Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zasilacz impulsowy, niesymetryczne napięcia

Rafcio_3D 02 Feb 2020 11:15 1593 44
phoenixcontact
  • #31
    _jta_
    Electronics specialist
    Marian B wrote:
    Problem nie symetrycznych napięć bierze się po prostu już z zasady pracy przetwornicy impulsowej. Prąd płynący przez uzwojenie pierwotne płynie krótkimi impulsami zawsze w tym samym kierunku.

    W tej przetwornicy? Mogłoby tak być, gdyby z pary T1 i T2 pracował tylko jeden. Ale to powinno dać zmianę (większe ujemne zamiast większego dodatniego) po odwróceniu końcówek uzwojenia (zamiany 1 z 3, albo 4 z 6), a autor pisał, że to sprawdzał... chyba, że autor nawinął uzwojenia tak, że od środka do obu końców jest w tę samą stronę - wtedy zamiana nic nie zmienia, bo oba końce uzwojenia są równoważne, mają napięcie w tę samą stronę. I to by wyjaśniało, skąd takie duże napięcie: ujemne jest z normalnego działania, dodatnie z wyłączania tranzystorów.
  • phoenixcontact
  • Helpful post
    #32
    Marian B
    Level 37  
    Marian B wrote:
    Na zamieszczonym schemacie widać, że przetwornica jest przeciwsobna, kierunek prądu będzie się zmieniał, jednak na wtórnym uzwojeniu powinna być możliwość wyboru kierunku dla każdego napięcia.

    Napisałem o tym.
    Moja wypowiedż dotyczyła problemów ogólnych w przetwornicach impulsowych. Nie każda jest w wykonaniu przeciwsobnym.
    Problem dość gruntownie "przechodziłem" w tym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16780245#16780245
    Chodziło tam o wykrycie kierunku podłączenia badanej LED która w tym celu służyła jako "dioda prostownicza".
    Próbowałem wykorzystać różne przetwornice impulsowe, nic z tego nie wychodziło ze względu na asymetrię przebiegu prostowanego.
    Zastosowanie transformatora sieciowego, to znaczy wykorzystanie idealnego, symetrycznego, sinusoidalnego przebiegu napięcia rozwiązało problem.
  • phoenixcontact
  • #33
    Łukasz.K
    Level 28  
    Ja myślę że to zużyty kondensator oraz brak dławika wyjściowego.
  • #34
    _jta_
    Electronics specialist
    A dlaczego tak myślisz? Taki pogląd oderwany od rzeczywistości jest bezużyteczny... Niby jak zużyty kondensator, albo brak dławika ma wytworzyć za duże napięcie?

    Nieprawidłowe nawinięcie uzwojeń (zwłaszcza obu) - tak, że od "środka" zwoje obu połówek idą w tę samą stronę (zamiast zachować ciągłość kierunku nawijania przy przechodzeniu środkowego odczepu) może dawać takie dziwne zjawiska - bo prądy T1 iT2 płyną przez obie części w tę samą stronę, i napięcia na uzwojeniu wtórnym też są w tę samą stronę w obu częściach.
  • #35
    Rafcio_3D
    Level 5  
    Dobra teraz już rozumiem. W innym wątku przeczytałem ze taka przetwornica ma mieć nawinięte najpierw pół pierwotnego potem dwie połowy wtórnego i znowu połowę pierwotnego wszystkie nawijane w tym samym kierunku i zgodnie z tym postąpiłem.
    A wychodzi na to ze muszę nawinąć to zupełnie inaczej. Bifilarnie.
    Tym sposobem mam nawinąć tylko pierwotne? Czy oba?

    Dodano po 3 [minuty]:

    Bez kondensatorów z samymi diodami taka sama sytuacja*

    Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

    Nawinąłem pierwotne bifilarnie zgodnie z tym rysunkiem z forum.
    Zasilacz impulsowy, niesymetryczne napięcia
    Czy wtórne nawijać tak samo?

    Dodano po 30 [minuty]:

    Pierwotne mam bifilarnie wtórne dwiema połówkami tak jak wcześniej. Na wyjściach z mostka otrzymałem +38V i -33V
    Chyba działa pozostaje kwestia idealnego nawinięcia trafo.
  • #36
    Marian B
    Level 37  
    Rafcio_3D wrote:
    Chyba działa pozostaje kwestia idealnego nawinięcia trafo.

