Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kuchenka Gorenje K5352SE - Nie włącza się piekarnik.

HADŻI 29 Jan 2020 17:40 2643 7
Testo
 • #1
  HADŻI
  Level 23  
  Witam.
  Kuchenka jest używana od nowości około roku i nie było z nią problemów, była w pełni sprawna. Problemy zaczęły się od wariowania zegara tzn. zaczął żyć swoim życiem samoczynnie blokował się lub włączał regulator dźwięku itp., ale mimo tego piekarnik i jego funkcje działały. Oświetlenie włączało się, wentylator działał ogólnie funkcje wszystkie działały.

  Zajrzałem do zegara ,a tam pełno syfu na elektronice. Wyczyściłem płytkę zmontowałem. Wariacje zegara już nie występują niby wszystko prawidłowo do momentu kiedy już ustawiam włączanie piekarnika i ma nastąpić załączenie nic się nie dzieje. Oświetlenie ani wentylator nie działa (sprawdziłem na krótko i fizycznie działają). Mam wrażenie jakby jakiś przekaźnik nie chciał podać zasilania na grzałki, oświetlenie wentylator. Zegar to 564265 gorenje ICON LED 500/001.114. Może ktoś posiada schemat tego urządzenia lub ma pomysł co by jeszcze sprawdzić? Z góry dziękuję za pomoc.
  Tak wygląda ten zegar:
 • Testo
 • #2
  kecajk49
  Level 33  
  Jaki jest stan wybieraka programu piekarnika( może być uszkodzony) i termostat, bo pewnie sa sterowny pokrętlami i tam należy szukać rozwiązania problemu lub pomylone podłączenia przewodów wybieraka przy montażu zegara po konserwacji.
 • Testo
 • #3
  skryn
  Home appliances specialist
  Zanim załączysz piekarnik, należy ustawić zegarek. Ustawiłeś? Nic nie miga?
 • #4
  HADŻI
  Level 23  
  Wizualnie wybierak i termostat wyglądają jak nowe.Po przekręceniu termostatu słychać pyknięcie .Miernikiem na przejście sprawdzałem i załącza.Natomiast wybierak kiedy przekręcam to też jakby działał bo na zegarze pojawia się klepsydra i możliwość ustawienia czasu.Po potwierdzeniu czasu nie chce piekarnika jednak włączyć.Jutro będę dalej działał z tą kuchenką to postaram się dodać więcej zdjęć .A czy jest tam jakiś czujnik który może blokować załączenie funkcji piekarnika nawet wentylatora?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Zegarek ustawiony nic nie miga .
 • Helpful post
  #5
  skryn
  Home appliances specialist
  Zmostkuj przekaźnik zegarka, a zobaczysz, czy działa piekarnik. Jak działa, to znaczy, że nie ustawiłeś zegarka, albo zegarek kaput.
  Proste, jak drut.
  Czego chcesz więcej?
 • Helpful post
  #7
  kecajk49
  Level 33  
  Ten piekarnik chyba ma zabydowany bezpiecznik termiczny i stąd może pochodzić brak zasilania funkcji wybieraka ,jest nierestowalny,pozostaje wymiana bezpiecznika ,przymocowany jest do tylnej ściany piekarnika ,dostęp po zdjęciu oslony.
  jest to zabezpieczenie ppoż.
 • #8
  HADŻI
  Level 23  
  Dziękuje kolegom za zainteresowanie i pomoc.
  Bezpiecznik termiczny zlokalizowałem (zdj.1) był sprawny i miał przejście. Poszedłem dalej do zegara. Sprawdziłem co dzieje się po ustawieniu zegara no i po ustawieniu godziny pojawia się napięcie 230V na przewodzie (nr.1 na zdj.2) mimo tego piekarnik nadal nie działał. Następnie jak sugerował kolega kecajk49 wymontowałem wybierak i mimo, że wyglądał jak nowy to od spodu po wielokrotnym obracaniu wyleciało trochę syfu to wymyłem, przeczyściłem, zamontowałem i piekarnik działa. Wskaźnik osiągnięcia zadanej temperatury działa ogólnie wszystko wróciło do normy. Naprawa zakończona powodzeniem, jeszcze raz dzięki za pomoc.