Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oric/Atmos stacja dysków w starym/nowym stylu

zaxoniec 03 Lut 2020 14:42 2118 3
  • Ot, jest sobie taki stary komputerek Oric i jego brat bliźniak Atmos.

Grono użytkowników i miłośników nie duże ale dosyć aktywne. Problem w tym że nie bardzo jest jak wgrywać i zapisywać programy. Stare urządzenia mają po 30 lat, zaczynają się sypać do tego niewiele ich jest łatwych do kupienia. Nowych nie ma na ten dosyć niszowy komputerek. W końcu pomyślałem że zrobię po mojemu, coś nowego ale zgodnego.

Założenia. Interfejs Stacji dysków zgodny ze sprzętem z '83 roku.

Schemat to typowy interfejs CUMANA z roku 1983 , przerysowany w Diptrace , Elementy THT zastąpione SMD.

W ramach "unowocześnienia" dodałem też emulator stacji na bazie Goteka z firmware Flash Floppy.

Płytki robione w Chinach, lutowane ręcznie w domu.

Części ściągałem z Mousera, Farnella, TME , Digikeya , Allegro i Ut Source, byłem miło zaskoczony że tak wiekowe TTL i kontrolery stacji nadal można kupić, choć trochę trzeba się naszukać ;)

Obudowa metalowa, T25 od Hydrogig. Panele drukowane na drukarce 3D Zortrax M200. Dobrane kolorystycznie pod Atmosa . Wyświetlacz to zwykły LCD 2x16 z kontrolerem i2c. Obudowa wyświetlacza celowo wystaje poza okno w panelu żeby dodać czarnego koloru i stylu ;) Na temat wyświetlacza była dyskusja ale zgodnie doszliśmy do wniosku że jesteśmy starymi niedowidzącymi dziadkami i duży LCD będzie lepszy niż mały OLED ;)

Stacja ma też gniazdo IDC 2x17 do podłączenia kolejnych 3 napędów i przełącznik zamieniający miejscami napęd USB i napęd nr 1.\

Reszta budowy to trochę wiercenia, i wycinania Dremelem w obudowie i zrobienie okablowania.

Teraz za to spokojnie można sobie poisać w Basicu na Oricu i zapisać efekty na Pendrive lub dyskietce ;)
    A tu taki filmik z działania, wersja jeszcze z czarnym panelem i Oricem.
    https://www.youtube.com/watch?v=RP78QT-CGIk

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    zaxoniec
    Poziom 13  
    zaxoniec napisał 151 postów o ocenie 678, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2007 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    Jak zwykle, retro sprzęt w Twoich rękach nabiera nowego wymiaru.
    zaxoniec napisał:
    Obudowa wyświetlacza celowo wystaje poza okno w panelu żeby dodać czarnego koloru i stylu Na temat wyświetlacza była dyskusja ale zgodnie doszliśmy do wniosku że jesteśmy starymi niedowidzącymi dziadkami i duży LCD będzie lepszy niż mały OLED

Z tym wystającym wyświetlaczem mógłbym polemizować, dla mnie wygląda jak niedokończona/spartolona obudowa. Jako "niedowidzący dziadek" po co chcesz ramkę wyświetlacza oglądać? Przecież żadnej informacji nie przenosi :-). Plus.
  • Computer ControlsComputer Controls
    tzok
    Moderator Samochody
    Zasadnicze pytanie - czy nie łatwiej było całości zaimplementować na STM32F105, który siedzi w GOTEKu? Ew. dokładając mu trochę RAMu. Jest miejsce na pamięć i2c w soic8 na płycie Goteka - można użyć kości FRAM, która sama w sobie (technologia) jest nieco retro, ale współcześnie produkowana.
    zaxoniec
    Poziom 13  
    Ramka wystaje bo czarna i dodaje kolorystycznego akcentu ;) Oric też jest czerwono-czarny i razem to fajnie wygląda. Z tym niedowidzeniem chodziło mi bardziej że robię parę innych rzeczy , tam daje oledy 0,91 lub 0,96 i mi ludzie narzekali że nie widzą co widzą ;) Panel przerysować to parę kliknięć i 2 godziny wydruku ale ludzie tak chcieli więc jako demokrata robie jak chcą.
    Sobie zrobiłem inną wersję na OLED 2,42 ;)

Nie wiem czy łatwiej to upchnąć w STM , ja nie potrafię więc dla mnie nie ;)