Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Segment w budowie - samodzielny montaż rekuperacji.

wic1 02 Feb 2020 14:27 1320 9
    wic1
    Level 14  
    Witam,
    Planuję samodzielną budowę rekuperacji do domu 3 piętrowego ok 160m2.

Rozważam rekuperator przeciwprądowy acz z możliwością dołożenia filtrów hepa.
    Ewentualnie sam takowe założę gdzieś przed wlotem do rekuperatora i przeciwpyłkowy przed wymiennikiem w celu zapewnienia czystości rekuperatora.

Rozkład segmentu a pomysł:
    Parter: garaż, wiatrołap, korytarz, łazienka (małą), salon z kuchnią
    Wylot - łazienka, kuchnia (pomiędzy kuchnią a salonem?)
    Wlot - salon (nad oknem?), korytarz (garaż i wiatrołap pomijam)

Piętro: sypialnia, 2 pokoje, większa łazienka, garderoba?
    Wylot - łazienka, garderoba, korytarz
    Wlot - sypialnia, 2 pokoje

Poddasze: pusta przestrzeń do aranżacji
    Wylot - z jednej strony
    Wlot - z drugiej strony

Umiejscowienie:
    Garaż? Ściana w ścianę z kuchnią.

Wlot i wylot na zewnątrz?
    Nie wiem... Rozważam nawet 2....
    1. Wlot na dachu na zimę puszczany przez domowej produkcji panel/solar w celu dogrzania powietrza.
    2. Zakopany w ziemię jak wężownica w celu ochłodzenia powietrza wlotu na lato (jak klimatyzator) (ogródka będzie ok 30m2 więc coś tam się uda zakopać.

Ogrzewanie:
    Gazowe acz ponoć dostosowane do dobudowy rekuperatora. Z resztą, piec w oddzielnym pomieszczeniu. Rozważałem pompę ciepła ale koszt wysoki a działka mała więc chyba bez sensu w segmencie. Z resztą, nie starczy na to funduszy.

Pytania?
    - ile to może kosztować? (samodzielny montaż w okolicach 6k, pprzez firmę w okolicach 20k)
    Samodzielny montaż - zwrot w około 10 lat.
    Montaż przez firmę - zwrot, nigdy lub za ok 40 lat ;P
    - czy do przeciwprądowego mogę dołożyć filtry HEPA przed wlotem do rekuperatora nie tracąc ciągu?
    - jak się reguluje rekuperację (domyślnie, wywiewnikami, długością rur i ciągiem)
    - puścić, rury w podwieszanym suficie czy w podłodze? (rozważam ogrzewanie podłogowe)
    - jakiej grubości rury?
    - jaka wydajność rekuperatora dla wstępnie 4 osobowej rodziny? (czy brać zakładkę na więcej?)

Myślałem jeszcze by wykorzystać szachty wentylacyjne na umiejscowienie rur pomiędzy piętrami.

Sugestie?
    Michael900
    Level 9  
    wic1 wrote:
    Pytania?
    - ile to może kosztować? (samodzielny montaż w okolicach 6k, pprzez firmę w okolicach 20k)
    Samodzielny montaż - zwrot w około 10 lat.

Masz dom trzypiętrowy, wlot na dachu itp.. Generalnie widzę, że gruby temat :) Nie wiem czy wliczałeś w ten koszt samodzielnego montażu takie rzeczy jak np. wynajem podnośnika, bo drabiny to ja tutaj nie polecam.
    EDIT:
    Chodzi mi o tego typu podnośnik, bo taki się zdaje się tutaj najlepiej sprawdzi: Podnośnik teleskopowo przegubowy :)
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Kilka uwag, jak już załóż węglowy filtr samochodowy , spokojnie daje radę.
    Po drugie załóż w obieg Orginalny klimatyzator , a nie jakieś rurki !
    Po trzecie uważaj gdzie dajesz czerpnie coby dym sąsiada cię nie zatruł.
    PO 4 możesz dać w układzie nagrzewnice samochodową to ci ułatwi w zimie życie, tylko zastosuj orginalną a nie podróbkę.
    wic1
    Level 14  
    [quote="Michael900"]
    wic1 wrote:
    Chodzi mi o tego typu podnośnik, bo taki się zdaje się tutaj najlepiej sprawdzi: :)

Akurat mam okna dachowe na takiej wysokości, że mała drabinka plus kotwa zabezpieczająca w ścianie prawdopodobnie załatwi temat dostępu do dachu :)

Jeśli chodzi o kwestię samodzielnego montażu to pewnie odpada gdyż developer nie chce bym to składał tydzień (a na tyle się to zapowiada) tylko żebym wziął firmę która to zrobi np w wylewce w stropie.

