Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką antenę do TV - ok. 80 km od nadajnika ?

Jacck 26 Sep 2005 12:36 21330 21
Optex
  • #1
    Jacck
    Level 26  
    Mam rodzinę ok. 80 km na północ od Krakowa.
    Nie wiem dokładnie gdzie jest nadajnik w Chorągwicy, ale podejrzewam że w lini prostej będzie też coś koło tego albo nawet więcej.
    Chcę im kupić dobrą antenę + wzmacniacz do odbiory programów z Krakowa.
    Najbardziej zależy mi na odbiorze kanałów 27-35. Znalazłem w ofercie firmy Anprel wzmacniacz SWA-49 który w tym zakresie (519-583MHz) ma największe wzmocnienie (jeżeli wierzyć w dane producenta)
    http://www.anprel-plus.com.pl/wyroby/wzmacniacze/w0049/index.html

    Zastanawiam się nad wyborem odpowiedniej anteny. Widzę że ostatnio bardzo modne są anteny w rodzaju
    ASR-860 (zysk 11-14dB)
    http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=25&deal=Telmor
    Jak widzę tę antenę to zastanawia mnie czy jest ona warta swej ceny (ponad 100zł) ?
    Bo to w sumie tylko jeden dipol, elementów nie za wiele ...
    Czy z jednego dipola można uzyskac zysk porównywalny z zyskiem 4 synfazowo połączonych dipoli w antenie siatkowej ?
    Jak ktoś ma doświadczenia z taką anteną niech sie odezwie.

    Myślałem tez nad anteną:
    ATX-91 (zysk ok. 12-18dB)
    http://www.dipol.com.pl/sklep/a3710.htm
    Kosztuje mniej więcej połowę ceny ASR-860 mimo że jest 91 elementowa.
    Jednak największy zysk tej anteny leży znacznie powyżej interesującego mnie zakresu (519-583MHz) a pozatym
    skierowana na południe będzie stanowiła duży opór boczny dla zachodnich wiatrów - jeżeli będzie nią trzepac to efekt może być nie ciekawy.

    Na stronie http://www.dipol.com.pl/01.htm jest spory wybór anten TV, zastanawiałem się także nad czymś z serii "Profesjonalne anteny UHF" ale tam porządna antena ma długość rzędu 3m i więcej i tu znowu boję sie silnych zachodnich wiatrów.

    Czyżbym był skazany na cos w rodzaju ASR-860 albo tradycyjną siatkę ?
    Pomóżcie dokonać wyboru.
  • Optex
  • #2
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Witam

    Dałeś dość trudny temat - na odległość ciężko jest dopsować konkretną antenę. Jeżeli miałbym możliwość to zacząłbym od siatkowej z najsilniejszym wzmacniaczem - jest najtańsza, w większości przypadków daje "pełny obraz sytuacji" - jeżeli na niej uzyskasz czytelny obraz, nie zakłócony przez inne kanały telewizyjne - możesz dalej myśleć o konkretnej antenie w celu polepszenia obrazu.

    Pozdrawiam
  • #3
    Jacck
    Level 26  
    A jakkby tak np połączyć dwie anteny siatkowe ustawione w jednym kierunku żeby z sumować sygnał ? Robił ktoś coś takiego ? Jaki transformator/symetryzator by trzeba zastosować ?
  • Optex
  • #5
    sp8gsc
    Level 26  
    Ja byl byl zdecydowanie przeciw antenom siatkowym. Duzy zysk daja anteny typu yagi czyli takie zwykle telewizyjne tylko musza byc wieloelementowe. Takie anetny latwo fazowac, a takze mozna na zciskach zaistalowac wzmacniacz synaglu. Jesli taka antene zamontuje sie na wysokim maszcie (raczej rowniez w wysokim punkcie terenu) to sukces murowany. Jesli w dolku i na niskim maszcie to mozna probowac dowolne zestawy i tak nigdy nie bedzie OK.
  • #6
    rkonik
    Level 12  
    Ja też bym proponował antene typu Yagi Jesli sama antena jest za słaba możesz dołączyć wzmacniacz, tak jak to sugeruje sp8gsc Jeżeli chodzi o antene telmora jest niezła. Naprawdę się sprawdzaną. Z wieloma osobami rozmawiałem i są zadowoleni z odbioru. Co dziwne nawet dziś rozmawiałem z jednym gościem który zakładał tą antene ale blisko nadajnika ok 5-6 km i wówczas była do kitu. Natomiast przy większych odległościach się sprawdza i to niezle. <br>
    musisz wziąć jeszcze pod uwagę o moc nadajnika. Niestety nie mam wiedzy jeśli chodzi o rozmieszczenie nadajników w tamtym rejonie. Ale może się okazać że nadajnik będzie za słaby + teren górzysty (a taki tam jest) może spowodować to że nie będziesz wogóle nic odbierał. Wtedy proponuje zakup zestawu satelitarnego i problem rozwiązany.

