Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

balun 1:4 do anteny wielopasmowej wg Y27DL

Greg511 26 Wrz 2005 12:52 4895 6
  • #1 26 Wrz 2005 12:52
    Greg511
    Poziom 9  

Jak można wykonać balun 1:4 do anteny wielopasmowej wg Y27DL, czy może być on wykonany z kawałka kabla koncentrycznego 50ohm (pętla). Czy ktoś używa takiej anteny? Dzięki z a odpowiedzi.

• #2 26 Wrz 2005 13:25
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ja zawsze robiłem na Amidonach.
    Ale może google coś przyniosą? Szukałeś?
    Wątpię ;)
    Michał

• #3 26 Wrz 2005 17:15
    Jacu$
    Poziom 27  

Kiedyś (czytaj: całe wieki temu) używałem asymetrycznego dipola FD-4 i początkowo zrobiłem balun 1:4 z kabla koncentrycznego (3,5 zwoja) dokładnie w/g literatury na temat tej anteny. Efekty były bardzo mizerne. Zmierzyłem moc na rezystancjach przed i po balunie i ręce mi opadły. Zrobiłem więc balun na pierścieniu ferrytowym z materiału F-82 (o ile dobrze pamiętam) i efekt był doskonały. Cała robota to nawinięcie kilku lub kilkunastu zwojów bifilarnie na pierścionku i odpowiednie połączenie początków i końców uzwojeń. Schematów w sieci i w literaturze jest pełno.

• #4 29 Wrz 2005 04:26
    fortynski
    Poziom 12  

Greg511 napisał:
    Jak można wykonać balun 1:4 do anteny wielopasmowej wg Y27DL, czy może być on wykonany z kawałka kabla koncentrycznego 50ohm (pętla). Czy ktoś używa takiej anteny? Dzięki z a odpowiedzi.

Zajrzyj do "Rothammel K. Antennenbuch. 1961". Polecam!

• #5 06 Gru 2009 19:37
    krzysiekbstok
    Poziom 2  

Odświeżę trochę temat i zapytam ponownie o dokładną instrukcję wykonania baluna do tej anteny ... Nie mam dostępu do książki "Rothammel K. Antennenbuch. 1961" i w internecie (posługiwałem się google.com) też wiele informacji na temat konkretnego modelu rdzenia i ilości zwojów, nie znalazłem ... Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam !

• #7 06 Gru 2009 20:18
    krzysiekbstok
    Poziom 2  

Przydatna strona. A na jakim rdzeniu wykonać ? T-200 wg danych zawartych w tabeli powinien przy 17 zwojach wytrzymać 400W, ale problem - gdzie go dostać ? na allegro nie ma, choć był (patrzyłem w zakończonych) i kosztował z wysyłką 40PLN - takie są ich ceny ? nie ma tańszych zamienników ?

I jeszcze jedno pytanko - czy można y27dl zamontować jako inverted V ?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME