Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana słuchawki wynalazek

01 Lut 2020 12:16 522 12
  • Poziom 10  
    Wymiana słuchawki wynalazek Wymiana słuchawki wynalazek
    Panowie kto pomoże to złożyć był remont ktoś potraktował stary domofon młotkiem...
    Wielkie dzięki za pomoc
  • Poziom 10  
    Widziałem to kolego ale bez miernika jestem... po kolorach ktoś by pomógł??
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Też nie nam tego starego unifonu, ale opisy zdają się sugerować że jest to analog wielożyłowy (a więc zakupiłeś odpowiedni zamiennik)
    Mamy w nim:
    wz wz - przycisk otwarcia
    MC-U - mikrofon
    SŁ-U - słuchawka ( głośnik)
    Gen- wywołanie 9 zacisk na który trafia sygnał z generatora)
    Ma- masa

Ponieważ otwieranie odbywało się przy użyciu dwóch wydzielonych żył, to zworki w nowym aparacie zdejmujemy.
    Dasz radę przełożyć teraz odpowiednio kable. Gdyby miał kłopoty z terminologią użytą przez producenta Wekta Tk6 to zajrzyj do tabeli z tego tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3289894.html
    A zresztą. proszę bardzo oto i ona:

alekt77 napisał:
    Może to pomoże: :arrow: Link

Średnio, opis zacisków Wekty znajdziemy w necie jak i na pudełku od niej ;) Nie ma tam najważniejszego, rozpiski złącz starego unifonu.
  • Poziom 39  
    ezomezo napisał:
    Widziałem to kolego ale bez miernika jestem... po kolorach ktoś by pomógł??
    Kolory bywają użyte wg.zasad "malarza Pabla".
    Musisz kupić miernik cyfrowy za całe 15 zł .
    Pany, autor o ile sama instalacja jest sprawna. to nie musi używać żadnego miernika aby podłączyć taki unifon.
    Nawet gdy nie wiemy jak był podłączony stary unifon ( a tu całe szczęście wiemy :) ) to da się to zrobić na słuch. Zacytuję wcześniej linkowany materiał/poradnik

suworow napisał:
    4. Co zrobić gdy ze ściany wystają tylko same kable, a my nie wiemy jaki unifon był wcześniej zainstalowany:

Na początek ustalamy z jakim systemem mamy do czynienia. Najlepiej oczywiście rozpoznać system po centrali. Ale nie polecamy tej metody, ze względu na to że odszukanie jej nie zawsze jest łatwe a przy próbie jej otwarcia możemy coś niechcący odłączyć co będzie miało wpływ na działanie domofonu w całym bloku. Może być to też po prostu niebezpieczne ze względu na miejsce jej umieszczenia i sposób podłączenia do sieci 230V. Sugerujemy więc zacząć od otwarcia działającego unifonu u sąsiada (przy okazji dowiemy się pod jakie zaciski podłączono jakie kolory kabli - istnieje duże prawdopodobieństwo, że podobnie została wyprowadzona instalacja i u nas). Jeżeli nie mamy takiej możliwości próbujemy zidentyfikować system po panelu zewnętrznym. Często z panela możemy odczytać jego model. Szczególnie w przypadku systemów cyfrowych nie jest to metoda 100%. Nie zdarza się to często, ale jest taka możliwość, że w bloku zainstalowano system cyfrowo-analogowy, gdzie panel jest cyfrowy a unifony analogowe (pozwala na to odpowiednia centrala). Jeżeli mamy problem z identyfikacją systemu, zaglądamy do tego tematu:
    Wymiana słuchawki domofonu - identyfikacja unifonu na podstawie zdjęć

4.1 Ustaliliśmy że nasz system jest cyfrowy, wybraliśmy unifon (patrz dobór unifonu punkt 2.2) podłączyliśmy jak u sąsiada i dalej nie działa? Pozostaje nam w tym wypadku namierzyć odpowiednie żyły miernikiem (w zależności od systemu będzie to około 6-9V DC) lub metoda prób i błędów. Przed przystąpieniem do poszukiwań warto zapoznać się z punktem 3.1.

4.2 A co w przypadku systemu analogowego wielożyłowego? Też da się to zrobić metodą prób i błędów. Cała operacja nie powinna zając więcej niż 10-20 minut.
    Zróbmy to na przykładzie unifonu Urmet posługując się zastosowanymi przez tego producenta oznaczeniami na zaciskach i ich nazwami.
    - podłączamy pod zacisk masy (6) w unifonie dowolny przewód.

- teraz przykładamy do ucha słuchawkę i po kolei dotykając kolejnymi przewodami do zacisku linii głośnika (1) sprawdzamy czy usłyszymy odgłosy z panela zewnętrznego. Jeżeli nie ma efektu, usuwamy przewód z zacisku 6, podłączamy następny i znowu sprawdzamy przykładając kolejne wolne do zacisku 1. I tak do skutku. Jeżeli już słyszymy odgłosy z panela zewnętrznego to połowa pracy za nami. Mamy już głośnik i masę.

