Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka będzie przyszłość wykorzystania fal długich i średnich?

TechEkspert 29 Sty 2020 20:59 4710 74
    TechEkspert
    Redaktor
    Gdy przypadkowo natrafiłem na moje stare bateryjne radio z zakresami LW, MW i SW oraz modulacją AM włączyłem je z ciekawości. Okazuje się, że na falach długich lepiej niż Warszawa I na 225kHz słyszalne są odległe stacje zagraniczne, dodatkowo antena ferrytowa wymusza kręcenie odbiornikiem. Na falach średnich również stacje zagraniczne i ani śladu po polskich lokalnych rozgłośniach.
    Czy odbieracie coś z tej listy: http://www.polskaam.radiopolska.pl/polskaam.htm ?
    Na falach krótkich liczne zagraniczne stacje z zanikającą cyklicznie modulacją. Między stacjami słychać warkot od lokalnych zasilaczy impulsowych do laptopów, ładowarek do telefonów, zasilaczy wewnątrz oświetlenia LED... Kiedyś na falach długich nadawane były poprawki DGPS (nie wiem czy to jeszcze działa), na jeszcze dłuższych falach nadal nadawany jest wzorzec czasu DCF, który odebrać jest coraz trudniej.

Fale ultrakrótkie i modulacja FM to przeskok jakościowy i głównie z takiej funkcjonalności radioodbiorników korzystamy. Ten kto dużo podróżuje pewnie wie, że zasięg nadajników UKF często kończy się dość szybko, a program nie jest nadawany przez kolejne stacje nadawcze (RDS w radioodbiornikach samochodowych czasami ułatwia znalezienie alternatywnej częstotliwości).
    Zdarzają się momenty gdy UKF uzyskuje bardzo duży zasięg: http://radiopolska.pl/blog/2020/01/tropo-wiecej-radia-w-nowy-rok ale to taka ciekawostka.

Czy w Polsce znikną z eksploatacji fale długie, średnie i krótkie?

Cóż zapotrzebowanie na UKF wydaje się znacznie większe, chociaż nie wiadomo czy w przyszłości np. popularniejsze okaże się słuchanie stacji poprzez internet dostępny w smartfonie, a może odbiorniki DAB+ stanieją?

Często lokalne spojrzenie na sprawę daje inne wnioski niż spojrzenie globalne,
    trafiłem na materiał wideo, z którego można się dowiedzieć, że są kraje gdzie modulacja AM i dłuższe niż UKF fale mają się dobrze:

Link
  • flexghzflexghz
    minus3db
    Poziom 2  
    Ostatnimi czasy dużo się mówi o całkowitej rezygnacji z radiofonii analogowej, więc nie tylko AM, ale i FM odejdzie w końcu do muzeum. Szkoda, że nie nastąpi uwolnienie nieużywanych już pasm AM i FM, by przekazać je np. lokalnym rozgłośniom. Wtedy ludzie mogliby decydować, czy wolą słuchać DAB, czy radia internetowego z ponad tysiącem stacji z całego świata, czy lokalnych audycji w AM i FM, np. na swoich odbiornikach lampowych. Takie radia inaczej staną się bezużytecznymi meblami, względnie wzmacniaczami audio kiepskiej jakości. Słyszałem też, że niektórzy robią sobie małe nadajniczki-transmitery audio na AM, żeby w razie czego móc wykorzystać swoje stare zabytkowe radia analogowe do czegoś więcej niż gromadzenie kurzu, ale jest to nielegalne i grozi sprawą karną, jak ktoś się dowie, albo "zasygnalizuje", nawet jak takie nadajniczek ma miliwaty, to i tak go łatwo wykryć. Tak więc nie wygląda to dobrze. Zostaje zatem tylko nasłuch stacji zagranicznych... Myślę, ze dla AM to kwestia roku-dwóch, dla FM może 2-3, góra(!) 5 lat. A nawet jeśli nikt tego nie zakaże - i tak coraz więcej ludzi słucha radia internetowego. Dziś byle smartfon z WiFi albo LTE wystarczy do słuchania tysięcy stacji, do wyboru do koloru. Skoro tak, to komercyjne stacje skończą nadawać. A wtedy zrobi się naturalnie cicho w eterze. Radiofonia analogowa jest chyba już skazana na śmierć. A w razie jakiejś katastrofy naturalnej, asteroidy, wulkanu, czy też wojny, i tak dominować będzie łączność cyfrowa. Nie ma już powrotu do "fox hole radio". Nasze piękne lampowe skrzyneczki zostały co prawda odratowane przez wielu z nas, ale prędzej czy później umrą śmiercią naturalną - "brakiem duszy", tj. fal do odbierania :)
    pawelr98
    Poziom 38  
    Fale krótkie są bardzo popularne w europie, W Polsce chyba nikt nie nadaje poza krótkofalowcami.

