Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini-test i teardown wtyczkowego watomierza/licznika energii na układzie V9261F

p.kaczmarek2 31 Sty 2020 12:50 2577 13
  • Mini-test i teardown wtyczkowego watomierza/licznika energii na układzie V9261F
    Witajcie moi drodzy.
    Dzisiaj przedstawię wtyczkowy miernik energii który zakupiłem w Chinach.
    Jest to proste urządzenie, które może nam pokazać jakie mamy napięcie w sieci oraz jaki prąd i moc pobiera podłączone przez niego urządzenie.
    Dodatkowo wykonam mini-test jego dokładności z żarówkami, by chociaż troszkę określić czy daje on sensowne rezultaty.
    Na koniec go rozkręcę i pokażę dobrej jakości zdjęcia płytek ze środka.

Oferta zakupu watomierza
    Watomierz znalazłem na eBayu. Niestety nie posiada żadnego dobrze widocznego modelu. Trudno też określić jego producenta.
    Znalazłem go pod hasłem: Plug in Power Meter Measuring Current Voltage Watt Analyzer Energy Meter Socket
    Tak wygląda oferta na której go kupiłem:
    Cena trochę wzrosła od czasu gdy go kupiłem. Poniższy zrzut ekranu przedstawia stan oferty z dnia kupna:
    Oferta pozwala nam wybrać jaki rodzaj wtyczki/gniazda potrzebujemy.
    Poszczególne wersje watomierza prezentują się tak:
    - wersja z wtyczką EU:
    - wersja z wtyczką US:
    - wersja z wtyczką UK:
    Wybrałem oczywiście wersję z wtyczką EU, z tą z bolcem od uziemienia, tak jak na obrazku z oferty.

Przesyłka i pierwszy testy
    Paczka przyszła po ponad miesiącu. Listonosz po prostu wsadził ją do skrzynki.
    W środku paczki było zabezpieczone folią bąbelkową pudełko:
    To dość nietypowe, jak na paczki z Chin. Z reguły przesyłają produkty nawet bez pudełek.
    Mini-test i teardown wtyczkowego watomierza/licznika energii na układzie V9261F Mini-test i teardown wtyczkowego watomierza/licznika energii na układzie V9261F
    W pudełku był odpowiednio zabezpieczony miernik i instrukcja:
    Załączona instrukcja jest tylko w języku angielskim, napisana dość poprawnie, a nawet bardzo dobrze jak na produkt z Chin:
    Mini-test i teardown wtyczkowego watomierza/licznika energii na układzie V9261F Mini-test i teardown wtyczkowego watomierza/licznika energii na układzie V9261F
    Miernik po wypakowaniu.
    Tutaj nastąpiła trochę niemiła niespodzianka, bo dostałem nieco inny typ gniazda/wtyku niż na zdjęciach z oferty. Mam na myśli podłączenie ziemi, co zresztą widać na zdjęciach. Miałem dostać tzw. gniazdo francuskie/belgijskie (z bolcem) a dostałem niemieckie/schuko.
    Miernik do działania wymaga baterii, które tutaj były załączone w zestawie, ale zabezpieczone przed zużyciem poprzez mały pasek folii:
    Miernik korzysta z dwóch baterii LR44 MAXTEL MADE IN PRC:
    Specyfikacja tych baterii:
    Po wyjęciu folii zabezpieczającej baterie miernik jest gotowy do pracy. Nie trzeba niczego dokupować.
    Dodatkowo sprawdziłem, czy miernik działa bez tych baterii - tak, działa i poprawnie mierzy zużycie energii. Te baterie pewnie tylko podtrzymują jego pamięć i/lub czas.

