Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Najgorsze i najlepsze sposoby układania przewodów w instalacji

28 Sty 2020 20:20 2391 55
  • Poziom 5  
    Najgorsze i najlepsze sposoby układania przewodów w instalacji Najgorsze i najlepsze sposoby układania przewodów w instalacji Najgorsze i najlepsze sposoby układania przewodów w instalacji
    Autostrada kabli

• Poziom 31  
    Jesteś zwolennikiem "kabla" na gniazdka i "kabla" na światło, ewentualnie, jeśli nie jesteś dziadkiem to dodatkowo "kabla" na łazienkę i "kabla" na kuchnię?
  • Poziom 5  
    W tym przypadku mieliśmy z góry plan rozmieszczenia kabli. Osobny obwód na gniazdka w każdym pomieszczeniu plus kuchnia dodatkowo około 4 obwody
    Światło jeden obwód na 2 do 3 pomieszczeń i łazienka oczywiście osobno razem ze światłem.
  • Specjalista elektryk
    Diagrel napisał:
    W tym przypadku mieliśmy z góry plan rozmieszczenia kabli.

Kolego, chodzi o to, że pomyliłeś pojęcia. Na fotkach są przewody a nie kable ;)
  • Poziom 5  
    No nie do końca się zgodze. Gdyż każdy kabel jest przewodem – jednak nie każdy przewód jest kablem. W tym przypadku można nazwać te "kable" kablami jak i przewodami. A na tym zdjęciu wg. Ciebie to co tu jest.?😉
    Najgorsze i najlepsze sposoby układania przewodów w instalacji
  • Poziom 5  
    Zawsze się znajdzie ktoś kto lepiej zrobi😉
  • Admin Elektroenergetyka
    kkas12 napisał:
    Zapytaj o zdanie gości co będą styropian układać?
    O pogorszeniu warunków pracy przewodów nawet nie wspominam.

Nie ma problemu. Układa się styropian pozostawiając luz z każdej strony. Następnie trasy przewodów zasypuje się piaskiem do górnej krawędzi pierwszej warstwy styropianu. Na to następna warstwa styropianu już bez docinania. Potem folia i wylewka. Tak się robi w deweloperce.

Kiedyś wklejałem zdjęcia jak to wygląda w praktyce.
    kkas12 napisał:
    To po co styropian skoro piaskiem można :)

O takie coś mi chodziło:
    Najgorsze i najlepsze sposoby układania przewodów w instalacji Najgorsze i najlepsze sposoby układania przewodów w instalacji Najgorsze i najlepsze sposoby układania przewodów w instalacji
    Najgorsze i najlepsze sposoby układania przewodów w instalacji Najgorsze i najlepsze sposoby układania przewodów w instalacji

Tylko akurat na tych zdjęciach nie ma drugiej warstwy styropianu.
  • Poziom 42  
    Porównaj szerokości zajmowanej przez przewody na twojej fotce i na pozostałych.
    Poza tym jaki jest sens sprowadzania przewodu z tablicy (najprawdopodobniej umieszczonej pod sufitem) na podłogę w znów na sufit go wprowadzić.?
    I kompletnym dla mnie nieporozumieniem jest układanie takiej "autostrady" tam gdzie wykonano ścianki ze stelaży a może i podwieszony sufit.
    A poza tym uważam iż deweloperka w żadnym wypadku nie powinna być wzorcem do naśladowania.
    To jest wylęgarnia złych nawyków takich jak np: tablica bezpiecznikowa pod sufitem.
  • Poziom 5  
    Taki układ może być dla Ciebie nowością i potrzebujesz jeszcze trochę czasu. Jest to szybszy układ montazu i jest mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia przewodu lub kabla podczas wieszania np. Karniszy ( no chyba że sąsiad z dołu się przewierci). Zawsze po instalacji były robione pomiary z wynikiem prawidłowym. A rozdzielenia pod sufitem? W moim przypadku na wysokości nie utrudniającej dostęp do niej.
  • Poziom 38  
    Diagrel napisał:
    Zawsze po instalacji były robione pomiary z wynikiem prawidłowym

Ciekawe co by wyszło po tynkach i wylewkach jak już brygady fachowców po przewodach przejdą.

Jak dla mnie zbyt ryzykowne układanie przewodów bez osłony na środków ciągów komunikacyjnych.
    Staranności wykonania nie można zarzucić.
  • Poziom 5  
    Ryzyko jakieś zawsze jest montażu przewidu na podłodze jak i na ścianie. Sporadycznie zdarzała się awaria ale tylko w przypadku nie dostosowania odpowiedniej długości śruby przez majstra przy montażu karton gipsu na ściance i w wiercal się w przewód. (Teraz wyobraź sobie jak by wszystkie kable były układane w ściankach gipsowych). I też była sytuacja ja źle ułożony przewód na ścianie betonowej skutkowało przetarciem przez tzw. Żurawia podczas szlifowania ścian.
  • Poziom 42  
    Diagrel napisał:
    ...układ może być dla Ciebie nowością i potrzebujesz jeszcze trochę czasu.
    Kolego naprawdę daruj sobie takie uwagi bo mnie rozśmieszają a poza tym nie jest to dla mnie żaden układ tylko wykonanie aby zrobić jak najtaniej a to rzadko w parze ze standardami kroczy.
    A tych skrzyżowanych przewodów to nawet nie będę komentował. Przydała by się praktyka układania instalacji w rurach (stalowych) na tynku.