    Nawijanie bifilarne jest po to aby uzyskać możliwie najdokładniej takie same napięcia na tak nawiniętych uzwojeniach. Wtórne też warto nawinąć w ten sposób. Tym bardziej że mamy tu do czynienia z nie dużą ilością zwojów, inaczej poprowadzenie jednego zwoju, albo brakujący, lub nadmiar pół zwoju już "robi różnicę".
  • #37
    Rafcio_3D
    Level 5  
    Rozumiem. Skręciłem dwa kable po dwie żyły 1,15mm i nawijam możliwie najdokładniej.
    Jeszcze pytanie jak bardzo mają być skręcone te żyły?
    Zasilacz impulsowy, niesymetryczne napięcia
    Tak czy bardziej?
  • #38
    Marian B
    Level 37  
    Nie wiem czy to dobry pomysł skręcanie tak grubych przewodów. Uzwojenie będzie mniej ściśliwe, w sumie zajmie większą objętość, będzie "więcej powietrza" pomiędzy zwojami. No i teoretyzując trochę, będzie większa pojemność pomiędzy uzwojeniami. Trzeba też pamiętać, że przy braku ściśliwości uzwojenia drgają, chyba że będą czymś zalane.
  • #40
    Rafcio_3D
    Level 5  
    Marian B wrote:
    Nie wiem czy to dobry pomysł skręcanie tak grubych przewodów. Uzwojenie będzie mniej ściśliwe, w sumie zajmie większą objętość, będzie "więcej powietrza" pomiędzy zwojami. No i teoretyzując trochę, będzie większa pojemność pomiędzy uzwojeniami. Trzeba też pamiętać, że przy braku ściśliwości uzwojenia drgają, chyba że będą czymś zalane.


    Jakie będą tego konsekwencje? Bardziej będzie sie grzać? Mniejsza sprawność? Większy pobór prądu?
  • Helpful post
    #41
    grzeskk
    Level 35  
    W ten sposób nie nawija się transformatorów. Po chwili pracy będą zwarcia zwojowe. Robicie doktoraty z nawijania transformatorka gdy to już dawno zostało opracowane. Poczytajcie jeszcze to: https://zabtr.ru/pl/items-and-equipment/power-supply-amateur-radio-power-supplies-laboratory-power-supplies-power-supply-for-a-beginner-ham/
    i zwróćcie szczególną uwagę na zdjęcie dławika na żółtym rdzeniu. Takie rozwiązanie jest stosowane od kilkudziesięciu lat i nikt nie skupia się nad idealnym nawinięciem transformatora i idealnie symetrycznym układzie połączeń i charakterystyk elementów.
  • #42
    Rafcio_3D
    Level 5  
    Czyli trafo nie musi być idealnie nawinięte? Pierwotne udało mi sie bardzo ładnie zrobić cztery pełne zwoje i dwie połówki czyli w sumie pięć zwoi. Jednak wtórne mi sie nie mieści, nawijam bifilarnie drutami 1mm. Czy problemem będzie nawinięcie dwóch ostatnich zwojów na poprzednich? Czy koniecznie muszą być koo siebie?
  • #43
    grzeskk
    Level 35  
    Oczywiście że nie musi bo się nie da idealnie nawinąć. Niesymetria zawsze gdzieś powstanie i po to stosuje się lekarstwo na takie problemy. Nie rozumiem upierania się kolegów nad czymś co nie ma sensu. Sam buduje przetwornice od kilkunastu już lat (pracuje ich kilkaset ~700) i pierwotne jest w dwóch warstwach, wtórne jedna połówka w następnej warstwie i druga w kolejnej - tam nie ma symetrii. Za to dławik (a może raczej kolejny transformator na rdzeniu proszkowym) załatwia całą robotę.
  • #44
    Rafcio_3D
    Level 5  
    Nawinąłem oba uzwojenia bifilarnie i napięcia są równe a tranzystory przestały sie grzać. Mógłbyś mi powiedzieć jak zrobić taki dławik? Rozumiem ze on wyrówna napięcia jeszcze dokładniej?

    Dodano po 5 [godziny] 19 [minuty]:

    Trafo docelowe gotowe.
    Przetwornica podczas pracy na wejściu ma 12,2V, a na wyjściu otrzymałem +-31,4V przy obciążeniu dwiema żarówkami 40W 230V, otrzymałem na każdej żarówce 68,3mA, przy takiej konfiguracji przetwornica pobiera 0,44A z akumulatora
  • #45
    Rafcio_3D
    Level 5  
    W sumie to na razie nie potrzebuje żadnych dławików, poczytam na ich temat może coś znajdę, napięcia mam symetryczne więc działa jak należy.
    Dziękuje wszystkim za cierpliwość i pomoc :)