Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie falownikiem z arduino

kellyq 30 Jan 2020 16:56 1476 16
    kellyq
    Level 9  
    Mam pytanie, z arduino podaje sygnał w postaci PWM 0-5V. Falowniki o ile dobrze gdybam mają sterowanie 0-10V lub 4-20mA. Wydaje mi się, że potrzebuję konwerter z PWM na 0-10V pomiędzy arduino a falownik. Dobrze myślę? Może też ktoś wyjaśnić o co chodzi w tym sterowaniu 4-20mA?
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    User removed account
    Level 1  
    hajko1
    Level 14  
    Możesz wykorzystać sygnał pwm, trzeba tylko zrobić układ uśredniający to napięcie(kondensator wraz z rezystorem czyli prosty filtr RC)zmiana wypełnienia spowoduje zmianę wartości średniej napięcia, falowniki zwykle mają cyfrowe filtry na wejściu, o regulowanym czasie uśredniania sygnału, więc też można to wykorzystać, ponadto tak jak kolega wcześniej napisał, standardowe sygnały sterujące w automatyce to sygnały 0-20 mA, 4-20 mA(sygnał stworzony po to, żeby wykrywać przerwanie obwodu sterującego) oraz 0-10V. Są też falowniki dające się bezpośrednio sterować sygnałem PWM(o ile mnie pamięć nie myli to taką funkcję spotkałem kiedyś w falownikach Mitsubischi).
    Ale to nie problem. Każdy falownik ma programowalną charakterystykę wejścia analogowego, w związku z tym można zupełnie swobodnie zaprogramować żeby częstotliwość wyjściowa wynosiła np 50 Hz dla sygnału zadającego 5V.
    kellyq
    Level 9  
    Właśnie jakiś czas temu taki zakupiłem, może nie dokładnie taki bo ten jeszcze nie dostępny ale z tej firm. Tylko jak podam sygnał pwm o wypełnieniu 100% to nie ma tych 10V tylko około 8,9V max czy coś w tych okolicach. Czyli nie osiągnę max prędkości na falowniku. Wydumałem sobie że zawyże delikatnie parametry silnika wprowadzane do falownika i wtedy powinienem uzyskać pełną prędkość. ?
    d4vid
    Level 11  
    Sprawdź czy falownik umożliwia Ci przeskalowanie wartości analogowych.
    hajko1
    Level 14  
    Nie tędy droga. Parametry silnika mają wpływ na charakterystykę częstotliwość/napięcie więc tym nie manipuluj. Do parametryzowania sygnału wejściowego służy funkcja tzw skalowania wejścia analogowego, są to 4 parametry, które określają 2 punkty przez które przechodzi prosta zależności częstotliwość/napięcie sterujące, czyli zwykle 0V0Hz i 10V 50Hz, ale wartości mogą być dowolne z zakresu np 8V 50Hz. Do tej pory nie spotkałem się z falownikiem, który nie miałby tej funkcji.
    kellyq
    Level 9  
    Planuję kupić simens micromaster ktoś się orientuje czy tam jest to skalowanie?
    elkard
    Level 36  
    kellyq wrote:
    Planuję kupić simens micromaster ktoś się orientuje czy tam jest to skalowanie?

Trzeba zerknąć do instrukcji.
    Tak poglądowo powiem, że w falowniku LS iC5 są to parametry I7-I10
    _goblin
    Level 14  
    Mogę potwierdzić, że w Micromasterach jest sterowanie.
    kellyq
    Level 9  
    A jeszcze takie pytanko. Słyszałem że falowniki generują dość mocne zakłócenia, czy jeśli zrobię na falownik blaszaną skrzynkę to coś pomoże, arduino z pozostałą elektroniką ma oddzielną skrzynkę.
    romulus73
    Level 27  
    Blaszana skrzynka pomoże ale na wyjściu daj jeszcze dławik. Falownik generuje zakłócenia THD (harmoniczne) częstotliwość nośna jest prostokątna.
    elkard
    Level 36  
    Przewód łączący silnik z falownikiem należało by też dać ekranowany.
    kellyq
    Level 9  
    Ok, tak zrobię. Zakupiłem w końcu hitachi L100, wszystko świetnie działa z arduino tylko mam jeszcze takie pytanie. W instrukcji jest napisane

"Należy używać wyłączników reagujących na prądy gładkie i o szybkim działaniu.(...)Zastosuj bezpieczniki w obwodzie sterującym."
    Czyli jaka musi być ta różnicówka konkretnie i jakie zastosować bezpieczniki?
    Wojciech.
    Level 35  
    kellyq wrote:
    Należy używać wyłączników reagujących na prądy gładkie i o szybkim działaniu.

Nie widziałem przepisów, które by nakazywały stosowanie RCD w obwodach z falownikiem. Jeśli już chcesz bo możesz to rozglądałbym się za typami F, B, B+, generalnie muszą być zwłoczne aby nie aktywować się przy załączaniu przemiennika(duże prądy upływowe przez filtry FRI).
    hajko1
    Level 14  
    Tym się nie przejmuj, chodzi o różnicówki reagujące na składową stałą, tak naprawdę nie ma sensu stosowania tegoż rodzaju zabezpieczeń gdyż i tak musiałbyś zastosować różnicówki o prądzie wyłączena powyżej 30mA lub rozpiąć filtry EMC, czyli albo zakłócasz albo nie zapewniasz ochrony przeciwporażeniowej gdyż różnicówka o prądzie wyłączenia powyżej 30 mA nie jest urządzeniem zapewniającym zabezpieczenie przeciwporażeniowe, które należy zapewnić innymi metodami(np uziemienie ochronne), a szybkie bezpieczniki topikowe na wejściu mają teoretycznie zabezpieczać falownik przed uszkodzeniem na wypadek zwarcia, krótkotrwałego przepięcia itp. W przypadku małych falowników gra nie warta świeczki. Szczerze mówiąc w mojej praktyce spotkałem się może z 2- 3 przypadkami kiedy takie zabezpieczenie spełniło właściwie swoją rolę, a falowników zamontowałem już co najmniej kilkaset.Także olej to, zwykły S na wejściu o charakterystyce B względnie topikowy rurkowy fast, do tego właściwe uziemienie i tryle