Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór sieci lte i routera.

Ronifcb 03 Feb 2020 18:13 729 19
    Ronifcb
    Level 4  
    Witam wszystkich na forum.Zrezygnowałem ostatnio z radiówki 30/3 za 91zl i myslę nad lte Play lub orange .Umowa pewnie na 2 lata ,wiec Orange byłoby lepiej wziać bo maja robić swiatłowód (Nexera popc)w mojej lokalizacji do 2021roku.Porobiłem troche testów i wyglada to następująco w Playu :router Huwaei b529 i antena zewnetrzna cybertecha 1800-2600MHz ,Moja lokalizacja Cekanowo gm Słupno ul Biedronki.Antena skierowana na BTS Gulczewo Gm Słupno.Najlepsze predkosci Lte 2600 RSRP -82dBM RSSI -55dBm RSRQ -7dB Download pomiedzy 60 a 88Mb/s upload35-45Mb/s Na lte 2100 parametry troszkę lepsze ale duzo słabsza prędkość(35 na 30Mb/s) Lte 1800 juz sporo gorsze parametry.Na tym nadajniku jest również Orange ,ale prędkosci bardzo słabe i pingi też (zasieg gorszy niż w Play).Drugi nadajnik z orange ekanowo - gm. Słupno, maszt T-Mobile na terenie bazy PERN Przyjaźń NIestety tu tylko Lte 1800 i 800 i predkosci 30/20 max na agregacji tych 2 pasm.W grach ping skacze i jest przecietnie.Najlepszy Bts z orabge to Łagiewniki - gm. Bodzanów, niestety zasłonięty przez drzewa.Udało się dzis przykręcić nowy uchwyt ,który wystaje ponad dach domu .Niestety testy beda jutro dopiero bo już było ciemno i nie wejde na dach zeby przekręcić antenę.Wczoraj udało sie zrobić prowizoryczny maszt i wystawić za okno dachowe trzymając w ręku :) Prędkosci dochodza do 65 / 35 około godziny 14 w niedzielę... Parametry trochę gorsze niż w Play ,ale na nowym maszcie antena będzie wyzej.Teraz pytania:
    Który z tych 2 Btsów jest lepszy ?
    Czy warto dopłacic do przewodów antenowych RF240 względem h155 (posiadam 3m przewody i są za krótkie na wyższy masz i jutro musze kupic 5m minimum.
    Czy na routerze b715 jest szansa na lepszy zasięg i prędkosci?(b 529 podłaczony konektorami bodajże ts 9 ...Czy jest przez to jakaś strata?)
    Za 60zł w play jest 200Gb limit a w orange 250Gb za 67zł(7zł z VPN inaczej jest Nat 3 i problem z grami).
    W play jest 14 dni na rzygnację i zaraz pojadę wziać huwaei b715 i będe miał 14 dni na testy i wrzucę screeny jak to wyglada.
    Przepraszam za tak długi post i mam nadzieję że ktoś to przeczyta :)
    matek451
    Level 43  
    W Play nie bierze się B715 tylko B818 za 229 zł w abonamencie 200GB za 50 zł/m-c. To oerta promocyjna dostępna na voucher u konsultantów https://forumplay.pl/showthread.php/55333-Int...u-GB-(200)-z-urz%C4%85dzeniem-Promocja/page26
    Router wart z 900 zł i wymiata, a oferta za 50 zł ze sprzetem kładzie Orange na łopatki.
    Ronifcb
    Level 4  
    Ok rozumie ,a możesz mi powiedziec coś wiecej o tym routerze ile pasm agreguje itd? Co sądzisz o tym kablu i o tych 2 BTSach?
    matek451
    Level 43  
    B818 posiada modem LTE 19 kat. czyli agreguje w naszych warunkach 4 pasma LTE w MIMO4x4 z QAM256, to najlepszy obecnie router w ofercie polskich operatorów. Wart 400$, w play bez abonamentu kosztował 649 zł, obecnie cena podniesiona na 899 zł bo nie nadążyli z dostawami. Trzeba kontaktować się w sprawie internetu za 50 zł i B818 z tymi doradcami z Forum Play, sprawdzeni. W Play ten BTS Gulczewo i Słupno na 4 pasmach OK, a pierwszy wyglada na 5GR na światłowodzie. W Orange tylko z Gulczewa masz 4 pasma w agregacji no i w Łagiewnikach. Słupno i Cekanowo są po refarmingu i maja tylko LTE2100+1800. sprawdź jak działa Play z Gulczewa w agregacji LTE2600+1800 na B529, tak samo Orange.Play mozesz też sprawdzić z bts-a Słupno ustawiając antenę na niego, przy wymuszeniu LTE2600+1800 mozliwe ze skorzystasz też w Orange z Łagiewnik bo BTS jest na zblizonym kierunku co BTS Play Słupno.
    Ronifcb
    Level 4  
    Widze ze B818 już brak na tą chwilę.Czy w b818 jest mozliwośc przełaczenia go w bridge?Na codzien korzystam z asusa ac68u i chciałbym przy nim zostać.Ten Bts z Gulczewa działa fajnie w play na 2600 predkosci od 60 do 88Mb/s download i około 40-45 upload,Ten sam BTS w orange ma słaby zasięg .Sprawdze jutro ten z Play w SŁupnie ,ale wstępnie miał slabszy zasieg niz w Gulczewie.Jeżeli chodzi o łagiewniki to zasięg jest i jutro porobie testy bo tam była predkosc ponad 60Mb/s niezależnie od pory dnia .Musze dokupić kable nowe bo te są za krótki o 1 czy 1,5m. Byłem dziś w PLay i się okazało że nie maja na stanie b715 ,także dziękuję za odpowiedź bo wiem żeby wziać b818 teraz o ile się pojawi.
