Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Migomat jaki kupić może magnum

piotruś 123 28 Jan 2020 14:55 1365 4
    piotruś 123
    Level 9  
    Prosił bym o pomoc i poradę w sprawie kupna migomatu. Myślałem nad kupnem takiego migomatu https://allegro.pl/oferta/migomat-transformator-magnum-supermig-300a-400v-7875723419. Jest on na transformatorze. Ogólnie nie wiem czy kupić transformatorową czy inwertera. Skłonny jestem do transformatorowej bo rzadko się psują jak coś to łatwa naprawa. Inwerter słyszałem, że jak walnie płytka do drogi koszt naprawy lub nie da się naprawić bo nie dostanie się płytki. Ponadto nie lubią kurzu i szybko się grzeją. Budżet jaki mam to 3500 zł. Spawał będę od blach 1 mm do nawet 10 mm. Prosił bym o poradę. A to prawda że transformatorową nie da się spawać aluminium?
    Lukas1007
    Level 11  
    Zacznę od końca :)
    Nie - nie prawda. "Migomatem" transformatorowym da się spawać aluminium - ważna jest biegunowość prądu na wyjściu - do alu musisz mieć + na elektrodzie (drucie) a - na masie - no i obowiązkowo czysty argon jako gaz osłonowy. Średnice drutów do Alu lepiej kupować od 1,0 w górę (0,8 potrafi się zawinąć - 1,0 jest sztywniejszy). Oczywiście do spawania alu musisz kupić teflonowy wkład do uchwytu (standardowo są stalowe spirale, które sprawdzają się przy spawaniu stali - mają dłuższą żywotność niż teflonowe). 3500zł to już niezły budżet na "migomat" - ja zaczynałem od "chińczyka" 200A - był na transformatorze, zasilanie 230/400V, drut 0,8mm - dawał radę nawet do alu (ale na drucie 1,0 - 0,8 się zawijał na rolkach). Teraz mam V-mig 370A 4x4 - inwerterowy, podajnik 4-ro rolkowy (wszystkie profesjonalne "migomaty" mają tego typu podajniki - 2-rolkowe to wymysł "chińczyków" w budżetowych urządzeniach). Do blachy 10mm takie urządzenie będzie aż za mocne. Natomiast do spawania cienkich blach (wspomniałeś o 1mm) lepszy będzie "migomat" z możliwością regulacji induktancji - w praktyce oznacza to urządzenia inwerterowe. Inwertery dodatkowo dają możliwość w pełni płynnej regulacji napięcia i prędkości podawania drutu (prąd spawania w przypadku metody MIG/MAG jest tak na prawdę wypadkową tych dwóch wartości). Urządzenia transformatorowe zazwyczaj mają regulację napięcia na odczepach po stronie pierwotnej (regulacja stopniowa) i płynną regulację prędkości podawania drutu (a tak na prawdę regulacja działa tylko w bardzo wąskim zakresie, bo inaczej urządzenie "smarka").
    piotruś 123
    Level 9  
    A jak długo masz tego ideała. Patrzylem to koszt 3500 zł. To jest chińczyk? Moc 370 A w tej cenie . W magnumie mam 300A w tej cenie. I co wybrać? Wiele osób mówi by kupić inwestora. Sam nie wiem już co robić. Chce podjąć dobra decyzję bo długo zbierałem kasę na jego zakup
    Lukas1007
    Level 11  
    Mam go od maja 2018r. ale nie jest on u mnie mocno eksploatowany (wyspawałem nim może ze 40kg drutu). Szukałem najmocniejszej maszyny jaką udźwigną moje bezpieczniki. Tak - to jest chińczyk, ale ma serwis w Polsce. Długo zastanawiałęm się nad wyborem producenta - w przypadku Ideala udało mi się przez znajomego dotrzeć do pracownika ich serwisu, który poleca te urządzenia - nie mają z nimi większych problemów (tzn. rzadko je widują na serwisie :)). Ja z urządzenia jestem bardzo zadowolony - jeszcze nie udało mi się go przegrzać - ma na prawdę spory zapas mocy. Oczywiście próbowałem go też "na maxa" i na prawdę czuć moc - pięknie "leje" i trzeba się na prawdę dobrze do niego ubrać. Jeśli chodzi o łatwość naprawy w przyszłości, to póki te urządzenia są na rynku, to jest do nich serwis, ale jak znikną z rynku, to tak jak z każdym urządzeniem z tej półki cenowej mogą się pojawić problemy z dostępnością części (w sensie gotowych modułów, płytek), natomiast dobry elektronik powinien sobie z nimi poradzić. Transformatorowe urządzenia potrafi naprawić więcej osób. Wszystko ma swoje wady i zalety. Osobiście uważam, żę jak się dba o sprzęt to posłuży on długie lata (trzeba czasem przedmuchać sprężonym powietrzem - wiadomo elektronika nie lubi pyłu) - Ideal nie ma żadnych plomb na obudowie, więc nie ma z tym problemów.
    piotruś 123
    Level 9  
    Wybrałem Magnum MMA IGBT 350A za 3200 zł. Zobaczymy jak się będzie sprawywał. Myślałem na Ideal V-370 ale ostatecznie magnum to wyższa półka.