Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Instalacja fotowoltaiczna - co wybrać?

29 Sty 2020 21:53 1455 10
  • Poziom 11  
    Witam, zrobiłem rozeznanie rynku i dostałem kilka ofert na panele. Poradzicie który zestaw będzie najbardziej optymalny (renoma, trwałość, gwarancja itp..)

- panele Bauer BS-6MB5-EL 310 W mono, 10 szt., falownik SMA lub Fronius - 18300 zł
    - panele PhonoSolar Twin Plus PS320M 320W mono, 10 szt., falownik SMA lub Fronius - 17140 zł
    - panele BrukBet BEm315 Prestigepower 315W mono, 10 szt., falownik Huawei - 16500 zł
    - panele ML310WP Fullblack mono, 10 szt., falownik SofarSolar - 15700 zł
    - panele Exe Solar poli 285W, 11 szt., falownik Growatt - 15300 zł
    - panele Exe Solar mono 310W 10szt., falownik Growatt - 15250 zł

Wyceny instalacji w komplecie: dostawa, montaż, projekt, dokumentacja zgłoszeniowa etc... Rozpiętość cenowa jest spora, różnica praktycznie 3000 zł między różnymi kompletami o podobnej mocy.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 11  
    Nie znam się aż tak na elektryce by robić samemu. Po za tym braki czasowe. No i odpowiednie uprawnienia trzeba mieć.
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Nie bierz "Fullblack" teraz tanieją na potęge ( jest uzasadnienie dlaczego). Poszukaj jeszcze, da się to zrobić odrobinę taniej poprzez firmę PV. Nie szukaj firm które są daleko, przyjadą, założą a potem się nie doprosisz jak coś się stanie.
    Elnixa - omijaj szerokim łukiem.
    Panele bierz mocne jak masz malo miejsca na dachu/dzialce. PhonoSolar Twin Plus PS320M - wydają się ok.
    Inwerter bierz z dlugą gwarancją z Polskim serwisem door to door.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Selfa i MLsystem z paneli PV mają teraz promocje na 320W. Do Elnixa nowego 3.5 kW podepniesz nawet 12 paneli 320W . On-Grida nasz za 2200 z VAT.
    Chińczyki omijaj szerokim łukiem. Wirusy :):) A poważnie chińczyki to coraz gorszy serwis.
  • Poziom 11  
    specek napisał:
    Nie bierz "Fullblack" teraz tanieją na potęge ( jest uzasadnienie dlaczego). Poszukaj jeszcze, da sie to zrobic odrobine taniej poprzez firme PV. Nie szukaj firm ktore sa daleko, przyjadą, założą a potem sie nie doprosisz jak coś sie stanie.
    Elnixa - omijaj szerokim łukiem.
    Panele bierz mocne jak masz malo miejsca na dachu/dzialce. PhonoSolar Twin Plus PS320M - wydaja sie ok.
    Inwerter bierz z dlugą gwarancją z Polskim serwisem door to door.

Wszystkie oferty jakie mam to są firmy fotowoltaniczne z mojego województwa tak wiec blisko jeśli chodzi o sprawy serwisowe.
    Dach mam duży więc nie jest problemem 10 czy 15 sztuk założyć. mała instalacja wynika z tego że mam niskie zużycie prądu 2.4-2.5k kWh rocznie.

Dodano po 3 [minuty]:

witekem napisał:
    Selfa i MLsystem z paneli PV mają teraz promocje na 320W. Do Elnixa nowego 3.5 kW podepniesz nawet 12 paneli 320W . On-Grida nasz za 2200 z VAT.
    Chińczyki omijaj szerokim łukiem. Wirusy :):) A poważnie chińczyki to coraz gorszy serwis.

Mam jedną wycenę od MLsystem. Falownik troche mnie nie przekonuje.
    Skłaniam się ku wybraniu oferty z ML z innym falownikiem lub oferty na panelach Brukbetu.

Dodano po 3 [godziny] 28 [minuty]:

Dostałem kolejną ofertę:
    - panele Longi Solar 320W, 11 szt. inwerter trójfazowy Fronius Symo 3.0-3-S - 18480 zł
    - panele Longi Solar 320W, 10 szt. inwerter jednofazowy Sofar 2700TL - 15680 zł

Czy falownik trójfazowy a jednofazowy ma duże znaczenie przy małej instalacji jak moja ?
  • Poziom 1  
    Ja z żoną mogę polecić firmę fotowoltaiczną z Bydgoszczy AM Group Solar. Załatwili wszystko co potrzebne w kwestii dofinansowania, instalacja przebiegła bardzo sprawnie, bardzo miła ekipa instalatorów znających się na fachu i co najważniejsze odpowiedzieli na większość moich pytań i poinformowali o kilku pękniętych dachówkach, które miałem uszkodzone. Więc jeżeli myślisz o założeniu instalacji fotowoltaicznej w Bydgoszczy lub okolicach to skontaktuj się z nimi.m
  • Poziom 11  
    Na dzień dzisiejszy jedna firma wypadła całkowicie ze względu na niespodzianki w warunkach gwarancyjnych:
    - coroczny serwis płatny obowiązkowy (150-300 na dziś), a biorąc pod uwagę 20 lat gwarancji daje 6000 dodatkowych kosztów i cała opłacalność paneli idzie w łeb,
    - w przypadku skorzystania z gwarancji bezpłatnie otrzymuje tylko element do wymiany a przyjazd, montaż/demontaż/konfiguracja itp. są płatne , no chyba ze sam zdemontuje panel i zawiozę do nich co jest zakazane w warunkach bo to mogą robić tylko wskazani serwisanci.
  • Poziom 11  
    Temat się zakończył tak że ostatecznie montuje Selfy 320W 13 szt. + falownik Huawei SUN2000-4KTL-M.
  • Poziom 43  
    Zrób na poli kryształach jak masz miejsce (szybszy zwrot instalacji ) i Huawei ( topowy produkt za niewygórowana cene).
    Nie oszczedzaj na przewodach i zabezpieczeniach.
  • Poziom 11  
    Instalacja dobrana.