Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Raspberry Pi 3B - Zasilanie w samochodzie

01 Lut 2020 07:42 267 10
 • Poziom 3  
  Witam

  Mam zamiar zainstalować raspberry pi 3b i 7 calowy dotykowy wyświetlacz w moim oplu astra h. Mam pewną koncepcję a że elektryk ze mnie słaby to postaram się to rozrysować w paint i wklejam zdjęcie plus opis mojej koncepcji:

  Raspberry Pi 3B - Zasilanie w samochodzie

  Raspberry pi 3b zasilanie: 5V , 2,5A

  Ładowarka Output : DC 5V/3A DC 9V/2A DC 12V/1.5A
  https://pl.aliexpress.com/item/33057548435.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.46ed5c0fShSIjN

  Przekaźnik czasowy z opóźniaczem timerem 7 trybów działania:
  Specyfikacja:
  napięcie zasilania od 5V do 30V
  7 trybów pracy
  ustawienie czasu w zakresie 0,1 sekundy do 999 minut
  pamięć ustawień w razie braku zasilania
  przekaźnik obsługuje prąd 10A przy 250V AC
  pobór prądu około 10mA przy wyłączonym przekaźniku i 110mA przy włączonym
  https://elektroweb.pl/rtczegarytimery/252-modul-przekaznika-czasowego-z-timerem-7-trybow-dzialania.html

  Czy to ma sens ? Ogólnie chcę osiągnąć coś takiego żeby po 10 min odcinało prąd w raspberry pi 3b. Ma to działać na tym : https://bluewavestudio.io/index.php/bluewave-shop/openauto-pro-detail tu się kończy pierwsze pytanie.

  Drugie to jak zrobić w raspberry pi taką funkcje że jak zniknie zasilanie po zapłonie to wyłącza się po 9 min. których pinów użyć i jakiś skrypt uruchamiany z auto startem żeby monitorował czy zasilanie ma podawane na tych pinach ???
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Jak dla mnie przekombinowane z tym timerem. Rozumiem, że po wyłączeniu zapłonu raspka ma działać przez 10 minut i się wyłączyć? Ponowne włączenie po włączeniu zapłonu?

  W załączniku bardzo schematycznie rozrysowane jakbym ja to zrobił. Ominąłem elementy takie jak obniżanie napięcia czy sterowanie.
  Zasada działania - przekręcasz kluczyk, prąd pojawia się na linii niebieskiej (podświetlenie zapalniczki?), co powoduje że przekaźnik załącza napięcie na raspberkę (z linii na której cały czas jest prąd).
  Teraz where the magic happens. Raspka powinna cały czas dawać stan wysoki na GPOUT, dzięki czemu przekaźnik sam się nie rozłączy (== nie wyłączy raspberki). Po wyłączeniu zapłonu zanika napięcie na linii niebieskiej, a więc także na GPIN, stąd raspka wie, że powinna iść w kimę (ważna jest dioda prostownicza pomiędzy GPIN, a GPOUT, co zaznaczyłem na schemacie). Zapisuje wtedy wszystko, czeka 10, 60, 1000000 minut wedle woli i gdy jest gotowa ustawia stan niski na GPOUT tym samym odcinając sobie prąd aż do kolejnego włączenia kluczyka

  Raspberry Pi 3B - Zasilanie w samochodzie
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  mikmas napisał:
  Raspka powinna cały czas dawać stan wysoki na GPOUT,

  I tu jest problem, bo start RPi trwa ok 30 sekund.
 • Poziom 18  
  Może trwać nawet i pół godziny. Jeżeli nikt nie wyłączy przez ten czas kluczyka od zapłonu to zasilanie będzie trzymane przez to. Stan wysoki ma utrzymać napięcie na czas od wyłączenia kluczyka do gotowości do wyłączenia. Dopiero jak na obu (GPOUT i podświetlenie zapalniczki) nie będzie napięcia/stanu wysokiego to przekaźnik "odpstryknie" ( :D ) się wyłączając układ
 • Poziom 31  
  mikmas napisał:
  Stan wysoki ma utrzymać napięcie na czas od wyłączenia kluczyka do gotowości do wyłączenia.

