Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BFT phobos zabezpieczenie przed wiatrem i kilka innych problemów

30 Sty 2020 23:18 672 60
  • Poziom 15  
    Witam.
    Napędy mają krańcówkę, ale gdy wieje wiatr, mimo że brama jest lekka i metalowa z małymi oporami dla wiatru, brama otwiera się na zewnątrz lub wewnątrz parę centymetrów. Wiatr przepycha ją.
    Czy jest jakiś sposób aby była sztywniejsza? Jak to zabezpieczyć?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 14  
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem? Brama jest otwierana na zewnątrz posesji ? Zresztą to nie ma znaczenia. Zamontuj odbój środkowy, skrzydła bramy powinny zamykać się na zakładkę, drugie skrzydło powinno docisnąć skrzydło zamykające się jako pierwsze do odboju. Jeżeli brama zatrzymuje się tylko na krańcówkach to zawsze skrzydła będą miały luz.
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    Faktycznie jedyną opcją jest odbój (wysepka na środku bramy) na zamknięciu ale sprawa jest nieco bardziej zawiła. Phobosy pracują WYŁĄCZNIE na krańcówkach elektrycznych i centralka nie ma w ogóle opcji pracy bez nich. Czyli nie bardzo da się spowodować mocne dociśnięcie skrzydeł do odboju bo amperometryka (antyzgniecenie) uzna odbój za przeszkodę. Można by było spróbować pominąć automatyczne ustawianie siły i czasów (AutoSet) i ręcznie ustawiać subtelną równowagę siły siłownika (i baardzo dokładnie krańcówki) coby siłowniki delikatnie dopchnęły sprężyście skrzydła do odboju (aż do zadziałania krańcówek) a centrala nie uznała tego jeszcze za przeszkodę. Ale po pierwsze nie jestem pewien czy w ogóle da się pominąć AutoSet, a po drugie precyzja krańcówek może być za mała (liczyłyby się milimetry).

Można założyć elektrozamek trzymający zamknięte skrzydła (wraz ze specjalnym odbojem). Do tego trzeba kartę przekaźnika czasowego ME BT. wtedy brama będzie miała tylko minimalny luz (rygiel- odbój) na zamknięciu. Ale tu CENA : karta - 100 zł, rygiel - ponad 300.
  • Poziom 14  
    Elektronika (Thalia, Libra) świetnie sobie radzi z odbojem. Nie potrzeba kompletnie nic kombinować.
    Elektrozamek jest zalecany dopiero powyżej 3m długości skrzydła.
    Można też pominąć autoset jak ktoś ręcznie chce ustawić parametry.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    kotbury napisał:
    Phobosy pracują WYŁĄCZNIE na krańcówkach elektrycznych i centralka nie ma w ogóle opcji pracy bez nich. Czyli nie bardzo da się spowodować mocne dociśnięcie skrzydeł do odboju bo amperometryka (antyzgniecenie) uzna odbój za przeszkodę.

To zależy jaka centrala obsługuje siłowniki autora wątku, bo jeśli Thalia to można skorzystać z funkcji "PrESS Slc" w menu LOGIC. Często stosuje tą funkcję w przypadku automatyki BFT VIRGO SMART i działa świetnie.

• specjalista -automatyka bramowa
    Zwracam honor - chyba że Thalia Light (90 procent sprzedaży A...o) tej funkcji nie ma (przyznaję nie wiem) - jak zauważył przedmówca - zależy jaką centralkę ma autor - koledzy podpowiedzą.

PS - jeśli okaże się że skrzydło jest tak wiotkie że mimo delikatnego docisku da się je odgiąć od odboju jedną ręką - mimo że jest krótsze niż 3 m zamek i tak się przyda.,.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 14  
    kotbury napisał:
    Zwracam honor - chyba że Thalia Light (90 procent sprzedaży A...o) tej funkcji nie ma (przyznaję nie wiem) - jak zauważył przedmówca - zależy jaką centralkę ma autor - koledzy podpowiedzą.

PS - jeśli okaże się że skrzydło jest tak wiotkie że mimo delikatnego docisku da się je odgiąć jedną ręką - mimo że jest krótsze niż 3 m zamek i tak się przyda.,.

