Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

automatyka domowa jak najprościej wykonać

03 Lut 2020 10:10 738 39
  • Poziom 3  
    Witam. Robię instalacje w nowym domu i nie wiem jak najlepiej zrobić instalację by sterować roletami ogrzewaniem oświetleniem.
    Czy wystarczy jak puszcze kabel magistralny z rozdzielni do każdego punktu którym chce sterować i z powrotem do rozdzielni ??
    Jak w pomieszczeniach chce sterować światłem przez czujnik to puszczać kable do osobnego czujnika czy wykorzystać czujnik z alarmu i jak jest taka możliwość to z czujnika od alarmu wystarczy puścić kabel do włącznika ( chcę za pomocą włącznika decydować czy światło ma być całkiem wyłączone czy też ma zapalać się za pomocą czujnika)

Moderowany przez suworow:

Scaliłem oba kolegi tematy. Proszę nie zakładać dwóch w zasadzie takich samych tematów, bo użytkownicy potem nie wiedzą gdzie odpowiadać.

• OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Zastanów się nad modułami bezprzewodowymi np. Supla, Sonoff.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    W moim przekonaniu "kable" są zależne są od systemu jaki wybierzesz i od projektu. Dziś trudno jest podpowiedzieć jakie przewody umieścić w ścianie. Nie wiadomo jakie grube i nie wiadomo gdzie a kłaść uniwersalnie nie bardzo się da.
    jakubek56 napisał:
    Zastanów się nad modułami bezprzewodowymi np. Supla, Sonoff.

To poniekąd rozwiązuje problem przewodów (niestety tylko poniekąd) ale system radiowy nie jest wolny od wad (tak samo system przewodowy). Każdy z nich ma swoje wady.
  • Pomocny post
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Jeżeli dla kolegi problem sprowadza się do tego, czy puścić kabelek z czujnika do włącznika, czy inaczej , to proponuję sobie dać spokój. Jeżeli ma to działać to po prostu trzeba usiąść i przemyśleć sprawę, najlepiej z kimś kto ma na ten temat odrobinę pojęcia. Jeżeli chce kolega wykonać okablowanie w miarę uniwersalnie, to na pewno należy powiązać instalację inteligentnego domu z systemem alarmowym, jak i innymi, ale na pewno nie w ten sposób jak to kolega przedstawił.
  • Specjalista automatyka domowa
    valek333 napisał:
    Czy wystarczy jak puszcze kabel magistralny z rozdzielni do każdego punktu którym chce sterować i z powrotem do rozdzielni ??

To by miało sens jedynie przy systemach typu Knx.
    Jest to drogi system i raczej klient nie robi nic samemu tylko zleca wszystko fachowcom. Nawet ułożenie oprzewodowania.
    valek333 napisał:
    i jak jest taka możliwość to z czujnika od alarmu wystarczy puścić kabel do włącznika (

Nie. Nie w ten sposób. Czujnik alarmowe zostaw w spokoju.
    Jeśli już to musisz mieć centralę Satel Integra by móc wykorzystać czujniki do sterowania. I robi się to poprzez odpowiednie jej zaprogramowanie i wykorzystanie wyjść centrali, albo co jest o wiele lepszym rozwiązaniem poprzez protokół integracji.
    W każdym bądź razie po sposobie w jaki zadałeś pytania uważam, że raczej nie dasz rady zrobić tego sam.
  • OptexOptex
  • Poziom 3  
    Wiec co zaproponujesz by w przyszłości sterować oświetleniem roletami ogrzewaniem przez internet i oczywiście włącznikami i by instalacja była tradycyjna nie w gwiazdę .
  • Poziom 3  
    A kabel magistralny z rozdzielni do punktu którym chce sterować nie wystarczy ??
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Marzy mi się temat, z którego entuzjaści automatyki domowej dowiedzą się jak podejść do tego zagadnienia, ale przy takiej postawie autora i sprowadzeniu dyskusji do tego jak "rzucić kabelek" to słabo to widzę...
    Ale spróbuję..
    Pierwsze koło ratunkowe:
    Obwody oświetleniowe. Czy mają być tylko sterowane z czujek ruchu, czy też może dodatkowo w inny sposób?
  • Poziom 17  
    Robiąc instalacje pod potrzeby jakie ma autor trzeba wiedzieć już jakich modułów do sterowanie użyjemy a dokładnie jakiego systemu. Czy jak wspomniano wcześniej sonoff i supla czy np przez system alarmowy np Integra czy przystosowany system Fibaro do automatyki domowej.
    Osobiście przymierzam się do wykonania instalacji u siebie ale dokładnie wiem jakim moduł będzie czym sterował w jaki sposób i jak wszystko połączyć. Planuję wszystkie przewody ułożyć do rozdzielni i w niej dać wszystkie moduły. Wyszło mi wg obliczeń 288 miejsc modułowych :)

