Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz 19V daje na wejściu 24.2V i rośnie, laptop nie uruchamia się

___- 31 Jan 2020 11:50 489 11
    ___-
    Level 4  
    Dostałem w spadku laptopa Emachnes, jakiś stary model z matryca 17.3 i prockiem Athlon. Niby kiedyś działał i wyłączył się bez powodu. Laptop nie do naprawy, laptop do zabawy. Za rok idę do technikum elekronicznego.
    Zasilacz w laptopie nieoryginalny, wtyczka była lutowana. Nie mam bladego pojęcia jak wygląda oryginalna i czy powinna mieć jakiś rezystor. Po podłączeniu do laptopa wychodzi na to że w układzie zasilania pojawia się napięcie. Najpierw jest około 22.8V i rośnie. Po minucie jest już 24.2V.
    Czy to jest normalny objaw?

Płyta laptopa na foto.
    Niby w okolicach POWER sa jakieś napięcia (1.8V i 4.5V), niestety wciskanie power nic nie daje.

Zasilacz 19V daje na wejściu 24.2V i rośnie, laptop nie uruchamia się
    CzlowiekBezNazwy
    Level 8  
    A zmierz napięcie na zasilaczu bez obciążenia i podaj
    Dodatkowo podaj info z naklejki na zasilaczu (o ile jest)
    I jeśli byłbyś w stanie podać to dokładny model laptopa i jeszcze płyty głównej
    ___-
    Level 4  
    Acer Emachines G625
    Zasilacz: Hipro HP-A0652R3B 19V 3.42A 65W
    Zasilacz bez obciążenia daje 0V, napięcie startuje dopiero przy włożonej wtyczce do laptopa.

Zależy mi na uruchomieniu tego bo mam w nim matrycę 17" 1600x900 w ładnym (wizualnym) stanie i nie mam na czym jej sprawdzić przed sprzedażą. Wtyk 40PIN.
    Elektronika płyty głównej laptopa wygląda jak nowa. Naocznie nie jestem na mocy stwierdzić jakiejkolwiek usterki.
    Nie mam niestety pamięci RAM (DDR2-667 albo 800, nie wiem teraz) ale to chyba nie powinno być problemem. Płyta powinna obudzić się, powinien ruszyć wentylator przy bootowaniu i powinno pojawić się podświetlenie matrycy.

Mam pod ręką zasilacz od HP, 120W, 18.5V ... ale szkoda mi wtyczkę ciąć. Spróbuję wieczorem podlutować się do zasilacza Lenovo 19V (jego mogę użyć), może to wina zasilacza że lapek nie chce obudzić się. 24V sporo za dużo. Gdyby było 19,3 czy 19,7 to jeszcze ok no ale nie 24V. Płyta główna ma jakieś zabezpieczenia przed "zadużym" voltarzem?
    Zasilacz 19V daje na wejściu 24.2V i rośnie, laptop nie uruchamia się Zasilacz 19V daje na wejściu 24.2V i rośnie, laptop nie uruchamia się
    CzlowiekBezNazwy
    Level 8  
    Dobra sprawdziłem sobie troche odnośnie zasilacza no i tak ma on 19V i 3,42A przy czym ma on "+" w środku a "-" na zewnątrz jeśli chodzi o wtyczkę. Dziwi mnie fakt że napięcie podaje dopiero po włożeniu wtyczki, ponieważ nie kojarzę żeby miały te zasilacze jakiś 3 pin który by informował o włożeniu wtyczki do laptopa. Co do pamięci RAM to masz rację powinien się jakkolwiek uruchomić. A przy laptopie nie masz żadnej baterii np. żeby sprawdzić czy z baterii ruszy ? Ja na twoim miejscu pomierzyłbym elektronikę przy wejściu zasilania głównie mosfety i zmierzył dodatkowo rezystor pomiarowy czy przewodzi, tak płyta ma swoje zabezpieczenia, ale jeśli podałeś jej 24V to podejrzewam że zadziałały one i teraz blokują dostęp napięcia do płyty głównej. Jeśli chodzi o napięcia to zmierzyłbym je jeszcze za elektroniką zasilania laptopa, wystarczy przyjrzeć się ścieżkom, bądź znajdź schematy tej płyty głównej wpisując jej model i dodając słowo "schematic". W którym punkcie na płycie mierzyłeś te 24V, bo jest to dość istotna informacja. Ewentualnie jeśli nie chcesz zaglądać narazie w płytę główną to weź podmień zasilacz, bądź rozbierz ten stary, pomierz tam napięcia i zobacz czy nie ma tam np. wybrzuszonych kondensatorów, bądź innych widocznych efektów. Życzę powodzenia ;)
    ___-
    Level 4  
    Za chwilę podłączę sprawny zasilacz, muszę jednak wtyczkę przelutować bo w zasilaczu od Lenovo mam 3pin (z resyztorem). Co do samego laptopa to kupiłem go tylko dla obudowy za 3 dychy, baterii nie mam do niego choć zaraz zerknęna pinout, mam baterię (sprawną od Lenovo), napięcia identyczne.
    CzlowiekBezNazwy
    Level 8  
    ___- wrote:
    Za chwilę podłączę sprawny zasilacz, muszę jednak wtyczkę przelutować bo w zasilaczu od Lenovo mam 3pin (z resyztorem). Co do samego laptopa to kupiłem go tylko dla obudowy za 3 dychy, baterii nie mam do niego choć zaraz zerknęna pinout, mam baterię (sprawną od Lenovo), napięcia identyczne.