Chińskie Radio Międzynarodowe na 7305kHz nadające audycję po Polsku.

Link

Ostatnio sprawdzałem to tylko chińską muzykę puszczają. Nie ma bloku "wiadomości" i nauki chińskiego.
    Sygnał idzie z Chin.
    Ale w języku angielskim normalnie na okrągło nadają jakieś wiadomości.
    Chińczycy są bardzo aktywni jeśli chodzi o możliwości "propagandy".

Można też słuchać muzyki czy wiadomości w języku angielskim innych rozgłośni.

Co do długich to nie spodziewam się ich zniknięcia.
    Musi być krycie wsi Polskim Radiem i z tego nie zrezygnują.
    W Polsce jest jeden duży nadajnik a reszta to małe "zabawki".
    Tak samo jak krycie multipleksem "państwowym" jest większe niż krycie alternatywnymi multipleksami.

Warto zobaczyć ile nadajników jest na MUX-3 (TVP) a ile MUX-2 (Polsat, TVN)
    https://emimaps.emitel.pl/

Węgrzy mają nadajnik w Solt gdzie w eter idzie 2MW na 540kHz.
    Najpotężniejszy nadajnik w Europie.
    Kraj mniejszy od nas i z dużo mniejszą populacją.

Generalnie to możliwość odbioru też zależy od położenia.
    Nie zawsze chce ten sygnał dojść mimo wydawałoby się niedużego dystansu.
    W jednym wątku się kolega się skarżył, że w UK nie może 225kHz odebrać.
    A co ciekawe akurat sporo ludzi w Europie akurat nie ma z tym problemu.

Przy dobrych warunkach nadajnik z Solca Kujawskiego sięga bardzo daleko.

Link

Ja mieszkam niedaleko nadajnika to sygnał można odebrać bez problemu na jednym obwodzie rezonansowym i diodzie. Potem tylko trzeba mieć wzmacniacz m.cz o wysokim wzmocnieniu. Jeden tranzystor starczy jako przedwzmacniacz do wzmacniacza zewnętrznego. Jak chcemy mieć bezpośrednio słuchawki to już dwa stopnie m.cz.
  • flexghzflexghz
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    O ile fale długie i średnie, czyli od 100 KHz do 2 MHz zostały ewidentnie zagłuszone w infrastrukturze zurbanizowanej zasilaczami impulsowymi, czyli już chyba nie maja przyszłości, to komercyjne i militarne zastosowanie fal krótkich - od 3 do 30 MHz, ma sie zupełnie nieźle. Na dachu Ambasady Amerykańskiej w Paramaribo wisi przepiękny dipol Nadienki, szerkopasmowa antena na KF. Ambasador krótkofalowcem ? :D Nie sądzę. Częstotliwości morskie tzw. Pasmo ,,t" Fale średnie (MF) przeznaczone dla komunikacji morskiej od 1605 kHz do 3800 kHz ? Najnowsze radiostacje KF na statki takowe posiadają.. Z tymi falami krótkimi jest tak, ze wystarczy garść rezystorów, kondensatorów i cewek, ze trzy tranzystory i porządna antena w ogrodzie. Zastukam kluczem (CW) i usłyszą mnie na drugim końcu świata :D . Wiec chyba trochę jeszcze ten KF pożyje mimo całych konstelacji satelitów komunikacyjnych i Internetu.
    Phaeton
    Poziom 16  
    Generalnie służby profesjonalne opuszczają niskie częstotliwości i coraz więcej jest udostępniane służbie amatorskiej. W Polsce krótkofalowcy mogą obecnie eksperymentować z łącznościami w pasmach 135,70-137,80 kHz oraz 472,00-479,00 kHz
    ak44
    Poziom 26  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    dipol Nadienki

Dipol Nadienienki.
    lechoo
    Poziom 39  
    minus3db napisał:
    A w razie jakiejś katastrofy naturalnej, asteroidy, wulkanu, czy też wojny, i tak dominować będzie łączność cyfrowa.

