Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Segment w budowie, planowanie rozkładu rur do klimatyzacji.

wic1 02 Feb 2020 11:07 1422 19
Automation24.pl
  • #1
    wic1
    Level 14  
    Witam szanownych,
    pytanko i z góry przepraszam. Planuję zakup segmentu, który dopiero się będzie budował. Ponieważ będziemy spinać się z kosztami to chciałbym jedynie wyprowadzić same przewody (rurki?kable?) co by przy ewentualnym przypływie gotówki mieć możliwość montażu klimatyzacji bez potrzeby kucia ścian. No i tu pojawiają się pytania:
    - co bym musiał wyprowadzić? (domyślnie 2 rurki miedziane w otulinie z przewodem zasilającym)
    - ile wyprowadzić? (podobno dziś klimatyzator może być i oczyszczaczem)
    - czy każde piętro powinno mieć swój klimatyzator? (parter i 2 piętra)
    - czy jedna centralka wystarczy? (może są jakieś modułowe na kilka klimatyzatorów?)
    - czy centralka może być na dachu? (będzie ogródek ale malutki)
    - jak rozłożyć klimatyzację?

    Info domu.
    Segment 3 piętra, 150 metrów. Na dole w bryle jest ok 25m2 garażu.

    Następne pytanie to jak rozłożyć klimatyzator(y?).
    Wstępnie zakładam, że na parterze klimatyzator zamontować gdzieś pomiędzy kuchnią a salonem a na piętrze gdzieś na korytarzu. Na poddaszu chyba sobie darujemy acz na logikę to najlepiej mieć klimatyzator na poddaszu i na parterze :P
    Ewentualny plan "po taniości" to klimatyzator na piętrze nad schodami i ustawić by wiał w dół ale nie brzmi to profesjonalnie.


    Parter- garaż, kuchnio-salon, mikro łazienka, garaż.
    Piętro - łazienka, 3 pokoje, garderoba + jakiś korytarz.
    Poddasze - bez planu zabudowy, pusta przestrzeń.

    Na każdym piętrze oddzielne orurowanie do jednej centrali? Segment ma ogródek ale minimalny. Stąd ewentualna myśl by centralę (wentylator) klimatyzatora założyć na dachu.

    Co państwo o tym myślicie?
    Do tego rozważam też rekuperację do samodzielnego montażu ale to na inny temat.

    Pozdrawiam~!
  • Automation24.pl
  • #2
    jdubowski
    Tube devices specialist
    Multisplity (które zwiesz centralami) są droższe od pojedynczych splitów, jeśli rozmiar dachu cie nie ogranicza to nie masz się co pchać w multisplity.

    Co do przygotowania - sugeruję walnąć dedykowany "komin" a w nim rury Φ70mm (kanalizacyjne z PCW) do każdego pomieszczenia.
  • #3
    TomD2121
    Level 15  
    Kolega ma rację.. Multisplit jest o wiele droższy. Małe sprostowanie: przewód elektryczny biegnący z instalacją chłodnicza to przewód sterowniczy nie zasilający. Czyli potrzebujesz kabel np. 5x1,5mm2. Obecnie urządzenia są zasilane "do" jednostki zewnętrznej. Nie wspomniałeś nic o odprowadzeniu skroplin co jest bardzo ważne. Najlepiej zrobić to grawitacyjnie bez użycia pompek. Nie napisałeś też nic o powierzchni każdego z piętra lub dorzuć jakiś projekt. Pozdrawiam

    Dodano po 24 [minuty]:

    Choć z drugiej strony tak sobie myślę że skoro nigdy nie robiłeś instalacji pod klime to z doświadczenia wiem że najprawdopodobniej zrobisz to źle. Instalacja ma wychodzić ze ściany w konkretnym miejscu prawie co do centymetra. Musi mieć odpowiedni spadek (skropliny). Same odprowadzenie wody jeśli zrobisz jakimś elastycznym przewodem musi iść też że spadkiem (często gdzieś wąż się podwinie i drugi syfon gotowy:-). Same rurki miedziane bez odpowiedniego sprzętu i doświadczenia można łatwo zgiąć i złamać. Ja bym radził żebyś zapłacił jakiemuś chłodników niech wpadnie na budowę i Ci wszystko wytłumaczy a następnie odbierze Twoja robotę (może przeprowadzić test szczelności i przepływu skroplin) Wtedy za kilka lat jak zdecydujesz się na klime to nie będziesz miał w/w problemów. A co za tym idzie urządzenie będzie działać poprawnie...
  • #4
    wic1
    Level 14  
    jdubowski wrote:
    Multisplity (które zwiesz centralami) są droższe od pojedynczych splitów, jeśli rozmiar dachu cie nie ogranicza to nie masz się co pchać w multisplity.