    Pozdrawiam
  • #7
    rafish
    Level 13  
    witam
    a co myslicie o antenie atx 91?
    tak jak kolega jestem nia zainteresowany ponoc jest to jedna z lepszych
    na zwyklej siatce pod dachem cos tam mozna zlapac(dach z eternitu) jak zamontuje ja na dachu to da to cos?
    pozdro
  • #8
    GREBSON
    Level 20  
    Ja bym raczej nieliczył na wzmacniacz. Zasada jest prosta jak nie będziesz miał dobrego sygnału w samej antenie to żaden wzmacniacz nic nie pomoże tylko pogorszy. Zadnych anten siatkowych tylko yagi z jak największą liczbą elementów co za tym idzie i zyskiem. Jakby dało się kupić kanałową to pełny sukces. Jeżeli są duże problemy z odbiorem to dwie yagi synfazowo, lecz trudno je odpowiednio zestroić i do grupy kanałów raczej się nie stosuje tylko do pojedyńczego.
    Trzeba zastosować kabel satelitarny ,dobrze go przykręcić do symertyzatora i potem zabezpieczyć przed wilgocią. W ten sposób cieszysz się dobrym odbiorem przez parę lat.
    Anteny siatkowe często śniedzieją i trzeba je co jakiś czas wymieniać ,nie wspominając już o wzmacniaczach antenowych , które padają jak się dobrze zbiera na burzę. Pomijam kwestię częstego wzbudzania się takiego wzmacniacza i sianie na odległość nawet paru km.(znam takie przypadki).
  • #9
    rkonik
    Level 12  
    Zwykła prowizorka czyli antena siatkowa pod dachem nawet z eternitu nigdy nie zastapi prawdziwego i dobrego systemu z anten typu Yagi. System ten został już dawno przetestowany i sprawdza się po dziś dzień i jak dotąd przynajmniej Ja na niego ni nazekam.
  • #10
    GREBSON
    Level 20  
    Niewiem co miała oznaczać ta wypowiedź. Jak sądzę kolega rkonik mieszka w lublinie , więc w najgorszym przypadku do nadajnika ma kolega parę kilometrów. W takiej sytuacji na kawałku druta można próbować.
    Do konca niewiadomo co u kolegi odbiera sygnał .Możliwe że kabel koncentryczny a nie antena na strychu.
    Pozatym w tytule postu stoi wyraźnie 80km od nadajnika a tego napewno niezałatwi antena siatkowa na strychu.
  • #11
    rkonik
    Level 12  
    kolego Grebson nie wiem czy się orientujesz ale w okolicy Lublina są aż 3 nadajniki i z każdego leci inny sygnał i ne jest to kwestia paru kilometrów czyli nie da się odbierać na kawałku dryta tak jak sądzisz. Jaki jest temat to ja potrafię czytać a moja poprzednia wypowiedz to było potwierdzenie wyzszości anten Yagi nad siatką skoro kolega nie potrafi czytać to wyjaśniam. Anteny Typu Yagi mają zdecydowanie lepsze parametry od siatki tym bardziej jeśli ktoś chce umieszczać antene pod dachem. Poza tym nie podanie dodatkowych informacji typu odleglość od nadajnika ile programów i czy wszystkie akurat z jednego nadajnika lecą nie pozwala precyzyjnie stwierdzić czy antena typu ATX - 91 jest wystarczająca.
  • #12
    Jerzy Cieślański
    Level 21  
    Do odbioru sygnałów TV z nadajników naziemnych w kanałach 21-37 można zastosować antenę firmy Hirschmann typu: FESA 817N37.