Radio analogowe ma tą przewagę, że do działania nie potrzebuje żadnej infrastruktury stacji bazowych, co w warunkach kryzysowych może mieć duże znaczenie.
    szogun
    Poziom 21  
    ak44 napisał:
    Krzysztof Kamienski napisał:
    dipol Nadienki

Dipol Nadienienki.

Ja w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku rozstawiałem dipol Nadinienki .
    ak44
    Poziom 26  
    szogun napisał:
    Ja w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku rozstawiałem dipol Nadinienki

Сергей Иванович Надененко.

W opisach angielskich "dipol Nadenenko".
    goralpm
    Poziom 15  
    Radio na falach AM ma się bardzo dobrze.
    Niestety, w Polsce od 2012 lub 2013 zaprzestało się emisji poza I PR na falach długich.
    Pr I PR - coś musiało się zmienić, bo jeszcze w 2015 było bez problemu słyszalne w odbiorniku samochodowym w godzinach wieczorno nocnych, a obecnie, praktycznie jest niesłyszalne. Problem był też przed 2012 (?) ale po remoncie nadajnika w Raszynie, słyszalność była naprawdę zadowalająca.

Zniknięcie Polskich stacji radiowych z fal średnich i krótkich, to moim zdaniem przestępstwo. Obecnie język polski na falach krótkich, można usłyszeć w Chińskim Radiu... Co prawda tylko
    godzina dziennie, ale to wstyd dla rządu w Polsce.
    Na falach krótkich jest bardzo wiele stacji słyszalnych w Europie.
    Między innymi poza wspomnianym Chińskim Radiu jest silna stacja radia Rumuńskiego nadające na w kilku językach, silne radio Greckie, Tureckie, sporo stacji z Niemiec, Holandii.

Odbiór zależy od wielu czynników, w tym w jakim kierunku dana rozgłośnia nadaje.
    Generalnie słuchanie radia na falach krótkich jest bardzo przyjemnym odczuciem. Lekki szumek, jest ciepły i uspakajający:)

Tak jak już ktoś nadmienił, radia cyfrowe czy internet, nigdy nie zastąpi radia na falach AM. Choćby z tego powodu, że stacje nadawane stosunkowo niewielkimi mocami, mogą być słyszalne setki czy tysiące km.

Jak ktoś nie ma radia na zakres fal krótkich, lub ma ale kiepskiej jakości to polecam ą stronę gdzie można przeszukać całe pasmo AM jakie dostępne jest z Uniwersytetu w Holandii.

Link

A tu można znaleść co kiedy jest/będzie:
    Link

Dodano po 8 [minuty]:

ak44 napisał:
    szogun napisał:
    Ja w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku rozstawiałem dipol Nadinienki

Сергей Иванович Надененко.

W opisach angielskich "dipol Nadenenko".

Jeśli już po angielsku to nie "dipol" tylko "dipole".
    ak44
    Poziom 26  
    goralpm napisał:
    Jeśli już po angielsku to nie "dipol" tylko "dipole".

Zgadza się.
    TechEkspert
    Redaktor
    FM może utrzymać się jeszcze długo,
    w porównaniu do DVBT, DAB+ nie wnosi tak wiele,
    w FM mamy już dobrą jakość, stereo, RDS.
    Duża ilość działających, oraz nadal dostępnych w sprzedaży odbiorników FM powoduje, że są odbiorcy na ten rodzaj transmisji radia.

