Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Elektrolux ERB34033X - Cały czas pracuje agregat, chłodziarka nie chłodzi

29 Jan 2020 07:43 1158 5
  • Level 16  
    Witam

Mam problem z lodówką Elektrolux model ERB34033X.

Lodówka ma 10 lat i do tej pory działała w miarę poprawnie. Moja żona odmrażała tą lodówkę w miarę regularnie choc ja podejrzewam że za krótko - bo do momentu aż można było usunąc lód z zamrażalnika.

Lodówka ostatnio około rok temu zaczęła głośno pracowac po czym coraz rzadziej robiła sobie przerwy a ostatnio ze trzy miesiące bardzo głośno pracowała i chodziła bez przerwy w lodówce na tylnej ścianie pojawiał się szron.

Moja żona postanowiła ją całkowicie rozmrozic i zostawiła ją tak na dwa dni.

Po ponownym włączeniu lodówka bardzo długo schładzała się i w efekcie zaczął działac tylko zamrażalnik i to nie dokońca dolna szuflada pokryła się szronem i mrozi ale górne dwie robią za lodówke bo temperatura tam bliska zera.

Cały czas od około 4 dni chodzi agregat i nie ma zamiaru ani na chwilę przestac.

Czytałem na forum sporo wątków i większośc odpowiedzi to rozszczelnienie instalacji i ubytek płynu chłodzącego i pewnie w moim przypadku też tak jest - lodówka ma 10 lat.

Zastanawia mnie fakt częściowego chłodzenia i zamrażania w zamrażarce (lodówka nie chłodzi w środku temperatura pokojowa) jak to się dzieje oraz czy winę za to może ponosic termostat.

Bo skoro cały czas lodówka pracuje to pewnie albo jest uszkodzony termostat albo cały czas lodówka próbuje schłodzic do odpowiedniej temperatury a że nie ma płynu to nie może osiągnąc i cały czas chodzi.

Lub może termostat uległ uszkodzeniu jakiś czas temu i dlatego ze cały czas chodziła mogła się rozszczelnic i ubytek płynu chłodniczego nastąpił.

Proszę o poradę oraz o wyjasnienie, z góry dziękuję.
  • Level 39  
    Generalna zasada w lodówkach. Jak zamrażalnik mrozi a lodówka ma jeden agregat to raczej nie może być mowy o rozszczelnieniu. Natomiast w lodówkach no-frost jak nie działa mechanizm sterujący nawiewem wychłodzonego powietrza do chłodziarki lub nie działa wentylator to wtedy właśnie nie chłodziarka nie działa.
    Dla przykładu: znajomemu przestała działać chłodziarka w Boschu (nie pamiętam już jaki model). Ustaliliśmy, iż właśnie uszkodzony jest mechanizm nadmuchu (taka klapka z silniczkiem, która dozuje ilość zimnego powietrza trafiającego do chłodziarki). Mechanizm terkotał dziwnie. Prawdopodobnie się blokował w różnych przypadkowych pozycjach.
    Po wymianie tego modułu wszystko wróciło do normy.

W twojej jak zrozumiałem zamrażalnik działa, więc to może być coś podobnego.
  • Level 16  
    Witam

Dopisuję już że jest to model nie no frost jednoagregatowy i on cały czas pracuje, czy w takim układzie winny może byc termostat??

Jak to jest możliwe że ostatnia szuflada mrozi a pierwsza od góry chłodzi - lodówka działa już tak kilka dni - mierzyłem pobór prądu i ciągnie około 75W ciągle co przez dobę daje 1.85kWh.

Czy taki objaw może by wywołany uszkodzonym termostatem ??

Myślałem że jak termostat się uszkodzi to działa ciągle i wtedy nadmiernie powinna chłodzic / mrozic a tu jest dokładnie odwrotnie.

Lodówa wcale a zamrażalnik ledwo domaga. Obecnie plan awaryjny w górnej szufladzie zamrażalnika trzymam rzeczy z lodówki a w dolnej takie które są zamrożone i zastanawiam się czy coś można zrobic czy zamawiac nową.

Pozdrawiam ...
  • Helpful post
    Level 39  
    DJCheester wrote:
    Witam

Dopisuję już że jest to model nie no frost jednoagregatowy i on cały czas pracuje, czy w takim układzie winny może byc termostat??

No jak padnie termostat w lodówce klasycznej to są dwie możliwości albo lodówka nie włącza się w ogóle albo chłodzi na maksa bo agregat cały czas działa.
    U ciebie jak zrozumiałem, zamrażalnik nie jest zamrożony na maksa tylko częściowo a agregat cały czas pracuj. Więc to na pewno nie jest to termostat tylko jakiś problem z układem chłodzenia albo po prostu agregat się skończył.
  • Helpful post
    Level 17  
    Tu raczej będzie mało gazu i dochodzi dość mocno nadwyrężona sprężarka
  • Level 16  
    Czyli serwis odpada koszty duże lepiej udac się do sklepu po nową.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi...

Pozdrawiam ....