Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

hulajnoga elektryczna homemade - potrzebuje wsparcia kogos kto sie na tym zna :)

kubakubaa123 02 Feb 2020 18:34 1125 9
    kubakubaa123
    Level 4  
    witam niezawodnych Elektrodziarzy :)
    zamierzam samemu zlozyc hulajnoge elektryczną z kupionych czesci, lecz elektronika to dla mnie troszke czarna magia :C. wertuje temat za tematem, ale jak sie pewnie domyslacie, z zerową wiedzą na ten temat, bez wprowadzenia ciezko jest cokolwiek wyniesc z tej nauki..
    moje pytanie brzmi : czy jest tu ktos na tyle pomocny, by chciał wskazac mi droge i doradzic co z czym bedzie mialo prawo bytu ? :) mam w głowie zarys oczekiwań, kilka konkretnych pomyslow/pytan, jakiś tam budżet i checi do majsterkowania i zrozumienia zasad dzialania tego przedsiewziecia :D pozdrawiam gorąco! :spoko: :twisted: 8-)
  • Helpful post
    brofran
    Level 39  
    kubakubaa123 wrote:
    zlozyc hulajnoge elektryczną z kupionych czesci
    To taki składak wyjdzie Cię drożej , niż nówka od Chińczyka. Chyba że kupisz części używane , ale wtedy ryzyko że uszkodzone dostaniesz . Ja bym nie kombinował i na Aliex.. fabrycznie nową kupił. :|
    kubakubaa123
    Level 4  
    kurcze, znalazlem wlasnie, wydawaloby się tanie silniki, rama wiadomo- nie problem i zakladalem, ze wyjdzie jednak taniej :C wlasciwie to nawet gdyby wyszlo w tych samych pieniadzach, a moglbym ją spersonalizowac, to juz bylbym zadowolony :x .zasmuciles mnie, haha czyli mam rozumiec, ze zbudowanie takiej ktora pojedize jak te +/- 500W, przerosnie koszt kupienia takowej nowej? :(
    brofran
    Level 39  
    kubakubaa123 wrote:
    ze wyjdzie jednak taniej
    Być może....
    Dobrze gdyby tu odpisał ktoś kto już taką hulajnogę od podstaw złożył , bo ja opieram się tylko na zasłyszanych opiniach.
    kubakubaa123
    Level 4  
    rooozumiem :) . miejmy nadzieje, ze ktos taki niebawem sie zjawi :D
    a jestes w stanie powiedziec mi co pochłonie wg Ciebie tak duzo pieniedzy?
    pytam ,bo google podpowiada mi, ze :
    Silnik elektryczny 48V 1000W zestaw napędowy DC
    459,99 zł.459,99 złAllegro
    rama to wiadomo grosze, reszte spokojnie omznaby uklepac, a wlasnie ogladam hinskie aukcje to taka hulajnoga o mocy 1000W, to koszt ok 2.5/3 k -.-
    generalnie to od poczatku myslalem o stworzeniu rowera, ale zalezy mi na prostym transporcie tej bestii, gdzie nie zawsze jest jak zabrac cos wielkosci rowera :C
    kortyleski
    Level 43  
    A akumulatory jakie planujesz? A koła? A zawieszenie?
    kubakubaa123 wrote:
    Silnik elektryczny 48V 1000W zestaw napędowy DC

Kupiłem takowy zestaw i w trakcie projektu wychodzi mi resorowane zawieszenie przód /tył i hamulce solidne. Przypuszczalnie oba hydrauliczne tarczowe. Do tego pakiet 13S4P co daje 54 ogniwa, jak nie masz zgrzewarki i dostępu do tanich ogniw to fortunę wyniesie.
  • Helpful post
    slawko_k
    Level 34  
    Oto moja.
    Zrobiłem synowi od podstaw.

Większość ze złomu lub z odzysku za free:
    Silnik, profile stalowe, kierownica, koła, opony, aluminium na podest

Kupiłem:
    Sterownik silnika, ogniwa do zrobienia baterii, BMS, manetkę z kluczykiem i voltomierzem, obręcz 16cali i sprychy na tylne koło, papier ścierny na podest

Sam zrobiłem:
    Projekt w SolidWorksie, spawanie , bateria, wyłącznik zasilania antispark.

