Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie falownikiem z arduino

kellyq 30 Jan 2020 16:56 1476 16
 • #1
  kellyq
  Level 9  
  Mam pytanie, z arduino podaje sygnał w postaci PWM 0-5V. Falowniki o ile dobrze gdybam mają sterowanie 0-10V lub 4-20mA. Wydaje mi się, że potrzebuję konwerter z PWM na 0-10V pomiędzy arduino a falownik. Dobrze myślę? Może też ktoś wyjaśnić o co chodzi w tym sterowaniu 4-20mA?
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  hajko1
  Level 14  
  Możesz wykorzystać sygnał pwm, trzeba tylko zrobić układ uśredniający to napięcie(kondensator wraz z rezystorem czyli prosty filtr RC)zmiana wypełnienia spowoduje zmianę wartości średniej napięcia, falowniki zwykle mają cyfrowe filtry na wejściu, o regulowanym czasie uśredniania sygnału, więc też można to wykorzystać, ponadto tak jak kolega wcześniej napisał, standardowe sygnały sterujące w automatyce to sygnały 0-20 mA, 4-20 mA(sygnał stworzony po to, żeby wykrywać przerwanie obwodu sterującego) oraz 0-10V. Są też falowniki dające się bezpośrednio sterować sygnałem PWM(o ile mnie pamięć nie myli to taką funkcję spotkałem kiedyś w falownikach Mitsubischi).
  Ale to nie problem. Każdy falownik ma programowalną charakterystykę wejścia analogowego, w związku z tym można zupełnie swobodnie zaprogramować żeby częstotliwość wyjściowa wynosiła np 50 Hz dla sygnału zadającego 5V.
 • #5
  kellyq
  Level 9  
  Właśnie jakiś czas temu taki zakupiłem, może nie dokładnie taki bo ten jeszcze nie dostępny ale z tej firm. Tylko jak podam sygnał pwm o wypełnieniu 100% to nie ma tych 10V tylko około 8,9V max czy coś w tych okolicach. Czyli nie osiągnę max prędkości na falowniku. Wydumałem sobie że zawyże delikatnie parametry silnika wprowadzane do falownika i wtedy powinienem uzyskać pełną prędkość. ?
 • #6
  d4vid
  Level 11  
  Sprawdź czy falownik umożliwia Ci przeskalowanie wartości analogowych.
 • #7
  hajko1
  Level 14  
  Nie tędy droga. Parametry silnika mają wpływ na charakterystykę częstotliwość/napięcie więc tym nie manipuluj. Do parametryzowania sygnału wejściowego służy funkcja tzw skalowania wejścia analogowego, są to 4 parametry, które określają 2 punkty przez które przechodzi prosta zależności częstotliwość/napięcie sterujące, czyli zwykle 0V0Hz i 10V 50Hz, ale wartości mogą być dowolne z zakresu np 8V 50Hz. Do tej pory nie spotkałem się z falownikiem, który nie miałby tej funkcji.
 • #8
  kellyq
  Level 9  
  Planuję kupić simens micromaster ktoś się orientuje czy tam jest to skalowanie?
 • #9
  elkard
  Level 36  
  kellyq wrote:
  Planuję kupić simens micromaster ktoś się orientuje czy tam jest to skalowanie?

  Trzeba zerknąć do instrukcji.
  Tak poglądowo powiem, że w falowniku LS iC5 są to parametry I7-I10
 • #10
  _goblin
  Level 14  
  Mogę potwierdzić, że w Micromasterach jest sterowanie.
 • #12
  kellyq
  Level 9  
  A jeszcze takie pytanko. Słyszałem że falowniki generują dość mocne zakłócenia, czy jeśli zrobię na falownik blaszaną skrzynkę to coś pomoże, arduino z pozostałą elektroniką ma oddzielną skrzynkę.
 • #13
  romulus73
  Level 27  
  Blaszana skrzynka pomoże ale na wyjściu daj jeszcze dławik. Falownik generuje zakłócenia THD (harmoniczne) częstotliwość nośna jest prostokątna.
 • #14
  elkard
  Level 36  
  Przewód łączący silnik z falownikiem należało by też dać ekranowany.
 • #15
  kellyq
  Level 9  
  Ok, tak zrobię. Zakupiłem w końcu hitachi L100, wszystko świetnie działa z arduino tylko mam jeszcze takie pytanie. W instrukcji jest napisane

  "Należy używać wyłączników reagujących na prądy gładkie i o szybkim działaniu.(...)Zastosuj bezpieczniki w obwodzie sterującym."
  Czyli jaka musi być ta różnicówka konkretnie i jakie zastosować bezpieczniki?
 • #16
  Wojciech.
  Level 35  
  kellyq wrote:
  Należy używać wyłączników reagujących na prądy gładkie i o szybkim działaniu.

  Nie widziałem przepisów, które by nakazywały stosowanie RCD w obwodach z falownikiem. Jeśli już chcesz bo możesz to rozglądałbym się za typami F, B, B+, generalnie muszą być zwłoczne aby nie aktywować się przy załączaniu przemiennika(duże prądy upływowe przez filtry FRI).
 • #17
  hajko1
  Level 14  
  Tym się nie przejmuj, chodzi o różnicówki reagujące na składową stałą, tak naprawdę nie ma sensu stosowania tegoż rodzaju zabezpieczeń gdyż i tak musiałbyś zastosować różnicówki o prądzie wyłączena powyżej 30mA lub rozpiąć filtry EMC, czyli albo zakłócasz albo nie zapewniasz ochrony przeciwporażeniowej gdyż różnicówka o prądzie wyłączenia powyżej 30 mA nie jest urządzeniem zapewniającym zabezpieczenie przeciwporażeniowe, które należy zapewnić innymi metodami(np uziemienie ochronne), a szybkie bezpieczniki topikowe na wejściu mają teoretycznie zabezpieczać falownik przed uszkodzeniem na wypadek zwarcia, krótkotrwałego przepięcia itp. W przypadku małych falowników gra nie warta świeczki. Szczerze mówiąc w mojej praktyce spotkałem się może z 2- 3 przypadkami kiedy takie zabezpieczenie spełniło właściwie swoją rolę, a falowników zamontowałem już co najmniej kilkaset.Także olej to, zwykły S na wejściu o charakterystyce B względnie topikowy rurkowy fast, do tego właściwe uziemienie i tryle