Co pokazuje miernik?
    Na początek sprawdziłem co w praktyce pokazuje miernik i na ile jest to zgodne z opisem z instrukcji.
    Użyłem do tego takiej żarówki:
    I gniazda na nią (swoją drogą też kupionego na eBayu):
    Mini-test i teardown wtyczkowego watomierza/licznika energii na układzie V9261F Mini-test i teardown wtyczkowego watomierza/licznika energii na układzie V9261F Mini-test i teardown wtyczkowego watomierza/licznika energii na układzie V9261F
    Cały układ gotowy do testów:
    Miernik pokazuje:
    - (oczywiście) moc:
    - napięcie sieciowe:
    - częstotliwość z sieci:
    - prąd pobierany z sieci:
    - "cos phi" (cos φ, współczynnik mocy):
    Na każdym zdjęciu widać też że miernik mierzy czas jak długo jest włączony do sieci.
    Dodatkowo miernik pokazuje maksymalne wartości mocy, prądu itp. pamiętane od początku pomiaru (z adnotacją MAX.):
    Bardziej zainteresowanych zaawansowanymi funkcjami (zliczaniem kosztu energii) odsyłam do instrukcji miernika załączonej w tym temacie jako zdjęcia.

Mini-test: pomiary zużycia energii przez żarówki
    Najbardziej interesowała mnie kwestia dokładności pomiaru mocy przez ten miernik. Nie mam innych mierników, których mógłbym użyć w celu porównania wyników, więc uznałem że po prostu potestuję go z różnymi żarówkami jakie mam w warsztacie. Nie jest to najlepszy sposób ale musiałem się do niego uciec z braku lepszych rozwiązań.

Na początek świetlówka OSRAM DULUXSTAR 21W/825 220-240V Made in China:
    Testujemy:
    Wyniki pomiaru: 20.4W
    Moc z etykiety: 21W

Dalej żarówka ledowa AMM-E14-G45 -5W-CW
    G45 5W 6500K E14
    AC 220-240V 50Z
    :
    Wyniki pomiaru: 4.9W
    Moc z etykiety: 5W

Następnie żarówka biała zimna LED AMM 12W E27 LITE:
    Wyniki pomiaru: 11.5W
    Moc z etykiety: 12W

Teraz klasyczna żarówka Spectrum 230V/40W z gwintem E14:
    Wyniki pomiaru: 38W
    Moc z etykiety: 40W

Dalej bratnia dla niej żarówka Spectrum 230V/60W:
    Wyniki pomiaru: 57.4W
    Moc z etykiety: 60W

Klasyczna żarówka 60W z gwintem E27 (napisy na niej się niestety zamazały ze starości):
    Wyniki pomiaru: 53.7W
    Moc z etykiety: 60W

Wyniki wszystkich powyższych testów umieściłem w tabelce:
    Żarówka Moc z opakowania Wynik pomiaru Różnica
    OSRAM DULUXSTAR 21W/82521W20.4W3%
    AMM-E14-G45 -5W-CW5W4.9W2%
    LED AMM 12W E27 LITE12W11.5W 4%
    Spectrum 230V/40W40W38W5%
    Spectrum 230V/60W60W57.4W4%
    Klasyczna 60W E2760W53.7W 10%

Od razu rzuca się w oczy, że zmierzona moc jest zawsze mniejsza niż oczekiwana.
    Przy interpretowaniu tej tabeli należy pamiętać, że na uzyskane wyniki wpływają co najmniej dwie niepewności: pomiaru mocy przez miernik i nominalnej mocy pobieranej przez żarówkę. Do tego jeszcze jest kwestia bieżącej wartości napięcia w sieci. Dlatego uważam, że wyniki są dość dobre, błąd jest praktycznie dla każdego wiersza mniejszy niż 5%.

Test z czajnikiem (prawie 2000W)
    Dodatkowo sprawdziłem jeszcze jak miernik radzi sobie z większymi mocami. Tu nie chodziło już o dokładność, bo w tej kwestii test był niemiarodajny, ale ogólnie o to czy podoła i czy przypadkiem nagle nie zadymi.
    Do testu użyłem czajnika elektrycznego orava o mocy "max. 2000W":
    Miernik pokazał jakieś 1700W.