    Co do przygotowania - sugeruję walnąć dedykowany "komin" a w nim rury Φ70mm (kanalizacyjne z PCW) do każdego pomieszczenia.


    Dzięki za odpowiedź.
    Generalnie centralką zwę ten wentylator który wystawia się na zewnątrz. Rozumiem, że może być jeden wentylator a rozdzielacz (multisplit) jeden i ogarnia więcej niż jeden nawiew klimatyzatora.
    Jak bardzo droższe są multisplity?
    Czemu akurat rury do każdego z pomieszczeń? W sensie rury na przewody do wyprowadzenia nadmuchów klimatyzatora?

    Pytanko mam również do samgo planu rozmieszczenia.
  • #5
    Sławek z Polic
    Level 2  
    TomD2121
    Mam 3 pokoje i o ile % drożej wychodzi multisplit ?
    A jakiej marki byś polecił split od 2,5kw do 3,5kw ?
    Mitsubishi jest z górnej półki ale może coś podobnego. Jak się mówi cena /jakość .
    Niektórzy mówią o chińskich ale mam wątpliwości..
    Gdzie mogę porównać ceny?
  • Automation24.pl
  • #6
    TomD2121
    Level 15  
    Nasza firma montuje dużo Gree. Sam mam go w domu i jestem mega zadowolony. Przykładowo 2 pojedyncze splity 3,5kW seria LOMO Luxury kosztuje 2x 2790zl czyli 5.580 złotoweczek. Ten sam zestaw na jednym agregacie ma się tak 2x cena jedn wewn. 2x990= 1.980 plus agregat za 5.500 zl co daje nam 7.480. Oczywiście ceny są katalogowe netto. Ale chodziło mi o różnice 2 tysie na takim zestawie. Są plusy i minusy takich zestawów. Plus to że mało miejsca zajmuje jeden agregat a nie 2, 3 lub 5 :-). Odpada koszt stelaży pod agregat 50 dych za jeden w kieszeni. Minsusy to że wszystkie Klimy albo chłodzą albo grzeją na jednym agregacie. I w razie awarii agregatu nie działa nic.

    Dodano po 3 [minuty]:

    Slawek sorki Ty chcesz 3szt. Teraz czytam. Podlicz sobie z tym że agregat musi mieć ok 10kW czyli 7.900 netto katalogowo. Pozdrawiam
  • #7
    wic1
    Level 14  
    Ja mam sytuację, gdzie na parterze jest kuchnia i salon a na piętrze korytarz i 4 pokoje + łazienka + poddasze...

    Z wszystkiego pewnie najbardziej będzie się grzał salon + strona południowa + poddasze.


    Gdybam czy jest sens instalować klimatyzator na korytarzu. Ewentualnie zrobić tak, że klimatyzator będzie na korytarzu nad schodami na piętrze 1 gdzie chcąc chłodzić piętro o salon to ustawi się by nawiew dmuchał raz pionowo w dół a raz poziomo przez na nadmuchu.
  • #8
    jdubowski
    Tube devices specialist
    wic1 wrote:
    Gdybam czy jest sens instalować klimatyzator na korytarzu. Ewentualnie zrobić tak, że klimatyzator będzie na korytarzu nad schodami na piętrze 2 gdzie chcąc chłodzić piętro o salon to ustawi się by nawiew dmuchał raz pionowo w dół a raz poziomo przez na nadmuchu.


    Jeśli to jest "heloda" typu salon ze schodami w nim i piszesz o montażu ponad schodami to ma jakiś sens (zimne powietrze chętnie opada w dół). W innym przypadku sensu nie ma.
  • #9
    wic1
    Level 14  
    Generalnie problem z tym, że są 2 piętra + parter a schody są umieszczone zygzakiem nad sobą.