    http://www.hirschmann.de/
    Strona internetowa w języku niemieckim i angielskim.
    Informacji o parametrach anteny szukać należy w katalogu produktów kolejno wg. następujących haseł:
    1. Terrestrial Antennas.
    2. Band antennas for UHF IV/V, Super-Spectral,
    3.FESA 817 N 37,

    W Polsce tego typu anteny rozprowadzała warszawska firma WISAT
    http://wisat.com.pl/
    Cena ok.350-400zł.,
    Jakość a zwłaszcza solidne wykonanie i trwałość warta ceny.
    Antena powisi na dachu co najmniej 20 lat, i nie rozpadnie się na kawałki po 3-4 latach, jak podobne krajowe wyroby.
    Raz na rok warto zakonserwować elementy stalowe-ocynkowane smarem samochodowym wodoodpornym.

    Jako wzmacniacz warto zastosować jakiś dobry profesjonalny przed-wzmacniacz masztowy w ekranowanej i wodoszczelnej obudowie, ze wzmocnieniem nie większym niż 25dB i szumach własnych poniżej 2,5db, mocowany w bliskiej odległości od zacisków antenowych, od na tylniej stronie ekranu siatkowego anteny FESA817N37.

    Długość przewodu koncentrycznego, (nie więcej niż 50cm) pomiędzy zaciskami przedwzmacniacza i zaciskami puszki antenowej warto praktycznie dobrać w trakcie montażu, w zależności od najbardziej pożądanej częstotliwości odbioru.
    Teoretycznie jest to czynność zbędna ale praktycznie, przy pewnych możliwych tolerancjach parametrów przewodu, przedwzmacniacza i anteny czasem daje odczuwalne różnice w jakości obrazu na ekranie TV.

    Aj, mała uwaga, anteny te mają nietypowe puszki na zaciskach antenowych, więc praktycznie nie istnieje możliwość zamocowania w nich typowych (dopuszkowych płytek) wkładek wzmacniających spotykanych na polskim rynku, np. ams, anprel, telkom-telmor, czy somerw.
    No, chyba, że ktoś chce poświęcić kilka godzin na dostosowanie puszki antenowej i "polskiej" płytki przedwzmacniacza do prawidłowej współpracy, (wymagana znajomość podstawowych zasad wymiarowania pracy obwodów wysokiej częstotliwości).
    Nie ekranowany przedwzmacniacz, zbyt silny (powyżej 25dB wzmocnienia) i ze zbyt uproszczonymi elementami dopasowania na wyjściu i wejści może pogorszyć jakość uzyskiwanego sygnału i odbiór programów TV.
  • #13
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Jerzy Cieślański wrote:
    ..............Jakość a zwłaszcza solidne wykonanie i trwałość warta ceny.
    Antena powisi na dachu co najmniej 20 lat, i nie rozpadnie się na kawałki po 3-4 latach, jak podobne krajowe wyroby.......


    Witam

    Kolego, proszę zejść na ziemię tzn do Polski ;)

    Zakładane przeze mnie anteny "polskie" 10 lat temu wiszą do teraz i się nie rozpadły a te które mają 20 lat, które także konserwuje trzymają się "kupy" i za pieniądze 5-krotne mniejsze - oj..... jakby tak było jak kolega pisze (3,4 lata) mielibyśmy nieustanny zarobek :) - wszyscy zacieraliby ręce.

    Pzdr
  • #14
    Jerzy Cieślański
    Level 21  
    Kasprzyk, pewnie masz szczęśliwą rękę do zakupu towarów dobrej i taniej jakości.
    Ja podałem to, co moim zdaniem, technicznie jest najlepsze do osiągnięcia, pardon zakupu w naszych warunkach.