Kolega pisze że chce instalacje tradycyjną więc do sterowania oświetleniem można dać sonof touch zamiast kontaktów lub zapakować moduły schelly za kontakty do puszek w obu przypadkach dobrze byłoby zastosować puszki z kieszeniami. W ten sposób mamy instalacje do oświetlenia układaną tradycyjnie zawsze możemy zastosować zwykłe kontakty i działa tradycyjnie.
    Do modułów które wymieniłem możemy załadować różne softy suple, AFE, Tasmota , EspEasy.
  • Poziom 36  
    suworow napisał:
    Marzy mi się temat, z którego entuzjaści automatyki domowej dowiedzą się jak podejść do tego zagadnienia...

To nie jest takie proste. Po pierwsze każdy ma inne wymgania co do funkcjonalności a od tych zależy instalacja. po drugie każdy ma inne umiejętności. Jedni potrafią wgrać oprogramowanie alternatywne do Sonoffa. inni nie. Po trzecie są też tacy co dobrze umieją trzymać lutownicę, po czwarte są też tacy dla których najlepszym wyjściem będzie "zabawa z gotowych klocków" (pomijam całkowicie tych, którzy nic nie umieją albo mają dużo kasy i nie mają ochotę na zabawę). Do tego dołóżmy opcje: budynek zamieszkały albo jest w budowie lub przed remontem.

Osobiście poznałem smak uruchamiania SmartHome na istniejącej (zresztą bardzo źle wykonanej) instalacji elektrycznej bez możliwości kucia w ścianach. Wielkość puszek rozgałęźnych (chyba dla liliputów) spowodowała, że i tak punktowo musiałem kuć. Ponieważ traktowałem to jako hobby a nie przymus to SmartHome ciągle powstaje a ja go nigdy nie kończę a bez przygód utrudniających wykonanie nie obywa się.

Ze swoich doświadczeń wiem jedno: próba złożenia wszystkiego samemu jest bardzo żmudna a próba złożenia na "Sonoffach" oraz Domoticzu (czy też Home Assistant) jest dodatkowo żmudna do sześcianu i nie wszystko działa tak jakby się chciało a kolejne aktualizacje sysytemu potrafią przynieść niespodzianki no i oczywiście wymaga wiedzy i doświadczeń, których nie nabywa się w tydzień.

Dlatego osobiście zdecydowałem się na budowę "z klocków" jednego producenta - dzięki temu większość działa tak jak powinno działać. Oczywiście rozwiązania typu Sonoff też u mnie działają ale są to marginalne rozwiązania.

Co chyba istotne: to aby nie budować jednego systemu, który obejmie wszystko. Lepiej jest niektóre rozwiązania mieć dedykowane, działające oddzielnie i jedynie zintegrowane ze SmartHome - np. nie wyobrażam sobie systemu alarmowego od swojego producenta SmrtHome ani nie wyobrażam sobie SmartHome na centrali alarmowej (np. Integra). Dla mnie te rozwiązania muszą być oddzielne, autonomiczne, wymieniające się informacjami pomiędzy sobą..