Podejrzewam, że prędzej niż wyginięcie FM nastąpi koegzystencja DAB+ i FM, oraz zwiększenie popularności odbiorników dwusystemowych.
    Radia FM + DAB+ osiągnęły już cenę ~100zł
    https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/radiobudzik-ok-ocr-510-dab
    https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/drobny-sprzet-rtv/radia/radio-olga-dab
    co nie zmienia faktu że radio FM+MW+LW można pewnie zakupić za 30zł...

Radio FM + DAB+ + WiFi to nadal dość dużo ~300zł:
    https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/d...o-internetowe-ferguson-regent-i100-dab-czarne
    goralpm
    Poziom 15  
    TechEkspert napisał:
    FM może utrzymać się jeszcze długo,
    w porównaniu do DVBT, DAB+ nie wnosi tak wiele,
    w FM mamy już dobrą jakość, stereo, RDS.
    Duża ilość działających, oraz nadal dostępnych w sprzedaży odbiorników FM powoduje, że są odbiorcy na ten rodzaj transmisji radia.

Podejrzewam, że prędzej niż wyginięcie FM nastąpi koegzystencja DAB+ i FM, oraz zwiększenie popularności odbiorników dwusystemowych.
    Radia FM + DAB+ osiągnęły już cenę ~100zł
    https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/radiobudzik-ok-ocr-510-dab
    https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/drobny-sprzet-rtv/radia/radio-olga-dab
    co nie zmienia faktu że radio FM+MW+LW można pewnie zakupić za 30zł...

Radio FM + DAB+ + WiFi to nadal dość dużo ~300zł:
    https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/d...o-internetowe-ferguson-regent-i100-dab-czarne

Radio analogowe nie zniknie jeszcze długo.
    Tak jak telewizja satelitarna nie zastąpiła naziemnej, a też tak co niektórzy mówili.
    DAB jest bardzo fajny, pojemny i jakość jest naprawdę bardzo dobra. Ale jest znacznie więcej białych plam na mapach. Może 5G to zmieni?
    Poza tym FM bardzo ładnie dziś uzupełnia DAB, w moim radiu, jak DAB sygnał gaśnie, to radio szuka tej samej stacji na UKF. Problem jak stacja jest tylko na DAB ;(

U mnie za radio WiFi robi stary iPhone (5c) sparowany z Bluetooth speaker ;)
    piotrek0207
    Poziom 15  
    goralpm napisał:
    Generalnie słuchanie radia na falach krótkich jest bardzo przyjemnym odczuciem. Lekki szumek, jest ciepły i uspakajający:)

Popieram kolegę. Niedawno zakupiłem na Ali fajne radyjko Tecsun R9700DX. Pięknie gra. Full analog. Podwójna przemiana częstotliwości. Nawet Buzzer można usłyszeć na 4625 KHz :)
    szeryf3
    Poziom 19  
    Ten filmik z pierwszego postu już kiedyś go oglądałem i to z dość dużym zainteresowaniem. To on mnie natchnął nad myślą zakupu radia Tecsun PL-660 ze względu na KF. Chciałem posłuchać sobie krótkofalowców, a w wolnej chwili UKF. Problem w tym, że w sklepach typu RTV AGD go nie dostanę, a żeby posłuchać KF trzeba mieć dobrą antenę. I dlatego pozostałem przy tym co mam, bo UKF będzie jeszcze długo.
    @piotrek0207 a jak z cłem?
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników
    szeryf3 napisał:
    a jak z cłem?

