Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka się wyłącza = monitor się wyłącza

30 Sty 2020 20:42 252 8
  • Poziom 9  
    Dzień dobry.
    Mam problem z poprawnym działaniem urządzeń z tematu, gdy są na raz włączone, ale po kolei.
    Instalacja w bloku z wielkiej płyty, przewody miedziane, TN-C. Otóż gdy lodówka (Amica) wyłącza kompresor czasami słyszę "pyknięcie" jak wyjmuje się korek od szampana (tylko znacznie ciszej). W czasie tego "pyknięcia" wyłącza się monitor (i od razu się włącza). Zmieniłem monitor na inny, ale bez poprawy. Lodówka i monitor są na tym samym obwodzie. Laptop, monitor oraz głośniki są podłączone przez listwę Acar, ale zmieniłem na ever i również bez efektów. N jest połączony z PE. Nie mam już sił, aby naprawić ten problem. Wymiana lodówki i wymiana instalacji nie wchodzi w rachubę.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 29  
    Zajrzyj do podtynkowej puszki instalacyjnej i podokręcaj śruby.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Moderator - Elektryka
    A jakiś przegląd instalacji był wykonany? Taki konkretny z pomiarami IPZ, Riso.
  • Poziom 9  
    1. Puszki podtynkowej nie ma. Idzie od gniazda do gniazda. Śruby dokręcone. Zresztą jakby był niepewny styk to miałbym za niskie napięcie (zmierzone 238-240V we wszystkich gniazdach). Mam RG->gniazdo gdzie stoi komputer -> lodówka
    2. IPZ nie ma co mierzyć, bo stacja trafo jest 15m od bloku. RISO? Rezystancja izolacji jest dobra.
    Wydaje mi się, że podczas wyłączania lodówki (te pyknięcie) powoduje zwiększenie się napięcia i listwy na ten czas odcinają napięcie (z innymi obwodami w mieszkaniu nie ma problemu).
    Zastanawiam się, czy nie dać kondensatora w listwę, aby na czas działania zabezpieczenia w listwie nie podtrzymał napięcia, ale jak listwa nie zadziała to wybuchnie kondensator. :(
  • Poziom 41  
    Chupacabra napisał:
    Jakim przewodem masz sygnał z komputera do monitora? Jak HDMI, to spróbuj zmienić przewód na lepszy lub krótszy.

To jest problem zasilania a nie sygnału
    Przejrzeć instalacje i pomiary -( ale nie miernikiem za 15zł )
  • Poziom 9  
    Tak, HDMI. Testowałem na innym.
  • Moderator
    qwerty01 napisał:

Zastanawiam się, czy nie dać kondensatora w listwę,
    Kondensator panaceum na wszystko... Lepiej zastanów się jak sprawdzić filtr przeciwzakłóceniowy lodówki. Albo spróbuj przynajmniej zasilić jedno z tych urządzeń poprzez przedłużacz (4 - 5 metrów) z innego, bardziej oddalonego gniazdka.
  • Poziom 32  
    karolark napisał:
    Chupacabra napisał:
    Jakim przewodem masz sygnał z komputera do monitora? Jak HDMI, to spróbuj zmienić przewód na lepszy lub krótszy.

To jest problem zasilania a nie sygnału
    Przejrzeć instalacje i pomiary -( ale nie miernikiem za 15zł )

Nie byłbym taki pewien. U mnie był problem z HDMI. Ale skoro autor to wykluczył...