Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Segment w budowie - samodzielny montaż rekuperacji.

02 Lut 2020 14:27 321 6
  • Poziom 14  
    Witam,
    Planuję samodzielną budowę rekuperacji do domu 3 piętrowego ok 160m2.

Rozważam rekuperator przeciwprądowy acz z możliwością dołożenia filtrów hepa.
    Ewentualnie sam takowe założę gdzieś przed wlotem do rekuperatora i przeciwpyłkowy przed wymiennikiem w celu zapewnienia czystości rekuperatora.

Rozkład segmentu a pomysł:
    Parter: garaż, wiatrołap, korytarz, łazienka (małą), salon z kuchnią
    Wylot - łazienka, kuchnia (pomiędzy kuchnią a salonem?)
    Wlot - salon (nad oknem?), korytarz (garaż i wiatrołap pomijam)

Piętro: sypialnia, 2 pokoje, większa łazienka, garderoba?
    Wylot - łazienka, garderoba, korytarz
    Wlot - sypialnia, 2 pokoje

Poddasze: pusta przestrzeń do aranżacji
    Wylot - z jednej strony
    Wlot - z drugiej strony

Umiejscowienie:
    Garaż? Ściana w ścianę z kuchnią.

Wlot i wylot na zewnątrz?
    Nie wiem... Rozważam nawet 2....
    1. Wlot na dachu na zimę puszczany przez domowej produkcji panel/solar w celu dogrzania powietrza.
    2. Zakopany w ziemię jak wężownica w celu ochłodzenia powietrza wlotu na lato (jak klimatyzator) (ogródka będzie ok 30m2 więc coś tam się uda zakopać.

Ogrzewanie:
    Gazowe acz ponoć dostosowane do dobudowy rekuperatora. Z resztą, piec w oddzielnym pomieszczeniu. Rozważałem pompę ciepła ale koszt wysoki a działka mała więc chyba bez sensu w segmencie. Z resztą, nie starczy na to funduszy.

Pytania?
    - ile to może kosztować? (samodzielny montaż w okolicach 6k, pprzez firmę w okolicach 20k)
    Samodzielny montaż - zwrot w około 10 lat.
    Montaż przez firmę - zwrot, nigdy lub za ok 40 lat ;P
    - czy do przeciwprądowego mogę dołożyć filtry HEPA przed wlotem do rekuperatora nie tracąc ciągu?
    - jak się reguluje rekuperację (domyślnie, wywiewnikami, długością rur i ciągiem)
    - puścić, rury w podwieszanym suficie czy w podłodze? (rozważam ogrzewanie podłogowe)
    - jakiej grubości rury?
    - jaka wydajność rekuperatora dla wstępnie 4 osobowej rodziny? (czy brać zakładkę na więcej?)

Myślałem jeszcze by wykorzystać szachty wentylacyjne na umiejscowienie rur pomiędzy piętrami.

Sugestie?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 9  
    wic1 napisał:
    Pytania?
    - ile to może kosztować? (samodzielny montaż w okolicach 6k, pprzez firmę w okolicach 20k)
    Samodzielny montaż - zwrot w około 10 lat.

Masz dom trzypiętrowy, wlot na dachu itp.. Generalnie widzę, że gruby temat :) Nie wiem czy wliczałeś w ten koszt samodzielnego montażu takie rzeczy jak np. wynajem podnośnika, bo drabiny to ja tutaj nie polecam.
    EDIT:
    Chodzi mi o tego typu podnośnik, bo taki się zdaje się tutaj najlepiej sprawdzi: Podnośnik teleskopowo przegubowy :)
  • Poziom 43  
    Kilka uwag, jak już załóż węglowy filtr samochodowy , spokojnie daje radę.
    Po drugie załóż w obieg Orginalny klimatyzator , a nie jakieś rurki !
    Po trzecie uważaj gdzie dajesz czerpnie coby dym sąsiada cię nie zatruł.
    PO 4 możesz dać w układzie nagrzewnice samochodową to ci ułatwi w zimie życie, tylko zastosuj orginalną a nie podróbkę.
  • Poziom 14  
    [quote="Michael900"]
    wic1 napisał:
    Chodzi mi o tego typu podnośnik, bo taki się zdaje się tutaj najlepiej sprawdzi: :)

Akurat mam okna dachowe na takiej wysokości, że mała drabinka plus kotwa zabezpieczająca w ścianie prawdopodobnie załatwi temat dostępu do dachu :)

Jeśli chodzi o kwestię samodzielnego montażu to pewnie odpada gdyż developer nie chce bym to składał tydzień (a na tyle się to zapowiada) tylko żebym wziął firmę która to zrobi np w wylewce w stropie.

Pozostaje w moich rękach jedynie strojenie oraz sam rozkład (gdzie czerpnia gdzie wyrzutnia).
  • Poziom 14  
    Szanowni, czy jeden klimatyzator schłodzi powietrze w ramach rekuperacji w całym domu? Gdybam nad zatopieniem rur pod klimatyzację i chciałbym to rozplanować a nie chcę instalować ultra drogich modułów.
  • Poziom 14  
    Nie schłodzi, bo nie dotrze w kazde miejsce w domu. Mam tak u siebie dlatego pisze z doswiadczenia. Ja bym Ci zaproponował klimatyzator kanałowy. Nie wiem czy miales stycznosc z tym?. Montujesz do niego puszke z nasadkami i wpinasz w wentylacje na specjalnych trojnikach
    https://allegro.pl/oferta/trojnik-orlowy-rozg...MIvOfbhYzJ6QIVWflRCh3rcAAEEAQYAiABEgK3s_D_BwE
    Wtedy dmuchasz zimnym powietrzem tymi samymi kratkami co wentylacja. Masz tez tylko jedna jednostke wewnetrzna którą mozesz zamontowac na strychu obok centrali wentylacyjnej. Można w tej wersji oczywiście dogrzewać dom. Bedzie taniej niz nagrzewnice elektryczne zamontowane w rekuperatorze.