Jakim cłem? Chyba VATem. Jak Urząd Celny się upomni to zapłacisz te 23% i tyle. A jak nie, to nie.
    Ja powiem szczerze, że mnie klasyczne stacje radiowe denerwują po prostu, Weźmy np. taki III Pr Polskiego Radia. 5 minut przed wiadomościami reklamy, po wiadomościach też. Po tych reklamach 2 min coś powiedzą i znowu reklamy. Tragedia po prostu. I w kółko te same. Podobnie w innych stacjach. Mi się jednak marzy, że będę mógł słuchać np wspomnianej Trójki w aplikacji na urządzeniu mobilnym lub na wieży (przez internet), ale będę sobie mógł opłacić ABONAMENT by wykupić wersję bez reklam. I wtedy jak w eterze będą reklamy u mnie leciałaby np. muzyka. I za taki abonament chętnie zapłacę.
    sq9fmc
    Poziom 23  
    Istotną sprawą w kontekście zainteresowania falami długimi, średnimi a także krótkimi są zakłócenia tych pasm poprzez rożne urządzenia a zwłaszcza przez zasilacze impulsowe. Wśród nich prym wiodą drivery LED bez wymaganych filtrów oraz zastępcze ładowarki do telefonów i laptopów.
    To temat rzeka a mający duży wpływ na odbiór w tych zakresach radiowych.
    szogun
    Poziom 21  
    goralpm napisał:
    Niestety, w Polsce od 2012 lub 2013 zaprzestało się emisji poza I PR na falach długich.
    Pr I PR - coś musiało się zmienić, bo jeszcze w 2015 było bez problemu słyszalne w odbiorniku samochodowym w godzinach wieczorno nocnych, a obecnie, praktycznie jest niesłyszalne. Problem był też przed 2012 (?) ale po remoncie nadajnika w Raszynie, słyszalność była naprawdę zadowalająca..

Dziwne rzeczy wypisujesz . Kto i co zaprzestał bo jedynka na długich cały czas działa ale nie z Raszyna a z Solca Kujawskiego . Może radio w samochodzie ci wysiadło ?
    pikarel
    Poziom 32  
    Wszystko zależy od tego, czy ktoś wyłoży kasę "na prąd".
    Jeśli lobby pasjonatów będzie aktywne i przekona, kogo trzeba do potrzeby istnienia nadajników AM - to będą i nadajniki.
    Na podstawie tego, co widzę wokół siebie - jednak czarno to widzę; nikt z moich znajomych, sąsiadów czy rodziny nie słucha lub nie wie, że można coś takiego słuchać, więc istnienie nadajników AM może być podyktowane jedynie względami bezpieczeństwa (wojsko, służby, policja), komercyjne zastosowanie moim zdaniem nie ma już racji bytu.

UKF jest i będzie jeszcze długo, głównie dlatego, że zapewnia komfortowy odbiór, szczególnie w czasie jazdy samochodem; Polska nie leży na płaskiej pustyni, więc zasięg stacji zależy od gęstości nadajników, a te są i obecnie kombinowanie koło tego - to "robota głupiego".
    Janusz_kk
    Poziom 26  
    Ja pójdę dalej, wiele osób (szczególnie <30) nawet nie wie że jest coś takiego jak AM, tylko najstarsi górale o tym pamiętają, radio w domach w zasadzie juz nie istnieje,
    jedynie auta, jakieś poczekalnie typu fryzjer i tyle, a tam wystarcza zwykły UKF.
    sq9fmc
    Poziom 23  
    Wiele lat temu pokusiłem się o próby odbioru cyfrowego w zakresach fal średnich i krótkich tzw. DRM.
    Połączyłem radioodbiornik z komputerem, który wykorzystałem jako dekoder instalując na nim dreamDRM.
    Efekty całkiem zadowalające. Jakość odbioru była przyzwoita, porównywalna z DAB a kilka dodatkowych funkcji podobnych do RDS i teletextu rozszerzały informację o programie. Jest dużo fabrycznych odbiorników DRM ale są drogie w porównaniu do sprzętu analogowego.
    Więcej https://www.drm.org/

Utrzymywanie nadajników AM o zasięgu ogólnokrajowym ma uzasadnienie na wypadek klęsk na dużych obszarach oraz do sterowania mocą oświetlenia ulicznego w zależności od produkcji energii elektrycznej. Taki cel miał (nie wiem czy jeszcze ma ) nadajnik w Solcu Kujawskim.
    goralpm
    Poziom 15  
    szogun napisał:
    goralpm napisał:
    Pr I PR - coś musiało się zmienić, bo jeszcze w 2015 było bez problemu słyszalne w odbiorniku samochodowym w godzinach wieczorno nocnych, a obecnie, praktycznie jest niesłyszalne. Problem był też przed 2012 (?) ale po remoncie nadajnika w Raszynie, słyszalność była naprawdę zadowalająca..