Test ze sztucznym obciążeniem 6.2kOhm
    Myślałem jeszcze co mogę zrobić by sprawdzić dokładność tego miernika i uznałem, że spróbuję zmierzyć moc/prąd jaka wydzieli się na rezystorze odpowiedniej mocy podłączonym do sieci.
    Rezystor odpowiedniej mocy wziąłem z mojej kolekcji wylutów ze starych telewizorów CRT:
    Wybrałem wartość 6.2kOhm (akurat miałem taką, z tolerancją 5%):
    Zweryfikowałem jego rezystancję multimetrem:
    Przygotowałem z niego (i z kabla od starego telewizora) najprostsze obciążenie, całość zaizolowałem koszulkami termokurczliwymi, ale i tak odradzam jakiekolwiek próby replikowania tego co robię.
    Zmierzyłem też napięcie w sieci. Tutaj bardzo przydałoby się mieć lepszy sprzęt pomiarowy, jakiś dobry voltomierz TrueRMS, ale skorzystałem z tego co miałem:
    I ostatecznie rozpocząłem test. Oto wyniki pomiarów miernikiem energii:
    Mini-test i teardown wtyczkowego watomierza/licznika energii na układzie V9261F Mini-test i teardown wtyczkowego watomierza/licznika energii na układzie V9261F Mini-test i teardown wtyczkowego watomierza/licznika energii na układzie V9261F
    Podsumowując,
    wtyczkowy watomierz pokazał:
    - moc 7.6W
    - napięcie 220.6V
    - prąd 0.034A
    - współczynnik mocy 1 (nic dziwnego, to obciążenie ma czysto rezystancyjny charakter)
    Mój multimetr UT10A pokazał:
    - napięcie 222.6V
    - rezystancja 6.2kOhm
    Bazując na pomiarach UT10A można wyliczyć, że zużycie mocy powinno wynosić:
    I = U/R
    I = 222.6V/6200Ohm
    I = 0.036A
    P = IU
    P = 0.036A*222.6V
    P= 8.0136W
    Wyliczona, oczekiwana moc wynosi 8.0136W a wtyczkowy watomierz pokazuje 7.6W. Czyli wartość znów zaniżona, jakieś 9% błędu.

Zaglądamy do środka miernika - czyli tzw. 'teardown'
    Na koniec pozwoliłem sobie rozebrać miernik na części i dokładnie obejrzeć jak jest zrobiony. Oczywiście po całym procesie udało się go z powrotem złożyć i dalej jest w pełni funkcjonalny.
    Obudowa trzyma się na trzech śrubach krzyżakowych oraz na kilku zaczepach.
    Najpierw odkręciłem śruby:
    Potem delikatnie podważyłem pokrywę płaskim śrubokrętem. Trzymała się jeszcze na zaczepach:
    W ten sposób ukazał mi się środek miernika:
    Moduł gniazda jest ściągany - nic dziwnego, zapewne w produkcji są dwie wersje z różnym rozmieszczeniem uziemienia (gniazdo 'francuskie' z bolcem uziemiającym oraz gniazdo 'niemieckie' z uziemieniem na blaszkach po bokach). Różnią się one tylko tym modułem.
    W środku znajdują się dwie płytki.
    Większa z nich to tylko wyświetlacz i przyciski:
    Druga, mniejsza płytka, ma bardzo dużo elementów po spodniej stronie. Nie widać tego na pierwszy rzut oka.
    Na tym etapie musiałem skorzystać z lutownicy by odlutować kabelki do gniazda baterii. Bez tego nie dałoby się zdjąć głównej płytki:
    I oto główna płytka na zdjęciach dobrej jakości. Najpierw z wierzchu:
    Od razu rzuca się w oczy bocznik (ang. shunt) będący precyzyjnym rezystorem o małym oporze służącym do pomiaru prądu. Pomiar prądu jest realizowany jako pomiar spadku napięcia na nim a potem prąd liczony jest z prawa Ohma (znamy spadek napięcia i rezystancję, więc prąd można policzyć). Oczywiście miernik musi wykonywać dużo pomiarów w jednostce czasu ze względu na to, że w sieci mamy (mniej lub bardziej) sinusoidę.