Thalia light ma tą funkcję.
    Jak skrzydło jest tak "wiotkie" to ktoś gdzieś popełnił błąd.
  • Poziom 15  
    Centralka thalia, nie widzę nigdzie napisu light. Skrzydło bramy ma mniej niż 2m.
    Ten elektrozamek rozumiem że musi być przytwierdzony do podłóża na środku bramy a do niego zasilanie? Jeżeli tak to odpada bo już kostka jest o nie chce nic zrywać aby przewody dokładać.

Aby nie zakładać nowego tematu może ktoś szybko, jedna z bram po zamknięciu nie jest w Lini prostej, jakby nie do końca domyka, nie jest to dużo ale widać, napewno tak wcześniej nie było. Mogę to jakoś wyregulowac?
  • Poziom 14  
    Odbój środkowy, mechaniczny, bez prądu, montaż na kostkę może być. Elektrozamek montuje się do skrzydła tak na marginesie.
    Odbój środkowy załatwi też twój drugi problem, skrzydła zatrzymają się na nim i zawsze będą równo i będą"sztywne".
  • Poziom 15  
    Jak odbój załatwi drugi problem? Skoro brama nie domyka do końca więc nie dojdzie nawet do niego
  • Poziom 14  
    Domyka się tylko zatrzymuje się na krańcówce, trzeba docisk do odboju ustawić, którego nie ma.
  • Poziom 15  
    Druga brama nie ma odboju i jest ok, ta jeszcze parę tygodni temu też domykała się na równo. Nie da się bez odboju ustawić? To dlaczego wcześniej było dobrze?
  • Poziom 14  
    Same krańcówki nie są idealne. To już niestety taki urok tego rozwiązania. Mała różnica w momencie zadziałania na krańcówce powoduje kilka centymetrów różnicy na końcu skrzydła.
  • Poziom 15  
    Rozumiem ale ktorys post z kolei co tylko śmieci w temacie. Skoro było dobrze to jakoś musi się dać przestawić krańcówki chociażby znowu na parę lat. Jak to zrobić?
  • Poziom 14  
    Można wyregulować krańcówki ale w zupełnie randomowy sposób i w zupełnie przypadkowym momencie znowu się rozjadą jeżeli nie będzie odboju. I tego nie zmienisz.
  • Poziom 15  
    Dobrze, ale pytam jak?
    Odboje pewnie zamontuje chociażby od wiatru ale muszę tak czy siak wyregulować bramę.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    W phobosach należy przesunąć wyłączniki krańcowe tak aby uzyskać oczekiwane miejsce zatrzymania. Luzujesz wkręty i przesuwasz.
  • Poziom 15  
    glider33 napisał:
    kotbury napisał:
    Phobosy pracują WYŁĄCZNIE na krańcówkach elektrycznych i centralka nie ma w ogóle opcji pracy bez nich. Czyli nie bardzo da się spowodować mocne dociśnięcie skrzydeł do odboju bo amperometryka (antyzgniecenie) uzna odbój za przeszkodę.

To zależy jaka centrala obsługuje siłowniki autora wątku, bo jeśli Thalia to można skorzystać z funkcji "PrESS Slc" w menu LOGIC. Często stosuje tą funkcję w przypadku automatyki BFT VIRGO SMART i działa świetnie.

Ta funkcja powinna być włączona jeżeli jest odbój? W jednej bramie mam odbój który zrobiłem bo nie jest na kostce tylko na płytach ażurowych i mam więcej miejsca. Ustawiłem go tak, że po zamknięciu bramy jest między nią a tym odbojem dosłownie milimetr, właśnie po to to zrobiłem aby wiatr nie przeginał jej chociaż w jedną stronę.

