Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inwerter Afore BNT005KTL soft Solarman komunikacja

bpiq 02 Feb 2020 18:37 2136 6
    bpiq
    Level 14  
    Szanowni.
    Eksploatuję prawie od roku taki inwerter jak w opisie + 16 paneli 270W. Dane z inwertera są wysyłane na platformę solarman i poprzez stronę lub apkę w telefonie można obserwować pracę urządzenia. Typowe dość w dzisiejszych czasach.
    Dostając się do inwertera z sieci lokalnej można go oczywiście skonfigurować i tutaj moje pytanie - serwer solarman jest ustawiony jako defaultowy, natomiast drugi serwer można dodać samemu. Inwerter Afore BNT005KTL soft Solarman komunikacja
    Dostałem od Panów z Chin dwa pliki (załączniki). Chciałbym dane z inwertera wykorzystać w openhab-ie przez mqtt, ale trochę mnie przystawiło.
    Prosty serwer www postawiony na esp8266 mógłby pewno tutaj pomóc ale... brakuje mi wiedzy dotyczącej komunikacji po http klient- serwer. Nie wiem co tak naprawdę wysyła inwerter do serwera? i jak je odebrać? A może jakoś inaczej da się dane wysyłane przez inwerter przekazać do mqtt w sieci lokalnej?
    gazak
    Level 10  
    witaj.
    Poradziłeś sobie jakoś z tematem ?
    Ja obecnie mam podobny problem i szukam rozwiązania na integracje falowanika z HA. tez moze byc przez MQTT.

Pozdr
    gazak
    bpiq
    Level 14  
    Przyznam szczerze, że zostawiłem temat "nieruszany". Dawno temu zamontowałem iNode Energy Meter, spiąłem to z Openhab-em i na tym poprzestałem. A teraz o ironio zgłębiam niuanse Home Assitant i on mnie pochłonął :) :)
    karolczyzycki
    Level 20  
    gazak wrote:
    Poradziłeś sobie jakoś z tematem ?
    Ja obecnie mam podobny problem i szukam rozwiązania na integracje falowanika z HA. tez moze byc przez MQTT.

@gazak
    Czy Tobie się może coś udało w temacie komunikacji po MQTT?
    gazak
    Level 10  
    Tak.
    Napisałem skrypt w bash-u.
    Mało programuje w bash, wiec skrypt z pewnością mógłby być napisany lepiej, ale u mnie działa.
    Celowo napisałem w bash-u, żeby nie było potrzeby instalowania jakichś "magicznych" bibliotek.

Gdyby ktoś chciał sobie dane zaciągac do HA bez tego skryptu, to poniżej fragment configu wykorzystujący scrape:
    sensor:                                                                            
      - platform: scrape                                                               
        resource: http://192.168.1.111/status.html                                     
        name: Afore-total                                                              
        authentication: basic                                                          
        username: !secret afore_user                                                   
        password: !secret afore_pass                                                   
        select: "script"                                                               
        index: 1                                                                       
        value_template: '{{ (( value.split('';'')[7] ) | replace (''var webdata_total_e = '','''') |replace(''"'', '''')|float  ) }}'
        scan_interval: 300 # co jaki czas dane będą pobierane do HA                    
        unit_of_measurement: "kWh"        

Enjoy :)
    przemek_byd
    Level 12  
    @gazak zrobiłem encje na szybko w HA - ale nie pokazuje nic. Cały czas jest 0kwh.
    Wiadomo, że wpisłlem swoje ip, swoje haslo itd - ale nic nie działa.

Dziwne bo falownik Afore działa, ale nawet po zalogowaniu pokazuje 0kwh, produkcja chodzi cały czas.
    Mam falownik bnt008ktl - z tej ostatniej serii (niby najnowszy) który aplikacje mobilną ma opartą już na SOLARMAN SMART i może tu jest problem?

Masz może jakieś rozwiązanie na to lub jakiś pomysł jak wrzucić produkcje do HA ?

Inwerter Afore BNT005KTL soft Solarman komunikacja
    gazak
    Level 10  
    Cześć.
    Nie wiem jak mogę Ci pomóc. U mnie czasami zrywa połączenie, ale po ponownym połączeniu mam przynajmniej dane w TOTAL, a Ciebie nie ma nic. Jak uda Ci się coś ustalić, to podziel się doświadczeniem.

Pozdr
    G