Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio chinskie 2 DIN - Radio nie uruchamia sie

Makxio 31 Jan 2020 11:32 978 10
Tespol
    Makxio
    Level 18  
    Radio chinskie 2 DIN - Radio nie uruchamia sie Radio chinskie 2 DIN - Radio nie uruchamia sie Witam,

Radio jak w temacie, od nowości grało jakieś pol roku i pewnego dnia się przestało uruchamiać. Po dłuższym grzebaniu podejrzanym okazało sie, ze:

- wszystkie napięcia i stabilizatory sa ok, brak zwarć
    - napięcie na przycisku power jest 3,3 V i spada do zera w momencie naciśnięcia przycisku power, sprawdzane na pinie procka STM8S207RTB6 (na zdjęciu ten po prawej stronie przy głowicy w.cz)
    - w momencie naciskania przycisku power brak jakiejkolwiek reakcji na zasilaczu (pobór prądu)

Sprawdzałem również kwarc (24Mhz( tego procka i okazało sie , ze amplituda drgań jest na poziomie ok 80mV na pinie 3 i ok 60mV na pinie 2 (pomiar oscyloskopem), napięcia stale na tych nogach to ok 1,52 V (zasilanie procka 3,3V) Wydaje mi sie, ze to stanowczo za mało, porównując to np z innym prockiem w tym samym radiu, gdzie przy zasilaniu również 3,3 V i kwarcu 27Mhz amplituda jest na poziomie ok 1V..

Podmieniłem kwarc na inny 24 Mhz, podmieniłem również kondensatory przy kwarcu na 15pF jednak niestety nie ma żadnej reakcji, podejrzewam ze procek nie startuje dlatego ze nie wzbudza mu sie poprawnie kwarc. Brak również jakichkolwiek oznak zycia na pinach opisanych jako magistrala I2C (piny 25, 26, 54, 55)

Pin reset - 3,3V.

Jako ze nie mam za dużo doświadczenia z prockami, to czy jest jakas inna metoda zęby sprawdzić, czy procek nie jest uszkodzony, czy można np podać zew. sygnał zegarowy na pin 2 (3?)

Czy w momencie gdy okazałoby sie, ze procek jest uszkodzony to czy jest w ogolę możliwość pobrania wsadu do niego np z (ma flash 128K i eeprom) czy można o tym zapomnieć i radio tylko kosz ?

M.
  • Tespol
    karwo
    Level 26  
    Mój chińczyk, jak nie chce się uruchomić to wyjmuję z gniazda kartę pamięci i po kilku sekundach startuje normalnie. Już się przyzwyczaiłem.
  • Tespol
    Makxio
    Level 18  
    Faktycznie, jest karta SD z przodu panela na dole ale tam chyba tylko oprogramowanie do nawigacji jest ..przynajmniej tak mi się zdaje, czy na tej karcie jest cały software radia ?

Mam jeszcze pytanie, czy ktoś ma wiedze, ze do panela w momencie gdy radio jest wyłączone (w trybie standby) to powinno dochodzić jakieś zasilanie typu 3,3V lub inne ?

Z tego co wywnioskowałem ze schematu to dochodzi na pewno 5,2V (z głównej przetwornicy) i to wszytko, to napięcie oczywiście pojawia sie gdy radio poprawnie wystartuje.

M.
    Makxio
    Level 18  
    Niemożliwe to jest :))

Oglądałem go przez mikroskop, to jest jakaś pozostałość topnika
    Sprawdź to dokładnie ale dziurę to bym znalazl :)))

M.
    karwo
    Level 26  
    Makxio wrote:
    Faktycznie, jest karta SD z przodu panela na dole ale tam chyba tylko oprogramowanie do nawigacji jest ..przynajmniej tak mi się zdaje, czy na tej karcie jest cały software radia ?

Wyjmij kartę i spróbuj uruchomić.
    Moje jest bez Navi, na karcie mam muzykę i bajki córki - jest coś koło 200plików.
    Makxio
    Level 18  
    Hi,

W tej chwli jak mam to na stole to cala plytka, gdzie sa zamontowane dwa sloty na karty SD jest odłączone od radia (taśma nie jest zapięta, to jest to waskie złącze na po środku radia ) do strony gdzie jest montowany panel.