Narzekasz na ściany g/k (dla mnie malkontenctwo). Ciekawe czy dalej byś narzekał gdyby posadzki już były i dopiero ściany by stawiano a ty miałbyś instalację wykonać.
  • Poziom 21  
    Diagrel napisał:
    Autostrada kabli

Czy w Polsce można układać przewody na posadzce bez użycia peszla?
    xray81 napisał:

Czy w Polsce można układać przewody na posadzce bez użycia peszla?

Nie na posadzce tylko pod. Można :!: Żadne przepisy tego nie zabraniają.
    Są obiekty lub sytuacje na obiektach, gdzie nie ma innej możliwości jak prowadzenie przewodów pod posadzką.
    Proponuję aby przeciwnicy tego rozwiązania wbili sobie to raz na zawsze do głowy.
    Ewentualnie zamiast teoretyzować, popracować czasem ze skomplikowanymi projektami.
    Na starych książkach lub schodowym w kamienicy świat bycia elektrykiem się nie kończy.

Sam peszel jest zbędny pod względem elektrycznym, chroni jedynie przewody przed budowlańcami dopóki nie wyleją posadzek.
  • Poziom 21  
    Łukasz-O napisał:
    Nie na posadce tylko pod.

Oczywiście że pod. Jak prawidłowo nazwać beton na który zostanie wylana posadzka - podłoga?

Łukasz-O napisał:
    Proponuję aby przeciwnicy tego rozwiązania wbili sobie to raz na zawsze do głowy.

Nie należę do przeciwników tego ale również nie należy przesadzać w drugą stronę.
  • Poziom 18  
    xray81 napisał:
    Jak prawidłowo nazwać beton na który zostanie wylana posadzka - podłoga?

Strop
  • Poziom 36  
    clubber84 napisał:
    xray81 napisał:

Strop

Nie mam piwnicy.
  • Poziom 18  
    Erbit napisał:
    clubber84 napisał:
    xray81 napisał:

Strop

Nie mam piwnicy.

Płyta fundamentowa
  • Poziom 35  
    xray81 napisał:

Chudziak
  • Poziom 41  
    Podkład podłogowy. YDY bym się nie odważył tak położyć, ale EQLQ już tak. Ze względów mechanicznych. Inna kwestia, że przy takich ciągach to już jakieś koryta się stosuje z reguły, flor-boxy czy inne.
  • Specjalista elektryk
    kkas12 napisał:
    I kompletnym dla mnie nieporozumieniem jest układanie takiej "autostrady" tam gdzie wykonano ścianki ze stelaży a może i podwieszony sufit.

A dla mnie kompletnym nieporozumieniem jest tak kategoryczna ocena, gdy nie znamy powodów z jakich taki sposób został wykorzystany. Żaden przepis tego nie zabrania, a praca została wykonana starannie. Notabene ryzyko uszkodzenia takiej "autostrady" jest znacznie mniejsze niż ryzyko uszkodzenia pojedyńczego przewodu (nawet w peszlu).
  • Moderator
    Diagrel napisał:
    Ryzyko jakieś zawsze jest montażu przewidu na podłodze jak i na ścianie.

Poczytaj to:
    Bezpuszkowa instalacja elektryczna to podstawa!
    Jak należy poprowadzić bezpuszkową instalację elektryczną?
    Bezpuszkowa instalacja gniazdek wtyczkowych, krok po kroku
    Ryzyko uszkodzenia przewodów praktycznie żadne.
  • Poziom 42  
    kj1 napisał:
    ...nie znamy powodów z jakich taki sposób został wykorzystany.
    Ależ znamy. Przecież autor wyraźnie napisał:
    Diagrel napisał:
    Jest to szybszy układ montazu i jest mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia przewodu lub kabla podczas wieszania np. Karniszy

A to, że przepisy tego nie zabraniają jest tylko dowodem iż prawodawca (skoro o przepisach mowa) czegoś takiego pewnie nie przewidział.

I nie o przepisy mnie chodzi, ale o to jak wygląda ta instalacja zanim zostanie zakryta styropianem.
    Ja to widziałem i dlatego mam na ten temat swoje zdanie.
    Biegałem jak durny by po przejściu tynkarzy przeglądać i niwelować usterki w instalacji której nie układałem.
    A mieszkań w bloku było osiemdziesiąt. Przy czym tylko część instalacji była ułożona na podłodze. I to w rurkach sztywnych, układanych przy ścianach.
  • Poziom 39  
    Niestety ostatnio to norma w deweloperce. Urządzaliśmy dom syna w szeregowcu - (oczywiście instalacja bezpuszkowa) i miałem okazję zobaczyć prace instalacyjne w budowanym szeregowcu po drugiej stronie ulicy. Wszędzie instalacje poprowadzone jak na zdjęciu, tyle że w peszlu ale o małej średnicy więc ewentualna wymiana przewodu nie wchodzi w grę. Jedyny plus to taki że ta "magistrala" była tak położona że prawdopodobieństwo uszkodzenia któregokolwiek obwodu było małe. Dodatkowy minus był taki że od dewelopera za żadne skarby nie można było uzyskać schematu tej instalacji i jej przebiegu.