    W rzeczy samej, tego typu wyrób ekonomiczą rację bytu znajduje raczej w instalacjach antenowych zbiorczych, gdzie koszty rozkładają się na wielu użytkowników.
    Ale w brew pozorom są ludzie, których stać na dobrą jakość za dobrą cenę, że nie wspomnę o smakoszach jadających obiadki w hotelowych restauracjach, po kilkaset złotych od osoby za godzinę przyjemności.

    Sam zakładałem anteny telewizyjne przez 10 lat, a amatorsko bawiłem się nimi ponad 20 lat, od 17 roku życia.
    O kurde, ale etos.
    :D
    Moją pinię opieram na własnym doświadczeniu.
    Anteny o których piszę, to anteny wzdłużno kierunkowe z elementami typu "X", wykonane jako podwójny zestaw dipoli całofalowych montowanych na jednym nośniku za pomocą elementów izolacyjnych z tworzywa sztucznego.

    W antenach tego typu produkowanych kraju, (mimo zapewnień sprzedawców krajowych anten, pod wpływem promieniowania słonecznego( UV), elementy mocujące z tworzywa kruszeją po 3-4 latach i stąd rozpadają się tracąc odpadające elementy promieniujące, już to od naporu wiatru, siadających ptaków, drgań.
    Elementy promieniujące typu X np. w X-91 wykonane z cienkiej blaszki aluminiowej są zbyt wiotkie i mocowane do nośnika w miejscu "przecięcia linii "X", więc siadające ptaki powodują łatwe gięcie się wolnych końców owego "X".
    a więc również zmianę wymiarowanych względami elektromagnetycznymi wzajemnych odległości elementów promieniujących lub wypadanie owych dipoli półfalowych z plastikowych zatrzasków.

    Natomiast w antenach FESA 817N37 wolne końce dipoli półfalowych, wykonanych z usztywniająco- profilowanej "korytkowo" aluminiowej blachy w kształczie leżącej litery U, mocowane są do nośnika przez bardzo trwałe (20 lat) elementy z odpornego tworzywa izolacyjnego.
    No, i produkowane są dla f-my Hirschmann w fabryce na Węgrzech.
    Na nośniku anteny znajduje się nawet, wykonany ze sprężynującej blaszki ze stali nierdzewnej, tłumnik fali powieszchniowej przewodu antenowego.
    Starannie zaprojektowano również kierunkową charakterystykę promieniowania Fesa 817N37 w całym roboczym zakresie częstotliwości (k.21-27 - zysk energetyczny 14.5-17 dB) i liniowy wzrost zysku wraz ze wzrostem częstotliwości, co korzystnie kompensuje wzrost strat sygnału w kablu antenowym i spadek tzw. "wysokości" skutecznej anteny wraz ze wzrostem częstotliwości.
    Do montażu anteny Fesa817N37 nie potrzeba żadnych narzędzi, gdyż wszystkie śruby wykonane są jako odpowednio duże "motylki" umożliwiające ich solidne dokręcenie "gołą" dłonią.

    Nie spotkałem również, pośród anten typu Yagi-Uda, gdzie jedynym elementem ze słabego tworzywa sztucznego była puszka antenowa (2-3lata), anten polskich, w których ocynkowane stalowe elementy i łączniki nie zaczęłyby korodować po 2, góra 3 latach.

    Godnym podziwu wyjątkiem były dla mnie jedynie parametry jakościowe (tj. trwałość, łatwość montażu anten dostarczanych w stanie pół-złożonym wraz z motylkowymi nakrętkami, sztywność, zabezpieczenie antykorozyjne, solidne puszki antenowe wraz z poręcznymi zaciskami antenowymi) wyrobów produkowanych na licencji zachodniej od początku lat siedemdziesiątych firmy Telkom-telmor z Gdańska, sprzed 1995 roku).

    Notabene, pewnym problemem w renomowanych niegdyś firmach, w dzisiejszych czasach są ludzie młodzi odpowiedzialni za "teoretyczny marketing", (ale nie znający się dogłębnie na specyfice jakościowo technicznej i użytkowej sprzedawanych wyrobów), mający na celu ich rozliczenie się przed zarządem firmy z pozornych, chwilowych efektów ekonomicznych, kosztem jakości wyrobów zakupywanych od podwykonawców ale ze stratą wypracowanego wizerunku solidności wyrobów (jakiejś tam) firmy.

    A już kompletną pomyłką wydawały mi się zakupywane anteny licznych rzemieślniczych polskich firemek prywatnych.
    Brak zatyczek zapobiegających gwizdaniu wiatru w rurkach,
    - zbyt cienke i wiotkie elementy stalowe mocowania anten do masztu i elementów promieniujących do nośnika,
    - zbyt wiotkie i uginające się pod własnym ciężarem same nośniki anten,
    - brak wsporników eleminujących zakłócający wpływ maszty antenowego na pracę anten z zakresu IV-V(kan. 21-60) mocowanych na szczycie masztu lub poniżej tj. odsadzonych w bok od masztu.

    Ba, nawet odległości i długości elementów promieniujący w antenach jednego typu, na tę samę częstotliwość roboczą różniły się w poszczególnych egzemplach, że nie wspomnę o zdażającym się pomyłkowo zalecanym w instrukcji montażu odwrotnym uszeregowaniu kolejności położenia dipoli w antenach typu Yagi-Uda.

    Jednym słowem:
    - brak nadzoru technicznego,
    - kontroli jakości,
    - dobieranie materiałów w celu maksymalnego obniżenia kosztów produkcji, kosztem odstępstw od zapewniającego powtarzalność parametrów elektromagnetycznych zaprojektowanego wymiarowania.
    Na co też uczulam potencjalnych użytkowników.
    Choć nie wykluczam , że w czasie ostatnich 5 lat zaszła jakaś horendalnie wysoka zmiana jakościowa pośród polskich producentów anten, ( na lepsze).:D
  • #15
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Witam

    W imieniu wszystkich podziekuję za wyczerpującą i profesjonalną wypowiedź.
    Pozostaje nam teraz czekać na "odzew" samego zainteresowanego, mam nadzieję, że podane mu informacje nie "poszły w las".

    Pozdrawiam
  • #16
    filu
    Level 16  
    Jeśli chodzi o antene ASR-860 http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=25&deal=Telmor to mogę potwierdzić ,że w porównaniu do
    zwykłej siatkowej jest to rewelacja. Zaznaczę od razu,że nie widziałem
    nigdy obrazu z yagi.
    I mam w związku z tym też małe pytanko. Może ma ktoś porównanie
    obrazu z tych anten ? Czy z yagi (np. z tej http://dipol.com.pl/sklep/a3385.htm ) jest jeszcze lepszy obraz od ASR-860 ?
    Pozdrawiam
  • #17
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Witam

    Nikt nie udzieli Ci jednoznacznej odpowiedzi.
    Wszystko zależy od miejsca zastosowania anteny (region, punkt, wysokość) mocy nadajników, częstotliwości odbieranych programów.
    Nie można stwierdzić, że ta antena będzie lepsza od tamtej, ponieważ w innym regionie, miejscu może być zupełnie odwrotnie.

    Pzdr
  • #18
    filu
    Level 16  
    Nie chodzi mi o konkretną odpowiedz ,tylko przypuszczenia.
    Mieszkam ok 70km od nadajników i na dodatek w małym zagłębieniu.
    Anteny na pewno się nie widzą.
    Z tej anteny Telmoru uzyskuje idealny sygnał wszystkich kanałów oprócz
    TVN i TV4 ,które mają słabsze nadajniki.
    Czy zastosowanie yagi może coś poprawić ? Pozdrawiam
  • #19
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Na jakich kanałach odbierasz poszczególne programy?
    Na tej podstawie i dzięki opisanym charakterystykom w instrukcjach możesz obliczyć sobie, czy aktualna antena będzie miała słabsze "osiągi" czy lepsze od sugerowanej kierunkowej - ale to i tak będzie tylko teoria.

    Pzdr
  • #20
    filu
    Level 16  
    Dzięki kasprzyk za odpowiedzi.

    Poniżej podaje dane z mojego nadajnika w Kołowie. Jedynie program TV4 nie jest nadawany z Kołowa. Komplikuje to pewnie troche sprawę.Sygnał TV4 nadawany jest z nadajnika umieszczonego w połowie drogi między mną a Kołowem. Tak gdzieś w odległości 30km ode mnie. Jednak jest on prawie dokładnie na linii Kołowa, tak że antena kierunkowa patrzyłaby na wszystkie nadajniki.