Co do pytania: "jak najprościej wykonać" - odpowiedź jest chyba jedna: zlecić to firmie zewnętrznej, to będzie najprostsze. każde inne rozwiązanie będzie na swój sposób trudne. mam u siebie 160 czujników i aktorów więc co nieco o tym wiem. Te 160 elementów nie obejmuje jeszcze wszystkiego co bym chciał - rozbudowa trwa.
  • Poziom 17  
    Erbit napisał:
    Dlatego osobiście zdecydowałem się na budowę "z klocków" jednego producenta

Na czym głównie kolego Erbit zabazowałeś ?
    Co użyłeś o sterowania oświetleniem ?
  • Poziom 36  
    Daro1003 napisał:
    Na czym głównie kolego Erbit zabazowałeś ?
    Co użyłeś o sterowania oświetleniem ?

U mnie funkcjonuje niemiecki HomeMatic. Na oświetleniu jest w tej starszej wersji.(HM a nie HMIP). Do tego łączniki musiałem wymienić na monostabilne a do puszek rozgałęźnych trafiły moduły jak na zdjęciu (HM-LC-Sw2-FM).
    automatyka domowa jak najprościej wykonać

W wersji HMIP moduły te są nieco mniejsze ale nie mają wejść więc muszą być sterowane tylko drogą radiową zaś te starsze (HM) poza sterowaniem radiowym są sterowane przyciskiem. Są zasilane z sieci. W przypadku HMIP też z sieci ale "włącznik" zazwyczaj zasilany jest z baterii a ja w swojej wersji nie potrzebuję zasilania łącznika.

Są jeszcze łączniki, które zastępuje się łącznik oryginalny ale te wymagają N i L więc nadają się do instalacji bezpuszkowej no i oczywiście są też elementy wykonawcze do rozdzielnicy ale wtedy wymagana jest już instalacja typowa w gwiazdę.

Jak na producenta, który zamknął się w swoim standardzie komunikacji - HM posiada szeroki wybór elementów. Było to dla mnie istotne aby w przypadku problemów uderzyć do jednego producenta a nie być odsyłanym przez pierwszego do drugiego a przez drugiego do pierwszego. Poza tym aktualizacja softu u jednego producenta może powodować problemy w działaniu u drugiego - u mnie nie ma z tym problemów.
  • Poziom 17  
    Planuję to zrobić właśnie w gwiazdę i w rozdzielni zastosować Sonoff 4CH a lokalnie nimi sterować przez łączniki na które puszcze 12V które włączą przekaźnik a który odpali Sonoff-a sam się zastanawiam czy to nie rzeźba ale ponoć działa.
  • Poziom 36  
    Daro1003 napisał:
    ...Sonoff 4CH ... czy to nie rzeźba ...

Rzeźba, nie rzeźba ale na pewno różnica w cenie pomiędzy Sonoff 4CH a jego odpowiednikiem w HomeMatic jest spora. Poza tym ja już miałem instalację gotową więc nie miałem wyboru.

Jeżeli chcesz to oprzeć o elementy wykonawcze w rozdzielnicy to kupuj od razu "5 rozdzielnic" bo jedna jaka duża by nie była będzie za mało ;)
  • Poziom 17  
    Tak sonoff wychodzi taniej ale trzeba każdego rozebrać zalutować piny i wgrać softa, dalej polutować przewody i wyprowadzić na zewnatrz do sterowania lokalnego. Trochę grzebania jest.

Rozdzielnie obliczyłem 288 modułów. Ale zamówię ponad 300 aby był spory zapas.
  • Poziom 36  
    Daro1003 napisał:
    Tak sonoff wychodzi taniej ale trzeba każdego rozebrać zalutować piny i wgrać softa, dalej polutować przewody i wyprowadzić na zewnatrz do sterowania lokalnego. Trochę grzebania jest.
    ...

