Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porada w sprawie anteny do skanera

30 Sty 2020 10:50 693 26
  • Poziom 8  
    Szukałem w internecie firm, które wykonują anteny na zamówienie. Potrzebowałbym anteny do skanera (dipol półfalowy, polaryzacja pionowa) na pasmo 150 MHz (kolejowe) do powieszenia na dachu budynku. Wtyk do skanera typu BNC. Nie znam się kompletnie na tych sprawach. Znalazłem w innych tematach tego forum różne schematy, jak taki dipol wykonać na konkretne pasmo, ale niewiele mi to mówi i nie bardzo rozumiem te zagadnienia. Dlatego chciałbym zlecić komuś wykonanie takiej anteny. Dostałem już jedną odpowiedź i prosiłbym osoby, które się na tym znają, czy warto dokonać takiego wyboru:

Mogłaby być to np.
    https://buro.pl/pl/searchquery/810/1/phot/5?url=810
    dookólna
    Lub kierunkowa 3 elementy.

Nie wiem też, czy piszę w odpowiednim temacie, jeśli zły,to prosiłbym o przeniesienie bądź informację, gdzie najlepiej to umieścić.

Może ktoś z tego forum wykonałby też mi taką antenę, wtedy byśmy uzgodnili prywatnie cenę i konkrety. Jeśli ktoś byłby chętny, to proszę o kontakt na sebalorek(malpa)interia.pl

Znalazłem na tym forum również schematy, jak taką antenę wykonać, ale niestety nie dam rady samemu tego zrobić. Pozwolę sobie je załączyć.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 8  
    Mógłbym spróbować, ale np. z tych schematów, co przytoczyłem, a które są z różnych tematów tego forum, to w tym moim przypadku lepiej pasuje:

- kabel koncentryczny 50 om czy 75 om?
    - dł. aluminiowego pręta 48 cm czy 47,6 cm?
    - patrzyłem już na Allegro na kable, dostałbym taki już z końcówką BNC do skanera? Czy to trzeba samemu dorobić?
  • Pomocny post
    Moderator
    Dla skanera jest w zasadzie obojętne czy będzie 50 Ω czy 75 Ω.
    Długość ramion też nie jest krytyczna 2 cm w tą czy w tą stronę nie ma zasadniczego znaczenia (przy tych częstotliwościach).
    Czy Ci w sklepie ktoś "zarobi" końcówkę? Nie wiem. Trzeba zapytać.
    Czy na Allegro takie sprzedają? Też nie wiem. Trzeba poszukać :) .
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Z fabrycznych do kupienia: GP-3E SIRIO, MASEN GP-150.
    Michał
  • flexghzflexghz
  • Poziom 8  
    Dzięki. Ta pierwsza: GP-3E SIRIO jest dostępna na Allegro. Coś by trzeba było z tym robić, aby dostroić ją na konkretne pasmo 150 MHz?
    Rozważam też kupienie części i zrobienie dipola własnoręcznie jak w zał. 3 w pierwszym poście. Nie wiem jeszcze, które rozwiązanie będzie lepsze. Która z anten mogłaby mieć lepszy zasięg? Idzie to ocenić?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie ma sensu jej dostrajać, bo różnica w odbiorze będzie znikoma.
    Osobiście zrobiłbym sam.
    Porada w sprawie anteny do skanera
  • Poziom 8  
    A na tą antenę z powyższego schematu potrzebowałbym:
    - niecałe 3 metry pręta aluminiowego o śr. 6 mm
    - gniazdo UC1
    - kabel koncentryczny 50 ohm z końcówką BNC

Coś jeszcze?
    A te pręty jak zagiąć, aby były pod kątem 45 stopni? Z tego co rozumiem muszą być 4 na boki i jeden w górę o takiej samej długości każdy.
  • Poziom 8  
    Moglibyście spojrzeć, czy wystarczy kupić do zbudowania anteny GP, której schemat wyżej podesłał SP5IT poniższe elementy, czy coś jeszcze potrzeba?

Gniazdo UC1:
    https://allegro.pl/oferta/gniazdo-uc1-kwadratowe-do-obudowy-0021-7128320395
    lub:
    https://allegro.pl/oferta/gniazdo-panelowe-uhf-so-239-ptfe-gold-radiora-7609569239

5x pręt mosiężny o śr. 3 mm i dł. 49 cm:
    https://allegro.pl/oferta/pret-mosiezny-3mm-dlugosc-15cm-7233768196

Kabel koncentryczny 50 ohm z końcówką BNC:
    https://allegro.pl/oferta/przylacze-kabel-wtyk-bnc-na-wtyk-bnc-50-ohm-10m-7920969337
    Czy taki będzie dobry? Czy może taki (ale on chyba bez końcówki?)
    https://allegro.pl/oferta/kabel-koncentryczny..._unit_id=8c187afc-9c31-4bff-8ab1-7f3876e03ade
    Ten kabel koncentryczny mus mieć z dwóch stron końcówki BNC czy jak?

Czy warto dokupić jakieś śrubki itp? Jeśli tak, to jakieś specjalnie? Nie mam o tym niestety pojęcia.
    I druga sprawa: Te zagięcia - to jak nazywa się ten element przedłużający? Czy może wtedy kupić dłuższy pręt, tak aby 49 cm było tej przeciwwagi a kilka cm na to zgięcie?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Zgięcia na zdjęciu to fragment antenki teleskopowej, z której zrobił te antenę.
    Drut 3mm w palcach wygniesz albo popularnymi "kombinerkami".
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    @sebalorek Kup Sirio GP-3E i rurkę aluminiową lub stalową średnicy 25-30mm na której umocujesz w.w. antenę, wtyk UC1 + oczywiście dobry kabel np. H-155, ewentualnie RG58 ale dobrego producenta, nie chiński badziew z Allegro.
    Anteny używam od kilku lat do nasłuchu pasma lotniczego - sprawdza się super.
  • Poziom 8  
    lysy1980: Dzięki, wezmę na pewno pod uwagę. Bo chyba jednak kupię gotowca jakiegoś. A jaki ma zasięg, z ilu km ściąga bez problemu?

