Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

automatyka domowa jak najprościej wykonać

valek333 04 Feb 2020 10:25 2430 49
Buderus
  • #31
    xury
    Automation specialist
    Daro1003 wrote:
    Właśnie obawiam się zakłóceń ponieważ w rozdzielni będzie dużo tych sonoff ok 15 sztuk i każdy będzie połączony z siecią WiFi ciekawe jak to będzie pracowało ;/ minus jest taki że nie można ich podłączyć po LAN-ie.

    Co prawda ja uwielbiam moduły na ESP, ale 14 sonoffów w jednym miejscu uważam za stanowczą przesadę. Nie lepiej zastąpić to jednym rpi? Ma on wiele gpio więc pewnie by wystarczyło, a i było by chyba taniej. Na pewno nie byłoby takiego zagęszczenia eteru na małym obszarze.
    Co prawda ja mam trzy wyłączniki T2 obok siebie i żadnych problemów, ale to nie 14 sztuk.
    Co prawda w całym domu mam rozsiane 18 rożnych modułów i nie ma problemów z transmisją pomimo tego, że mam tylko dwa AP na cały dom.
  • Buderus
  • #32
    Daro1003
    Level 23  
    xury wrote:
    Nie lepiej zastąpić to jednym rpi? Ma on wiele gpio więc pewnie by wystarczyło, a i było by chyba taniej.

    Może i by wyszło taniej i lepiej. Ale co w przypadku gdy padnie RBPi ?? Lub coś się zawiesi lub będzie problem z np aktualizacją domoticza jak to już bywało ? Pada wszystko oświetlenie rolety. Na modułach Sonoff 4CH czy moduł GeekCreit 4 który obecnie testuje będzie załadowany soft który działa niezależnie czyli bez połączenia z wi-fi działa sterowanie z przycisków lokalnych, dodatkowo jeden moduł obsługuje 4 lampy czyli jeśli padnie pada tylko część oświetlenie czy sterowania na RBPi pada wszystko. Poza tym po awarii RBPi załadowanie wszystkich konfiguracji trochę potrwa.

    Korzystając z okazji chciałem polecić GeekCreit 4 cena na ali to 32zł z przesyłką. Działa jak donoff 4CH tylko brak obudowy ale za to ma zaciski na przekaźniki z stykami COM NO NC.
  • #33
    Anonymous
    Level 1  
  • Buderus
  • #34
    Daro1003
    Level 23  
    Rozmawiałem z informatykiem który prowadzi działalność w zakresie dostawy internetu zajmuje się światłowodami oraz sieciami LAN na co dzień w własnej firmie twierdzi ze 20-30 urządzeń obok siebie niema problemu przy zastosowaniu odpowiedniego rutera natomiast jest możliwość do 100 urządzeń ale wtenczas trzeba jakiś specjalistyczny sprzęt. Opierając się na jego doradztwie przy zaplanowaniu sieci zostaje przy ponad 300 modułowej rozdzielni z wszystkimi modułami w niej.
  • #35
    Anonymous
    Level 1  
  • #36
    Daro1003
    Level 23  
    Planuje zrobić jak napisałem a co wyjdzie się okaże. Jeśli nie będzie działać odpowiednio będę szukał innych rozwiązań.
  • #37
    Anonymous
    Level 1  
  • #38
    Daro1003
    Level 23  
    W takim razie czy Twoim zdaniem kolego Erbit jest możliwe przyłączenie do jednego rutera 20 laptopów na jednej sali lub 100 ?? Np jakaś świetlica ?? Jak można rozwiązać taki problem ? Czy się nie da ??
  • #39
    Anonymous
    Level 1  
  • #40
    sk1977

    IT specialist
    valek333 wrote:
    jak najlepiej zrobić instalację by sterować roletami ogrzewaniem oświetleniem

    Podajesz bardzo mało istotnych szczegółów - np. jakie rolety i ich sterowanie, jakie ogrzewanie, jakie oświetlenie, podstawowe parametry domu - ilość elementów które mają być sterowane lub odbierać przesyłać dane.
    Kolejna kwestia to Twoje oczekiwania, wymagania i coś co nazwałbym "marzeniami" - być może można część z nich zrealizować lub ułatwić w przyszłości realizację planując od razu niektóre rozwiązania.

    Ogólnie podobnie jak Kol. Erbit nie łączyłbym funkcji alarmu z "inteligentnym domem" w ramach centralki alarmowej. Raczej funkcje alarmowe i monitoringu dodawałbym do urządzeń "inteligentnego domu" - jako uzupełnienie systemu alarmowego - czujniki ruchu, kamery, itp.