Możesz to zrobić inaczej. Moje 160 elementów (każdy po ponad 200 zł) to daje kwotę nie mniejszą niż 32 000 zł. Przełóż teraz to na Twoje lutowanie i wgrywanie softu. Wybór należy do Ciebie.

Co prawda nie wydałem tego jednorazowo ale jednak wydałem.
  • Poziom 17  
    Masz 100% jeśli będzie to działało a u kolegów z innego forum to działa to wyjdzie mnie to niedrogo tym bardziej że już zgromadziłem 8 Sonoff 4CH.
    Serwer schce postawić na Raspberry mam już wszystko zasilacz 2 Maliny na testy i dyski SSD do nich. Większość elementów już mam. Jak pisałeś za 200zł mam dwa Sonoffy a nawet prawie 3 które mają po 4 wyjścia każdy więc za 200zł steruje 12 żarówkami niezależnie.
    Erbit napisał:
    suworow napisał:
    Marzy mi się temat, z którego entuzjaści automatyki domowej dowiedzą się jak podejść do tego zagadnienia...

To nie jest takie proste. Po pierwsze każdy ma inne wymgania co do funkcjonalności a od tych zależy instalacja. po drugie każdy ma inne umiejętności. Jedni potrafią wgrać oprogramowanie alternatywne do Sonoffa. inni nie. Po trzecie są też tacy co dobrze umieją trzymać lutownicę, po czwarte są też tacy dla których najlepszym wyjściem będzie "zabawa z gotowych klocków" (pomijam całkowicie tych, którzy nic nie umieją albo mają dużo kasy i nie mają ochotę na zabawę). Do tego dołóżmy opcje: budynek zamieszkały albo jest w budowie lub przed remontem

I właśnie o takie informacje dla zafascynowanych automatyką domową mi chodzi. O to z czym będą musieli się zderzyć, jakich umiejętności to wszystko wymaga. Nie chodzi tu o gotowy przepis, bo rzeczywiście takiego nie ma.

Autor pytał jak wykonać okablowanie. Tu niewątpliwie największe możliwości da ściągnięcie wszystkich obwodów do rozdzielnicy:

Daro1003 napisał:
    Osobiście przymierzam się do wykonania instalacji u siebie ale dokładnie wiem jakim moduł będzie czym sterował w jaki sposób i jak wszystko połączyć. Planuję wszystkie przewody ułożyć do rozdzielni i w niej dać wszystkie moduły. Wyszło mi wg obliczeń 288 miejsc modułowych :)

Pojawiła się też inna istotna informacja:
    Erbit napisał:
    Jeżeli chcesz to oprzeć o elementy wykonawcze w rozdzielnicy to kupuj od razu "5 rozdzielnic" bo jedna jaka duża by nie była będzie za mało

No i mamy rząd wielkości jeżeli chodzi o finanse ;)
    Erbit napisał:
    Możesz to zrobić inaczej. Moje 160 elementów (każdy po ponad 200 zł) to daje kwotę nie mniejszą niż 32 000 zł. Przełóż teraz to na Twoje lutowanie i wgrywanie softu. Wybór należy do Ciebie.
  • Poziom 17  
    Sumując mój system to:
    Sonoffy kupowałem za 60zł na allegro widziałem za ok 80zł.
    Raspberry ok 300zł ale jedeną mam ali za 150zł w sumie tylko jedna będzie potrzebna ale druga na zapas i na testy.
    Dyski SSD 120G po 130zł sztuka kupiłem dwie żeby mieć dwa system niezależne w razie W.
    Zasilacz 5V 6A ok 60zł.
    Za listwy przekaźnikowe 8 przekaźników na jednej x 8szt kosztowały mnie 150zł
    Rozdzielnia wyjdzie ze 3tys.
    No i przewody - wiadomo pójdzie dużo więcej.
    Okazyjnie kupiłem na FB złączki Zuggy z jakiegoś demontażu 600szt po 0,30zł sztuka więc wszytskie przewody z instalacji zakończę na tych złączkach Zuggy w razie W odpowiednie mostki i wymiana kontaktów sprawi że instalacja będzie tradycyjna.
  • Poziom 36  
    suworow napisał:
    ....
    No i mamy rząd wielkości jeżeli chodzi o finanse ;)
    ...

