_kk napisał:
    "jarek_lnx napisał:
    Powierzchnia rdzenia dwa razy mniejsza, czyli będziesz musiał zużyć dwa razy więcej miedzi żeby uzyskać taka samą moc."
    jakby to była prawda to trafa by były wielkości naparstka, więc sam się nie kompromituj.

Wykazujesz się tu nieznajomością matematyki: można użyć N razy mniej żelaza i N razy więcej miedzi, żeby uzyskać taką samą moc - kiedy suma będzie najmniejsza? Ano kiedy żelaza będzie tyle, co miedzi, i np. zmniejszenie masy któregokolwiek z nich o połowę będzie wymagało podwojenia masy drugiego, i w sumie zamiast masy 1+1=2 będzie 0,5+2=2,5... przy iloczynie 1 z sumą poniżej 2 nie zejdziesz.

Jest oczywiście kwestia, czy chcemy uzyskać jak najmniejszą masę transformatora, czy jak najniższy koszt, i jak się ma cena żelaza do ceny miedzi (tu dużo zależy od jakości tego żelaza) - jeśli jest między nimi duża różnica, to może mieć sens użycie większej ilości tańszego materiału, a mniejszej droższego, żeby zminimalizować koszt materiałów (wyliczenie to może być szkolne zadanie z matematyki).
    _lazor_
    Moderator Projektowanie
    Janusz_kk napisał:
    _lazor_ napisał:

Ja? to ja napisałem:
    "jarek_lnx napisał:

Ja mam się nie kompromitować?

Wzór 5.36, który sam podałeś, z którego wynika w prost, że dwa razy mniejszy przekrój rdzenia spowoduje wymóg dwu krotnie większej ilości zwojów przy pozostałych parametrach stałych.
    Zastanów się nad tym co piszesz...
    Root Anonymous
    Poziom 4  
    Uproszczony wzór S=1,1*P^0,5
    jest nie tylko dla 50Hz, ale również konkretnego rozmiaru okna, natężenia prądu elektrycznego w przewodzie, współczynnika wypełnienia okna oraz Bmax.[/quote]
    Użyłem tego wzoru do oszacowania wielkości rdzenia, a później z gęstości żelaza w przybliżeniu obliczyłem wagę całego rdzenia, ile blachy będzie będę musiał kupic, jest na kilogramy. Jeżeli chodzi o cenę to w przeliczeniu na kilogramy żelazo jest znacznie tańsze, ale miedzi zużyje wagowo sporo mniej, mam pół kilo drutu 0,07mm i mam nadzieje ze to wystarczy, w jeżeli natężenie będzie dla niego zbyt duże to mam 250g drutu 0,2mm. A ta moc krótkotrwała tak jak w tych do mikrofalówki zależy od poboru mocy odbiornika, a nie od konstrukcji trafo tak?