Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł Gazowy w bloku Novaterm ZW20KE23 znikająca woda

02 Lut 2020 12:11 84 2
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich ciepło, niestety nie tak ciepło jak powinien grzać mój kocioł gazowy Junkers, a dokładniej Novaterm zw20ke23 z którym już mam od długiego czasu problemy, zaczęło się od tego że piec nie miał ciśnienia, przyszedł pan który naprawia piecie, skasował 200zł i zrobił, piec chodził ok przez pół sezonu grzewczego i znowu... Tym razem manometr nie dość że do połowy bywa zalany wodą to pokazuje kosmiczne ciśnienie ponad skale czasami, jak się zdusi wężyk to wskazówka wraca do 2bar około i rośnie powoli do poprzedniej wartości, wcześniej jak się puszczało wodę ciepłą z kranu to wskazówka skoczyła o 0,2 bara do góry tak na oko, czyli o jedną kreskę wg. tarczy manometra i wg. tego speca który poprzednio go naprawiał mówił że tak powinien się zachowywać, natomiast teraz brak reakcji manometra na cokolwiek poza zduszeniem wężyka. Wężyk wymieniony jak co. Termometr wody paruje, nie wiem dlaczego a najgorsze jest nie to że manometr żyje własnym życiem bo z tym bym przeżył i przy okazji go wymienił jakby trzeba było ale po około miesiącu ciągłej pracy miałem grzejnik w WC (ten najbliżej pieca) pusty do połowy, woda wyparowała nie wiadomo gdzie, musiałem dolać do pieca wody i po miesiącu znowu to samo, dodam że zawór zwrotny suchy jak wiór więc piec nie spuszczał wody od zbyt wysokiego ciśnienia, odpowietrzniki zakręcone. Co może być problemem tego.

Dodam że ostatni kaloryfer patrząc na odległość względem pieca jest zawsze do połowy ciepły, odpowietrzałem wszystkie, robiłem kryzowanie na zaworach, sprawdzałem czy pompka w piecu ma jakąś regulację biegu (nie ma) i nic nie daje, czasem jest letni na dole, ale suma summarum nie dogrzewa mi domu... Piecem steruje auraton 2023 przewodowy i czujnik jest ok, pokazuje dobrą temperaturę ale zrobienie na 30M2 temperatury 20C graniczy z cudem gdy na dworze jest 5 stopni na plusie, a na domiar tego nad oknem już zaczyna wilgoć mi wychodzić bo szyby się pocą jak głupie. Wina pieca? pompy w piecu? zmienić piec czy dawać naprawiać. Jak byście zrobili na moim miejscu.

Poniżej zdjęcia pieca
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 34  
    Opisałeś tyle usterek że ciężko coś sensownego napisać bez wizji lokalnej.
    Z perspektywy czasu jest to kocioł który ma już około 20lat. Osobiście jestem za wymianą na nowy.
  • Poziom 23  
    Może zawołaj innego „szpeca” ;)

Manometr w im się często psuje. Często tez dochodzi do zatkania miejsca w hydrobloku do którego przykręca się wężyk manometru.
    Sprawdz czy filtr powrotu CO jest czysty.
    Sprawdz czy zawór trojdrogowy się przełącza. Bo jeżeli się zablokował to tez ciepło zamiast być „pchane” na grzejniki - kręci się po wymienniku płytowym i kocioł dostaje informacje ze już nagrzał - a grzejniki zimne.
    Sprawdz czy czujnik od temperatury wody w kotle jest na swoim miejscu. Powinien być włożony w takim „oczku” przy dole wymiennika po lewej stronie. Taki metalowy walec.
    No i ten kocioł trzeba zawsze dobrze odpowietrzyć.

Pozatym jest to już leciwy kocioł i części do niego będą drogie - wiec ewentualna większa naprawa jest „nieuzasadniona ekonomicznie” ;)