Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instrument klawiszowy Casio CTK-620L awaria

28 Sty 2020 17:38 138 15
  • Poziom 7  
    Witam!
    Posiadam instrument klawiszowy Casio CTK-620L. Cały czas działał i po włączeniu w nowym dniu zaczęły się palić bez migotania światłem ciągłym klawisze tak jak pokazuje to zdjęcie "01" ale instrument nie gra i nie działają w nim żadne funkcje. Nie da go się wyłączyć ani włączyć przyciskiem "off" "on" (kontrolka się nie pali zdjęcie "02"). Klawisze podświetlają się zaraz po włożeniu zasilacza do gniazdka elektrycznego i nic nie da się zrobić, żadne przyciski nie reagują. Chciałem się poradzić co można zrobić. Czy to poważna usterka? Czy da się to jakoś zresetować lub naprawić i czy będzie duży koszt?
    Tadek.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator
    Niczego na niego nie wylałeś? Ty albo ktoś inny?
  • Poziom 7  
    retrofood napisał:
    Niczego na niego nie wylałeś? Ty albo ktoś inny?

Nie.
  • Poziom 26  
    Na początek trzeba sprawdzić zasilacz czy daje 9V pod obciąźeniem
  • Poziom 7  
    Jak najprościej sprawdzić zasilacz?
  • Poziom 26  
    Mutimetrem a zasilacz obciążyć, żarówką /rezystorem aby płyną prąd z 700mA, zmierzyć napięcie na obciążeniu
  • Poziom 7  
    Jak podłączyłem żarówkę 6V do zasilacza to świeci ale nie mam miernika żeby sprawdzić to napięcie.
    A mogę spytać co dalej? Załóżmy, że zasilacz jest sprawny.
  • Poziom 43  
    muzac napisał:
    nie mam miernika żeby sprawdzić to napięcie.
    A mogę spytać co dalej? Załóżmy, że zasilacz jest sprawny.
    Ja zakładam, że tego nie naprawisz sam. Bez miernika to moim skromnym zdaniem tylko modlitwa może pomóc.
  • Poziom 7  
    Chyba tak, coś siadło. Nie wiem czy warto go naprawiać. Dzwoniłem do serwisu powiedzieli mi 250 zł a do tego trzeba doliczyć koszt wysyłki. Dzięki za wsparcie.
    Pozdrawiam
    Tadek.
  • Poziom 26  
    muzac napisał:
    Załóżmy, że zasilacz jest sprawny

To błędne założenie, musi być sprawny. Z tego napięcia jest wytwarzane paręnaście innych oraz resetowany jest procesor i jego znacznie zaniżenie może powodować taki objaw zawiśnięcia.

Też uważam,że nie naprawisz jeżeli zasilacz okaże się sprawny, potem trzeb dokonać pomiaru napięć w środku instrumentu, potrzebny będzie oscyloskop
  • Poziom 7  
    Spróbuję pójść do jakiegoś zakładu i sprawdzić zasilacz. Czyli zasilacz ma dawać 9V przy obciążeniu 700 mA.
    Na zasilaczu pisze OUTPTUP DC 4,5V-9,5V MAX 800mA.
  • Poziom 26  
    Ten zasilacz z opisu jest nieoryginalny.

Do 800mA powinno być 9V; instrument pobiera nawet więcej przy pełnej głośności.
  • Poziom 7  
    Tak nie jest oryginalny ale dość długo działał, nic się nie działo, nigdy na maksa nie grałem. Zasilacz mógł się po czasie uszkodzić?
  • Poziom 26  
    W zasilaczu transformatorowym mogą uszkodzić się kondensatory ze starości, po części od ciepła transformatora.

W originale 9V/850mA
  • Poziom 7  
    Czyli sprawdzając instrument innym zasilaczem parametry zasilacza muszą być tak jak Pan napisał:
    9V 850mA?. Postaram się sprawdzić lub kupić taki zasilacz.
  • Poziom 26  
    Takie parametry ma mieć zasilacz.

Najpierw sprawdzić ten, czy sprawny.