Widać też rezonator kwarcowy 6.5536MHz (ta wartość nie jest przypadkowa - 2^16 = 65536, używają go do zliczania czasu).
    Obok widoczny jest kondensator elektrolityczny 220uF 35V.
    A ten duży żółty kondensator to MEX/TENTA MKP 0.33uF X2 275VAC:
    I co najważniejsze - od spodu. Widać bardzo dużo elementów SMD (w montażu powierzchniowym):
    Pierwszą rzeczą na jaką zwróciłem uwagę był brak jakiegokolwiek zasilacza impulsowego wewnątrz konstrukcji. Obudowa jest dość duża i z pewnością taki by się tu zmieścił. Ale jak widać nie było potrzeby - tutaj użyty został tzw. 'capacitive dropper', czyli mniej więcej taki układ:
    Ten 'capacitive dropper' tworzony jest zapewne przez ten duży kondensator 0.33uF MKP 275VAC widoczny na zdjęciach wcześniej i rezystor obok niego.
    Nieco dalej za nim znajdują się diody prostownicze i kondensatory elektrolityczne. Na płytce widać co najmniej dwie diody z oznaczeniem ||A7, czyli po prostu zapewne 1N4007 w obudowie SOD-123:
    Obok nich jest też jedna większa dioda Zenera:
    Zapewne 1N4007 prostują napięcie a dioda Zenera je wstępnie wyrównuje.
    Podsumowując, zasilanie całości widziałbym mniej więcej tak:
    Schemat powyżej jest oczywiście tylko poglądowy, na płytce są dodatkowo rezystory, kondensator elektrolityczny (na 35V, co mówi nam jakiego rzędu napięcia tam występują), co widać dobrze na zdjęciach.
    Nieco dalej na płytce rzuca się w oczy pojedynczy układ w budowie SOT-89-3L. To 78L05, stabilizator napięcia o wyjściu 5V:
    Jego układ pinów umieszczam poniżej (przydaje się przy śledzeniu połączeń na płytce):
    Można łatwo prześledzić, że jest on podłączony za diodą Zenera. Czyli zasadniczo 'capacitive dropper' wraz z diodą obniża wstępnie napięcie, a sam 78L05 już ostatecznie przygotowuje stabilne 5V.
    78L05 zasila serce miernika - układ V9261F 1925 HOPM80 firmy Vangotech.
    Na stronie Vangotech udało mi się znaleźć jego dokładny opis. Podane tam jest jego napięcie zasilania oraz bardziej szczegółowe informacje, a nawet dokładność pomiarów i sposób jego komunikacji z wyświetlaczem/mikrokontrolerem (UART 4800 bps). Zacytuję tu jego opis:
    Cytat:

· 5.0 V power supply, wide range:3.0 V ~ 5.5 V
    · Internal reference: 1.188 V (Typical drift 10 ppm/°C)
    · Typical power consumption in normal operation: 1.9 mA
    · Three independent oversampling Σ/Δ ADCs: One for voltage, one for current, and one for multifunctional measurements
    · Support UART communication interface, baud rate: 4800 bps
    · Crystal frequency: 6.5536 MHz or 3.2768 MHz
    · Highly metering accuracy:
    < 0.1% error in total/fundamental active energy over a dynamic range of 5000:1
    < 0.1% error in total/fundamental reactive energy over a dynamic range of 3000:1
    Supporting GB/T 17215.321-2008, GB/T 17215.322-2008, and GB/T 17215.323-2008

· Supporting various measurements

· Supporting software calibration
    · Supporting current detection
    · Supporting programmable no-load detection threshold
    · Accelerating meter calibration when low signal is applied
    · CF signals output
    · Current input: Current transformer and shunt resistor
    · Operating temperature: -40°C ~ +85°C
    · Storage temperature: -55°C ~ +150°C
    · Package: 16–SOP

Źródło: http://www.vangotech.com/int/product.php?areas=0&bigs=10&smalls=15&id=37

Znalazłem tam też jego notę katalogową:
    Jest ona dostępna po angielsku i po chińsku. Jest w niej dość dużo informacji, m. in. schemat przykładowego zastosowania tego układu:
    Są w niej też dokładne przebiegi czasowe sygnałów i opis komunikacji z tym układem scalonym:
    Zamieszczam tu ją do pobrania:
    V9261FData..eet.pdf Download (1.78 MB)

Podsumowując teardown, nie jest tak źle w środku, choć widać cięcia kosztów. Układ scalony jest zasilany w sposób prymitywny, niezapewniający separacji galwanicznej od sieci. Nie rzuciły mi się też w oczy żadne zabezpieczenia, zero bezpieczników.

