Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Intel oficjalnie kończy z Nervaną

ghost666 04 Lut 2020 18:26 702 0
 • Intel oficjalnie kończy z Nervaną
  Oświadczenie Intela jasno wskazało, że od teraz strategia rozwoju ASICów dedykowanych do akceleracji algorytmów AI firmy Intel będzie oparta na układach firmy Habana. W posunięciu, o którym powszechnie się od jakiegoś czasu spekuluje się, chodzi najpewniej o układy NNP-T i NNP-I Nervany dedykowane do centrów danych. Zastąpić je mają układy Gaudi i Goya z niedawno przejętego Habana Labs.

  W oświadczeniu czytamy, że Intel zaprzestanie opracowywania chipu szkoleniowego NNP-T AI dla centrów danych, ale będzie honorować istniejące zobowiązania dotyczące chipu wnioskowania NNP-I, po "konsultacji z klientami". Założona w 2014 roku firma Nervana została zakupiona przez Intela w sierpniu 2016 r. za kwotę około 400 milionów dolarów. Układy Nervana NNP-I i NNP-T Nervana zostały wprowadzone na rynek w listopadzie 2019 r. Chip wnioskowania, NNP-I, oferował do 50 TOPS dla obliczeń INT8. Urządzenie treningowe NNP-T obiecywało wydajność do 119 TOPS z 24 rdzeniami przetwarzającymi Tensor i 60 MB SRAM na chipie oraz 32 GB pamięci o dużej przepustowości (HBM). Zawierał on również macierz połączeniową o nazwie inter-chip link (ICL), która łączyła układy na tych samych lub różnych kartach bez dodatkowego sprzętu przełączającego, co miało ułatwiać skalowanie systemu.

  "Po przejęciu Habana Labs w grudniu i przy wsparciu naszych klientów dokonujemy strategicznej aktualizacji planów dotyczących systemów akceleracji AI dla centrów danych. Wykorzystamy nasze połączone talenty i technologie sztucznej inteligencji do budowy wiodących produktów AI" oświadczył Intel. "Wzmocnimy obecną i następną generację układów Goya i Gaudi, dzięki innowacjom sprzętowym i programowym Intel AI. Linia produktów Habana oferuje silną, strategiczną przewagę zunifikowanej, wysoce programowalnej architektury zarówno do wnioskowania, jak i szkolenia. Dzięki przejściu na pojedynczą architekturę sprzętową i stos oprogramowania w celu akceleracji sztucznej inteligencji dla centrów danych, nasze zespoły inżynierskie mogą połączyć siły i skoncentrować się na szybszym dostarczaniu większej ilości innowacyjnych rozwiązań dla naszych klientów".,

  Habana Labs, została przejęta przez Intel w zeszłym miesiącu za blisko 2 miliardy dolarów, przyniosła imponujące wyniki w ostatniej rundzie testów porównawczych MLPerf. W niektórych kategoriach wyniki Habany ustępowały jedynie wynikom Nvidii i wydaje się, że klienci Intela zauważyli to, wyrażając swoje uczucia wobec tego producenta, co do tego której architektury naprawdę chcieli w swoich systemach. Kluczowym składnikiem rozwiązania Habana jest sieć RoCE (Remote direct access memory over Converged Ethernet). Konkurencyjne rozwiązania wymagają do tego dodatkowego układu; Nvidia jest w trakcie nabywania firmy Mellanox za 6,8 miliarda dolarów dokładnie dla tej technologii. Posiadanie chipa RoCE zapewnia ogromny poziom skalowalności, który odpowiada szybko rosnącym rozmiarom modeli sieci neuronowych.

  W przeciwieństwie do strategii przy wykorzystaniu układów Nervaną, która to firma została w całości przyjęta przez Intela, Habana pozostanie niezależną jednostką biznesową kierowaną przez ten sam zespół zarządzający co dotychczas. Intel oświadczył również, że nie wprowadzi żadnych zmian w planie działania firmy Movidius, który tworzy akceleratory AI o bardzo niskiej mocy systemów widzenia komputerowego, do aplikacji takich jak drony. Intel oferuje również akceleratory do procesorów z linii Xeon, a także układy FPGA od Altera, oba rozwiązania skierowane do centrum danych. Firma pracuje także nad układem GPU ogólnego przeznaczenia (Xe), którego przewidywane wprowadzenie jest planowane na 2020 rok.

  Źródło: https://www.eetimes.com/intel-officially-axes-nervana/

  Fajne! Ranking DIY
  Byłeś na tym wydarzeniu? Jak się podobało? Odpowiedz w tym temacie, publikując relacje, zdjęcia, materiały. Napisz do nas, a otrzymasz punkty za relację.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9552 postów o ocenie 7618, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.