Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ozonowanie pomieszczenia - jak się zachować

02 Lut 2020 22:58 813 18
  • Poziom 17  
    Przeczytałem wiele opisów i instrukcji naładowanych teorią, a mnie interesuje bardziej praktyka i czyjeś doświadczenia z pierwszej ręki.
    Chcę ozonować pomieszczenie około 16 m kw. Kupiłem generator ozonu 15 g/h i chcę włączyć na około godzinę i teraz moje pytanie.
    Po jakim czasie mogę wejść do pomieszczenia bez wietrzenia czekając na rozpad ozonu?
    Jeżeli chcę wejść do pomieszczenia od razu aby otworzyć okno do wietrzenia, to czy wystarczy wstrzymać oddech szybko otworzyć okno i wyjść, czy atmosfera jest na tyle niebezpieczna, że na te 3 sekundy potrzebuję maski.

Czy ktoś ma jakieś własne doświadczenia?
  • Poziom 39  
    Przemysłowy generator ozonu do odkażania ma programowany cały cykl pracy - po ozonowaniu następuje praca samego wentylatora, czas wynika z okresu ozonowania, ale z tego co pamiętam najkrótsza przerwa między ozonowaniem a możliwością wejścia do pomieszczenia to ponad 30 min - tyle generator pracował w trybie wentylacji, jeśli ozonowanie trwało długo to programator proporcjonalnie wydłużał czas wentylacji.
  • Poziom 16  
    Prowadzę doom gościnny/pensjonat i od kilku lat okresowo ozonuję pokoje i nie jest to takie straszne jakby się mogło wydawać.
    Po zakończonym ozonowaniu pokoju (ozonator sam się wyłącza po nastawionym czasie) czekam około 10-15 minut i wchodzę do pomieszczenia - wstrzymując oddech - otwieram okno i wietrzę - wychodzę.
    Po około 10 min wchodzę do pokoju i poza aromatem świeżości nic mi raczej nie zagraża. ;) .
    Ozonator zabija min. grzyby, pleśnie, roztocze oraz niweluje nieprzyjemne zapachy dymu papierosowego, potu, brudnych skarpet itp.
    Ozonatora używam od dawna i śmiało polecam używania go wedle potrzeb.
  • Poziom 26  
    Pół godziny wystarczy. Zanim do swojego zamontuję wyłącznik czasowy, wstrzymuję oddech i wyłączam.
    Problem jest tylko jeden: Jak dla mnie zbyt długo utrzymuje się ów charakterystyczny zapach. I chyba im więcej ciuchów i tkanin wewnątrz, tym dłużej. Nie wiem czy tak ma być.
  • Poziom 3  
    Jakie są zalety stosowania ozonatora? Usuwa np. koranowirus gdyby ten był na ubraniu lub warozzę z plastrów miodu? Czy taki ozonator uszkadza, niszczy łancuchy DNA jak to w przypadku lamp UV potocznie nazywanych bakteriobójczymi? Co bardziej skuteczne? Lampa UV czy ozonator?
  • Poziom 16  
    W gabinetach lekarskich stosuje się lampy UV więc myślę, że są skuteczniejsze w zwalczaniu wirusów i bakterii.
  • Poziom 15  
    Tylko lampa UV niszczy je tylko na oświetlonej powierzchni i nie działa w zacienionym obszarze. Pewnie najlepsza byłaby kombinacja UV i ozonu.
  • Poziom 3  
    Jaka jest skuteczność lampy oraz ozonatora w przypadku porażonych chorobą drzewek ? Czy takie krótkotrwałe naświetlanie , ozonowanie zabije grzyba ,ale równocześnie nie uszkodzi drzewka, rośliny?
  • Poziom 39  
    lucjanobes napisał:
    Może dałoby się tak dobrać czas naświetlania by nie uszkodzić rośliny ,ale zabić grzyba.
    To jest nierealne - jak oświetlić całą powierzchnię drzewa czy rośliny żeby zapewnić skuteczność a jednocześnie nie uszkodzić rośliny. Ozonowanie raczej nie wchodzi w grę, ozon jest za "agresywny" i spowodowałby choroby roślin.
  • Poziom 12  
    Ozonator 15g/h to dużo. Mierzyłeś jak ma pobór moc? Lub jaką ma moc w watach według tabliczki lub instrukcji?
    Pomieszczenia ozonuje się od 1,5h nawet do 12h do uzyskania odpowiedniego stężenia: minimum to 2ppm.
  • Poziom 21  
    To jak długo ozon utrzyma się w pomieszczeniu zależy też od temperatury wewnątrz, przy niskich temperaturach ozon utrzymuje się dłużej, przy wyższych rozkłada się zaraz po wytworzeniu.
  • Poziom 26  
    To niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego śmierdzi/intensywny zapach utrzymuje się jeszcze kilka godzin??
  • Poziom 29  
    Pracuje na duzym urządzeniu do odkazania. Jest rozpylany roztwor przez dysze ultradzwiekowa. Robie pomiary kubatury dalmierzem. Potem wstawiam sprzęt ktory ma opóźnienie rozruchu. Oczywiscie okna pozamykane szczelnie. Kratki wentylacyjne i czujniki ppoż uszczelnione. Drzwi wejsciowe zaklejone szczelnie i zaplombowane. 8 godzin karencja. Jesli jest kilka zabiegów np caly blok operacyjny tzn kilka sal to wchodze w jednorazowym ubraniu w specjalnej masce i wyciagam szybko sprzet i oklejam drzwi.I do nastepnej sali. Szafki pootwierane. Latwopalny sprzet tzn.gaza bawelniana zabezpieczona. Monitory i łóżka automatyczne itp powylaczane z sieci. Po zabiegach pobrane sa wymazy i do bakteriologi szybko. W razie potrzeby powtorka z rozrywki.

Dodano po 1 [minuty]:

Ten smród musi być bo to wszystko pochłania . Wietrzyc intensywnie. Np sala zrobiona w południe jest otwierana o 20 stej i wietrzona do rana.
  • Poziom 12  
    Czas połowicznego rozpadu ozony w powietrzy przy 20 stopniach Celsjusza to 3 dni, 20 minut to w wodzie.
    W niewietrzonym pomieszczeniu dobrze ozonowanym intensywny zapach utrzymuje się 3 - 5 dni. Najlepiej zaopatrzyć się w najprostszą maskę z pochłaniaczem węglowym, nie musi być całotwarzowa.
  • Poziom 27  
    Zapytam tak przy okazji tego tematu czy można sobie dać ozonowanie połączone z wentylacją która chodzi powiedzmy parę godzin dziennie, oczywiście małe dawki powiedzmy prosty domowy gen WN z paroma ostrzami.
  • Poziom 26  
    fhdelta napisał:
    Czas połowicznego rozpadu ozony w powietrzy przy 20 stopniach Celsjusza to 3 dni, 20 minut to w wodzie.
    W niewietrzonym pomieszczeniu dobrze ozonowanym intensywny zapach utrzymuje się 3 - 5 dni. Najlepiej zaopatrzyć się w najprostszą maskę z pochłaniaczem węglowym, nie musi być całotwarzowa.

To jak to jest w końcu? W innych wątkach o ozonie i budowie generatorów mówią, że 2-3 godziny wietrzenia wystarczy, bo ozon jest b.nietrwały. No i jak tu w domu funkcjonować w masce p.gazowej???
    Czy intensywny zapach np. tkanin=obecności ozonu w ich włóknach?