Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konwerter toslink-rca. Ponownie uszkodzony

lukaszo90 02 Feb 2020 12:27 1752 16
    lukaszo90
    Level 10  
    Witam, mam oto taki problem i był bym bardzo wdzięczny jak by mi ktoś wytłumaczył co jest nie tak. Posiadam tv LG 756200uhd czy jakoś tak i chce przekazać sygnał na wzmacniacz Kenwood lata 90, z tv jedyne wyjście audio to tzw. toslink a wzmacniacz RCA więc zakupiłem konwerter toslink - RCA wszystko podpięte i działało dosłownie 2 dni po dwóch dniach w głośnikach tylko pisk. Odesłałem do sklepu na zwrot i zamówiłem ponownie działał 3 dni i znowu to samo. Tylko że pierwszy konwerter miałem podpięty bezpośrednio pod gniazdko 230V a nastepny pod wzmacniacz aby uruchamiał się po włączeniu wzmacniacza bo jak wiadomo tylko wtedy potrzebuje dzwiek. I powiedzcie mi gdzie jest problem dlaczego tak się dzieje ? Bo zamawianie wiecznie kolejnych na 2-3 dni mija się z celem. W linku poniżej zakupiony konwerter.

https://allegro.pl/oferta/konwerter-optyczny-...Dc5NWEwYjk1MWM3MmIxMzAyMzJiZmUzYmVjZTQ5YzE%3D
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Mam taki konwerter i działa od paru lat bezbłędnie. Kup z innego źródła, zasil z innego zasilacza +5V.
    lukaszo90
    Level 10  
    A czy mogła by być przyczyna taka iż przedłużyłem kabel zasilający o ok 1 m i to by robiło jakieś zwarcia, choć konwerter się włącza normalnie jest tylko problem z sygnałem.
    Polon_us
    Level 42  
    lukaszo90 wrote:
    choć konwerter się włącza normalnie jest tylko problem z sygnałem

W takim przypadku należy upewnić się, że wyjście optyczne audio w telewizorze jest ustawione na PCM.
    lukaszo90
    Level 10  
    W tv mam ustawiony wybór automatyczny, choć dziś włączyłem w tv aby dźwięk szedł na głośniki w tv + wyjście optyczne i pokazał się dźwięk na wzmacniaczu ale jak ustawie w tv dzwiek tylko optyczne to w kolumnach podlogowych slychac tylko cichy pisk i "strzelanie" podczas zmiany kanału.
    sosarek

Level 43  
    Jak napisał @Polon_us ustaw PCM.
    lukaszo90
    Level 10  
    Dziękuję wszystkim za pomoc, po przestawieniu działa. Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

Dziękuję wszystkim za pomoc, po przestawieniu na PCM działa. Pozdrawiam
    tom3636
    Level 8  
    Witam

Nie chcę zakadaćnowego wątku więc się podepnę.

Jak się sprawują te konwertery? Czy dźwięk jest czysty? Czy nie ma pisków itp? Wczoraj kupiliśmy nowy TV za 2 x tyle co nasz 11 letni stary i dźwięk jest beznadziejny. TV też ma tylko wyjście na TOSLINK. Chcianym podłączyć swoje kolumienki i zobaczyć czy w ogóle będzie jakaś poprawa . Obecnie słuchanie TV jest wręcz bolesne.
    RobeMek
    Level 27  
    Działać na pewno będzie działał a reszta zależy poprostu od wykonania danego urządzenia.
    W domu do starego zestawu podłączam TV przez Fiio D03K.
    Polon_us
    Level 42  
    tom3636 wrote:
    Chcianym podłączyć swoje kolumienki i

Może najprzód jakieś dane tych kolumienek i zdjęcia ich gniazd.
    Tak na wszelki wypadek ...
    tom3636
    Level 8  
    Do PC mam takie male monitorki DIY 10 W. Nic specjalnego, skrzynki z MDF 22cm wysokości zamknięta. Gośniczki są szerokopasmowe chyba 10W. Jakieś HiFi to nie jest, ale jakiekolwiek logitechy, crativy i inne soundbary razem wzięte się do nich nie umywają. Mi się z nich dźwięk podoba. Może waśnie dlatego, że to szerokopasmowe bez łupiącego i męczącego basu. Grają poprawnie do wokalu i to mi pasuje.