Wogole mam wrażenie że te siłowniki są mało sztywne, po zamknięciu brama ma trochę jakby luz, mogę nie delikatnie ruszyć i siłowniki razem z nią
  • Poziom 14  
    Jak skrzydła zostaną dociśnięte do odboju to będzie sztywna. Tak, tą funkcję należy włączyć.
  • Poziom 15  
    Teraz PrESS Slc jest wyłączony więc zamykanie jest ustawione na krańcówki tak jak zostały wyregulowane. Jeżeli ta opcje włącze to będzie dobijać do odboju. A co jeżeli znowu wyłącze ta opcje to od nowa trzeba będzie regulować je gdzieś w centrali? Czy regulacja krańcówek to tylko te elementy co się przesuwa na siłowniku pod osłona? Bo nie rozumiem tego a nie chciał bym w razie co mieć problem do wrócę nią ustawień poprzednich czyli tak jak działa teraz.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Jeżeli nie będziesz znacząco zmieniał położenia krańcówek w siłowniku to tylko tyle. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne ponowne przeprowadzenie procedury Autoset ale to proste, samo się robi.
  • Poziom 15  
    Krańcówek nie będę ruszał. Zrobiłem odbój i włączyłem ta funkcje, bardzo mocno dociska że brama nie drgnie, napewno wiatr jej nie ruszy, super . Czy takie dociskanie jak to robi z tą funkcja nie wpływa na zużycie lub awarie?
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Powiedziałbym że to zapobiega uszkodzeniom. Bez odboju brama jest bardziej podatna na siłowe próby rozchylenia skrzydeł.
    Instalacje z samymi krańcówkami stosuje się tylko wtedy gdy nie ma możliwości zamontowania odboju. W każdym innym przypadku BFT zaleca stosowanie odboju.
  • Poziom 15  
    Mam jeszcze jeden problem mało przydatna rzecz ale jak nie będzie prądu to będę miał problem.
    Po przekręceniu kluczyka jeden z siłowników otwiera się ale nie da się zamknąć ręcznie. Trzy pozostałe bez problemu. Co się mogło stać?
  • Poziom 14  
    Tu może być kwestia np. geometrii montażu (inne niż zalecane wymiary montażowe) lub jakieś uszkodzenie mechaniczne lub czyszczenie śruby i nakrętki pociągowej.
  • Poziom 15  
    Na początku było wszystko ok ale jak jeszcze nie był prąd do nich podłączony to kilka razy było tak używane awaryjnie. Czy to może być źle ustawienie? Montażysta który to kiedyś zakładal mówił że tego się tak nie używa bo się jakas zębatka psuje czy coś. To po co to jest? Mówi że awaryjnie.
  • specjalista -automatyka bramowa
    Zajrzyj pod spód czy w ogóle tam na śrubie jest smar. Przy rozsprzęgleniu przekładnia ślimakowa działa na odwrót - tzn nakrętka napędza ślimak - i wszystko musi super lekko działać bo wystarczy np. niedostrzegalna wada nakrętki pociągowej lub niedostateczna ilość smaru i ślimak się zatnie.

Można rozsprzęglania używać - po to jest - ale skrzydło zawsze będzie w nim chodziło z oporami bo musisz ręcznie "przełamać" opór przekładni ślimakowej.
  • Poziom 15  
    Śrubę co jakiś czas smaruje, nie wiem czym się powinno ale psiakac smarem ptft.
    Czyli za to że nie są się zamknąć ręcznie odpowiada ta plastikowa nakrętka co jest na śrubie patrząc od spodu siłownika? A nie w srodku napędu co jest silnik i przekładnie?

Gdybym chciał sprawdzić czy jest dobrze zamontowane to możecie jakoś podpowiedzieć co i jak zmierzyć?
    PS. Mam thalie liht, jest nalepka na centrlalce i jest opcja Press Slc
  • Poziom 14  
    Nie znam się na smarach, to musi być smarowidło nie uszkadzające teflonu (nakrętka jest z teflonu) i nie lepkie. W BFT mają taki biały i bardzo drogi smar. Niestety nie znam parametrów.

Jeżeli do nasmarowanej śruby przyklei się piasek/kurz to zrobi nam na śrubie pociągowej papier ścierny. Śruba powinna być czysta.
    Niektórzy instalatorzy montują nawet siłowniki na górnej krawędzi skrzydła bramy, a nie tuż nad ziemią co ma utrudnić przyklejanie się piasku. Może ma to sens.
    Co do pomiarów to co chcesz mierzyć?
  • Poziom 15  
    Pisałeś że może jest zła geometria montażu, sprawdził bym może przez to tak szybko to padło.
    W takim razie co odpowiada że otwieranie ręczne? Śruba pociągowa czy może coś wewnątrz siłownika, tam gdzie są tryby w środku.