Trochę danych:
    Pakiet 13s3p na sony VCt5a
    Domyślne nastawy to 350W i 25km/h dla dziecka ale z telefonu mogę odblokować moc i prędkość (ponad 30km/h pojedzie).
    Zasięg ok 30km (waga hulajaki łącznie z synem ok 60kg)
    ----
    Edit:
    Co do ceny to wyszła mnie koło 600.
    Roboty od groma bo dopiero uczyłem się ciąć, spawać, szlifować itp. mechaniczne czynności których nigdy nie robiłem.

hulajnoga elektryczna homemade - potrzebuje wsparcia kogos kto sie na tym zna :)IMG_201910...122542.jpg Download (239.93 kB) hulajnoga elektryczna homemade - potrzebuje wsparcia kogos kto sie na tym zna :)IMG_202001...105658.jpg Download (681.36 kB) hulajnoga elektryczna homemade - potrzebuje wsparcia kogos kto sie na tym zna :)IMG_202001...105703.jpg Download (674.2 kB) hulajnoga elektryczna homemade - potrzebuje wsparcia kogos kto sie na tym zna :)IMG_202001...105708.jpg Download (556.47 kB) hulajnoga elektryczna homemade - potrzebuje wsparcia kogos kto sie na tym zna :)IMG_202001...105714.jpg Download (703.62 kB) hulajnoga elektryczna homemade - potrzebuje wsparcia kogos kto sie na tym zna :)IMG_202001...105737.jpg Download (761.15 kB)
    kubakubaa123
    Level 4  
    na moje kozak :D
    a czy jestes w stanie pomoc mi w zlozeniu zestawu elektroniki? generalnie mam w glowie jakis tam pomysl co bym chcial w niej umiescic, ale nie wiem czy da sie to tak zrobic :D
    mysallem o dwoch silnikach, np takich :

1) TYŁ:
    8 cal bezszczotkowy silnik z przekładnią zębatą
    Maksymalny moment obrotowy: 11 N.M
    Najwyższa moc: 1000 W
    Napięcie znamionowe: 48 V
    Moc: 301-400 w

2) PRZÓD:
    Bezszczotkowy silnik piasty DC NON-GEAR
    Moc znamionowa: 350 W
    Napięcie znamionowe: 24 V/36 V/48 V
    Moc: > 400 w

3) RAMA- jeszcze szukam, moze uda mi sie cos znalezc w necie, co zaoszczedzi problemu ze spawaniem nowej ,bo mogloby byc to kłopotliwe..

znalazlem przy opisach hulajnog informacje o sterowniku, wiec znalazlem cos takiego [zakladam, ze to nieodzowny element hulajnóg]:
    silnik szczotkowy 48V
    moc 1000W

moje pytania to:
    1) czy taki zestaw silnikow moze wspolgrac?
    2)jaki zestaw, jakich akumulatorow bylby tu potrzebny by uzyskac zasieg min 25 km? (jesli da sie w prosty sposob uzyskac wiekszy, to byloby swietnie)
    3)da sie obliczyc +/- maksymalna mozliwa predkosc? ( wiedzac jakie baterie beda tu potrzebne, moglbym obliczyc mase hulajnogi)
    4) czy w doborze silnikow patrzec na jak najwyzszy voltaz ?
    5) czy oba silniki musza mniec tyle samo v ?
    6) czy mozna zastosowac dwa roznej mocy silniki, oraz czy montaz drugiego przelozy sie na moc/zasieg hulajnogi?

licze na waszą pomoc, wiadomo ze w calych internetach nie ma innego forum, gdzie mozna znalezc tyle informacji w kazdej dziedzinie zycia co tutaj, wiec jestem dobrej mysli!
    pozdro! :D

edit: jesli faktycznie jest tak jak napisal ktos wyzej, ze okaze sie iz zestaw np ogniw bedize kosztowal niebotyczne pieniadze, to umialby ktos zaproponowac zakup zestawu tak bym mogl osiągnąc predkosc >35 km/h, przy wadze uzytkownika 95kg?
    bralkem pod uwage zakup xiaomi, 1500,- to optymalny pieniadz, lecz z tego co sie orientuje to przy mojej wadze ciezko bedzie jechac nawet 35km/h co raczej jest malo satysfakcjonujaca jazda... :(
  • Helpful post
    slawko_k
    Level 34  
    Chcesz wchodzisz w silniki szczotkowe??

Zakładając wagę hulajki z Tobą ok 125kg to żeby jechać ponad 35km/h potrzebujesz koło 800W (Jeśli zrobisz na grubych oponach to pewnie i więcej)
    Jeśli z tą maksymalną mocą będziesz jechał przez godzinę to przejedziesz 35km (wychodzi bateria 800Wh).
    W rzeczywistości nie jedzie się cały czas z maksymalną mocą ani prędkością więc można zrobić trochę mniejszą i tańszą.

U mnie jest ok 360Wh.