Jakby ten konwerter działał, to do TV też bym takie zrobił na głośnikach szerokopasmowych. albo soundbara i w środek wpakował zasilacz, wzmacniacz i ten konwerter żeby kable pochować. Nie koniecznie chce subwoofera, który w nocy wszystkich użytkowników będzie budził.

Tak jak mówiłem: nie jest to HiFi, ale gra to o niebo lepiej niż jakiekolwiek telewizory i popierdółki komputerowe. No może tego basu ciut więcej by się przydało, ale od nadmiaru mnie wręcz głowa boli i po prostu nie lubię takiej muzyki. Poza tym w pokoju obok dziecko śpi i też nie mogę w nocy za głośno oglądać TV.

@RobeMek myślisz, że Twój konwerter rożni się od tych chińskich z Allegro czymś czy tylko napisami na obudowie. Te z Allegro też mają super opinie, tak samo jak mój nowy super beznadziejny TV, który mia prawie 200 opinii z maksymalną ilościa gwiazdek a dźwięk to totalna padaka. Na allegro ludzie tego w setkach kupują. Chyba obecnie każdy ma problem ze swoim LCD, który ma grubość parówki i głośniki od laptopa.

https://allegro.pl/oferta/konwerter-optyczny-toslink-coaxial-na-2-cinch-rca3-10478238340
    RobeMek
    Level 27  
    Jak dla mnie po podłączeniu pod zwykły wzmacniacz nie różni sie praktycznie w niczym, ale jak założył byś słuchawki albo słuchał głośniej to mozna usłyszeć różnicę.
    Większość filmów po prostu oglądam na słuchawkach po nocach zwłaszcza a źle dobrany wzmacniacz albo konwerter potrafi bardzo wymęczyć uszy. Nie mam po prostu w swoim Playbar wyjścia pod słuchawki a dźwięk z TV na słuchawkach i czasami przez BT jest poniżej krytyki jak sie przyzwyczaisz do innego brzmienia dźwięku w soundbarze. Akurat ten mi spasował najlepiej do słuchawek po przetestowaniu kilku innych konwerterów od tanich TOSLINK na RCA/Jack po wzmacniacze DAC do słuchawek.

@tom3636

Do tych TV z czymś co nazywa sie raczej tylko głośnik to też mogę przyłączyć się krytyką, brzmią jak miernej jakości pudełka z zamontowanym głośnikiem, taki pustostan czasami. Przoduje u mnie w tym LG, potem Samsung w tańszych modelach, ostatnio nawet Philips sie trochę popsuł z tańszymi modelami.

Zresztą odsłuch dźwięku to zawsze indywidualna sprawa odbioru człowieka, coś co komuś odpowiada nie musi odpowiadać innym.
    U mnie akurat jest tak że sprzęt do odsłuchu jest zwykle droższy od samego TV i to przynajmniej rekompensuje mi niedoskonałość dźwięku z TV.
    tom3636
    Level 8  
    11 lat temu jak wchodzimy telewizory LCD na rynek to wybrałem LG, bo lepiej grał od samsunga kolegi. Teraz jak głupi się naciąłem i wziąłem na szybko samsunga bo było kilkaset PLN po przecenie. Jarosław chce wprowadzić nowy podatek od telewizorów, w przyszłym roku wchodzi DVBT2. Tak wiec pomyślałem, że kupię nowy większy smart TV, wyrzucę z salonu komputer, który robi za odtwarzacz netflixa, a stary TV za te 200 czy 300 PLN na OLX wystawie i sprzedam. Dla dziecka do skajpa i zdalnej nauki zrobiłem monitorek mono z kolumienki Monacor 2-drożna + wzmacniacz z ali za 2 dolary zasilany z portu USB. Monacor niby też plastikowy, ale prawdopodobnie gra lepiej niż każdy nowy TV obecnie sprzedawany w marketach. Jakby telewizor miał wyjście audio na jacka to jego bym podłączył i zasilał z USB.

