Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ścisk spawalniczy kątowy 3-osiowy

Sqerty 29 Sty 2020 15:03 3129 8
  • Witam serdecznej.

Chciałbym przedstawić Wam moje kolejne pomoocne urządzenie podczas spawania.

Pomysł na budowę podsunął mi kolega z forum który szukał takiego ścisku za niewielkie pieniądze, a że cena zaczyna się od 800zł nawet do 3000zł to zrezygnował a ja postanowiłem przyjąć wyzwanie i go wykonać.

Podstawę ścisku stanowi blacha o wymiarach 250mmx250mm i grubości 8mm.

Dwie ściany boczne to blachy o wysokości 300mm i grubości 10mm.

I to zaczął się problem aby wszystkie trzy elementy idealnie połączyć ze sobą pod kątem prostym. Każdy spaw powodował ściąganie materiału i deformowanie kąta prostego. Po około dwóch godzinach zabawy udało się pospawać szkielet.

Śrubę trapezową wraz z nakrętką wykorzystałem z lewarka samochodowego.

Szczęki dociskowe to dwa kawałki płaskownika o grubości podajże 10mm.

I przyszedł czas na górną część ścisku. Wykorzystałem do tego drugi lewarek i kostkę metalu o wymiarach 80mmx35mmx25mm w której wyciąłem za pomocą szlifierki kątowej kąt wewnętrzny 90 stopni i kąt zewnętrzny 90 stopni.

A jako pokrętła użyłem gałek ze starej umywalki.

Nie obyło się bez błędów. Będę musiał wyciąć większy otwór w zaznaczonym miejscu ponieważ nie da się pospawać większych profili od tyłu ścisku.

Całość można obejrzeć na filmiku poniżej.

Link

Czekam na wasze opinie.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Sqerty
    Poziom 18  
    Jeśli Ci pomogłem kliknij
    Specjalizuje się w: brak
    Sqerty napisał 413 postów o ocenie 255, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Ostrowy nad Okszą. Jest z nami od 2009 roku.
  • TermopastyTermopasty
    Freddy
    Poziom 43  
    Sqerty napisał:
    a że cena zaczyna się od 800zł
    Troszkę przesadziłeś :) Ceny zaczynają się od 150zł w zależności od wielkości oczywiście :)

Jakie ma możliwości Twój ścisk - szerokość i wysokość elementu?

Jeśli chodzi o sama konstrukcję, to jest bardzo porządnie wykonana.
  • TermopastyTermopasty
    Sqerty
    Poziom 18  
    Freddy napisał:
    Sqerty napisał:
    Troszkę przesadziłeś :) Ceny zaczynają się od 150zł w zależności od wielkości oczywiście :)

Ale to jest 2 osiowy. Zobacz sobie 3 osiowy
    bialy20
    Poziom 21  
    Nie pokazałeś, jak będzie ten ścisk wyglądał po kilkukrotnym użyciu... Niby są środki do ochrony przed odpryskami przy spawaniu, ale może użyć jakiś wkładek? Ścisk pokazany przez kolegę Freddego wygląda dużo korzystniej.
    Lukas1007
    Poziom 10  
    Bardzo fajna konstrukcja! Jeśli chodzi o wkładki przeciw odpryskom to jedynie miedź może się sprawdzić, ale częste i solidne pryskanie "anty-odpryskiem" też pozwoli na długie i bezproblemowe użytkowanie tego przyrządu. Gwintów i tak inaczej nie zabezpieczysz jak tylko "sprajem" :P
    Dominik116
    Poziom 5  
    Freddy napisał:
    Sqerty napisał:

Mam właśnie ten ścisk z foto kupiony i jest super a wrzeciono śruba docisku jest dlatego na wierzchu z miedzi żeby nam podczas spawania nie przywierały odpryski spawu i szło później normalnie tym ściskiem kręcić
    Galareta
    Poziom 22  
    Mam w pracy elektromagnetyczny 3 osiowy z ustawieniem kąta na 2 osiach, cena zabija - a spawa się źle, są miejsca gdzie magnesy jeziorko spawalnicze wystrzeliwują w powietrze. Ten mi się bardziej podoba. Tylko osłony na gwinty by się przydały.
    keseszel
    Poziom 26  
    Z ciekawości... Ile Cie kosztowały? Lewarki. Ja kupiłem lewarek za 5 PLN. Obciąłem kawałek "o" dospawanego do pręta. Dospawałem końcówkę sds i podłączam to do wiertarki. Elektryczny lewarek :-) Taki offtopic.
    Sqerty
    Poziom 18  
    Ja za dwa lewarki zapłaciłem 30zł. Chyba przepłaciłem.