    ............ KANAŁ......MOC,ZASIĘG
    TVP1.........12..............duża
    TVP2.........30..............duża
    TVP3.........38..............duża
    Polsat........48..............duża
    TVN...........36..............średnia
    TV4...........25..............średnia
  • #21
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Antena telmora według opisów:
    ASR-860P25 dla: Zakres IV (K21 ÷ K39) ma zysk/skuteczność 36 dB

    Antena kierunkowa według opisu - zysk około 16-18db - czyli słabsza - ale jest ona bez wzmacniacza - dokładając wzmacniacz możesz uzyskać silniejszy sygnał - ale wiązę się to z ryzykiem, że przesterujesz programy które nadawane są z większą mocą - czyli to, jaki uda się uzyskać odbiór w rzeczywistości będzie można dopiero sprawdzić uruchamiając i podłączając tą antenę.

    pozdrawiam
  • #22
    Jerzy Cieślański
    Level 21  
    Dane z ulotki na opakowaniu handlowym anteny ASR860, o jej zysku energetycznym są trochę nie precyzyjne, jeśli chodzi o możliwość porównywania parametrów elektrycznych z parametrami anten Yagi-Uda.
    Lepiej opierać się na danych ze strony: http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=25&deal=Telmor

    Antena ASR 860 bez wzmacniacza ma średni zysk emergetyczny dla kanałów 6-12 ok. 6dB, a w kanałach od 21 do 60, narastający wraz ze wzrostem numeru kanału zysk w zakresieIV średni 10dB (od 9.5 do 11 dB., a w zakresie V od 11dB do ok.14db.
    I to właśnie tę wartość zysku energetycznego należy stosować w porównaniach z innymi antenami bez przedwzmacniacza.
    Notabene, producent podaje, że są to wartości po uwzględnieniu strat w symetryzatorze antenowym.

    Ogólnie rzecz biorąc, przy słabym poziomie sygnałów w miejscu odbioru, wpierw należy zastosować antenę o odpowiednio wysokim zysku energetycznym a następnie ratować się wzmacnianiem sygnału za pomocą niskoszumowych przedwzmacniaczy (poniżej F=4dB, ze wzmocnieniem do maks. G=25 dB) i montowanych pod dachem wzmacniaczy mocy o odpowiednio wysokiej jakości, "czystości" wzmocnienia i odporności na zakłócenia.

    Zastosowanie przdwzmacniacza antenowego wprost na zaciskach wejściowych anteny daje poprawę stosunku sygnał do szumu w przybliżeniu o wartość sumy:
    A- wartości tłumienia w dB, kabla antenowego na długości od zacisków anteny do wejścia do odbiornika, (wraz z tłumieniem separatora zasilającego przedwzmacniacz antenowy napięciem stałym, stabilizowanym 12V=)
    plus B- -wartości różnicy pomiędzy współczynnikiem szumów głowicy wysokiej częstotliwości odbiornika i współczynnika szumów przedwzmacniacza antenowego, Fo- Fp, w dB.

    Więcej podstawowych informacji o wzmacniaczach i przedwzmacniaczach antenowych można znaleźć w podręczniku J. Batora "Anteny i instalacje antenowe"
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=854685&highlight=#854685

    Na przykład (a) dla odbiornika TV,
    o współczyniku szumów Fo=8dB,
    tłumieniu sygnału antenowego dla 860 MHz, na długości kabla 25m równym A=5dB
    i współczynniku szumów przedwzmacniacza Fp=3,6dB
    (przy wzmocnieniu G=25 -35dB, w tym przedziale wzmocnienia zmniany stosunku Sygnał do Szumu są ułamkowe) względna wynikowa poprawa stosunku sygnał do szumu w instalacji z przedwzmacniaczem w stosunku do instalacji bez przedwzmacniacza wyniesie D=B+Fo-Fp= 8 -3.6 +5= 12.4dB
    Przy krótszym kablu,
    mniejszym tłumieniu przewodu,
    niższym współczynniku szumów własnych odbiornika,
    ta względna poprawa D, stosunku S/N dla instalacji z przedwzmacniaczem antenowym będzie oczywiście mniejsza niż powyższym przykładzie, ale jakość końcowa sygnału na obrazie odbiornika TV będzie nieco lepsza niż w przykładzie (a)