Dziwne rzeczy wypisujesz . Kto i co zaprzestał bo jedynka na długich cały czas działa ale nie z Raszyna a z Solca Kujawskiego . Może radio w samochodzie ci wysiadło ?

Pisałem o odbiorze w UK nie w Polsce. I faktycznie, coś się zmieniło bo obecnie praktycznie nie da się PR 1 "znaleźć", a jeszcze jakieś 3 lata wstecz, bez problemu od mniej więcej 19 do rana.

Dodano po 4 [minuty]:

pikarel napisał:
    Wszystko zależy od tego, czy ktoś wyłoży kasę "na prąd".
    Jeśli lobby pasjonatów będzie aktywne i przekona, kogo trzeba do potrzeby istnienia nadajników AM - to będą i nadajniki.
    Na podstawie tego, co widzę wokół siebie - jednak czarno to widzę; nikt z moich znajomych, sąsiadów czy rodziny nie słucha lub nie wie, że można coś takiego słuchać, więc istnienie nadajników AM może być podyktowane jedynie względami bezpieczeństwa (wojsko, służby, policja), komercyjne zastosowanie moim zdaniem nie ma już racji bytu.

UKF jest i będzie jeszcze długo, głównie dlatego, że zapewnia komfortowy odbiór, szczególnie w czasie jazdy samochodem; Polska nie leży na płaskiej pustyni, więc zasięg stacji zależy od gęstości nadajników, a te są i obecnie kombinowanie koło tego - to "robota głupiego".

Tu nie tylko chodzi o pasjonatów, ale o promocję kraju.
    UKF jest super, jeszcze lepszy DAB ale problem z DAB czy UKF to jego zasięg.
    Zasięg praktycznie ograniczony do wzrokowego kontaktu z nadajnikiem.
    W przypadku fal AM na zakresie fal krótkich, to przy stosunkowo małej mocy nadajnika można nadawać program docierający do całej Europy, USA, czy Azji wschodniej.
    Tak robi Rumunia. Która nadaje dla mieszkańców Ameryki Północnej swoje programy jak i dla reszty.
    W tych programach, jest historia, tradycje, muzyka, ect. związana z Rumunią.
    To nie tylko chodzi o pasjonatów.
    Zwłaszcza, że na tak zwanych zgniłym zachodzie zakres fal AM jest bardzo popularny. Bardziej niż UKF.

Dodano po 4 [minuty]:

speedy9 napisał:
    szeryf3 napisał:
    a jak z cłem?

Jakim cłem? Chyba VATem. Jak Urząd Celny się upomni to zapłacisz te 23% i tyle. A jak nie, to nie.
    Ja powiem szczerze, że mnie klasyczne stacje radiowe denerwują po prostu, Weźmy np. taki III Pr Polskiego Radia. 5 minut przed wiadomościami reklamy, po wiadomościach też. Po tych reklamach 2 min coś powiedzą i znowu reklamy. Tragedia po prostu. I w kółko te same. Podobnie w innych stacjach. Mi się jednak marzy, że będę mógł słuchać np wspomnianej Trójki w aplikacji na urządzeniu mobilnym lub na wieży (przez internet), ale będę sobie mógł opłacić ABONAMENT by wykupić wersję bez reklam. I wtedy jak w eterze będą reklamy u mnie leciałaby np. muzyka. I za taki abonament chętnie zapłacę.

Problem w Polsce to reklamy, niestety, nie da się już słuchać radia Polskiego.
    Ja słuchanie PR3 zaprzestałem lata temu, własnie przez reklamy.
    Generalnie reklamy zabijają radio, jeszcze pół biedy radia nadające ogólnie zwany "chłam" czy mało ambitne jak np. w UK Capital FM - ale radia których misja polega na czymś więcej niż puszczanie super hitu wybranego przez wytwórnię muzyczną. Powinna zrezygnować z reklam.
    Przecież Państwo ma na tyle środków, by jedno czy 2 programy wyłączyć z reklam.
    piotrek0207
    Poziom 15  
    szeryf3 napisał:
    Ten filmik z pierwszego postu już kiedyś go oglądałem i to z dość dużym zainteresowaniem. To on mnie natchnął nad myślą zakupu radia Tecsun PL-660 ze względu na KF. Chciałem posłuchać sobie krótkofalowców, a w wolnej chwili UKF. Problem w tym, że w sklepach typu RTV AGD go nie dostanę, a żeby posłuchać KF trzeba mieć dobrą antenę. I dlatego pozostałem przy tym co mam, bo UKF będzie jeszcze długo.