    W kwestii okablowania - przyszłość to raczej bezprzewodowe połączenia. Warto to przemyśleć i rozważyć co będzie wymagało sterowania przewodowego a co może z powodzeniem wykorzystywać łączność radiową.
    Dla przykładu stosunkowo tanich na systemach typu sonoff i podobnych można wiele ciekawych i użytecznych rozwiązań wdrożyć. Dla przykładu sterowanie światłem - najprostsza opcja - włączniki dotykowe typu Sonoff TX (UWAGA: wymagają L i N - przy nowej instalacji warto to uwzględnić) - mogą działać jako zwykłe dotykowe włączniki (bez połączenia).
    Ale jeśli zainstalujesz darmową aplikację - możesz sterować telefonem/tabletem (także poza domem) czy Hub'em lub głośnikiem od google. Do tego podstawowe scenariusze i już masz elementy automatyki.
    Do tego integrujesz z Google Home i możesz używać asystenta google - "OK Google, włącz światło...". Mało? Np. Malinka + Hass.io oraz integracje z tym co posiadasz + Node-Red i masz zajęcie na długie zimowe wieczory - klocki dla dorosłych :).

    Podobnie sterowanie ogrzewaniem - masz do dyspozycji sterowanie piecem, czujniki, głowice termostatyczne (programowalne i sterowane przez WiFi), itp.
    Sterowanie roletami także można wykonać inaczej niż tylko "góra/dół".
    Przy innych instalacjach też warto pomyśleć o automatyce i wykonać lub umożliwić w przyszłości montaż - np. elektrozaworów (zamykających wodę lub gaz w przypadku wykrycia zalania lub gazu czy dymu).

    Bez względu na to czy w chwili obecnej chcesz brnąć w automatykę czy nie warto wykonać to do czego będzie później trudny dostęp z rozmachem. Ilość urządzeń i ich ceny sprawiają, że coraz częściej ograniczają nas nie dostępne elementy a fantazja :).
    Z praktycznych wskazówek - warto zastosować głębokie puszki (w przyszłości możesz wstawić tam dopuszkowy element sterowania i już możesz np. wyłączyć żelazko telefonem po drodze do pracy).
    Nawet jeśli na chwile obecną nie zamierzasz stosować niektórych rozwiązań - ale w przyszłości będziesz chciał je mieć - warto sprawdzić jakie mają wymagania od instalacji.
    No i na koniec kwestia sieci - tu warto przemyśleć co i gdzie - routery/kable/gniazdka.
  • #41
    Anonymous
    Level 1  
  • #42
    Daro1003
    Level 23  
    Erbit wrote:
    Dlaczego zatem nie 8ch + nodemcu? Zawsze to mniejsza ilość nadajników no i koszty też pewno mniejsze niż 14 Sonoffów.


    Jakiś przykład jak to zrobić podasz ?
    Nie próbowałem nigdy z Nodemcu.
  • #43
    Anonymous
    Level 1  
  • #44
    Daro1003
    Level 23  
    Dzięki za poradniki ale raczej nie poradzę muszę zabazować na gotowych rozwiązaniach ze względu na brak wiedzy w pisaniu kodu i programowaniu w środowisku arduino.

    Oczywiście masz rację ilość urządzeń mniejsza.
    Najlepiej byłoby wykorzystać Arduino MEGA plus karta sieciowa wtedy pozbawmy się całkowicie połączenia radiem. Lecz to nie dla mnie.
  • #45
    Anonymous
    Level 1  
  • #46
    Daro1003
    Level 23  
    Erbit wrote:
    Nie przesadzaj. Ja nie każę Tobie pisać całej logiki Twojego Smart Home a jedynie proste elementy wykonawcze


    To tak wygląda dla kogoś kto to zna, ale potrzeba jakiś punkt zaczepienie czyli pewien schemat kodu który trzeba edytować np adres ip czy nazwę sieci. Do tego dochodzą guziki sterowania lokalnego czyli wejścia oraz typy działania przekaźników i czasy ich działania już się robi coraz więcej. No i integracja z Domoticzem. Niestety dla laika to trochę "magi" i nawet sam nie wiem od czego zacząć.
  • #47
    Anonymous
    Level 1  
  • #48
    Daro1003
    Level 23  
    Podstawy Arduino zawsze chciałem opanować nawet mam zakupione 2 sztuki i jedna mega. To byłoby dobre rozwiązanie ponieważ z kartą sieciową chodzi po lanie. Ale i dzięki nodemcu zmniejszyłbym ilość urządzeń wi fi jak piszesz.
  • #49
    Anonymous
    Level 1  
  • #50
    xury
    Automation specialist
    Ano nikt nie mówi że będzie łatwo. Ale nie ma co się też od razu nastawiać że się nie da rady.
    Ja tam też nigdy nie uczyłem się programowania. Ale miałem postawiony problem i go rozwiązywałem. Pierwszym był zrobienie własnego powiadomienia gsm. Robiąc go nauczyłem się BASCOMa. Potem postanowiłem zrobić integrację z ethm-1 kiedy jeszcze nie było ich dostępnych. Nie wiedziałem kompletnie jak się za to zabrać i zacząłem ją pisać w PHP którego oczywiście nie znałem. Potem nastała era ESP 8266 i zacząłem pisać w LUA następnie Arduino dla ESP, następnie platformio. Po drodze trochę Java script I node red a teraz YAML.