Możliwości modyfikacji i użycia miernika na bazie V9261F we własnych projektach
    Pod hasłem V9261F w sieci można znaleźć posty i tematy innych użytkowników tego miernika energii, którym udało się skomunikować go z ESP8285/ESP8266. Czyli opisany tu miernik zasadniczo jest 'otwarty' i można go użyć w różnorodnych projektach DIY:
    Czyli całość można łatwo przerobić tak by mieć odczyt bezprzewodowy, np. przez WiFi.
    Dość bogaty opis użycia tego miernika w połączeniu z ESP8266 można znaleźć na stronie tinkerman:
    https://tinkerman.cat/post/connected-power-meter/
    Cała jego modyfikacja opiera się na wpięciu się w linie TX/RX po której przesyłane są dane i przechwytywaniu ich przez ESP.
    Źródło schematu: https://tinkerman.cat/post/connected-power-meter/
    Modyfikacja wygląda tak:
    Źródło zdjęcia: https://tinkerman.cat/post/connected-power-meter/

Kod modyfikacji jest napisany w Arduino i dostępny na github:
    https://github.com/HarringayMakerSpace/WiFiPowerMeter
    Projekt ten jest dostępny na licencji Apache-2.0.
    Kopia zapasowa repozytorium (stan na 31 stycznia 2020):
    WiFiPowerM...-01-31.zip Download (2.98 MB)

Dodatkowo ten miernik wspierany jest przez projekt ESpurna. ESpurna to modyfikacja firmware ESP8285/ESP8266 przeznaczona dla inteligentnego domu. Też Open Source, kod dostępny na licencji GPL-3.0.
    Repozytorium Espurna:
    https://github.com/xoseperez/espurna
    Kopia zapasowa repozytorium (stan na 31 stycznia 2020):
    espurna-de...-01-31.zip Download (11.04 MB)

Podsumowanie
    Produkt nie jest zły jak na prosty mierniczek energii dla przeciętnego "Kowalskiego", nie ma profesjonalnej dokładności, ale ostateczny werdykt zostawię Wam.
    Plusy zakupu:
    + bateryjki były w zestawie
    + instrukcja po angielsku była w zestawie
    + produkt zapakowany był dość dobrze
    + protokół komunikacji jest znany (datasheet V9261F jest dostępny)
    + w miarę bogata funkcjonalność (pamięta maksymalne wartości, może liczyć koszt zużytej energii, itp)
    Minusy:
    - dostałem troszkę inny typ gniazda niż na zdjęciu z oferty
    - dość długie oczekiwanie na przesyłkę
    - cena nie była rewelacyjna
    - przy tak dużej obudowie pewnie mogliby zmieścić do środka mini-zasilacz impulsowy zamiast tego 'capacitive dropper', ale pewnie wtedy byłoby drożej...
    - miernik chyba troszkę zaniża wyniki, ale by ostatecznie to osądzić to musiałbym mieć nieco lepszy sprzęt pomiarowy
    A Wy co sądzicie o tym mierniku? Warto go kupować, czy może znacie lepsze alternatywy? A może ktoś się pokusi o użycie go w projekcie DIY (jako że sposób komunikacji z V9261F jest znany)?

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Tomek515
    Poziom 21  
    Ciekaw jestem jak by się zachowywał z podłączoną spawarką transformatorową podczas pracy.
  • Computer ControlsComputer Controls
    p.kaczmarek2
    Poziom 24  
    Tomek515 napisał:
    Ciekaw jestem jak by się zachowywał z podłączoną spawarką transformatorową podczas pracy.

W instrukcji (zdjęcia załączone w temacie) jest fragment "Load current MAX: 16A", ale oczywiście nie wiem na ile to jest zgodne z prawdą, akurat tego nie testowałem. Wiele tanich produktów ma często o wiele słabsze parametry niż te podane w instrukcjach.
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Ciekawe jak to faktycznie szybko zbiera próbki, patrząc na szybko piszą tylko lakoicznie "The “MEACLK” frequency is fixed at 3.2768 MHz to ensure that the current signal is sampled 256 times every cycle."

Na okres czy pół?. 256 próbek na półokres to by już całkiem sensowne pomiary RMS wychodziły (z np taką spawarką).
    Kajox
    Poziom 15  
    Witam. Co do tej diody Z1 możliwe że to będzie zenerka na 12V. Często spotykana po takim zasilaczu na kondensatorze do stabilizacji napięcia. 4148 raczej nie miała by niebieskiego koloru.
    pawelr98
    Poziom 38  
    Może dałoby się nieco "skorygować" odczyt spiłowując nieco bocznik ?

