Dane z ulotki na opakowaniu handlowym anteny ASR860, o jej zysku energetycznym są trochę nie precyzyjne, jeśli chodzi o możliwość porównywania parametrów elektrycznych z parametrami anten Yagi-Uda.
Lepiej opierać się na danych ze strony:
http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=25&deal=Telmor
Antena ASR 860 bez wzmacniacza ma średni zysk emergetyczny dla kanałów 6-12 ok. 6dB, a w kanałach od 21 do 60, narastający wraz ze wzrostem numeru kanału zysk w zakresieIV średni 10dB (od
9.5 do 11 dB., a w zakresie V
od 11dB do ok.14db.
I to właśnie tę wartość zysku energetycznego należy stosować w porównaniach z innymi antenami bez przedwzmacniacza.
Notabene, producent podaje, że są to wartości po uwzględnieniu strat w symetryzatorze antenowym.
Ogólnie rzecz biorąc, przy słabym poziomie sygnałów w miejscu odbioru, wpierw należy zastosować antenę o odpowiednio wysokim zysku energetycznym a następnie ratować się wzmacnianiem sygnału za pomocą niskoszumowych przedwzmacniaczy (poniżej F=4dB, ze wzmocnieniem do maks. G=25 dB) i montowanych pod dachem wzmacniaczy mocy o odpowiednio wysokiej jakości, "czystości" wzmocnienia i odporności na zakłócenia.
Zastosowanie przdwzmacniacza antenowego wprost na zaciskach wejściowych anteny daje poprawę stosunku sygnał do szumu w przybliżeniu o wartość
sumy:
A- wartości tłumienia w dB, kabla antenowego na długości od zacisków anteny do wejścia do odbiornika, (wraz z tłumieniem separatora zasilającego przedwzmacniacz antenowy napięciem stałym, stabilizowanym 12V=)
plus B- -wartości różnicy pomiędzy współczynnikiem szumów głowicy wysokiej częstotliwości odbiornika i współczynnika szumów przedwzmacniacza antenowego, Fo- Fp, w dB.
Więcej podstawowych informacji o wzmacniaczach i przedwzmacniaczach antenowych można znaleźć w podręczniku J. Batora "Anteny i instalacje antenowe"
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=854685&highlight=#854685
Na
przykład (a) dla odbiornika TV,
o współczyniku szumów Fo=8dB,
tłumieniu sygnału antenowego dla 860 MHz, na długości kabla 25m równym A=5dB
i współczynniku szumów przedwzmacniacza Fp=3,6dB
(przy wzmocnieniu G=25 -35dB, w tym przedziale wzmocnienia zmniany stosunku
Sygnał do Szumu są ułamkowe)
względna wynikowa poprawa stosunku sygnał do szumu w instalacji z przedwzmacniaczem w stosunku do instalacji bez przedwzmacniacza wyniesie D=B+Fo-Fp= 8 -3.6 +5= 12.4dB
Przy krótszym kablu,
mniejszym tłumieniu przewodu,
niższym współczynniku szumów własnych odbiornika,
ta względna poprawa D, stosunku S/N dla instalacji z przedwzmacniaczem antenowym będzie oczywiście mniejsza niż powyższym przykładzie, ale jakość końcowa sygnału na obrazie odbiornika TV będzie nieco lepsza niż w
przykładzie (a)
W powyższym szacunku, nie uwzględniam tłumienia symetryzatora antenowego, gdyż w prawidłowo wykonanej instalacji występuje on na ogół zarówno przy "zasilaniu" kablem koncetrycznym o impedancji falowej 75 ohm, bez przedwzmacniacza jak i w instalacji z przedwzmacniaczem.
Warto pamiętać, że w liczbach bezwzględnych każdy kolejny wzmacniacz powoduje pogorszenie sumarycznego stosunku sygnał do szumu w odniesieniu do sygnału uzyskiwanego bezpośrednio na zaciskach antenowych.
Istnieje więc określona,( np. przy długich liniach zasilania odbiorników) maksymalna liczba zastosowanych wzmacniaczy łączonych kaskadowo, tj. jeden po drugim, oddzielonych odcinkami kabla koncentrycznego, której przekroczenie będzie powodowało tylko dalsze wynikowe pogarszanie się jakości obrazu na ekranach TV.
Telkom-telmor produkuje również przedwzmacniacz antenowy do ASR860, w którym typowy symetryzator wejściowy wykonywany z uzwojenia bifilarnego na rdzeniu ferrytowym zastąpiono układem wejściowym symetryzującym na dwóch tranzystorach.
Teoretycznie powinno to obniżyć całkowity współczynnik szumów własnych przedwzmacniacza przez wyeliminowanie tłumienia sygnału wnoszonego na wejściu przedwzmacniacza przez symetryzator.
Nie wiadomo (Ja nie wiem), jak taki układ, w porównaniu do tradycyjnego symetryzatora eliminuje problemy z niedopasowaniem impedancji wejściowej na zaciskach anteny i ewentualne problemy z niesymetrycznością prądów w uszkodzonej lub odstrojonej (wilgocią, szronem, śniegiem, korozją, niedokładnością wykonania) anteny.
Na pewno, przy eksploatacji ASR860, jak w każdej antenie warto zwrócić uwagę na coroczne doszczelnienie kulistej puszki antenowej ASR860 od góry, przeciwko zaciekaniu wody, w której znajduje się "kolista" (w kształcie) płytka przedwzmacniacza, uszczelnienie złączki F na "wyjściu" anteny.
