Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KM MC2590MF - Przesunięcie wydruku w dół i błąd niepopr forma papieru

28 Sty 2020 03:17 348 20
  • Poziom 9  
    Postanowiłem odpalić maszynę, która stała ponad rok nieużywana. Poradziłem sobie z komunikatem "Zacięcie papieru" kiedy papier przechodził normalnie i z tym, że wychodziły puste kartki. Nie mogę natomiast ogarnąć kolejnego problemu: zarówno przy drukowaniu z komputera jak i przy kserowaniu bezpośrednio z panelu urządzenia wydruk jest przesunięty w dół, tzn na górze jest szeroki margines, natomiast na dole wydruk jest obcięty względem oryginału a na wyświetlaczu panela pojawia się błąd Niepopr. format papieru. W ustawieniach maszyny, w sekcji podajnika jest wskazany format A4, papier gładki (nie ma standardowego do wyboru). Serdecznie z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 22  
    Witam. Masz uszkodzenie przy sprzęgle wałka rejestracji. Papier nie zatrzymuje się na wałku rejestrującym i dlatego jest przesunięcie wydruku. Musisz rozebrać zespół wałka rejestracji i zobaczyć co jest uszkodzone lub tylko zabrudzone. Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Serdecznie dziękuję za odpowiedź, znalazłem service manual ,więc wiem gdzie szukać tej rolki, ale czy może orientujesz się, czy ten układ rolki jest dostępny od góry po wyjęciu fusera, czy trzeba jeszcze zdjąć obudowę drukarki z tyłu albo z boku żeby mieć dostęp do mechanizmu. I mam jeszcze prośbę żebyś zaznaczył na rysunku, który element to sprzęgło, czy może na żywo jak się dostanę to już będę widział który to element?

• Poziom 22  
    Zaznaczyłem na czerwono sprzęgło9Cały zespół) i na niebiesko elektromagnes. Możesz najpierw sprawdzić elektromagnes czy się "nie klei". Można to zrobić ręcznie i od razu widać czy jest OK. Jeśli będzie w porządku to trzeba rozebrać sprzęgło i spróbować "zreanimować" lub od razu wymienić na nowe. Nie pamiętam dokładnie które obudowy się zdejmuje. Ale to widać od razu podczas rozkręcania zespołu.

Dodano po 44 [sekundy]:

Rysunek z opisem KM MC2590MF - Przesunięcie wydruku w dół i błąd niepopr forma papieru

Dodano po 2 [minuty]:

Rysunek w jpg. KM MC2590MF - Przesunięcie wydruku w dół i błąd niepopr forma papieru
  • Poziom 9  
    ERESJOT napisał:
    Zaznaczyłem na czerwono sprzęgło9Cały zespół) i na niebiesko elektromagnes. Możesz najpierw sprawdzić elektromagnes czy się "nie klei". Można to zrobić ręcznie i od razu widać czy jest OK. Jeśli będzie w porządku to trzeba rozebrać sprzęgło i spróbować "zreanimować" lub od razu wymienić na nowe. Nie pamiętam dokładnie które obudowy się zdejmuje. Ale to widać od razu podczas rozkręcania zespołu.

Dziękuję za wskazanie elementów na rysunku. Niestety żeby się do nich dostać trzeba rozkręcić chyba całą drukarkę. Od góry po wyjęciu fusera bębna nie ma dostępu do mechanizmu, jest zakryty plastikiem. Po zdjęciu boku jest tylko dostęp do silnika, ale reszta mechanizmu jest za blachą będącą obudową drukarki.

Szukając innego rozwiązania postanowiłem jeszcze wyczyścić czujnik rejestracji, podobno to on mierzy format (długość) papieru. Dźwignia czujnika zaznaczona na poniższym zdjęciu czerwonym okręgiem. Wymontowałem całą część zaznaczoną zieloną ramką. Ramię czujnika jest połączone wałkiem z drugim ramieniem, które otwiera prześwit czujnika w momencie przechodzenia kartki. Czujnik, ramiona, wałek przemyłem izopropylenem. Wydruk przesunął się do góry o kilka mm, ale jeszcze za mało. Nadal jest o kilka cm przesunięty do dołu i po wydruku pokazuje się błąd nieprawidłowego formatu papieru.

Przy moim braku wiedzy co do kolejności demontażu elementów i czasochłonności to chyba będzie zbyt skomplikowane żeby dostać się do mechanizmu i sprawdzić/wymienić sprzęgło, a szkoda bo drukarka ładnie drukuje.
  • Poziom 22  
    Jest trochę rozkręcania, ale nie ma innego sposobu na naprawę.
  • Poziom 9  
    ERESJOT napisał:
    Jest trochę rozkręcania, ale nie ma innego sposobu na naprawę.