Nie chodzi mi tylko o filmy, ale żeby cokolwiek posłuchać. To co się w tej chwili wydobywa z tego telewizora to można by puścić przez jakiegoś ampa i jako masową broń soniczną stosować. Dno dna po prostu. Co do słuchawek, to właśnie ich nienawidzę. Głowa mnie po prostu boli i nic na to nie poradzę. Jakie one by nie były. Jak mi nic nie pomoże, to wydłubię głośniki ze starego LG i, rozbiorę nowego samsunga i je jakoś podepnę zamiast tych które są obecnie zamontowane. A chcieliśmy mieć w salonie nowy ładny TV bez komputerów, wzmacniaczy soundbarów i kilometrów kabli....
    Polon_us
    Level 42  
    tom3636 wrote:
    Do PC mam takie male monitorki DIY 10 W

W zasadzie to będzie grało, ale jest pewne ale ...
    Proszę wziąć pod uwagę, że sterowanie dźwiękiem z pilota telewizora nie będzie miało wpływu na poziom dźwięku na wyjściu optycznym. Konieczna będzie regulacja na tych monitorach. A jeśli one nie mają zdalnego sterowania dźwiękiem, to ich użytkowanie na dłuższą metę może być uciążliwe.

Jeśli ten telewizor ma wyjście słuchawkowe, to może kolega spróbuje podłączyć te monitory do tego wyjścia.
    Poziom dźwięku na wyjściu słuchawkowym jest regulowany z pilota TV.
    RobeMek
    Level 27  
    Zawsze pozostaje mu opcja tak jak piszesz kupić gotowy ze zdalnym sterowaniem konwerter albo przedwzmacniacz.

Można też wmontować przedwzmacniacz regulowany potencjometrem i sterowany pilotem do głośnika. Układy są dość małe by sie zmieściły w pudle. ;)

Dawniej na Ali widywałem konwerter z pilotem, dodatkową opcją było zaprogramować trzy przyciski z pilota TV .
    tom3636
    Level 8  
    Wczoraj na testy podłączyłem stary amplituner przez TOSLINK i do tego mój monitorek. Gra poprawnie, ale tak jak mówicie pilotem od TV nie da się regulować głośności. Jak podłączyłem zestaw głośnomówiący przez bluetooth, to już można regulować głośność. Czyli sam konwerter toslink raczej odpada. Amplituner + głośniki to sporo kablo. Nie wiem czy nie poszukać jakiegoś plastikowego soundbara z bluetoothem i wejściem optycznym. Jak będzie słabo grało, to wsadzę do skrzynki z MDFu z dwoma głośnikami szerokopasmowymi. przynajmniej by było z pilotem i kompletem wejść. Na amplituner i 2 głośniki nie mam miejsca. Poza tym sam amp ciągnie 40 Watt, więc jak dla mnie to trochę sporo jak to ma chodzić non stop kilka godzin dziennie.

Takie cośjeszce znalazłem, ale w tej chwili nie jest dostępny :( https://www.amazon.de/dp/B087JJ24SG/ref=pd_sb...ea91e&pd_rd_wg=qH21C&pd_rd_i=B087JJ24SG&psc=1
    RobeMek
    Level 27  
    Ten sprzedawca ma trochę tańszy podobny jeszcze konwerter. Poza tym ma w ofercie też i wzmacniacz z BT.

Przeglądaniu oferty wzmacniaczy z BT , takie w granicach 20-30 euro , podłączysz tylko głośniki i masz gotowy zestaw.