Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Perfecta sterowanie elektrozaworem

28 Sty 2020 10:51 654 8
  • Poziom 9  
    Dzień dobry, proszę o pomoc w konfiguracji centrali Perfecta 16, tak aby mogła sterować elektrozaworem po zadziałaniu czujki zalania.
    Założeniem jest podanie napięcia 12V na elektrozawór (pobór mocy zaworu kulowego to 2W tylko w trakcie zamykania/otwierania max 10s, a 12V bo zalanie może być przyczyną utraty zasilania 230V, a wtedy ratowałby temat akumulator z centrali).
    Pytanie mam takie, czy jest to w ogóle możliwe (w Integrze sprawa jest banalnie prosta, nawet dla takiego laika, jak ja, ale mam Perfectę, o której rozszerzeniu o taką funkcjonalność w momencie montażu nie myślałem):
    - jeśli nie, to trudno, pokombinuję ze zwykłym przekaźnikiem zalania, zasilaniem 230V i UPS-em
    - jeśli tak, to:
    - czy jest potrzebny dodatkowy przekaźnik, czy też można podać napięcie na zawór bezpośrednio z wyjścia centrali
    - jak skonfigurować Perfectę, aby otwarcie awaryjnie zamkniętego zaworu możliwe było tylko po skasowaniu alarmu.

Z góry dziękuję za pomoc i uwagi.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 13  
    A kto tą centralę konfigurował/programował,jaki masz ten zawór, jaki sygnał zamyka, a jaki otwiera.Masz wolne
    wejścia i wyjścia wolne do użycia.
  • Poziom 9  
    Centralę konfigurowałem sam, siłownik zaworu sterowany jest poprzez podanie napięcia na jeden z dwóch przewodów (osobno na zamykanie i osobno na otwieranie), siłownik ma wyłączniki krańcowe. Mam wolne 4 wejścia bezprzewodowe i 3 przewodowe, a wyjścia 2 niskoprądowe i 1 wysokoprądowe.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 13  
    Jaką funkcję mają te krańcówki, czy dają tylko informację o stanie siłownika-zaworu, a może wyłączają napęd.Poproszę
    dane/typ tego siłownika. Co do wejścia na centrale, jakie jest wyjście z tego czujnika zalania.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Witam, z opisu zaworu wynika, że krańcówki wyłączają napęd (link do opisu: http://cosmogate.pl/product_info.php/products_id/415), a czujnik zalania, to FD1 od Satela
    (https://www.satel.pl/pl/product/241/FD-1,Czujka-zalania?gclid=EAIaIQobChMIo4Sy-L-p5wIVhcx3Ch3N0QU6EAAYASAAEgLAYvD_BwE). Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Czujka jest NO
  • Poziom 37  
    Witam,

Jaka czujka jest NO? FD-1 jest NC...
    Pytałem o czujniki krańcowe zaworu...
    Doczytałem w specyfikacji zaworu, że sygnały z czujników nie są wyprowadzone na zewnątrz, tak więc centrala nie ma możliwości monitorowania pozycji zaworu.
    Sterowanie oczywiście przez zewnętrzny przekaźnik z cewką dopasowaną do maksymalnego obciążenia wyjścia OC.
    Przekaźnik ze stykiem przełącznym, na styku wspólnym +12V DC zasilania z centrali. Na stykach NO/NC cewki przełączania zaworu.
    Wejście centrali do którego podłączona jest czujka FD-1 skonfigurowane jako typ 19 - awaria (kod zdarzenia dobrany odpowiednio do typu awarii).
    Wyjście sterujące skonfigurowane jako typ 19 - wskaźnik awarii z zaznaczonym wejściem wyzwalającym czujki FD-1 i zaznaczonym typem awarii wyzwalającej.

janczez napisał:
    aby otwarcie awaryjnie zamkniętego zaworu możliwe było tylko po skasowaniu alarmu.

Powyższa konfiguracja nie wywoła alarmu, a tylko awarię po skasowaniu której zawór powinien się otworzyć.
    Sprawdź, czy to będzie działać.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Witam, dziękuję za wskazówki, za kilka dni pokombinuję i dam znać co z tego wyszło. Pozdrawiam