Tego akurat chciałem uniknąć. W przypadku HM mam inne źródła niż 200 zł więc tylu nie wydałem ale ktoś inny musiałby tyle wydać by zrobić to co ja. Pytanie tylko czy musi robić aż tyle?

Oświetlenie
    Podwójne oświetlenie to moduł dopuszkowy za 250 zł. razy 10 pomieszczeń daje kwotę 2500 zł + centrala za 600 i 3100 się zrobiło. Oświetelnie gotowe.

System ogrzewania
    Głowica (180) + termostat (230) * 10 pomieszczeń, plus przekaźnik kotła = 4500

To oczywiście szacunki ale pokazuję, że nie trzeba od razu wydawać 32 000 zł.

Na koniec taka refleksja: czy dziś wybrałbym Sonoffa? Wydawać by się mogło, że skoro programuję, umiem trzymać lutownicę i bawię się Arduino to jestm idealnym kandydatem by powiedzieć: tak, wybrałbym Sonoffa ale ja powiem zdecydowane NIE!

Będąc na początku "zabawy" pewno bym wybrał Sonoffa gdyby wtedy były takie możliwości i takie źródła informacji jak dziś (i gdybym o tym wiedział). Jednak cieszę się, że tak się nie stało. Dzięki temu (i dzięki HomeMatic) mam elementy jednego producenta i nie martwię się o jakąkolwiek integrację. Mogę na przykład "przyuczyć" czujnik okienny do termostatu pokojowego by ten bezpośrednio komunikował się z termostatem. Dzięki temu skraca się cza reakcji no i w sieci jest mniejszy ruch radiowy. Poza tym w przypadku awarii centrali większość podstawowych funkcjonalności (światło, ogrzewanie) działa. Nie będą działały "sceny" zapisane w centrali ale bez tego dzień czy dwa da się przeżyć.

Sorry za szczegóły, które nie do końca są tu istotne. Jedynie wyjaśniłem swoją decyzję odnośnie Sonoffa.
  • Poziom 17  
    Też rozważałem co będzie jak panie RBPi czy jak padnie wifi ale Sonoff 4CH z przycisków lokalnych będzie działał i zapalał oświetlenie mimo że nie będzie podłączony do wifi to jest jakiś plus. Wiadomo to rzeźbiony system.
  • Poziom 36  
    Daro1003 napisał:
    ... jak padnie wifi ale Sonoff 4CH z przycisków lokalnych będzie działał i zapalał oświetlenie...

Uważam, że to bardzo ważny argument. Co prawda mnie moja centrala jeszcze nie padła ale miałem przypadek zakłóceń, które zapchały centralę ramkami i komunikacja radiowa padła.
  • Poziom 17  
    Właśnie obawiam się zakłóceń ponieważ w rozdzielni będzie dużo tych sonoff ok 15 sztuk i każdy będzie połączony z siecią WiFi ciekawe jak to będzie pracowało ;/ minus jest taki że nie można ich podłączyć po LAN-ie.
  • Poziom 36  
    Daro1003 napisał:
    Właśnie obawiam się zakłóceń ponieważ w rozdzielni będzie dużo tych sonoff ok 15 sztuk i każdy będzie połączony z siecią WiFi ciekawe jak to będzie pracowało ;/ minus jest taki że nie można ich podłączyć po LAN-ie.

Mam obawy co do tego ale możesz 4 uruchomić i sprawdzić. Niemniej naście WiFi to spory szum radiowy. Miałem przypadek, że ktoś dla testów podłączył centralę CCU3 i postawił ją na routerze. Centrala pracuje na 868MHz ale.. i tak nic nie można było zrobić. Dopiero odsunięcie centrali o 1 metr przywróciło komunikację.