  Jest mowa o zapalniczce, podświetleniu. U mnie w czasie rozruchu wyłączane jest praktycznie wszystko więc RPi rozpocząłby start, po chwili został wyłączony, po rozruch znów start.
  Każdy kto używał RPi wie że to nie jest bezpieczne. Może tak być, że podczas jazdy będzie oglądany ekran startowy maliny, podobnie jak w autobusach ZTM ekran Windows.

  Nie pchałbym się z RPi do takiego projektu chyba, ze kartę zrobić readonly ale nie w każdym projekcie da się to łatwo zrobić.
 • Poziom 18  
  Tu już pytanie do autora. Wymieniony sposób jest najprostszy. W miarę występujących zjawisk można by lepiej przystosować układ, ale musiały by zostać określone warunki czy i kiedy zanika napięcie.
  Zadanie jest proste do wykonania i raspberka spokojnie utrzyma, jeżeli ten układ dobrze się zrobi. Jak już faktycznie są tam spartańskie warunki to można je ogarnąć z użyciem chociażby mega prostego układu na attiny13. Jednak jak pisałem - tu już autor musi się wypowiedzieć.
 • Poziom 3  
  Zobaczę czy dzieje się tak że po rozruchu odcina napięcie. Jeśli nie to zostanę przy pomyśle mikmas. Nie rozumiem czemu nie raspberry i o co chodzi z ustawieniem karty read only? W czym to ma pomóc?
 • Poziom 18  
  W momencie jak szybko włączysz zapłon i zakręcisz to może na zapalniczce spaść napięcie i raspka się zresetuje. Gdy akurat wtedy będzie coś zapisywać na karcie to może uszkodzić system plików. Zwróć uwagę, czy podczas kręcenia podświetlenie w zapalniczce gaśnie. Jeżeli nie to problemu nie będzie. Jeżeli tak to sprawdź czy tam, gdzie zawsze jest prąd czasem też nie znika podczas tego manewru. W zależności od tego co tam się dzieje może nic nie trzeba będzie dodatkowo robić, może wystarczyć zwykły kondensator dużej pojemności, a w ostateczności będzie trza zastosować zewnętrzną baterię
 • Poziom 31  
  Destive napisał:
  Nie rozumiem czemu nie raspberry

  Bo można to zrobić na uC z flash. Flash w przeciwieństwie do SD która pracuje z systemem nie zostanie zmodyfikowana przypadkowo czy w zły sposób no chyba, że programista się nie popisze.

  Destive napisał:
  o co chodzi z ustawieniem karty read only?

  Nie można na karcie zapisywać.

  Destive napisał:
  W czym to ma pomóc?

  Nie uszkodzisz systemu plików ale system i aplikacje potrzebują zapisywać dane. Rozwiązaniem jest jakaś pamięc nieulotna, np pendrive ale pendrive z USB w samochodzie? Zły pomysł.
  Pozostaje więc jakaś płytka inna niż RPi, z pewnością nie tak tania, która ma dodatkowe pamięci EEPROM czy FLASH dla użytkownika. Pozostaje zmusić system i aplikacje aby z tej dodatkowej pamięci korzystały.
 • Poziom 18  
  LChuki kombinujesz jak koń pod górę :D. Się okaże, że ma tam stałe napięcie nawet na rozruchu i nie będzie żadnego problemu lub wystarczy podłączenie kondonka i fajrant. Układ jest prosty jak cep, a Ty dajesz rozwiązania, jakby to miało wytrzymać eksplozję bomby elektromagnetycznej. Całość rozbija się o utrzymanie stałego 5v co w najtrudniejszym przypadku rozbije się o korzystanie na czas krótkich zaników z baterii 9v za kilka złotych z tesco
 • Poziom 31  
  mikmas napisał:
  LChuki kombinujesz jak koń pod górę

  Nie kombinuję tylko pisze jak może być zwłaszcza w samchodzie lub w warunkach przemysłowych. Nieoczekiwany restart RPi nie jest rzadkością. Kto ma szczęście może się z problemem nie spotkac, kto ma pecha może mu co tydzień system padać.