Pozostaje w moich rękach jedynie strojenie oraz sam rozkład (gdzie czerpnia gdzie wyrzutnia).
    TomD2121
    Level 15  
    Nie schłodzi, bo nie dotrze w kazde miejsce w domu. Mam tak u siebie dlatego pisze z doswiadczenia. Ja bym Ci zaproponował klimatyzator kanałowy. Nie wiem czy miales stycznosc z tym?. Montujesz do niego puszke z nasadkami i wpinasz w wentylacje na specjalnych trojnikach
    https://allegro.pl/oferta/trojnik-orlowy-rozg...MIvOfbhYzJ6QIVWflRCh3rcAAEEAQYAiABEgK3s_D_BwE
    Wtedy dmuchasz zimnym powietrzem tymi samymi kratkami co wentylacja. Masz tez tylko jedna jednostke wewnetrzna którą mozesz zamontowac na strychu obok centrali wentylacyjnej. Można w tej wersji oczywiście dogrzewać dom. Bedzie taniej niz nagrzewnice elektryczne zamontowane w rekuperatorze.
    wic1
    Level 14  
    Wstępnie nastawiłem się na rekuperator HRH (bodaj HRH5), coś jak double ale bez możliwości obiegu wewnętrznego co zwiększa kosztychłodzenia powietrza ale znowu rekuperator kosztuje dwa razy mniej (jeśli to można nazwać oszczędnością).

Ma mieć moduł klimatyczny.

Projektant i firma montująca proponują unikać peflexów na rzecz izolowanych spiro by uniknąć rosienia rur od zewnątrz (punkt rosy itd). Niestety ze względu na wysokość stropu jestem zmuszony pion zrobić z izolowanego spiro a rozdzielacze na piętra już w peflexach.

Sprawa tylko taka, że na rekuperatorze ustawi się temperaturę tak by nie spadała poniżej wymierzonego punktu rosy. Nie wiem jaki to algorytm ale ponoć rekuperator umożliwia wyregulowanie tego.

PS: Projektant zaproponował wy czerpnię i wyrzutnię umieścić na drzwiach garażowych zaraz przy stropie garażu na wysokości ok 2.5 metra. Wyrzutnia na jednym rogu garażu, czerpnia na drugim. Co o tym myślicie?

Osiedle przecina ulica do której wszystkie budynki są odwrócone garażem. Mam obawy, że czerpnia będzie zasysała spaliny. Zastanawiam się by od razu nie zamontować przedłużki By podnieść pobór powietrza 'czysteg' na wysokość ok 3-4m nad ziemią, na wysokość ok jednego piętra.

Co o tym myślicie?

Pozdrawiam
    wic1
    Level 14  
    Szanowni, planowana czerpnia jest od północy (od strony drogi) na wysokości ok 2.6 metra nad ziemią we wnęce wiatrołapu. Generalnie rozłożenie segmentu jest takie, że wchodząc do domu wchodzimy we wnękę w której są drzwi do wiatrołapu.

Na ścianie wnęki ma być czerpnia rekuperatora. Pomyślałem, że jako że przy drodze i w zasięgu 'rąk' może warto wysunąć ową czerpnię gdzieś jeszcze metr nad ziemię albo 1.5 metra....

Zrobienie czerpni na ścianie garażu nie wchodzi w grę a montaż czerpni wyżej oznacza przewiercanie się przez sufit kondygnacji a to mija się z sensem.

Pytania:
    1. Czy ma to sens? Ciągle mam jakieś dziwne mniemanie, że ktoś może chcieć tam coś wpuścić a czubków nie brakuje. Dlatego bym chciał wysunąć ową czerpnię nieco wyżej. Pewnie za dużo filmów akcji.

