Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik 4 piny - Zmiana biegunowości

29 Sty 2020 17:33 213 12
  • Poziom 5  
    Witam, jak zmienić biegunowość przekaźnika 4 pin 30,85,86,87 ?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 43  
    Czy przekaźnik ma biegunowość. Prosty (taki jest zapewne ten ze zdjęcia) czyli złącze + cewka nie ma przecież biegunowości. Nie jest istotne gdzie podłączysz "+" i "-" do cewki jak i do złącza. No chyba, że jest półprzewodnikowy.
  • Poziom 5  
    Hm nie znam się za bardzo, mam problem z podłączeniem lampy led pod światła drogowe, ponieważ lampa w moim samochodzie jest sterowana minusem a nie plusem i potrzebuje to jakoś odwrócić. Przekaźnik 4 piny - Zmiana biegunowości

Dodano po 2 [minuty]:

Gdy mam podłączone tak jak na rysunku powyżej, to działa to tak : światła wyłączone led swieci a nie powinien, światła mijania normalnie a jak włączę drogowe to zaświeca leda czyli wszystko prawidłowo. Problem jest z tym ze gdy są wyłączone to lampa swieci
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 43  
    Nic z Twojego posta nie rozumiem, lampa led pracuje w jakim charakterze, jako oświetlenie dzienne?
  • Poziom 5  
    Ok od początku. Potrzebuje podłączyć Belkę led pod światła drogowe. Mam do niej wiązkę i jak podłączam tego leda tak jak na schemacie powyżej to :
    Gdy mam światła wyłączone to belka się swieci a nie powinna.
    Gdy mam światła w pozycji mijania to działa czyli dobrze, jak włączam drogę to się zaświeca tez dobrze. Problem jest z tym ze gdy są wyłączone to ona swieci.
    W moim samochodzie ( toyota) sterowanie lamp odbywa się za pomocą - (minusa).
    Jak podłączę ta sama Belkę tak samo jak na schemacie do innego samochodu np opel to wszystko działa jak powinno.
    Moje pytanie brzmi jak podłączyć kabelki pod przekaźnik, lampe żeby wszystko działało poprawnie
  • Poziom 22  
    Na schemacie narysowałeś że przekaźnik masz załączany plusem a nie minusem. Powinieneś wziąć minus do sterowania z lampy.
  • Poziom 5  
    Czyli zamienić plus 30 na minus 85 ?
  • Poziom 22  
    Tak i powinno działać, tylko że na 86 ma iść masa z żarówki, bo rozumiem że te 3 prostokąciki to styki żarówki.
  • Poziom 5  
    Tak te prostokąciki to styki żarówki.
    Jak przykładam miernik na wyłączonym zapłonie i światłach ten po lewej ma plus po prawej plus a górny minus. Jak włącznie światła drogowe to na gorze robi się plus i na lewym lub prawym minus nieboamietam dokładnie.

Dodano po 12 [minuty]:

Zrobiłem tak jak mówisz i niestety nic z tego
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Jeśli dobrze zrozumiałem zamierzenia (LED ma świecić razem ze światłami drogowymi) to trzeba podłączyć tak: 85 i 30 na + z akumulatora przez bezpiecznik, 87 na + lampy LED, - lampy do nadwozia czy - akumulatora, 86 na zacisk żarówki, gdzie pojawia się masa po załączeniu świateł drogowych.

Czyli patrząc na żarówkę od strony styków ten sterujący przekaźnikiem styk 86 jest po prawej stronie, kiedy po lewej wspólny, a na górze styk światła mijania.
  • Moderator Samochody
    Polaryzacja dla przekaźnika nie ma znaczenia, ale powinna być dioda przeciwprzepięciowa w podstawce (i wtedy polaryzacja ma znaczenia - zazwyczaj 85 to masa, a 86 to plus).

Skoro lampa jest sterowana minusem, to dlaczego na schemacie napisałeś "+"?

85 (ew. 86) - przełączana masa z żarówki,
    86 (ew. 85) - plus po stacyjce (tzw. 15),
    30 - stały plus z akumulatora (przez bezpiecznik umieszczony możliwie blisko akumulatora),
    87 - wyjście "+" na LEDy ("-" LEDówna stałe do masy).

:arrow: Przekaźnik - co to takiego i jak to działa
  • Poziom 5  
    Działa, dzięki bardzo za pomoc od kilku dni kombinowałem paliłem bezpieczniki, latałem z miernikiem, kabelkami i innymi pierdolami. Jeszcze raz dzięki

Dodano po 11 [minuty]:

W tym miejscu gdzie jest plus powinien być minus mój błąd sory.
    Kolega wyżej już mi pomógł, ma to wyglądać tak:
    Pin 30 plus z aku
    Pin 85 plus z aku
    Pin 86 sygnał z kostki żarówki
    Pin 87 plus do leda