Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Problem z nową żarówką, nie świeci, a stara żarówka świeci

30 Sty 2020 16:56 279 12
  • Poziom 3  
    Witam, mieszkam w starej kamienicy, gdzie są stare gniazda i stare żarówki. Ostatnio chciałem wymienić starą żarówkę na energooszczędna i niestety nowa żarówka nie chce świecić, próbowałem tez z innymi nowymi żarówkami ale również nie świecą. Stara żarówka świeci bez zarzutu. Gdzie może być problem? Gniazdo? Kable? Napięcie?
    Z góry dziękuje za pomoc.
  • Poziom 32  
    Gruking napisał:
    Gdzie może być problem ? gniazdo? kable ? napięcie ?
    No wymieniłeś prawie wszystkie przyczyny, ale zapomniałeś o jednej z najważniejszych - nowa żarówka może być uszkodzona.
  • Poziom 26  
    Prawdopodobnie nie łączy Ci środkowy styk oprawki ze stykiem trzonka żarówki. Pomierzyłem, niezbyt dokładnie, wysokość trzonka żarówki zwykłej, wyszło mi 30,18 mm i żarówki energooszczędnej wys. 28,52mm. Spróbuj przy WYŁĄCZONEJ żarówce podnieść w oprawce styk środkowy. Powinno pomóc.
  • Poziom 34  
    A może brak styku środkowego w oprawce lampy a żarówką.
    Ehhh. Kolega wyżej mnie wyprzedził.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Sprawdz czy mimo że wyłączysz żarówkę wyłącznikiem nie ma w oprawce prądu. Czasem w starych instalacjach wyłącznik przerywa zero a nie fazę. Przetestowałem to na własnej skórze.
  • Poziom 3  
    No i kupiłem wczoraj kolejne żarówki ( starego typu ) po wkręceniu tylko się delikatnie żarzą, czyli prąd dochodzi. Problem mogę jeszcze rozwinąć o pomieszczenie gospodarcze, które jest chyba na tym samym kablu. Wisi tam stare gniazdo , po odłączaniu od kostki i podpięciu do kostki kabla z jarzeniówka. Jarzeniówka nie zapala się ( jarzeniowki sprawne były sprawdzane) Moze instalacja klatkowa z wyłącznikiem czasowym ma na to wpływ ?
  • Poziom 3  
    Problem z nową żarówką, nie świeci, a stara żarówka świeci 1 Żarówka z lewej to stara działająca , w środku nowa żarówka tylko sie delikatnie żarzy, trzecia w ogóle nie świeci Na klatce schodowej , stare budownictwo. Na starej żarówce brak jakichkolwiek oznaczeń.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    tos18 napisał:
    Czy stara żarówka nie była przypadkiem na 24V ?

Może ktoś przedsiębiorczy wrzucił kiedyś transformator. Kanały pod samochód w warsztatach miały oświetlenie na 24V

Gruking napisał:
    1 Żarówka z lewej to stara działająca

Idąc tropem kolegi tos18 proponuję miernik i zmierzyć napięcie w oprawce.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Masz zasilacz z laptopa (19V) ? A może masz jakiś do halogenów 12V ?
    Gruking napisał:
    Moze instalacja klatkowa z wyłącznikiem czasowym ma na to wpływ ?

Jeśli tak to podłącz starą żarówkę - jeśli ładnie zaświeci to już wiesz.
    Gruking napisał:
    Moze instalacja klatkowa z wyłącznikiem czasowym ma na to wpływ ?

Czyli jednak klatka schodowa. Jednym z rozwiązań było stosowanie instalacji 24V by zapobiec kradzieżom żarówek oraz podbieraniu prądu na potrzeby domowe.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Gruking napisał:
    w środku nowa żarówka tylko sie delikatnie żarzy

Świadczy bez wątpienia o napięciu zasilającym oprawkę t.j. 24V . Trzecia żarówka to kompaktowa LED i nie będzie reagować przy takim napięciu .
    Na zdjęciu widać żarnik pierwszej, działającej żarówki i to jest kolejna wskazówka.
  • Poziom 3  
    ewoo, tos18, sq9fmc - mieliście rację, kupiłem żarówkę na 24V i normalnie działa. Bardzo serdecznie wam dziękuje.

Dodano po 1 [minuty]:

Forumowicze zasugerowali rozwiązanie.