2. Strona południowa segmentu jest 'czysta' ale gorąca... strona północna to droga przecinająca 2 rzędy segmentów i dojście do posesji. Jak droga to i spaliny, dym papierosowy itd. Stąd myśl by podnieść nieco czerpnię poprzez dopięcie do niej jakiegoś ala komina lub czegoś do zabudowy.

Jakieś sugestie?
    Developer rozkłada ręce...
    Projektant mówi, że tak się czerpni nie robi i on nie pomoże.
    Wykonawca mówi "coś się wymyśli".

Wstępna myśl to rura spiro a potem zabudować czymś.
    Inny pomysł to 2 ozdobne kominy obok siebie (coś łądniejszego).

Więcej grzechów nie pamiętam....

Jakieś sugestie?

Dzięki!

Dodano po 3 [godziny] 55 [minuty]:

miroslaw wielki wrote:
    Aco myslisz o systemie PE FLEX .? Czy brałeś to pod uwagę?

U mnie miały być docelowo spiro jako rury trwałe które nie rozpadną się szybko po czyszczeniu mechanicznym ale nie mieściły się w stropach.

Docelowo piony, czerpnia, wyrzutnia i "dojścia" mają być na spiro a piętra do rozdzielacza i przejście na peflexy.

Chcąc zachować flexy w lepszej żywotności warto zakłądać skuteczniejsze filtry na czerpniach flexów i dolocie do rekuperatora. W innym wypadku (z tego co mówią instalatorzy) to flexy mają ograniczoną żywotność :P

Inna sprawa to fakt, że flexów nie idzie izolować a i nie sprzedają ich izolowanych. Niby same flexy robią za jakąś izolację bo to tworzywo ale docelowo dla wersji z dogrzewaniem lub dochładzaniem już nie jest tak kolorowo bo mogą wytrącać się skropliny gdy przesadzimy z modułęm klimatycznym a to może oznaczać grzyb na ścianach itd.
    wic1
    Level 14  
    POwiem szanowni tak (na dzień dzisiejszy).
    - wykonawca 1 - panie węzmę tak z 45 tysięcy za wszystko (czyli tak z 10k więcej niż wszyscy w około, odpada)
    - wykonawca 2 - panie sam zrobię projekt i założę, ok, jesteśmy umówieni, po 3 tygodniach, może jednak weźmy kogoś od projektów bo ja nie dam rady
    - projektant 1 - panie,będę miał czas za tydzień, za tydzień nie ma czasu i daje mi namiary na projektanta 2
    - projektant 2 - ok, zrobię panu za tysiaka, taki piękny projekt, proszę dać mi 2-3 tygodnie, pytam po 2 tygodniach to "panie, jeszcze nie zacząłem", pytam po 4 i słyszę "panie, jednak nie mam czasu, proszę poszukać kogoś innego, proszę zadzwonić "tam" to może zrobią panu projekt"
    - wykonawca 2 - po 5 tygodniach ustaleń i umawiania, "panie, jadę do niemiec, nie mam czasu", tu masz numer telefonu
    - projektant 3 - ok, zrobiłęm projekt, dobra płącę, proszę o projekt, mija 2 tygodnie i - "ale ja chciałem w spiro izolowanych i peflexach), "a to panie to ja Ci zrobię projekt w peflexach bo inaczej nie umiem robić i taki system mamy i nie sprzedajemy spiro ale może ktoś Panu przerobi tę część co pan chce w spiro, ja to tylko peflexy"
    - wykonawca 3 - ok, obejrzę temat ale ja rekuperację tak przy okazji robię, głównie kominy ale zerknę i zrobię wycenę ale sprzęt to podłączy Panu ktoś inny
    - wykonawca 3 - po 2 tygodniach "niestety przepraszam ale nie wykonam instalacji bo głównie robie kominy"

I chwilowo mam tak...
    Projekt w peflexach mimo, że potrzebuję w spiro a przynajmniej część tak a część tak.
    Wykonawcy brak i jestem w pupie z czasem....

Tylko ja mam takie szczęście czy ogólnie tak jest, że ludzie on tych instalacji są tak nierzetelni? :(
    Lada moment w segmencie będą robić piętra a ja mam projekt na kolanie i brak wykonawcy :(