Z cłem nie było problemów. 12 dni i radio w Polsce. Praktycznie wysyłka tego samego dnia zakupu. Też zakupiłem Tecsun PL-660. Tecsun R9700DX to jest bardziej dla koneserów:) Strojenie analogowe. Mankament to brak fal długich, ale za to podświetlana skala, duży głośnik, możliwość podpięcia zewnętrznej anteny, przełącznik DX/local. Duża czułość. I jak wspomniałem bardzo przyjemny dźwięk. Ciężko teraz o takie radioodbiorniki :)
    pikarel
    Poziom 32  
    goralpm napisał:
    (...) Przecież Państwo ma na tyle środków, by jedno czy 2 programy wyłączyć z reklam.

Bez reklam są tylko płatne programy nazywanie premium.
    W polskich programach publicznych (programy telewizyjne TVP przez ich przeciwników nazywane są TVPis) nie można reklamą przerwać audycji, filmu, programu, lecz reklama jest dopuszczona pomiędzy emisjami, w odpowiedniej proporcji czasowej (ustala to KRRiTV).
    Stacje komercyjne mają tylko ograniczenie czasowe emisji reklam, ale mają to w d...ie, więc nie da się ich słuchać w żaden sposób. Przykładem jest obchodzący 40 lat (z czego połowa to emisja reklam) RMF (na początku jako Radio Małopolska FUN):cytat z wikipedii:
    Cytat:
    W tym samym czasie pojawiły się pierwsze polskie reklamy (częściowo zmyślane przez dziennikarzy celem sprawienia wrażenia dużego zainteresowania reklamodawców)

Kol.@goralpm - zgadzam się z Tobą, że każde polskie media dostępne za granicą to promocja Polski, lecz promocja wtedy jest dobra, jeśli jest kompleksowa, a przez to skuteczna, a ja nie zauważam odpowiednich działań w istniejących mediach ( także w działalności MSZ-tu).
    Ogólnie nie chodzi o koszt nadajnika (w cudzysłowie użyłem słowa prąd), a o całość kosztów na funkcjonowanie zaplecza tego nadajnika.
    Jeśli Niemcom na utrzymanie RWE "brakło pieniędzy", to ja wciąż czarno widzę przyszłość AM w polskim wydaniu.
    goralpm
    Poziom 15  
    piotrek0207 napisał:
    szeryf3 napisał:

Z cłem nie było problemów. 12 dni i radio w Polsce. Praktycznie wysyłka tego samego dnia zakupu. Też zakupiłem Tecsun PL-660. Tecsun R9700DX to jest bardziej dla koneserów:) Strojenie analogowe. Mankament to brak fal długich, ale za to podświetlana skala, duży głośnik, możliwość podpięcia zewnętrznej anteny, przełącznik DX/local. Duża czułość. I jak wspomniałem bardzo przyjemny dźwięk. Ciężko teraz o takie radioodbiorniki :)

Ja zakupiłem Degen DE1103 - muszę przyznać, ze jakość jest wręcz perfect na tej klasy odbiorniki (budget). Można wpisać częstotliwość bezpośrednio, przeszukiwać automatycznie lub tradycyjnie po skali.
    carrot
    Moderator Samochody
    Cytat:
    Utrzymywanie nadajników AM o zasięgu ogólnokrajowym ma uzasadnienie na wypadek klęsk na dużych obszarach

To w zasadzie jedyne zastosowanie AM, na co dzień do słuchania radia bez sensu, natomiast w razie 'W" elektronik (o ile potrafi jeszcze coś zlutować bez wideoporadnika na YT) jest w stanie zbudować odbiornik ze złomu, który mu się wala po szufladach
    goralpm
    Poziom 15  
    pikarel napisał:
    goralpm napisał:
    (...) Przecież Państwo ma na tyle środków, by jedno czy 2 programy wyłączyć z reklam.