Zastosowanie anteny (np. Yagi-Uda, dłuższej- "silniejszej", bez wzmacniania sygnału za pomocą przedzwzmacniacza), o zysku energetycznym większym np. o 6dB daje jednocześnie poprawę stosunku sygnał do szumu na zaciskach antenowym mniej więcej o tę samę wartość, czyli ok. 6dB.
Połączenie dwóch takich samych anten w układzie synfazowym dla zakresu kanałów 6-12 lub 21-60, daje poprawę zysku energetycznego i S/N o 2,5dB, (z uwzględnieniem strat na transformatorze dopasowującym).
Połączenie czterech anten w układzie synfazowym ok. 5.5dB, a ośmiu anten o ok.8.5dB
Dla długości typowego, instalacyjnego kabla koncentrycznego, (antenowego o tłumieniu poniżej 20dB na 100m dla 860MHz), pomiędzy zaciskami przedwzmacniacza a wejściem odbiornika TV (ewentualnie: wejściem właściwego wzmacniacza mocy - budynkowego szerokopasmowego, lub zakresowego, lub kompaktowego-kanałowego, lub przemiennika częstotliwości) o długości poniżej 10m, wystarczy antena z przedwzmacniaczem Gp=15dB(z.III)->13.5dB(z.IV)->!3->12dB(zV), Fp=4.5
-->
ASR860 P15.
Powyższe rozwiązanie jest równiez zalecane przy wysokim poziomie zakłóceń radioelektronicznych w miejscu odbioru.
Dla większych długości kabla, ilości odbiorników max. do 2-3 szt. i niskim poziomie zakłóceń w miejscu odbioru warto zastosować ASR860P25 ze wmacniaczem G=26dB(z.III)->25.5dB(.zIV) ->25dB(z.V), Fp=3.5dB
-->
ASR860P25
Warto wiedzieć, że określanie zalecanego wzmocnienia przedwzmacniacza, w ulotkach handlowych licznych producentów krajowych anten szerokopasmowych (tzw. siatkowych) w zależności od odległości od anteny odbiorczej do nadajnika,
(ale bez uwzględniania:
-a) wartości współczynnika szumów własnych przedwzmacniacza,
-b) faktycznych poziomów sygnału w miejscu odbioru,
-c) maksymalnego podopuszczalnego poziomu sygnału na wejściu i wyjściu przedwzmacniacza,
-d) oraz typu instalacji antenowej),
ma na celu jedynie ograniczenie prawdopodobieństwa przesterowania montowanego amatorsko przedwzmacniacza i związanych z tym zniekształceń i zakłóceń sygnału,
natomiast nie ma nic wspólnego określeniem krytycznych parametrów przedwzmacniacza zastosowanego dla polepszenia odbioru słabych sygnałów na granicy zasięgu nadajników RiTV.
Więcej podstawowych informacji o zasięgu nadajników RiTV można znaleźć w podręczniku J. Batora "Anteny i instalacje antenowe"
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=857021&highlight=#857021
Antena ASR860 jako antena szerokopasmowa, (notabene wykonana niezwykle solidnie i trwale w porównaniu do większości anten tzw. siatkowych, czyli synfazowych zestawów czterech dipoli całofalowych z reflektorem siatkowym -ekranem) posiada tę zaletę, że pozwala na obiór wielu sygnałów z całego zakresu TV za pomocą jednej anteny.
Jako antena szerokopasmowa ma dość szeroki kąt odbioru -"widzenia", 45 stopni, więc w porównaniu z antenami Yagi-Uda,
(zwłaszcza wąskopasmowymi np.: antenami jednokanałowymi ze sprzęgaczem elektromagnetycznym jedno kanałowym, lub antenami kilku-kanałowymi)
trudniej z jej pomocą wyeliminować sygnały nieporządane i zakłócenia dochodzące do anteny z kierunków zbliżonych do kierunku odbioru na linii anten nadajnika i anteny odbiorczej.
Wraz ze wzrostem zysku energetycznego anten Yagi-Uda rośnie ich długość i wąskopasmowość, stąd więc przy wielu słabych sygnałach nadawanych nawet z jednego nadajnika występuje potrzeba wykonywania instalacji antenowej złożonej z kilku anten kierunkowych Yagi-Uda, połączonych z wejściem odbiornika np. przez zwrotnicę antenową.
Rosną więc koszty instalacji antenowej.
Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, kiedy ze względu na niskie poziomy sygnałów należy zastosować przedwzmacniacze antenowe, (najlepiej wąskopasmowe lub jednokanałowe, tak aby wzajemnie się nie zakłócały), łączone po przez zwrotnicę antenową, z możliwością przepuszczania napięcia zasilającego przedwzmacniacze 12V=
Oczywiście powyższe "wady" zaznaczone czerwonym tekstem powyżej, okazują się zaletami, jeśli sygnały TV nadawane są z różnych kierunków, z różnym poziomem sygnału, niezbędnym a możliwym do wyrównania (za pomocą "dobrania": mocy przedwzmacniaczy, wyboru zysku energetycznego poszczególnych anten, zastosowania tłumników sygnału).
Dodatkowo istnieją możliwości skutecznego eliminowania zakłóceń przez wykorzystanie dużej kierunkowości anten Yagi-Uda, ich wąskopasmowości wraz z możliwością zastosowania filtrów kanałowych, pułapek częstotliwości, czy jednowstęgowych przemienników częstotliwości, selektywnie i nie zależnie dla poszczególnych sygnałów TV.
Więcej informacji o antenach Yagi-Uda można znaleźć w podręczniku J.Batora "Anteny i instalacje antenowe".
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=866055&highlight=#866055