Natrafiłem też na taką stronę i mam pytanie do fachowców, która z anten była by lepsza jeśli idzie o zasięg? GP 1/4 czy GP 5/8 jak w poniższych linkach?
    http://anteny.antonpolska.pl/antena_58_140_174.htm
    http://anteny.antonpolska.pl/antena_58_160.htm
    Oczywiście cały czas mowa o paśmie 150 MHz.
  • Pomocny post
    Nie zauważysz różnicy.
    M
  • Poziom 41  
    sebalorek napisał:
    Natrafiłem tutaj, zakupiłbym najlepiej już z gotowymi końcówkami UC-1 i BNC. Powinien być ok prawda?
    Czy "Ok", trudno powiedzieć (zależy jak ktoś zarobił końcówki), lecz że bardzo drogi to pewne.
    Za około trzydzieści złotych sam jesteś w stanie taki przewód zrobić.

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Wiem, że trochę drogi, możliwe, że rozejrzę się za H-155 z końcówkami UC-1 i BNC, ale za mniejsze pieniądze. Ale z drugiej strony chciałbym uzyskać jak najlepszy odbiór jeśli chodzi o zasięg.
    Bo chyba ten kabel H-155 będzie odpowiedni do tego pasma?
  • Poziom 8  
    Doszedłem do wniosku że lepiej niech będzie 20 m. Sprzedawca zaproponował mi 3 typy:
    H155 (śr 6mm )
    RF7 (śr 7 mm )
    RG 213 (śr 11 mm )

Jak to jest w teorii - im większa średnica tym lepszy odbiór?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    sebalorek napisał:
    Jak to jest w teorii - im większa średnica tym lepszy odbiór?
    Moim zdaniem, wszystko zależy od jakości wykonania.

Edit:

sebalorek napisał:
    5x pręt mosiężny o śr. 3 mm i dł. 49 cm:
    https://allegro.pl/oferta/pret-mosiezny-3mm-dlugosc-15cm-7233768196
    A nie masz w pobliżu jakiegoś marketu budowlanego?
    Przecież można zakupić, cienkościenną rurkę miedzianą z tzw. metra.
    Średnica nie ważna, może mieć nawet 15mm.
  • Poziom 8  
    Ja kupiłem już gotową antenę SIRIO GP-3E. Wg instrukcji, którą załączam, długość anteny pod pasmo 150 MHz powinna wynosić o ile dobrze liczę ok. 123,1 cm. Jak mierzyć długość jest podane w instrukcji także na pewno mierzę od i do odpowiedniego punktu. Sprzedawca mi zaznaczył tasiemką (bo prosiłem o to), ale tam jak mierzę jest ta długość 120 cm, czyli chyba trochę za krótko? Lepiej skręcić tak, aby było te ok. 123 cm? Ma to znaczenie w odbiorze?
  • Pomocny post
    Nie zauważysz różnicy. Skręcaj.
  • Poziom 8  
    Dzięki, jedynie jeszcze jakoś uśrednię.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    sebalorek napisał:
    Dzięki, jedynie jeszcze jakoś uśrednię.
    Możesz, lecz w przypadku RX niema to większego znaczenia.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 4  
    Czytalem kilka propozyci i rozwiazan na Twoje pytanie.
    Jako, ze czestotliwosci 150- 170 sa uzywane przez np. statki rzeczne w Europie jak rowniez w zegludze tzw. przybrzeznej, zapytaj tam gdzie sa wieksze porty Gdansk/Gdynia, Szczecin. Uzywaja oni czesto anten pionowych 1/4 lub 5/8 Lambda ktore sa schowane w rurce fiberglasowej najczesciej biala, ( nie nagrzewa sie na sloncu). Nie posiadaja zadnych przeciwwag ( dlatego wsuniecie sobie przeciwwagi do oka nie moze miec miejsca), Dodatkowa wazna cecha jest to, ze tego typu anteny mierzac na gniazdu koncentrycznym pokazuja ZWARCIE DLA PRADU STALEGO , ( opor mierzony omomierzem , okolo 1,5 Ohma.). Pytales o zasieg . Jest zalezny od wysokosci montazu nad poziom gruntu jak i od wysokosci okolicznego zabudowania. Istnieje matematyczna formulka, ktora teoretycznie mozna wyliczyc zasieg. Bierze ona pod uwage wysokosc anteny nadawczej i odbiorczej w metrach. W plaskim terenie mozesz liczyc z zasiegiem nieco dalszym niz horyzont. Jesli chodzi o tym kabla koncentrycznego ( pisales o dlugosci ok.10m) to roznica pomiedzy z wiekszym lub mniejszym TLUMIENIEM w dB dla 100 m nie jest istotna.
    Powodzenia dj8qx
  • Poziom 8  
    Antena (SIRIO GP-3E) już zamontowana na dachu. Najdalej słyszę z odległości w linii prostej 21,5 km. W porównaniu do tego co miałem, jest wielka różnica :) Dziękuję wszystkim za porady i zaangażowanie w tym temacie. Zamykam.
  • Poziom 8  
    Kupiłem antenę SIRIO GP-3E.