Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka instalacja ogrzewania w budynku użytkowym 360m2

Karatekaa 02 Feb 2020 19:29 174 0
    Karatekaa
    Level 1  
    Cześć wszystkim! :)

Wynajmuje lokal użytkowy w kamienicy o powierzchni 360m2 i wysokości 3,8m. Potrzebuje założyć w nim ogrzewanie i dostęp do ciepłej wody. Od kilku miesięcy sprawa się opóźnia a ja przeglądam tematy w internecie i staram się dowiedzieć ile mogę ponieważ spotkania z trójką fachowców kończyły się totalnie rozbieżnymi informacjami.

I. Lokal ma nie uregulowaną własność prawną, umowę mam na czas nieokreślony podpisaną z zarządem budynków w mieście. W każdej chwili podobno może pojawić się właściciel kamienicy. Wszystkie instalacje i remonty robię na własny koszt (zgodnie z umową) i dlatego chciałbym maksymalnie zminimalizować koszty instalacji ale jednocześnie ważne jest aby byłą sprawną i jak najmniej awaryjna. Do tego zależy mi aby można było tym wszystkim sterować za pomocą smartphone ewentualnie jakiś programator na tydzień itp ze względu na wyjazdy na obozy i szkolenia.

II. W lokalu jest 5 pomieszczeń od 9m2 do 16m2 które chciałbym ogrzewać za pomocą grzejników w tym pomieszczenie z 3 prysznicami. Reszta powierzchni to około 41m2 na korytarz i recepcje a 258m2 to sala na której odbywają się zajęcia sportowe. Korytarze i sala nie są odzielone od siebie drzwiami itp. Hale sportową chce ogrzewać za pomocą nagrzewnicy wodnej 2-3 sztuki.

III. Jestem na etapie oczekiwania na projekt architekta. I ogrzewanie będzie bazować na piecu gazowym podłączonym do gazowni w mieście.
    Grzejniki będą w odległości od 3 do 16m od kotłowni. Nagrzewnice do 25m od kotłowni (najdalej wysunięta). Jedna umywalka w pomieszczeniu z kotłownią i toaletami oraz pomieszczenie z prysznicami (3szt) w odległości 3-7m od kotłowni.
    Całą instalacje wodną chciałem zrobić samemu ze względu na redukcję kosztów. Postanowiłem użyć rur pex z wkładką aluminiową lub coś podobnego prowadzoną po scianie lub suficie (może być całkiem na widoku).

IV. Podstawowy problem jaki mam to jak dobrać odpowiednią wielkość pieca gazowego.
    - czy do mocy pieca trzeba sumować moc grzewczą wszystkich grzejników + nagrzewnice + prysznice i umywalka ?
    - czy pomysł z piecem gazowym i zasobnikiem wodnym to faktycznie najlepsza opcja ?
    - jeżeli zasobnik wody to czy 120 do 200 litrów wystarczy i czy wodę w obiegu na nagrzewnice i grzejniki muszę jakoś wliczyć w zapotrzebowanie czy wystarczy raz zalać rury i ona będzie już w obiegu ?
    - Jeżeli będę znać już pojemność zasobnika wody to dobieram piec tylko do niego czy coś więcej muszę brać pod uwagę?

V. W momencie kiedy będę już miał ustaloną moc pieca gazowego to chciałem użyć rozdzielacza na grzejniki i nagrzewnice. Nie wiem tylko czy obie te rzeczy mogą być zasilane z tego samego rozdzielacza ? dodatkowo co w takiej sytuacji z prysznicami i umywalką ? Z tego co zdążyłem już się dowiedzieć to bezwarunkowo będzie potrzebna do tego jakaś pompa która umożliwi szybkie dotarcie wody do nagrzewnic i grzejników.

VI. Co z próbą szczelności itp? Czy zakładając instalację samemu potrzebne są jakieś pozwolenia i odbiory?

VII. O czym jeszcze nie wiem i pod jakimi hasłami mogę tego poszukać :)?