    W powyższym szacunku, nie uwzględniam tłumienia symetryzatora antenowego, gdyż w prawidłowo wykonanej instalacji występuje on na ogół zarówno przy "zasilaniu" kablem koncetrycznym o impedancji falowej 75 ohm, bez przedwzmacniacza jak i w instalacji z przedwzmacniaczem.

    Warto pamiętać, że w liczbach bezwzględnych każdy kolejny wzmacniacz powoduje pogorszenie sumarycznego stosunku sygnał do szumu w odniesieniu do sygnału uzyskiwanego bezpośrednio na zaciskach antenowych.
    Istnieje więc określona,( np. przy długich liniach zasilania odbiorników) maksymalna liczba zastosowanych wzmacniaczy łączonych kaskadowo, tj. jeden po drugim, oddzielonych odcinkami kabla koncentrycznego, której przekroczenie będzie powodowało tylko dalsze wynikowe pogarszanie się jakości obrazu na ekranach TV.


    Telkom-telmor produkuje również przedwzmacniacz antenowy do ASR860, w którym typowy symetryzator wejściowy wykonywany z uzwojenia bifilarnego na rdzeniu ferrytowym zastąpiono układem wejściowym symetryzującym na dwóch tranzystorach.
    Teoretycznie powinno to obniżyć całkowity współczynnik szumów własnych przedwzmacniacza przez wyeliminowanie tłumienia sygnału wnoszonego na wejściu przedwzmacniacza przez symetryzator.
    Nie wiadomo (Ja nie wiem), jak taki układ, w porównaniu do tradycyjnego symetryzatora eliminuje problemy z niedopasowaniem impedancji wejściowej na zaciskach anteny i ewentualne problemy z niesymetrycznością prądów w uszkodzonej lub odstrojonej (wilgocią, szronem, śniegiem, korozją, niedokładnością wykonania) anteny.

    Na pewno, przy eksploatacji ASR860, jak w każdej antenie warto zwrócić uwagę na coroczne doszczelnienie kulistej puszki antenowej ASR860 od góry, przeciwko zaciekaniu wody, w której znajduje się "kolista" (w kształcie) płytka przedwzmacniacza, uszczelnienie złączki F na "wyjściu" anteny.

    Zastosowanie anteny (np. Yagi-Uda, dłuższej- "silniejszej", bez wzmacniania sygnału za pomocą przedzwzmacniacza), o zysku energetycznym większym np. o 6dB daje jednocześnie poprawę stosunku sygnał do szumu na zaciskach antenowym mniej więcej o tę samę wartość, czyli ok. 6dB.
    Połączenie dwóch takich samych anten w układzie synfazowym dla zakresu kanałów 6-12 lub 21-60, daje poprawę zysku energetycznego i S/N o 2,5dB, (z uwzględnieniem strat na transformatorze dopasowującym).
    Połączenie czterech anten w układzie synfazowym ok. 5.5dB, a ośmiu anten o ok.8.5dB



    Dla długości typowego, instalacyjnego kabla koncentrycznego, (antenowego o tłumieniu poniżej 20dB na 100m dla 860MHz), pomiędzy zaciskami przedwzmacniacza a wejściem odbiornika TV (ewentualnie: wejściem właściwego wzmacniacza mocy - budynkowego szerokopasmowego, lub zakresowego, lub kompaktowego-kanałowego, lub przemiennika częstotliwości) o długości poniżej 10m, wystarczy antena z przedwzmacniaczem Gp=15dB(z.III)->13.5dB(z.IV)->!3->12dB(zV), Fp=4.5
    --> ASR860 P15.
    Powyższe rozwiązanie jest równiez zalecane przy wysokim poziomie zakłóceń radioelektronicznych w miejscu odbioru.