Usiadłem do tego dzisiaj na spokojnie i się okazało, że nie aż tak ciężko dojść do tego mechanizmu.
    Także mechanizm jest, sprzęgło i solenoid mam, ale jak to sprawdzić? Cewkę pewnie podłączyć pod 24V (takie napięcie jest na cewce), ale czy zadziała na mniejszym i jakie natężenie? I jak sprawdzić sprzęgło? Ogólnie wszystkie koła wyglądają dobrze, nie mają wyrobionych zębów czy ubytków.

EDIT:
    Sprzęgło chyba działa: środkowe koło jest napędzane z silnika i kręci skrajnymi kołami, jak zablokuję to większe skrajne, przy którym jest normalnie solenoid to środkowe koło się nadal kręci, skrajne z drugiej strony się nie kręci.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    A jak solenoid? Nie klei się?
  • Poziom 9  
    ERESJOT napisał:
    A jak solenoid? Nie klei się?

Delikatnie klei się w miejscu gdzie na dźwignię jest naklejona gąbka, trzeba użyć minimalnej siły żeby dźwignia się ruszyła.
    Zaznaczyłem to miejsce na zdjęciu.

• Poziom 22  
    I to właśnie jest problem. Trzeba usunąć starą gąbkę aż do metalu i nakleić nową jeśli się ma. Jeśli nie, to czymś ją zastąpić.
  • Poziom 9  
    ERESJOT napisał:
    I to właśnie jest problem. Trzeba usunąć starą gąbkę aż do metalu i nakleić nową jeśli się ma. Jeśli nie, to czymś ją zastąpić.

Ok, dziękuję, a tak orientacyjnie czym można ją zastąpić i czy to jest koniecznie żeby coś było zamiast czystego metalu?
  • Poziom 22  
    Ja podklejam zwykłą taśmę izolacyjną kilka warstw. Ta gąbka ma tyko tłumić dzwięk jaki wydaje metal przy przy przyciąganiu.
  • Poziom 9  
    ERESJOT napisał:
    Ja podklejam zwykłą taśmę izolacyjną kilka warstw. Ta gąbka ma tyko tłumić dzwięk jaki wydaje metal przy przy przyciąganiu.

Dzięki serdecznie. Jeżeli to tylko działa dźwiękochłonnie to składam bez.
  • Poziom 22  
    Nie składaj bez naklejki. Zdarza się, że metal nie od razu odczepia się od siebie. Trzeba nakleić chociaż jedną warstwę izolacyjną między metalami.
  • Poziom 9  
    ERESJOT napisał:
    Nie składaj bez naklejki. Zdarza się, że metal nie od razu odczepia się od siebie. Trzeba nakleić chociaż jedną warstwę izolacyjną między metalami.

To może koszulka termokurczliwa? Bo taśma izolacyjna kojarzy mi się z tym, że po jakimś czasie klej wypływa i klei się z dwóch stron.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Z dobrej taśmy np.3M nie wypływa . Jeszcze mi się nie zdarzyło. Można nakleić plaster medyczny, kilka razy dawałem z braku przy sobie taśmy i działa bardzo dobrze.
  • Poziom 9  
    ERESJOT napisał:
    Z dobrej taśmy np.3M nie wypływa . Jeszcze mi się nie zdarzyło. Można nakleić plaster medyczny, kilka razy dawałem z braku przy sobie taśmy i działa bardzo dobrze.

Serdecznie jeszcze raz dziękuję za pomoc. Udało się naprawić. Trafił mi się kawałek gumy samoprzylepnej 3M, więc to przykleiłem. Wszystko skręciłem, przetestowałem, drukarka drukuje tak jak powinna.

Jest jeszcze malutki niuansik, może będziesz wiedział co jest powodem. Otóż drukarka zostawia krzywy margines, mierząc z lewej strony kartki to jest na górze 6mm, na dole 5mm.
  • Poziom 22  
    Prześlij jakiś skanik tego wydruku lub fotkę.
  • Poziom 9  
    ERESJOT napisał:
    Prześlij jakiś skanik tego wydruku lub fotkę.

Nie mam obecnie dostępu do tej drukarki przez jakiś czas, więc tak obrazowo mogę napisać, że po prostu wydruk jest przekrzywiony w prawo w stosunku do kartki. Drukując np. tabelkę, to na górze kartki będzie przesunięta od lewej krawędzi o 6mm, a na dole o 5 mm. Tak jakby któraś rolka z lewej strony szybciej przewijała papier, bo nie sądzę, żeby obraz był krzywo transferowany na papier, ale może ten typ tak ma?
  • Poziom 22  
    Ten problem występuje tylko przy drukowaniu czy również przy kserowaniu?
  • Poziom 9  
    ERESJOT napisał:
    Ten problem występuje tylko przy drukowaniu czy również przy kserowaniu?

Przy drukowaniu i kserowaniu, dodatkowo wykluczyłem skaner - skany na komputer idą równe.