Bez reklam są tylko płatne programy nazywanie premium.
    W polskich programach publicznych (programy telewizyjne TVP przez ich przeciwników nazywane są TVPis) nie można reklamą przerwać audycji, filmu, programu, lecz reklama jest dopuszczona pomiędzy emisjami, w odpowiedniej proporcji czasowej (ustala to KRRiTV).
    Stacje komercyjne mają tylko ograniczenie czasowe emisji reklam, ale mają to w d...ie, więc nie da się ich słuchać w żaden sposób. Przykładem jest obchodzący 40 lat (z czego połowa to emisja reklam) RMF (na początku jako Radio Małopolska FUN):cytat z wikipedii:
    Cytat:
    W tym samym czasie pojawiły się pierwsze polskie reklamy (częściowo zmyślane przez dziennikarzy celem sprawienia wrażenia dużego zainteresowania reklamodawców)

W UK, jakoś można zasilić z kasy budżetu BBC Radio (BBC TV jest ponoć z TV Licence w większości), i mieć 7 stacji 24/h radiowych, z czego 4 są dostępne na UKF jako ogólnokrajowe, do tego lokalne ośrodki BBC plus dodatkowe na DAB i falach średnich.
    Początki RMF pamiętam bardzo dobrze:) (Jezu to już 40 lat?!!! Kiedy?!?).
    Na początku to była tylko retransmisja francuskiego radia Fun Radio. Po miesiącu dodano raz na dobę informacje chyba to było o 23. Jeszcze potem długo nocny program to była retransmisja Fun Radio. I były też francuskie reklamy:) których i tak 99,99% słuchaczy nie rozumiało, więc nie przeszkadzały:)
    40 lat?! ... A mam wrażenie, że to było kilka miesięcy temu.

Cytat:

Kol.@goralpm - zgadzam się z Tobą, że każde polskie media dostępne za granicą to promocja Polski, lecz promocja wtedy jest dobra, jeśli jest kompleksowa, a przez to skuteczna, a ja nie zauważam odpowiednich działań w istniejących mediach ( także w działalności MSZ-tu).
    Ogólnie nie chodzi o koszt nadajnika (w cudzysłowie użyłem słowa prąd), a o całość kosztów na funkcjonowanie zaplecza tego nadajnika.
    Jeśli Niemcom na utrzymanie RWE "brakło pieniędzy", to ja wciąż czarno widzę przyszłość AM w polskim wydaniu.

Wbrew pozorom taka promocja nie jest droga. Skoro Polskę stać na utrzymywanie TV propagandowej dla Białorusi której oglądalność jest niższa niż jakiś tam promil, to dlaczego nie było by stać na cały program promocyjny informacyjny skierowywany np. do amerykanów?
    Co do nadajnika, Chińskie Radio Państwowe korzysta z nadajników w Albanii. Z tych samych nadajników nadaje BBC oraz inne rozgłośnie.
    RWE nie było utrzymywane przez RFN tylko przez CIA i jest do dziś, tylko ze względu na zmianę polityczną zmieniono siedzibę, nie ma już RWE w Monachium, dziś jest w Czechach.
    RWE nadaje nadal i nadaje np w języku rosyjskim, oraz językach byłych republik radzieckich.

Samo AM dla odbiorców w Polsce raczej się nie sprawdzi. Bo nie ma komu słuchać radia. Polska pod względem słuchalności radio to raczej ogon europy.
    Ale USA AM to 80% stacji i słuchaczy. W UK, znacznie mniej, ale też dość pokaźny procent.
    Z pamięci przytoczę, że w UK działa ok. 8 stacji na AM nadawanych dla UK, w tym radia komercyjne jak np. Premier Radio.

Ps, możesz sprawdzić, czy na 198 kHz słychać w Polsce BBC Radio 4?
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Mam Realistic'a DX 200. Od lat leży w szafie, bo jest podejrzany o zwarcie jeden z kondensatorów zmiennych. Znajdę chwile czasu, to go naprawie i posłucham, co tu na KF na Karaibach się dzieje.