Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele fotowoltaiczne i grzanie wody w zasobniku

30 Sty 2020 11:44 525 12
  • Poziom 17  
    Witam wszystkich
    Chcę założyć panele fotowoltaiczne , moc 10kw do grzania zbiornika z wodą ok 3m2.
    Chciałbym bezpośrednio podłączyć falownik z grzałkami pomijając istniejącą instalacje 230V .
    W zasobniku chcę zamontować 3 może 4 grzałki np. po 2kw . Wiadomo że w zależności od nasłonecznienia można uzyskać różną moc.
    Jak rozwiązać sterowanie grzałkami , na przykład jest słaby dzień i aktualnie moc uzyskiwana z paneli jest rzędu 4kw , to zasilane są tylko dwie grzałki .
    Jeśli moc uzyskiwana się zmieni to odpowiednio do tej mocy są dołączane lub odłączane grzałki .
    Jak coś takiego rozwiązać ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 33  
    Są specjalne sterowniki/przetwornice MPPT do sterowania grzałek.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 38  
    sigwa18 napisał:
    Są specjalne sterowniki/przetwornice MPPT do sterowania grzałek.

Można to zrobić w wersji "dla ubogich".
    jarek.w napisał:
    3 może 4 grzałki np. po 2kw

Masz więc skończoną liczbę różnych obciążeń.
    Podłączasz każde z nich, mierzysz moc, wybierasz to, które daje maksymalną moc.
    Robisz tak "co jakiś czas", na przykład co kilka minut.
  • Poziom 17  
    ok , ale chcę aby automatyka sama dobierała ile w danym momencie podłączyć czy odłączyć grzałek .
    Jeśli w danej chwili jest uzysk 4500W to sterownik podłącza np. dwie grzałki po 2kw każda itd. itd.
  • Poziom 38  
    jarek.w napisał:
    ok , ale chcę aby automatyka sama dobierała ile w danym momencie podłączyć czy odłączyć grzałek .
    Jeśli w danej chwili jest uzysk 4500W to sterownik podłącza np. dwie grzałki po 2kw każda itd. itd.

W porządku, jednak aktualny "uzysk" należy ustalić empirycznie, to znaczy tak jest stosunkowo najłatwiej.
  • Poziom 17  
    O ile wiem chyba już w większości falowników jest podawana informacja o aktualnym uzysku energii, i chyba to wystarczy do określenia ile i jakich grzałek ma być włączonych
  • Poziom 38  
    jarek.w napisał:
    O ile wiem chyba już w większości falowników jest podawana informacja o aktualnym uzysku energii, i chyba to wystarczy do określenia ile i jakich grzałek ma być włączonych

Chodzi mi o to, że trzeba wykonać eksperyment z dołączonym jakimś konkretnym obciążeniem, żeby sprawdzić czy jest ono zbyt małe, zbyt duże, czy optymalne.
    Chyba że umiesz to w jakiś sposób zgadnąć, w szczególności nieobciążony panel to "sam z siebie nie wie", że może aktualnie dostarczyć, na przykład 5800 W.
  • Poziom 33  
    No właśnie panel fotowoltaiczne ma napięcie maksymalnej mocy wystarczy tak dołączać czy odłączyć grzałki by być najbliżej tego napięcia i ot cała filozofia.
  • Poziom 24  
    Cała koncepcja ma jednak małą wadę. Jeśli zamierzasz grzać tylko wodę 3m sześcienne (bo jak mniemam nie 3 m2) i nie podłączać falownika do sieci zewnętrznej ZE, to jaki jest sens instalowania 10kW fotowoltaiki jak można to wykonać montując solary o mocy 10kW (a pewnie wystarczy znacznie mniej). Będzie:
    a) taniej
    b) zajmie mniej dachu

Konwersja energii słonecznej na ciepło jest kilkukrotnie lepsza przy solarach niż przy fotowoltaice: samej produkcji energii z paneli fotowoltaicznych, konwersji prądu stałego na zmienny, stratach na falowniku i na grzaniu wody grzałkami (plus skomplikowanie instalacji i więcej elementów mogących się zepsuć). Przykładowo jeden panel solarny wyprodukuje 1kW ciepła na godzinę, ale takiej samej wielkości panel fotowoltaiczny już tylko 200W (prądu, ale grzejąc tym prądem wodę grzałkami uzyskasz dalej 200W). Dane przykładowe, ale mniej więcej tak jest.

Sens montażu fotowoltaiki jest gdy:
    a) można odesłać nadmiar wyprodukowanej a nie skonsumowanej energii do ZE lub spożytkować np na ładowanie samochodu elektrycznego
    b) wyprodukowaną nadwyżkę można odebrać np w zimie, w nocy czyli wtedy gdy słonce nie świeci
    b) większość urządzeń w domu jest na prąd, najlepiej również ogrzewanie (jako najbardziej energochłonne)

Coś podejrzewam, że chcesz się załapać na program "Mój Prąd". Jeśli jest tak jak podejrzewam, to uważam, że środki publiczne w twoim przypadku będą nieekonomicznie zainwestowane.

A jeśli nie planujesz korzystać z tego programu, to masz chyba za dużo pieniędzy.
  • Poziom 38  
    sigwa18 napisał:
    No właśnie panel fotowoltaiczne ma napięcie maksymalnej mocy wystarczy tak dołączać czy odłączyć grzałki by być najbliżej tego napięcia i ot cała filozofia.

Napięcie MPP ma jakiś rozrzut, niestety.
  • Poziom 33  
    Tak ale licząc że grzałek będzie nawet 3 to i tak idealnie nie da się dobrać. Jedynie sterownik z kondensatorem i załączanie grzałek sygnałem PWM nad wszystkim niech czuwa mikroprocesor i mamy sterownik MPPT do grzałek.
  • Poziom 17  
    no właśnie , jak zrobić taki sterownik lub gdzie nabyć ??
  • Poziom 17  
    Widzę że temat troszkę zamarł , więc odświeżam
    Pytanie , czy inwerter będzie pracował jeśli nie zostanie podłączony do sieci ?? korzystając tylko z napięcia wytworzonego przez panele .
    I czy falownik właśnie nie podłączony do sieci będzie pokazywał aktualny uzysk mocy ?