    Jak będę miał chwilę to wrzucę plan segmentu bo z pracy nie idzie wrzucać:P
    W międzyczasie się dowiedziałem, że developer zarzeka sobie zakaz ingerowania w elewację w ciągu 2 lat od zakończenia budowy (lol) przez co automatycznie wentylator musi wylądować na dachu. Z innej strony, kto tam będzie dach oglądał by mu miało to przeszkadzać?
  • #12
    wic1
    Level 14  
    Pytam bo planuję też rekuperacje i gdybam czy jest sens tego założenia. Teoretycznie wymiennik ciepła schłodzi powietrze wwiewane do domu, teoretycznie. Praktycznie to klimatyzacja będzie działać dobrze tylko na parterze ;P reszta domu będzie oddzielnym bytem. W domu ma być ogrzewanie podłogowe i słyszałem, że można próbować chłodzić powietrze ogrzewaniem podłogowym. Nie wiem jeszcze jak bo jeśli przez pompę ciepła na odwróconym biegu to pozamiatane bo nie stać mnie na taki wydatek w ramach budowy.

    1. Teoretycznie wymiennik ciepła powinien częściowo schłodzić powietrze dolotowe.
    2. Praktycznie może by było konieczne założenie 2 klimatyzatorów lub kilku strefowych albo doprowadzić drugiego klimatyzatora stosowne nawiewy a to już mija się z celem. Chyba że klimatyzator tylko w salonie :(

    Proszę o wyprowadzenie mnie z błędu jeśli bredzę:)
  • #14
    wic1
    Level 14  
    Wymiennik sam z siebie schładza w lato powietrze gorące dolotowe powietrzem wyciąganym z domu. Co prawda nie będzie schładzał nie wiadomo ile ale sam fakt nie otwierania okien już powinien coś dać.

    Dodano po 22 [minuty]:

    Wracając do sprawy szanowni, jak rozpracować bazową klimatyzację tak by nie robić miliona modułów klimatyzacji w segmencie?

    No i czy jeden klimatyzator schłodzi powietrze w ramach rekuperacji w całym domu?
  • #16
    wic1
    Level 14  
    Zobaczymy jak to wyjdzie ale zdecydowałem się na montaż rekuperatora z funkcją klimatyzacji (jeśli można to tak ująć).

    Rekuperator HRH5 (podobny typ co double) ma mieć moduł klimatyczny który zbija temperaturę powietrza dolotowego o np 10stopni Ć umożliwjając egzystowanie w domu znośnym. Wstępnie....


    Wstępnie ponieważ co firma to inna teoria na ten temat. Każda firma z rekuperacją i klimatykiem w obiegu twierdzi, że to słabe albo ultra drogie. Jedna firma miała dopuszczalną cenę i gwarantuje (a przynajmniej zarzeka się) że owa intalacja da radę schłodzić dom.

    Zibaczymy...
  • #17
    Florian5555
    Level 12  
    Najrozsądniejsze w twoim przypadku będzie zamontowanie klimatyzacji kanałowej połączonej z systemem rekuperacji 😉

    Żeby montować splity czy multi splity w fazie montażu instalacji klimatyzacyjnej(rurki i przewody) powinieneś mieć już wybrane urządzenia docelowe, to co ktoś wcześniej pisał o tym że zasilanie najczęściej jest do jednostki zewnętrznej to bzdura.
    Dla przykladu
    Rotenso podstawowy split zalilamy jednostką wewnętrzna do sterowania jedna żyła dla odmianu podstawowy kaisai zasilamy jednostką zewnętrzną sterowanie to już dwie żyły 😉
  • #19
    wic1
    Level 14  
    Zasada działania ma być nieco taka jak w galeriach handlowych. Nawiewy wentylacyjne dają schłodzonym powietrzem ale powyżej punktu rosy by nie zapleśniał układ wentylacyjny.

    Na czerpni tzn dolocie powietrza do domu, za rekuperatorem ma być układ klimatyczny który grzeje lub chłodzi powietrze dolotowe i zbija stosownie temperaturę dolotową. Np z 30 stopni ma dodmuchiwać ok 20 stopni :P

    Jedni twierdzą, że tego tupu układy przeważnie nie mają dużej mocy. Inni twierdzą, że mają i u nich to daje radę a metraż zbliżony do mojego. Firma dystrubucyjna zaklina się, że da radę.