Widać zaniżenie wskazywanego prądu i napięcia.
    Sama korekcja prądu powinna nieco pomóc.
    Do tego zapewne gdzieś jest dzielnik rezystancyjny do pomiaru napięcia.

Ale trzeba by też brać pod uwagę klasę użytego miernika.

Kto "kłamie" (i na ile) się nie dowiemy dopóki nie użyjemy lepszej klasy miernika.
    grawastar1986
    Poziom 14  
    Mam podobny egzemplarz, niestety trafiłem jakiś wadliwy ponieważ zawiesza się z zainstalowanymi bateriami. Bez baterii działa dobrze. I tak nie potrzebuję podtrzymania więc mi nie przeszkadza ten mankament.
    p.kaczmarek2
    Poziom 24  
    Kajox napisał:
    Witam. Co do tej diody Z1 możliwe że to będzie zenerka na 12V. Często spotykana po takim zasilaczu na kondensatorze do stabilizacji napięcia. 4148 raczej nie miała by niebieskiego koloru.

4148 na pewno nie, nic takiego nie pisałem. A z tym 12V masz rację - właśnie zmierzyłem.
    (na zdjęciu masę podłączyłem pod masę bateryjki by móc wolną ręka zrobić zdjęcie; wcześniej też mierzyłem bezpośrednio na diodzie)

grawastar1986 napisał:
    Mam podobny egzemplarz, niestety trafiłem jakiś wadliwy ponieważ zawiesza się z zainstalowanymi bateriami. Bez baterii działa dobrze. I tak nie potrzebuję podtrzymania więc mi nie przeszkadza ten mankament.

Nic takiego nie zaobserwowałem. A próbowałeś innych baterii?

pawelr98 napisał:

Do tego zapewne gdzieś jest dzielnik rezystancyjny do pomiaru napięcia.

W nocie katalogowej V9261F jest to dobrze opisane:
    I jest schemat dzielnika:
    Piny 2 i 3 łatwo można znaleźć na zdjęciu:
    Może jak znajdę więcej czasu to kiedyś z tym ruszę.
    nelik1987

Poziom 31  
    Mnie zawsze interesuje jak takie urządzenia mierzą wartości prądu odkształconego.
    kulfi82
    Poziom 12  
    Moim zdaniem do minusów Kowalskiego dodał bym jeszcze brak podświetlanie tarczy i słabe kąty odczytu wartości. Jeżeli podłączymy go w trudno dostępnym i mało oświetlonym miejscu stanie się to bardzo uciążliwe.
    Markos85
    Poziom 17  
    Kupiłem podobne urządzenie na krajowym pomarańczowym portalu i najbardziej denerwuje mnie pomiar czasu. Mianowicie zliczany jest tylko w momencie gdy pobór mocy przekroczy kilka watów. Także żeby zmierzyć dobowy, czy tygodniowy pobór urządzenia które pracuje cyklicznie tak jak np lodówka trzeba stosować dodatkowy czasomierz.
    pawelht
    Poziom 14  
    Witam.
    Zakupiłem niemal identyczny kilka miesięcy temu na allegro, żeby sprawdzić ile prądu zużywa piec na ekogroszek. Jak zacząłem sprawdzać jego wskazania z miernikiem wyszło mi to samo co u autora postu. Zaniżał napięcie o kilka V, i natężenie prądu też się nie zgadzało. Wyszło na to, że niestety jakoś sensownie nie da się zmierzyć KWh w dłuższym okresie.
    Pozdrawiam
    Mikhaił
    Poziom 16  
    Witam, szczerze nie wiem co koledzy pisali wyżej, ale coś takiego kopiłem może dwa lata temu, chciałem sprawdzić ile pobiera nasza zamrażarka w piwnicy, po 3 dniach pomiaru miernik umarł...dobrze ze nie przerwał pracy zamrażarki :cry:
    kilioo
    Poziom 11  
    Jaki sens miało testowanie żarówek bez dokonywania pomiaru parametrów elektrycznych urządzeniem wyższej klasy?