Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jak sterować ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym w jednym obiegu

Pish 28 Jan 2020 22:45 2682 9
    Pish
    Level 9  
    Cześć,

Zastanawiam się jak sensownie sterować temperaturą ogrzewania podłogowego i grzejnikowego w jednym obiegu. Zaznaczam, że jestem laikiem w tym temacie :| Moją instalację zasila pompa z pieca, gazowego dwufunkcyjnego (Ferroli Domiproject F24D). Do pieca podłączony jest rozdzielacz jak na zdjęciu:

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym w jednym obiegu

Instalacja obsługuje parter domu w zabudowie szeregowej + łazienkę na piętrze. Pozostałe 3 pomieszczenia na piętrze mają grzejniki. Łączna powierzchnia domu 96m2.

Obecnie jestem na etapie poszukiwań bezpotencjałowego sterownika temperatury, który posiada:
    - Dwa czujniki: powietrza i podłogowy. Podłogowy miałby sprawdzać temperaturę w jednym punkcie podłogi i zabezpieczać przynajmniej częściowo przed przegrzaniem (to mój pomysł - nie jestem pewien, czy spełni swoje zadanie).
    - Wi-fi i możliwość zdalnego sterowania przez aplikację.
    - Może być zarówno bez- jak i przewodowy.

1. Czy możecie polecić jakieś urządzenie, które spełnia powyższe kryteria? Jak do tej pory nie znalazłem - najczęściej brakuje drugiego czujnika.

Deweloper twierdzi, że zwykły sterownik pokojowy powinien wystarczyć, a resztę później trzeba samemu przetestować i "doregulować manualnie" w rozdzielaczu osobno dla każdego pomieszczenia. Z tego co czytałem, generalnie ten cały system nie jest najbardziej optymalny (jeden obieg, pomiar temperatury z jednego pomieszczenia etc.). W takim wypadku:

2. Czy możecie ewentualnie doradzić, czy i jak można taką instalację bardziej efektywnie rozwinąć bez większych ingerencji hydraulicznych/wysokich kosztów (>1500PLN)?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!
  • Helpful post
    Wojtermet25
    Level 28  
    Witam.
    Sądząc po zdjęciu, instalacja jak na deweloper kę jest całkiem ok (dwa osobne prawidłowe rozdzielacze i do tego osobno zasilane}. Wstaw jeszcze zdjęcie kotła (kotłowni) żeby było wiadomo jak to wygląda od strony zasilania.
    Pozdrawiam Wojtek.
  • Helpful post
    Prof. SpecMiernik
    Level 27  
    Pish wrote:
    Moją instalację zasila pompa z pieca, gazowego dwufunkcyjnego (Ferroli Domiproject F24D).

Więc sprzęgła i oddzielnych pomp brak.
    Pytanie co ogranicza temperaturę wody na podłogę ?

Wojtermet25 wrote:
    instalacja jak na deweloper kę jest całkiem ok

Najbardziej podobają mi się przywieszki od kluczy - dobry patent :)

Wojtermet25 wrote:
    dwa osobne prawidłowe rozdzielacze i do tego osobno zasilane

Tylko co z tego jak:
    Pish wrote:
    Moją instalację zasila pompa z pieca, gazowego dwufunkcyjnego (Ferroli Domiproject F24D).

więc podłogówka będzie kiepsko działać.
  • Helpful post
    ls_77
    Level 35  
    Jakiś czas temu znalazłem na YouTube taki filmik:

Ciekawe jak się to sprawdza.

Z takich regulatorów/termostatów są:
    DEVIreg Touch
    DEVIreg Smart (z WiFi)
    Raychem R-SENZ WIFI
    Pish
    Level 9  
    Dzięki wszystkim za odpowiedź! :) Poniżej moje komentarze:

Wojtermet25 wrote:
    Wstaw jeszcze zdjęcie kotła (kotłowni) żeby było wiadomo jak to wygląda od strony zasilania.

Poniżej dodaję zdjęcia kotła. Do regulatora wychodzą 4 kable.

Prof. SpecMiernik wrote:
    Więc sprzęgła i oddzielnych pomp brak.
    Pytanie co ogranicza temperaturę wody na podłogę ?

W tym momencie chyba tylko temperatura ustawiana na piecu.

ls_77 wrote:

Z takich regulatorów/termostatów są:
    DEVIreg Touch
    DEVIreg Smart (z WiFi)
    Raychem R-SENZ WIFI

Obejrzałem film i wygląda to ciekawie - zastanawiam się tylko ile takich regulatorów musiałbym dodać żeby miało to większy sens. Od pieca mam puszczony jeden kabel do salonu, mógłbym ewentualnie dodać jeszcze jeden w małej łazience w której jest piec, ale to dalej tylko parter. Druga sprawa - czy te czujniki podłogowe trzeba podłączać bezpośrednio do przewodów ogrzewania? U mnie wszystko jest już przykryte wylewką...
  • Helpful post
    Prof. SpecMiernik
    Level 27  
    Chodziło o zasilanie rozdzielaczy w wodę a nie kocioł z instalacji elektrycznej :)
    Pish wrote:

To co będzie jak dasz 55*C ?
    Pish
    Level 9  
    Prof. SpecMiernik wrote:
    Chodziło o zasilanie rozdzielaczy w wodę a nie kocioł z instalacji elektrycznej :)
    Pish wrote:

To co będzie jak dasz 55*C ?

Szczerze mówiąc nie wiem... na razie ustawiałem temperaturę tylko na piecu: 45C - piec rozgrzewa się początkowo trochę powyżej i zakładam że pompuję wodę o takiej temperaturze, nie wiem ile stopni ma na wyjściu.
  • Helpful post
    ls_77
    Level 35  
    Temp. ~55°C bym się nie obawiał. To tak jak z zaworami RTL do podłogówki które montuje się na powrocie, a na wejściu jest wysoka temp. taka jak z kotła. Jeśli wyższa - to już większy problem.

Musisz sprawdzić na jakich temp. pracują grzejniki, być może okaże się że te 50-55°C wystarczy przy największych mrozach ~-20°C.
  • Helpful post
    Wojtermet25
    Level 28  
    Pan na filmiku mówi, że nie ważne skąd ciepło i o jakiej temperaturze, jego regulatory dadzą radę wszystkiemu.
    A teraz na poważnie.
    W układzie jaki masz zostaje zasilanie wszystkiego temperaturą podłogową, czyli max 45*.
    I teraz pytanie, na jaką temperaturę były dobierane grzejniki? Może być, że będzie to działać i wystarczy taka temperatura i sterowanie pogodowe. A jeżeli grzejniki nie dadzą rady, to trzeba je będzie powiększyć, albo rozdzielić układy na dwa niezależne. I teraz kolejne pytanie, gdzie następuje podział rur zasilających rozdzielacze? Bo trzeba by dołożyć sprzęgło, dwie pompy i układ mieszający do podłogówki ze sterowaniem pogodowym.
    Pish
    Level 9  
    Dzięki za pomoc! Po rozeznaniu tematu - na razie zainwestuję w podstawowy termoregulator bez wi-fi i sprawdzę (pewnie już w kolejnym sezonie) jak sprawdza się ogrzewanie w momencie, kiedy już tam zamieszkamy. Zakładam, że pomieszczenia z grzejnikami przy większych mrozach mogą być niedogrzane, ale z drugiej strony są to tylko sypialnie, więc być może nie będzie nam to przeszkadzać. Jeśli okaże się, że jest to problem trzeba będzie raczej zainwestować w układ mieszający, drugą pompę etc.