Czy waszym zdaniem ten kwarc pracuje poprawnie ? czy te amplitudy drgan nie sa za male ? 80mV to skromnie bardzo wg mnie ...
    janeken
    Level 2  
    W nawiązaniu do tematu. Mam chyba podobne radio jak u Pana . Jest to też Chińsk zamiennik RNS 510 .( Też 2 sloty z przodu na małe karty SD, podobna płyta główna. Też z lewej stron jest 2GB Mapy . Po prawej stronie jest gniazdo SD ogólnie dostępne ( np, na muzykę )
    Radio pracowało bez karty SD więc sądzę że cały soft jest na dysku wew. ( ok. 30GB )
    Tutaj też radio - Nie włącza się! Po podłączeniu zasilania zaświeci się gdzieś na 2 sec. podświetlanie klawiszy. ( ekran ciemny, pobór prądu ok. 0,46A ) Następnie słychać z wnętrza radia takie jakby: cyk - cyk. i wszystko się odłącza i już nic nie reaguje na przyciskanie. Po ponownym podłączeniu sytuacja się powtarza.
    Nie rozumiałem skąd pochodzi to powtarzalne cyk- cyk? Otworzyłem obudowę i zobaczyłem tam na płycie taki jakby mini brzęczek. Czy to może być jakiś elektroniczny bezpiecznik? Nigdy o czymś takim nie słyszałem! który wydaje takie cykaniebem sk
    Moje zapytanie: W opisie pisze Pan o sprawdzaniu 2 napięć zasilania ( 3,3V i 5V ). Wynika to jak podano ze schematu. Czy było by możliwe poprosić o udostępnienie tego schematu?
    ( janeke9(malpa)wp.pl )
    Makxio
    Level 18  
    Witam,

Schematu niestety nie mam żadnego, wg mnie to chyba nie istnieje schemat do takiego radia, pisze nie wiem, bo nie szukałem az tak dokładnie.

To sprawdzanie napiec o których pisalem, to wzięło sie stad, ze robilem tzw "revers enginnerig" elektroniki radia, patrząc na okłady scalone zasilania i ich opisy a później sprawdzając to w necie z karta katalogowa, ten okład który jest na zdjęciu to mikroprocesor STM32, który wg mnie pełni tu role tzw power-managera i który odpowiada za uruchomienie głównego modułu radia, który jest w panelu

Trzeba by sprawdzić, czy gdzie na któreś lini zasilania nie ma zwarcia, te linie niestety trzeba sobie znaleźć samemu ale nie jest to jakos bardzo trudne, do tego dochodzą zimne luty, których w moim radiu była cala masa, najczęściej przy elementach typu R i C

Radia niestety nie udało mi sie naprawić, bo nie ma szans na zdobycie wsadu do tego procesora (choć sam procesor można kupić za kilkadziesiąt złotych)

To pykanie to charakterystyczny objaw przeciążonej/zwartej przetwornicy, jest dobrze pamiętam to na płycie głównej jest przetwornica 5 V, która zasila praktycznie cale radia , zwarcie w którymś z odbiorów powoduje ze nie chce wystartować i sie zabezpiecza, tutaj juz potrzebna jest wiedza i pomiary, użycie zasilacza serwisowego z ograniczeniem prądowym i dużo czasu :)))

M.
    janeken
    Level 2  
    Witam!
    Dziękuję za odpowiedź . Jak się skończyła sprawa z tym radiem? A odnośnie szukania schematu mam prośbę.
    Czy może Pan spróbować znaleźć schemat lub Płytę takiego Radia 2 Din ( Odpłatnie )
    U mnie jest płyta główna PCB S60CXF-V5. A jaka u Pana? Pozdrawiam!
    Makxio
    Level 18  
    Witam,

Niestety radia nie udało sie uruchomić, z braku odpowiedniego wsadu do procesora power -mgmt, oddałem je właścicielowi i pewnie gdzieś zbiera kurz na polce lub śmietniku :)

Niestety ale nie podejmuje sie rowniez znalezienia takiego schematu do pańskiego radia bo wg mnie jest to nie wykonalne, jeśli jest gdzieś zwarcie na płycie to sa inne metody na jego znalezienie i nie jest potrzebny schemat. Oczywiście wymagane jest doświadczenie w tym zakresie, żeby nie popsuć wiecej niz jest ale jest to zrobienia.

M.