    sebap
    Level 41  
    Bezpośrednio w Play ta oferta kosztuje 70 zł, na forum wskazanym przez @matek451 doradcy oferują ja za 50 zł i może dysponują routerem B818.
    Ronifcb
    Level 4  
    Napisałem i czekam na ofertę.Choć nie wiem jak on będzie dizłał w moim przypadku bo będę musiał mić podpiętą antenę zewnętrzną.
    Ronifcb
    Level 4  
    Tak tylko coś czytałem że z czegoś tam nie skorzystam uzywając anteny zewnętrznej(mimo4x4?).
    matek451
    Level 43  
    Najpierw to na BTS-ie Play musi działać MIMO4x4 na LTE2600 a nawet jak jest to wymaga bardzo dobrego sygnału na LTE2600, na b818 działa tylko na antenach wewnętrznych więc skorzystają i tak tylko ci co mieszkają w poblizu BTS-a i nie potrzebują anten zew. Ale na B818 z anteną Cybertecha skorzystasz z agregacji 4/3pasm l LTE w QAM256 czyli będzie szybciej niz na b529 z 2 CC CA i QAM64. Router w abonamencie jest za smieszną kasę więc aż żal nie brać, na dziś nie ma nic porównywalnego na polskim rynku.
    Ronifcb
    Level 4  
    Zamówione ,czekam na dostawe i dam znac jakie są róznice ,póki co dziś bede testował pozostałe BTSy o których pisaliśmy.
    Ronifcb
    Level 4  
    Jeszcze szybkie pytanie bo jade kupic kable do anteny dłuzsze.Miedzy 5 a 9-10m będzie duża róznica >?RF240 cybertecha lub h155 jest sens dopłącac do tego pierwszego?
  • Helpful post
    matek451
    Level 43  
    RF240 ma mniejszą tłumienność , przyda się szczególnie przy pasmach pojemnościowych na 1800-2600MHz, jak jedziesz do Płocka do Cybertecha to wymierz sobie dokładnie ile ci potrzeba z lekkim zapasem.
    Ronifcb
    Level 4  
    Tak jestem z Płocka także odbiorę osobiście.Teraz router mam na strychu i wystarczy mi 4.5m kabla ,ale jak chciałbym doprowadzić do salonu przez sufit to musiałbym wziąć jakieś 10m .Działa b818 w trybie bridge? Wtedy może stać na strychu i skretka połączą to do Asusa ac86u i to on by zarządzał ruchem. Tak tobie w tej chwili z b528 (Tak posiadam b528 A pomyliłem się opisałem b529)
    matek451
    Level 43  
    Póki co raczej trybu Bridge chyba brak, trzeba popytać albo wkrótce sam sie przekonasz. Router dostępny w Polsce od 2 tygodni ale i tak za te pieniadze w takim abonamencie to prezent, kosztuje 400$, B528 ma też złącza TS9 do anten zewnetrznych.
    Ronifcb
    Level 4  
    Na sąsiednim forum.. ktoś pisał ze działa trybe bridge...
    Na nowych kablach 5m po zamontowaniu nad dachem połaczenie z BTS w łagiewnikach z orange tragiczne (nie wiem o cochodzi) .Miałem zmienic kable na te 3m stare ,ale zaczał padać deszcz niestety.
    Pod Btsem w łagiewnikach na samsungu s6 predkość 130/20Mb/s ,natomiast Play pod nadajnikiem w Gulczewie 178/40 Mb/s .Nie wiem czy przy tym zasięgu co mam na antenie cybertecha czyli RSRP 83dBm SINR 5-6 dB RSSI -55dBm RSRQ -7dB i routerze b818 osiagne lepsze prędkosci niz z tel pod BTSem...
  • Helpful post
    matek451
    Level 43  
    Jesli to informacja z bez-kabli i jest Bridge to OK, ten RSRP-83dBm w play to na lTE2600 z Cybertechem z Gulczewa? pokaż screeny z Hmanagera dla LTE2600, LTE2100 i lTE1800 na b528.
    Ronifcb
    Level 4  
    JUtro lub pojutrze porobie screeny bo antene przestawiłem na bts przyjaźć w cekanowie na orange 1800MHz.Tak to wartości podane na Bts z Gulczewa .Mam jeszcze antene u rodziców Sorensena na 1800Mhz i moge ją również przetestować.Ktoś w temacie b818 na bez-kabli pisał o trybie bridge...

Dodano po 3 [godziny] 19 [minuty]:

Wybór sieci lte i routera. Wybór sieci lte i routera. Wybór sieci lte i routera. Wybór sieci lte i routera. Wybór sieci lte i routera. Wybór sieci lte i routera. Wybór sieci lte i routera. Wybór sieci lte i routera.

Udało się wejśc na dach o nachyleniu 30stopni w deszcz :D BYło troche niebezpiecznie :lol:
    Tak to wyglada .Czesto predkosc na 2600 jest około85 a upload taki sam.Wyglada to tak jakby agregacja nie działała wcale na tym routerze bo na 2600 jest ta sama predkosc co na 1800+2600 ...No moze róznica 2-5Mb/s max
    Ronifcb
    Level 4  
    Dodałem screeny wczoraj .Nadajnik ustawiony na Gulczewo.