No to w takim razie czekam jak zrobisz zasilacz, a co do baterii to wątpię że podejdzie ci ta od lenovo do tego hp, głównie chodzi o rozmieszczenie innych pinów w baterii czyli chociażby pin data czy clock które nie zawsze są w tym samym miejscu, a wtyczka pewnie też inna, więc podejrzewam że można dać sobie z tym spokój.
    ___-
    Level 4  
    Rezystor w zasilaczu Lenovo (19V 65W) mam we wtyczce (a wiem że tam jest bo sam go tam wlutowałem). Zasilacz z Lenovo działa prawidłowo. Jak to zrobię? Po prostu użyję przewodów (+) (-) z tego zasilacza ale zakotwiczę się przed wtyczką. Oryginalny zasilacz od Acera nie ma 3 pinów (to za stary sprzęt, zwykły okrągły wtyk z plusem w środku). Baterii znaleźć niestety nie mogę więc temat baterii odpada. Później napiszę co wyszło z zasilaczem.

Mam pytanie jeszcze: zasilacz 18.5V nada się pod sprzęt który wymaga 19V?
    CzlowiekBezNazwy
    Level 8  
    ___- wrote:
    Rezystor w zasilaczu Lenovo (19V 65W) mam we wtyczce (a wiem że tam jest bo sam go tam wlutowałem). Zasilacz z Lenovo działa prawidłowo. Jak to zrobię? Po prostu użyję przewodów (+) (-) z tego zasilacza ale zakotwiczę się przed wtyczką. Oryginalny zasilacz od Acera nie ma 3 pinów (to za stary sprzęt, zwykły okrągły wtyk z plusem w środku). Baterii znaleźć niestety nie mogę więc temat baterii odpada. Później napiszę co wyszło z zasilaczem.

Mam pytanie jeszcze: zasilacz 18.5V nada się pod sprzęt który wymaga 19V?

Raczej zasilacz 18,5V powinien się nadać zamiast 19V tyle że weź pod uwagę czy ten zasilacz jest w stanie dostarczyć tyle Amper co oryginalny przy tym laptopie którego chcesz zasilić
    ___-
    Level 4  
    Zasilacz 18.5V jest od HP i ma 120W zatem udźwignie Acera który wymaga 19V 65W. Jeszcze nie miałem czasu zająć się wtyczkami, zrobię to po weekendzie.
    ___-
    Level 4  
    Na sprawdzonym i sprawnym zasilaczu (od Acera G625) płyta martwa ale napięcia w normie czyli lekko ponad 19V.
    CzlowiekBezNazwy
    Level 8  
    Mógłbyś powiedzieć gdzie dokładnie mierzysz te napięcia ? Jakbyś np. podesłał zdjęcie to by było dobrze. W odpowiedzi którą pisałem wyżej mowiłem że pasowałoby sprawdzić mosfety, rezystor pomiarowy. Jeśli możesz podesłać zdjęcia płyty przy wejściu zasilania to byłoby dobrze.