Dodatkowo ściana wygłusza sygnał. Chodzi o strefę Frsnela.
  • Poziom 17  
    Myślisz że będzie za dużo odbiorników wifi obok siebie ??
  • Poziom 36  
    Daro1003 napisał:
    Myślisz że będzie za dużo odbiorników wifi obok siebie ??

Z WiFi jest podobnie jak z przewodem. Jeden nadaje, wszyscy są zajęci słuchaniem i sprawdzaniem czy dana ramka jest kierowana do nich (by to sprawdzić muszą ją odczytać). Ramki adresowane do odbiorcy są przez niego przetwarzane, zaś pozostałe pomijane (ale de facto i tak są czytane). Dlatego duża liczba nadajników to spory szum (sporo ramek) i można łatwo zapchać radio u każdego z odbiorców.

14 WiFi obok siebie to chyba spory problem. Lepiej to sprawdzić zawczasu lub poszukać opinii ludzi, którzy coś takiego robili.
  • Poziom 3  
    Witam . Nie interesuje mnie instalacja w gwiazdę tylko tradycyjna jak będzie mnie stać w przyszłości to chciał bym sterować oświetleniem roletami ogrzewaniem ... przez internet telefonem . Będę nie długo robił instalacje w nowym domu i chciał bym wiedzieć jakie dodatkowe kable puścić by nie było ich za mało czy wystarczy kabel magistralny do każdego punktu którym będę chciał sterować ? I jak kupie taki alarm SATEL INTEGRA 128-WRL SYSTEM ALARMOWY GSM DO DOMU i będę nim chciał sterować oświetleniem i różnymi rzeczami to od centrali puszczam kable w gwiazdę do punktu którym bym chciał sterować ? I czy mogę wykorzystać czujniki do załączania oświetlenia ??
  • Poziom 36  
    valek333 napisał:
    Nie interesuje mnie instalacja w gwiazdę tylko tradycyjna

To rób tradycyjną - jeden problem z głowy. Z tego wniosek, że rozwiązania, które przyjmiesz muszą pracować właśnie na takiej instalacji. Ze swej strony mogę polecić byś nie żałował na wielkości puszek rozgałężnych bo tam docelowo będzie instalowana większość elementów Twojego SmartHome.

valek333 napisał:
    ...Będę nie długo robił instalacje w nowym domu i chciał bym wiedzieć jakie dodatkowe kable puścić by nie było ich za mało czy wystarczy kabel magistralny do każdego punktu którym będę chciał sterować ?

Kolega chyba nie czytał zbyt uważnie. To jakie kable trzeba będzie położyć zależy od tego jaki system kolega wybierze.

valek333 napisał:
    ...
    I jak kupie taki alarm SATEL INTEGRA 128-WRL SYSTEM ALARMOWY GSM DO DOMU i będę nim chciał sterować oświetleniem i różnymi rzeczami to od centrali puszczam kable w gwiazdę do punktu którym bym chciał sterować ? I czy mogę wykorzystać czujniki do załączania oświetlenia ??

Ja bym nigdy nie wykorzystał centrali alarmowej do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i roletami. No ale to ja - Ty możesz robić jak uważasz. Niestety w przypadku Satel nic nie pomogę ale generalnie centrala Satel posiada wejścia/wyjścia i nic więcej. Co Kolega tam podepnie i jak obsłuży to już inna para kaloszy.
    Erbit napisał:
    Ja bym nigdy nie wykorzystał centrali alarmowej do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i roletami. No ale to ja - Ty możesz robić jak uważasz.

W przypadku prostej automatyki, sterowania kilkoma punktami oświetlenia, skoro już mamy taka platformę na obiekcie, to czemu nie.
    Autorze wybacz, ale jak mam odpowiadać na Twoje pytania, skoro Ty olewasz moje :(

suworow napisał:
    Obwody oświetleniowe. Czy mają być tylko sterowane z czujek ruchu, czy też może dodatkowo w inny sposób?