    Dla większych długości kabla, ilości odbiorników max. do 2-3 szt. i niskim poziomie zakłóceń w miejscu odbioru warto zastosować ASR860P25 ze wmacniaczem G=26dB(z.III)->25.5dB(.zIV) ->25dB(z.V), Fp=3.5dB
    -->ASR860P25

    Warto wiedzieć, że określanie zalecanego wzmocnienia przedwzmacniacza, w ulotkach handlowych licznych producentów krajowych anten szerokopasmowych (tzw. siatkowych) w zależności od odległości od anteny odbiorczej do nadajnika,
    (ale bez uwzględniania:
    -a) wartości współczynnika szumów własnych przedwzmacniacza,
    -b) faktycznych poziomów sygnału w miejscu odbioru,
    -c) maksymalnego podopuszczalnego poziomu sygnału na wejściu i wyjściu przedwzmacniacza,
    -d) oraz typu instalacji antenowej),
    ma na celu jedynie ograniczenie prawdopodobieństwa przesterowania montowanego amatorsko przedwzmacniacza i związanych z tym zniekształceń i zakłóceń sygnału,
    natomiast nie ma nic wspólnego określeniem krytycznych parametrów przedwzmacniacza zastosowanego dla polepszenia odbioru słabych sygnałów na granicy zasięgu nadajników RiTV.

    Więcej podstawowych informacji o zasięgu nadajników RiTV można znaleźć w podręczniku J. Batora "Anteny i instalacje antenowe"
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=857021&highlight=#857021

    Antena ASR860 jako antena szerokopasmowa, (notabene wykonana niezwykle solidnie i trwale w porównaniu do większości anten tzw. siatkowych, czyli synfazowych zestawów czterech dipoli całofalowych z reflektorem siatkowym -ekranem) posiada tę zaletę, że pozwala na obiór wielu sygnałów z całego zakresu TV za pomocą jednej anteny.

    Jako antena szerokopasmowa ma dość szeroki kąt odbioru -"widzenia", 45 stopni, więc w porównaniu z antenami Yagi-Uda,
    (zwłaszcza wąskopasmowymi np.: antenami jednokanałowymi ze sprzęgaczem elektromagnetycznym jedno kanałowym, lub antenami kilku-kanałowymi)
    trudniej z jej pomocą wyeliminować sygnały nieporządane i zakłócenia dochodzące do anteny z kierunków zbliżonych do kierunku odbioru na linii anten nadajnika i anteny odbiorczej.

    Wraz ze wzrostem zysku energetycznego anten Yagi-Uda rośnie ich długość i wąskopasmowość, stąd więc przy wielu słabych sygnałach nadawanych nawet z jednego nadajnika występuje potrzeba wykonywania instalacji antenowej złożonej z kilku anten kierunkowych Yagi-Uda, połączonych z wejściem odbiornika np. przez zwrotnicę antenową.
    Rosną więc koszty instalacji antenowej.

    Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, kiedy ze względu na niskie poziomy sygnałów należy zastosować przedwzmacniacze antenowe, (najlepiej wąskopasmowe lub jednokanałowe, tak aby wzajemnie się nie zakłócały), łączone po przez zwrotnicę antenową, z możliwością przepuszczania napięcia zasilającego przedwzmacniacze 12V=


    Oczywiście powyższe "wady" zaznaczone czerwonym tekstem powyżej, okazują się zaletami, jeśli sygnały TV nadawane są z różnych kierunków, z różnym poziomem sygnału, niezbędnym a możliwym do wyrównania (za pomocą "dobrania": mocy przedwzmacniaczy, wyboru zysku energetycznego poszczególnych anten, zastosowania tłumników sygnału).
    Dodatkowo istnieją możliwości skutecznego eliminowania zakłóceń przez wykorzystanie dużej kierunkowości anten Yagi-Uda, ich wąskopasmowości wraz z możliwością zastosowania filtrów kanałowych, pułapek częstotliwości, czy jednowstęgowych przemienników częstotliwości, selektywnie i nie zależnie dla poszczególnych sygnałów TV.

    Więcej informacji o antenach Yagi-Uda można znaleźć w podręczniku J.Batora "Anteny i instalacje antenowe".
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=866055&highlight=#866055