- teraz szukamy linii mikrofonu po kolei przykładając pozostałe przewody do zacisku nr 2. i dmuchając w słuchawkę. Jak trafimy na właściwy przewód usłyszymy w słuchawce charakterystyczny „przesłuch”. Jeżeli sprawdziliśmy wszystkie żyły i dalej nie mamy linii mikrofonu, lub słychać nas w panelu przy drzwiach bardzo słabo, zamieńmy miejscami przewody masy i głośnika i powtórzmy wyszukiwanie linii mikrofonu jeszcze raz. Jeżeli z tym układem żył masa, głośnik, nasz mikrofon działa lepiej, pozostawmy ten układ.

- teraz szukamy linii zaczepu zwierając do siebie pozostałe wolne żyły. Po ich namierzeniu podłączamy je dowolnie pod zaciski 9 i 10 oraz przecinamy zworkę znajdującą się nad tymi zaciskami przystosowując niniejszym nasz unifon do pracy w systemie 6 żyłowym. Jeżeli nie przynosi to pożądanego efektu, zwieramy po kolei pozostałe żyły do masy unifonu (zacisk nr 6). Po znalezieniu odpowiedniej żyły podłączamy ją pod zacisk nr 9 (linia zaczepu). W tym układzie nie przecinamy zworki. Jeżeli nasze poszukiwania linii zaczepu nie dały rezultatów, sprawdzamy czy przypadkiem otwarcie nie nastąpi po zwarciu do masy przewodu podpiętego pod zacisk głośnika lub mikrofonu. Gdyby tak się stało, to mamy instalację 4-żyłową. Do prawidłowego zadziałania otwierania zaczepu w tej opcji musimy w unifonie wykonać odpowiednie zworki, doposażyć go w zależności od potrzeby w dodatkowy rezystor lub kondensator. Takich układów dotyczą tematy linkowane w punkcie 3.3.

- pozostaje nam wyszukanie wywołania (CA). Stosujemy oczywiście tę sama metodę co wcześniej pamiętając jednak o dwóch rzeczach:
    nie trzymamy słuchawki przy uchu
    w czasie wyszukiwania sygnału wywołania muszą być wciśnięte widełki aparatu (tak jakby na nich wisiała słuchawka).

A to przykład, że można:
    Cyfral Smart 5P w miejsce Urmet 1131 - dedukcja po kablach

powodzenia przy podłączaniu
    suworow

Metodę tę stosowałem i nadal stosuję wielokrotnie, a nauczyłem się jej od kolegi @zybex

ROWE napisał:

Co w instalacji 6 żyłowej da zamiana miejscami kabli pomarańczowego i czerwonego jeżeli nie działa elektrozaczep?
  • Pomocny dla użytkowników
    Tu sprawa jest tak prosta, że aż nie chce się pisać. Oczywiście żaden miernik za 15 złotych nie jest też potrzebny.

1 - czarny
    2 - żółty
    3 - zielony
    4 - biały
    5 - pomarańczowy
    6 - czerwony
    ROWE napisał:
    A ma , bo jak inny unifon będzie pracował w instalacji np. w bloku na 4 przewodach.

Kolegi porada odnosi się do tego konkretnego przypadku instalacji 6 żyłowej. Już kiedyś koledze tłumaczyłem tę prostą rzecz. Pomylimy się ( każdemu się zdarza) to bierzemy to na klatę, a nie zaczynamy lawirować i odwracać kota ogonem. Takie działania wprowadzają w błąd pytającego.

A tak swoją drogą ktoś wie jakiej firmy to unifon?
    Czyli uczył się kolega na klientach :)

Drogi autorze pytania. Kolega ROWE zdaje się spasował z tym zamienianiem czerwonego z pomarańczowym. Proszę więc tego nie robić.
  • Poziom 23  
    ROWE napisał:
    suworow napisał:
    Metodę tę stosowałem i nadal stosuję wielokrotnie, a nauczyłem się jej od kolegi @zybex

Ja się tego nie uczyłem od nikogo, sam doszedłem do tego w praktyce na blokach.

suworow: czyli uczył się kolega na klientach?

Otóż kolega jest w błędzie. W moim przypadku było to znacznie łatwiejsze i szybsze.
    Wystarczyło na stole zmontować wszystko, co trzeba.
    Unifon dla utrudnienia podłączyć jednokolorowymi przewodami i uczyć się tego aż do skutku z instalacją 6, 5, 4 przewodową.
    Później to samo z unifonami rożnych firm. Pomocny przy tym też był miernik.
    Zatem nauki u klientów nie były potrzebne jak sugeruje Kol. w kwestii, unifon - identyfikacja przewodów.
    A naprawy faktycznie odbywały się praktycznie na blokach i nie tylko.

Pozdrawiam.